Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Ce dq e "emo" si cum a aparut?

- - - - -
  • Please log in to reply
499 replies to this topic

#91
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Parerea mea e ca pustanii astia au probleme la mansarda, si inca mari. Ingrijorator e ca traiesc intr-un oras relativ mic, away from all the action, dintr-o data ma uit mai atent prin oras si BAM! cand dracu s-a intamplat si asta, zic - zeci de anorexici in blugi de fete, par vopsit mai negru decat negrul, tricouri roz, buline, cordite, bratari, tinte, curele, insigne, fluturase, tenisi (nu, nu d-aia cu 60 mii, ci 60$, aceleasi porcarii de cauciuc+carpa, dar pe care scrie-o marca).  :mellow:
Surprinzator este insa ca majoritatea 'emo' fac parte din patura sociala de mijloc; sunt de parere ca fiecare e unic, neinteles, special, in schimb toti arata identic - tenisi (daca nu 'e' converse, degeaba), blugi stramti, tricouri fosforescente, mai multe pierce-uri decat taieturile de pe brat, parul acopera jumate de fata, oh - si fard, la baieti.
In fine, te-astepti ca la asemenea chestii sa se preteze copiii de 12-14 ani, care deh, experimenteaza. Cand vezi indivizi de 24+ ani, care-si plang toata ziua de mila langa skate-uri, that's just wrong.

#92
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006

 Slick0r, on May 26 2007, 00:33, said:

Parerea mea e ca pustanii astia au probleme la mansarda, si inca mari. Ingrijorator e ca traiesc intr-un oras relativ mic, away from all the action, dintr-o data ma uit mai atent prin oras si BAM! cand dracu s-a intamplat si asta, zic - zeci de anorexici in blugi de fete, par vopsit mai negru decat negrul, tricouri roz, buline, cordite, bratari, tinte, curele, insigne, fluturase, tenisi (nu, nu d-aia cu 60 mii, ci 60$, aceleasi porcarii de cauciuc+carpa, dar pe care scrie-o marca).  :mellow:
Surprinzator este insa ca majoritatea 'emo' fac parte din patura sociala de mijloc; sunt de parere ca fiecare e unic, neinteles, special, in schimb toti arata identic - tenisi (daca nu 'e' converse, degeaba), blugi stramti, tricouri fosforescente, mai multe pierce-uri decat taieturile de pe brat, parul acopera jumate de fata, oh - si fard, la baieti.
In fine, te-astepti ca la asemenea chestii sa se preteze copiii de 12-14 ani, care deh, experimenteaza. Cand vezi indivizi de 24+ ani, care-si plang toata ziua de mila langa skate-uri, that's just wrong.
Cat de adevarat  :P

P.S.: Ramones sunt pentru cei fericiti ca noi si smiley-u' ala galbejit la fel ;)  :lol: .
By the way, tocmai imi cumparasem un tricou cu Led Zep si iesisem pe strada si duda Shelley face o descoperire... Emo-kids se uitau urat la mine, deci nu sunt fani Led. Dintr-o veche teorie se stie ca tre' sa fii cretin sa nu-ti placa Led Zep... => emo sunt cretini  :D . O fi ceva in muzica lui Jimmy Page care nu e pe placul lor probabil... Le recomand un Dazed And Confused in timp ce isi taie venele.  :roflmaofast:

#93
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu stiu daca ati vazut faza din South Park cu goth kids :)  ''So what do I have to do to be unique ?'' ''It's easy, just dress like us, listen to our music, talk like us and think about the same things !''

#94
Gulugulu

Gulugulu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 18.12.2006

 krossfire, on May 27 2007, 16:22, said:

Nu stiu daca ati vazut faza din South Park cu goth kids :)  ''So what do I have to do to be unique ?'' ''It's easy, just dress like us, listen to our music, talk like us and think about the same things !''
criminal episodul :D mai au niste aparitii pe langa episodul ala

#95
ce_chestie

ce_chestie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
emo = emotional punk ....nu inteleg ce se face atat caz din asta.....lasatii sa fie cum vor atat timp cat pe voi nu va afecteaza cu nimic...

   adevarat ca emo kids:P..se impart in mai multe categorii...am multi prirteni emo..:)....si sunt chiar foarte de treaba..:)..nu sunt cum ii descrie lumea

#96
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007
Pai asta e, ca daca nu ne-ar afecta, nu ne-am stresa atata. Da' ei cred ca sunt rockeri sau mai stiu eu ce, si ne fac numele de rusine  -_-

#97
Shelley

Shelley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.04.2007

 ce_chestie, on May 27 2007, 17:53, said:

emo = emotional punk ....nu inteleg ce se face atat caz din asta.....lasatii sa fie cum vor atat timp cat pe voi nu va afecteaza cu nimic...

   adevarat ca emo kids:P..se impart in mai multe categorii...am multi prirteni emo..:)....si sunt chiar foarte de treaba..:)..nu sunt cum ii descrie lumea


pai adevaratii emo nu ar fi prietenii tai ca ei n-au prieteni!!!

#98
Shelley

Shelley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.04.2007

 dudette, on May 27 2007, 18:08, said:

Pai asta e, ca daca nu ne-ar afecta, nu ne-am stresa atata. Da' ei cred ca sunt rockeri sau mai stiu eu ce, si ne fac numele de rusine  -_-


corect...ar fi un fel de punkeri...dar stai...punkerii sunt fericiti...damn...emo sunt emo...de necomparat...unici...prin disperarea lor...apropo...ma,daca esti emo si citesti asta,te rog sa nu incepi sa plangi...get a life ;)

#99
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007
chestiile alea care isi zis emo sunt de fapt niste copii kre dupa cum au mai zis si altii au probleme la mansarda. Eu personal am unul in liceu si ia bataie in fiecare zi, se da q rimel si are parul lung si se imbraca in roz si negru. E gay baiatu . Probabil toti sunt asa.

#100
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
"Emo is the new goth."
Sa fim seriosi, muzica e una, lookul e altceva iar stilul de viata e o a treia ciorba de peste.

#101
ce_chestie

ce_chestie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
nu stiu ce sa mai zic..ar fi foarte multe de zis sa va lamuresc dar o las balta :))..credeti ce vreti/...dar nu-i judecati pana nu-i cunoasteti...

#102
Anca_MDO

Anca_MDO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2007
da, sunt rocar si ce-are? drumu' spre roc mi l-a deschis gutza cu o melodie super (heavy-manea)...acum ascult toata ziua: airon maidan, metalica, tochio hotel, gud charlot, avril lavin si cel mai tare REBELDE!! Mai am putzin si o sa ajung sa sparg morminte, sa fur cruci din biserici. Lumea nu ma crede ca-s rocker :D de-aia mi-am downloadat de pe net Y!Amp M8, cand intru pe mess il activez, sterg din playlist pe Gutza si pe Minune si bag acolo roc adevarat frate, cu melodii originale cumparate de pe DC++!!! Aspectul fizic…oooooo…..mi-am dat foc la toate hainele roz, portocalii, verzi, galbene, am dat fuga in piatza si mi-am cumparat tricouri negre cu cruci intoarse, cu legendele roc-ului (second-hand, of course) si le port cand merg la scoala, la cumparaturi, la biserica! Desigur….machiajul…..mi-am cumparat o tona de machiaj de la tziganii din piatza…..10 mii vechi produsul….si va dati seama ce cul arat. Si ca sa par mai rocar de cat sunt nu mai am intrat sub dus de vreo 2 luni parca…Care sunt doctrinele filozofice prezentate in versuri??? Habar n-am :D Scuzati-ma dar nu stiu engleza….Dar nu conteaza versurile…..Toata ziua dau muzica la maxim sa se auda rocu’ si la vecini. Ca sa nu mai trag de timp pana sa ajung un rocar adevarat am trecut direct la hevi metal, ded, gotic, blec !! Roc rulz, roc on!!!  :death:

no way...s-a umplut lumea de "rockeri"...nu consider emo-ul ca un subgen al rock-ului...nu am nimic cu cei ce asculta asa zisa muzica emo (personal ascult ff putin..si..imi place stilul vestimentar)..insa ma enervez cand pe strada, prin scoala, pe la biserica, prin parcuri rasar rocker-childs...ca ciupercile dupa ploaie :death: si care nu asculta muzica emo ci heavy metal, black etc...Nu ii pot intelege cum de s-au trezit intr-o zi si au zis : "Gata, de azi sunt rocker"...Mi se par cei mai afectati de soarta...Nu ii inteleg... :confuzzled: Fac tot rock-ul de rusine cand in playlist-ul din Winamp au Metallica si Guta....

#103
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
ce_chestie, am trecut si noi prin adolescenta si stim ce greu e. ;) daca ai ceva de zis, te rog, d`aia e forum, sa discutam liber.

#104
Shelley

Shelley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.04.2007

 Anca_MDO, on May 28 2007, 17:13, said:

...Nu ii pot intelege cum de s-au trezit intr-o zi si au zis : "Gata, de azi sunt rocker"...Mi se par cei mai afectati de soarta...Nu ii inteleg... :confuzzled: Fac tot rock-ul de rusine cand in playlist-ul din Winamp au Metallica si Guta....


am avut ghinionul sa dau peste o astfel de persoana...cu care n-as vorbi nici batuta...fosta manelara (desi eu zic ca inca mai e) care a inceput sa umble cu wannabe-uri care tot rock cica asculta...damn man...nici nu va imaginati...am vazut-o de vreo 3 ori in viata mea dar nici ca vreau mai mult...mai nou si-a vopsit parul negru,asculta rammstein si dimmu borgir dar uneori tot cu ciocate se-ncalta si injura ca in mahala...engleza nu stie...alta limba nici atat...si se comporta mai rau ca un manelar...no comment :|

#105
Gulugulu

Gulugulu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 18.12.2006

 Shelley, on May 28 2007, 20:15, said:

am avut ghinionul sa dau peste o astfel de persoana...cu care n-as vorbi nici batuta...fosta manelara (desi eu zic ca inca mai e) care a inceput sa umble cu wannabe-uri care tot rock cica asculta...damn man...nici nu va imaginati...am vazut-o de vreo 3 ori in viata mea dar nici ca vreau mai mult...mai nou si-a vopsit parul negru,asculta rammstein si dimmu borgir dar uneori tot cu ciocate se-ncalta si injura ca in mahala...engleza nu stie...alta limba nici atat...si se comporta mai rau ca un manelar...no comment :|
De astia sunt cu zecile la tot pasul. Am intalnit si eu multe cazuri. <_<

#106
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

 Shelley, on May 28 2007, 20:15, said:

am avut ghinionul sa dau peste o astfel de persoana...cu care n-as vorbi nici batuta...fosta manelara (desi eu zic ca inca mai e) care a inceput sa umble cu wannabe-uri care tot rock cica asculta...damn man...nici nu va imaginati...am vazut-o de vreo 3 ori in viata mea dar nici ca vreau mai mult...mai nou si-a vopsit parul negru,asculta rammstein si dimmu borgir dar uneori tot cu ciocate se-ncalta si injura ca in mahala...engleza nu stie...alta limba nici atat...si se comporta mai rau ca un manelar...no comment :|


Si eu cunosc o fosta manelara care abia era in stare sa lege 2 cuvinte si care a devenit mare ascultatoare de punk peste noapte. Partea interesanta e ca a revenit la manele dupa ce un punker i-a insamantat ovulul si a parasit-o. :lol:

#107
Shelley

Shelley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.04.2007
prea genial =)))))

#108
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Nu stiu ce intelegeti voi prin "roaker"... In primul rand trebuie sa fii meloman, sa fii dependent de muzica. Daca nu vezi mai departe decat un singur gen de muzica e clar ca faci chestia asta doar ca sa pari cool. Unu la mana... A fi "roaker" sau "manelar" sau "punker" nu este echivalent cu a avea o atitudine mai mult sau mai putin placuta indusa de un anumit gen de muzica. Daca e asa, atunci chiar faci totul doar sa fii la moda. Atitudinea si caracterul fiecaruia este unic in felul lui si nu ar trebui sa aibe legatura cu un gen de muzica in special. Un meloman are caracterul unui meloman inseamna a fi dependent de muzica. Ca unele genuri sunt pe placul lui si unele nu poate sa le sufere asta e alta problema. Atunci cand devii muzician, instrumentist... etc... trebuie sa iti diversifici orizontul si sa vezi mai departe de un singur gen de muzica (cu toate ca preferintele raman aceleasi). E impropriu spus "ba ce manelar esti" ca nu muzica aia il face atat de nesuferit. El este influentat indirect de acele melodii. Considera ca trebuie sa faca o conexiune intre acel stil de muzica si felul in care se comporta... Tocmai aceasta idee a lui de a face o conexiune intre cele doua il fac asa nesuferit. Si asta se aplica si in celalalt caz extrem cum zice duda Shelley care stie bine ce zice, ca de la mine cunoaste astfel de persoane. Ca sa sintetizez intr-un cuvant ce tocmai am explicat ii spun simplu fenomenul de "wanna-be". Din pacate, nu multi pot fi melomani adevarati, si cu atat mai putini pot fi muzicieni. Dar cei care sunt, recomand sa isi diversifice cat de cat lista de melodii si sa incerce niste melodii adevarate, indiferent de stil (hai sa nu exageram, fara manele, hip hop sau rap :P ).

P.S.: Nu ma pot abtine si comentez si eu asupra unor persoane la care facea referire Shelley... Cativa ani de zile am trecut peste bine cunoscuta melodie "Stairway To Heaven" de Led Zep si n-am ascultat-o cu atentie. Si intr-o zi mi s-o pus pata si am vrut s-o ascult, sa-i simt feel-ul... Sa vad si eu de ce se zice ca e asa speciala. Si cum ar fi spus AC/DC, "It was love at first feel", ca sa nu mai zic, cateva zile mai tarziu o cantam deja pe acustica in pauzele din liceu si acasa... Si inca o mai cant excesiv (alaturi de Wish You Were Here al lui Pink Floyd). Si am recomandat melodia asta si alora... N-au putut s-o sufere. Acum, no offence... Dar parerea mea sincera: Trebuie sa fii cretin sa nu iti placa Stairway To Heaven!!!  :angry:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate