Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Probleme cu Asociatia de Proprietari, cu Administratorul....

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#73
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tu nu ai treaba, esti chirias.

#74
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011
Ti-a fost mai usor sa deschizi un topic pe SP decat sa faci asa http://lmgtfy.com/?q=debransari+CET+Iasi ?  
Uite ce scrie in primul link: Dosarele de debranşare individuală se vor depune în perioada 1 mai – 15 august.

Sau alta solutie pentru oameni mai puturosi!
http://www.cet-iasi....s/Page21_1.html

#75
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

View Postriotx, on 05 septembrie 2013 - 09:39, said:

Stau in chirie intr-un apartament din Iasi . Proprietara a spus ca incepand de anul acesta doreste sa puna centrala in apartament numai ca ea nu are timp momentan (e in Suceava) . Intrebarile mele sunt :

  E prea tarziu acum ? Am inteles ca ar fi posibil ca cei de la CET sa nu doreasca sa faca debransarea pentru ca e deja septembrie sau din alte motive .
  Ce demersuri trebuie exact facute(mai ales cu debransarea la CET) ? Si care pot fi facute de mine si la care e nevoie sa vina proprietara personal ?




  Multumesc anticipat .
E prea tarziu. Tu nu poti face nimic, decat daca iti da proprietarul procura, ceea ce nu se va intampla.
1. Trebuie aleasa o firma care sa modifice instalatia de gaze si sa realizeze instalatia prin care va circula apa calda pt calorifere si alimentarea cu apa calda a bucatatiei si baii
2 Trebuie obtinut avizul de debransare http://www.radet.ro/..._debransare.php  si avizul pt modificare instalatiei de gaze https://www.gdfsuez....ze-naturale.pdf
3. Daca nu exista separatie pe conducata de gaz atunci trebuie facuta - alti bani, alta distractie + timp

Concluzie: nu ai cum sa termini intr-o luna . Recomand sa incepi demersurile prin aprilie daca vrei centrala

#76
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
vezi ca incep sa nu mai fie rentabile centralele de apartament.

#77
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

View PostBucifon, on 05 septembrie 2013 - 10:03, said:

vezi ca incep sa nu mai fie rentabile centralele de apartament.
Corect :
-revizie instalatie gaze + iscir centrala din 2 in 2 ani (cca 300ron/revizie)
-platesti pt fiecare teava radet care iti trece prin casa - daca nu e debransat tot blocul

#78
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Am intrebat mai inainte la asociatie si mi-au spus ca pot face debransarea pana pe 15 septembrie si apoi sa vorbesc cu ei sa trimita pe cineva sa faca constatarea ca nu mai detinem caldura de la ei si ca acum suntem pe centrala etc..Apoi sa aducem contract gaze ,proces verbale montare contor etc.. Deci se pare ca e posibil .

#79
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

View Postunknown_35, on 05 septembrie 2013 - 11:13, said:

Corect :
-revizie instalatie gaze + iscir centrala din 2 in 2 ani (cca 300ron/revizie)
-platesti pt fiecare teava radet care iti trece prin casa - daca nu e debransat tot blocul


pentru revizii poti face un abonament si iesi ceva mai ieftin
pentru tevile de la este "razboi in bloc"; la unele asociatii ajungi sa nu platesti nimic, la altele nu scapi fara 100+ lei pe luna de caldura

#80
bcornel

bcornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.06.2005
Ce idei sunt pentru a izola tevile de incalzire ce trec pe la mine prin apartament, dupa ce mi-am pus centrala. Caut o solutie cat mai ieftina si pe care sa o pot indeparta cand va fi cazul (cand toti pe coloana vor avea centrala si vom putea scoate tevile). Eu ma gandesc la polistiren (grosime cat?), ceva lipici (de care?), plasa peste si dat cu glet. Voi cum ati proceda sau cum ati procedat.
Merci anticipat.

#81
BrusliVsVandam

BrusliVsVandam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2012
Salut tuturor,

Scuze daca nu este forumul potrivit, m-am uitat doar un pic la lista.

Cica acum se percepe o taxa pe numarul de elementi in Constanta, as vrea sa va intreb daca ati mai auzit de asa ceva vreodata?

Mie mi se pare foarte dubioasa toata treaba, nu am gasit nicio referinta pe net nicaieri.

Ce stiti/ce parere aveti ?

E doar o alta cascadorie a lui Mazare?

As vrea sa stiu.

Va multumesc.

#82
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 14.01.2010
salut...am schimbat coloana de caldura la apartament, si din cauza ca vecinul de deasupa mea...nu mia dat voie sa ma leg de teava veche la el in apartament...a fost nevoie sa vin cu teava noua pana in tavan...unde cu 2 mufe gebo sa facut legatura cu teava veche. Din cauza ca nu aveau o pozitie foarte buna pentru a strange mufele...deoarece sa sapat un pic in tavan...instalatorii le-au strans cat sa putut...iar acum cand sa bagat apa pe instalatie...am observat ca la legatura...mai picura cate putin...asa va picura mereu? Sau dupa caeva zile se vor astupa porii si nu va mai curge? Ms

#83
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
din cate stiu mufele rapide au calti acolo.....
Asta insemna ca porii se vor astupa, ideea este cat de mult si des pica si pe unde. :)
Daca pica in zona unde nu sunt calti bagati nu este bine....deloc. I-a un silicon alb si izoleaza, vezi cum se manifesta este posibil sa se opreasca singura acea lacrimare.

La mine, am taiat coloana de apa rece si am pus mufa rapida (oricum nu puteam pune altceva pentru ca este de plastic....da asa este blocul facut cu coloana de apa rece de plastic)
Lacrimarea s-a oprit in 2-zile nu mai am nici o problema cu locul respecitv de peste 4 ani de zile.

#84
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 14.01.2010
la teava de tur lacrimeaza la filetul care intra in teava ppr...adica pe acolo unde sa pus calti pe filet...si la una lacrimeaza...pe la teava de fier...pe sus pe la mufa care se strange pe teava...

#85
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,159
  • Înscris: 30.01.2008
Refa lucrarea in locul respectiv ,mai ales daca e pe filet.Poate sa se astupe..sau poate sa se mareasca pierderea.

#86
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
La cea cu mufa incearca sa mai strangi de "capacul " mufei fiindca are o saiba care preseaza pe un oring de cauciuc si s-ar putea sa etanseze pana la urma. La cealalta trebuie refacuta infiletarea si nu e greu teava fiind flexibila si mufa demontabila.

#87
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
gelunechifor si rusman ..... nu mai are acum. !
Coloana pt calorifere este plina cu apa deja.

#88
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 14.01.2010

View PostMihai_3, on 14 octombrie 2013 - 17:23, said:

gelunechifor si rusman ..... nu mai are acum. !
Coloana pt calorifere este plina cu apa deja.

da :( au bagat deja apa...oricum nu curge mult...doar lacrimeaza putin...sper sa se astupe porii cand baga si caldura mai ales...poate se mai aseaza...se mai dilata etc...

#89
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,159
  • Înscris: 30.01.2008

View PostMihai_3, on 14 octombrie 2013 - 17:23, said:

gelunechifor si rusman ..... nu mai are acum. !
Coloana pt calorifere este plina cu apa deja.
Stiu .De aceea exista Asociatia de proprietari,robineti de separare si de golire.
Ca daca se intimpla o inundatie..ce faci ?Nu se mai repara ?

#90
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 14.01.2010
asa e...da e complicat...trebuie golita toata instalatia iar...si iar umluta etc...pentru doar cateva picaturi...sper sa se infunde...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate