Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Probleme cu Asociatia de Proprietari, cu Administratorul....

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#109
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Aburul ala nu vine de la subsol de la vreo teava sparta sau altceva?
Daca tot au dat de primul proprietar, vezi daca nu cumva a facut si el modificari, iar masca aia ajungea totusi pana pe bloc.
Subsolul are aerisiri? Sau e la nivelul solului iar aerisirea se facea prin aceste masti. Am locuit intr-un bloc cu 4 nivele in care am intalnit situatia asta.
Restul, ce tine de proiecte, schite, aprobari, sunt pentru a fi acoperit la proces, unde, te vor ataca pe toate nimicurile.

#110
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,155
  • Înscris: 29.06.2005
Subsolul are aerisiri. Blocul din constructie este asa, fara evacuare, se vede in imaginile de la inlaturarea mastii "finisarea" originala de santier acolo unde a fost masca.
Aburul nu vine de la nici o teava. In localitatea mea, nu mai exista incalzire centralizata de 10 ani, deci prin acele masti trece doar apa rece si canalizarea.
Masca, la fiecare etaj, avea in partea de sus o fereastra cu capac, menita sa permita accesul la instalatie.
Oamenii au inlaturat capacul si foloseau fereastra aia ca pe o aerisire, in asa fel incat tot aburul rezultat in urma unui dus, sau mirosurile rezultate de la necesitatile fiziologice ajungeau in baia mea.
Acum ca eu am infundat trecerea intre plansee, tot aburul lor si mirosurile lor raman in casa la ei. Normal, ar putea aerisi pe la fereastra baii, dar ar pierde caldura in felul asta.
Mai exact, sunt genul de oameni care respira toata iarna acelasi aer -  de unde si problema cu mucegaiul pe care o au de cand lumea(dupa cum spune si vechiul proprietar), si nu de cand am facut eu curatenie, asa cum sustin ei acum.

#111
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vecinii aia sunt genul de persoane ce vin pe diverse forumuri si se vaita ca termopanele instalalte sunt foarte proaste, ca fac condens foarte mult pe ele si apare si igrasie pe pereti.

#112
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
...si pun pariu ca nu (prea) deschid geamul nici la bucatarie cand gatesc. Posted Image

#113
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
La mine in bloc cica se planifica sa vina o firma si sa testeze metrologic contoarele fiecarui apartament. Vin dimineata, le demonteaza si cica le aduc inapoi seara cu verdictul.
Pun pariu ca vor zice ca trebuiesc schimbate, ca e afacerea si interesul lor (si al administratorului, evident).
Intrebare: au dreptul sa vina sa te oblige sa-ti inlocuiesti contoarele? Asta in conditiile in care eu nu am umblat deloc la ele si merg foarte ok (sau asa ar trebui).
Care sunt procedurile in asemenea cazuri? Ce ma fac daca "mesterii" nu le monteaza ca lumea si ma trezesc cu apartamentul plin de apa? Cine plateste pentru deranjul meu (timp pierdut, bani pierduti etc)?

#114
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,201
  • Înscris: 30.01.2008
Contoarele se verifica ,din cite stiu la 7 ani cele de AR si la 4 cele de ACM.
Nu pune pariu fiindca sunt operatiuni curente care se fac la orice asociatie serioasa si care ,de fapt,ii apara pe consumatorii cinstiti de ceilalti.

#115
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 12.02.2008
Au dreptul
O sa fie declarate in parametrii (pentru ca nici nu o sa le verifice)
La mine nici nu le-a demontat
Au dat hartia, au luat banul si sanatate

#116
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
La mine la fel, a hotarat administratora, care isi face spagile cu cine vrea, au venit baietii si au schimbat contoarele vechi cu cele noi.

Adevarat, se cam ,,pierdea '' apa prin bloc.

Dar sincer, astea noi ,,consuma '' mai putin ca cele vechi Posted Image , oricum se platesc in rate, cel putin la noi.

#117
proteinman

proteinman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.03.2007
Exista o lege a metrologiei:

"Art. 3 - Mijloacele de măsurare și măsurările care sunt utilizate în domenii de interes public privind sănătatea și siguranța populației, ordinea publică, protecția mediului, protecția consumatorilor, perceperea taxelor și impozitelor și corectitudinea tranzacțiilor comerciale, care afectează direct sau indirect viața cetățenilor, se supun controlului metrologic legal, conform prevederilor prezentei ordonanțe.
Activitățile agenților economici, care au ca obiect mijloacele de măsurare și măsurările prevăzute la alin. 1, sunt supuse controlului metrologic legal, prin autorizare/ avizare și supraveghere metrologică, conform prevederilor prezentei ordonanțe.

Practic orice aparat care masoara ceva care face obiectul unei tranzactii comerciale trebuie verificat metrologic, ca e apometrul, cantarul din piata, etilotestul militianului etc trebuie sa aiba buletin de verificare metrologica, altfel nu se poate lua in considerare ce arata.

Verificare metrologica intra in sarcina fiecarui proprietar de apometre, acesta avand obligatia ca la un interval de 4–5 ani de la montarea apometrelor, sa obtina un nou buletin de verificare metrologic si sa-l prezinte Asociatiei. Acest buletin de verificare metrologic are valabilatea de 4 ani pentru apometrele de apa calda si 7 ani pentru apometrele de apa rece.

In cazul in care apometrul nu inregistreaza corect pe Buletinul de Verificare va aprea RESPINS impreuna cu motivul pentru care a fost RESPINS si va trebui inlocuit cu un apometru nou, cu Buletin de Verificare valabil!"

Trebuie sa vezi daca mai sunt valabile buletinele de verificare care le-ai primit cand le-ai montat. Daca nu trebuie facuta verificarea. Ai si optiunea sa platesti la pausal daca nu-ti convine dat ma indoiesc.

#118
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Am un deja vu, c-am mai citit extact aceeasi chestie pe SP, acum cateva zile :D

#119
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
La mine pe scara au facut operatiunea asta anul trecut prin vara. Am facut semn pe fiecare contor ca sa stiu care el al meu mai ales ca stiam sigur ca sunt bune. A fost totul ok, o mica taxa de verificare inclusa in factura lunara. Nu mai stiu la cat timp se face verificarea asta dar e sigur o gaselnita sa mai scoata niste bani.

#120
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 proteinman, on 25 ianuarie 2014 - 20:13, said:

Verificare metrologica intra in sarcina fiecarui proprietar de apometre, acesta avand obligatia ca la un interval de 4–5 ani de la montarea apometrelor, sa obtina un nou buletin de verificare metrologic si sa-l prezinte Asociatiei. Acest buletin de verificare metrologic are valabilatea de 4 ani pentru apometrele de apa calda si 7 ani pentru apometrele de apa rece.
Cam mult. Eu stiam ca de regula DMM-urile se verifica metrologic la 1 an. Si la apometre stiam ca metrologia este tot pentru 1 an.

*
DMM  = Dispozitiv de Masurare si Monitorizare

#121
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 12.02.2008
Ai deschis mai multe topicuri cu acelasi continut
Daca nu esti multunit de raspunsurile oferite, iti mai dau un raspuns
Iti vor schimba apometrele cu unele sh
Va curge apa peste tot
Deranjul tau nu intereseaza pe nimeni

#122
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 florin71_skoda, on 25 ianuarie 2014 - 20:36, said:

Cam mult. Eu stiam ca de regula DMM-urile se verifica metrologic la 1 an. Si la apometre stiam ca metrologia este tot pentru 1 an.

*
DMM  = Dispozitiv de Masurare si Monitorizare
aberezi.
la 1 an???  la noi la firma aparatele de masura se verifica odata la 2 ani (multimetre) si masuram tensiuni, curent, capacitati unde nu ai voie sa ai marja de eroare. avem masini care fac tot felul de chestii in care se admite toleranta de 5 sutimi.  deci iti dai seama cam ce e si se verifica la 2 ani.
daca la verificarea apometrului in loc de 1 metru cub va bate ca ai consumat 1,2 va zice ca e bun ca doar platesti in plus. insa daca va zice ca ai consumat doar 0.9 si tu ai consumat real 1 metru cub va fi respins/inlocuit cu altul nou. credeti ca contoarele electrice masoare fix real ce consumi ? am verificat pana acum 3 contoare si toate aratau consumul pe + fata de cel real. inclusiv al meu de acasa.

#123
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Oare aia care furnizeaza apa calda si apa rece isi fac controalele metrologice o data la 4-7 ani ? Posted Image
Putem sa-i verificam ? Putem cere informatii de la ei in acest sens ?
(ma refer la apometrele care sunt proprietatea lor)

Quote

credeti ca contoarele electrice masoare fix real ce consumi ? am verificat pana acum 3 contoare si toate aratau consumul pe + fata de cel real. inclusiv al meu de acasa.
Astea nu trebuie verificate si ele periodic ?
La parintii mei nu a fost niciodata controlat metrologic contorul in 45 de ani (pana l-au schimbat).

Edited by rsumy, 25 January 2014 - 21:12.


#124
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011

 lex404, on 25 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Am un deja vu, c-am mai citit extact aceeasi chestie pe SP, acum cateva zile :D

De fapt, sînt mai puţin de 24 de ore între subiecte.

Nu ştiu ce nu înţelege, unde este lege, nu este tocmeală.

Apoi, administratorul este un fel de şef în România, deşi este plătit şi ar trebui să fie subalternul locatarilor care îi  sînt şefi de drept.

Dar pentru că majoritatea locatarilor sînt pasivi, comozi şi nu vor să ştie ce matrapazlâcuri face admin. din banii lor, s-a ajuns la situaţia în care adminii consideră asociaţia, un fel de SRL personal.

În cazul prezentat aici, iniţiatorul trebuie să se supună, altfel, admin. care este şeful lui : )))) îl poate pune să plătească pauşal, o să plătească de o să îl usture ăozu : )))

#125
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 crisstonne, on 25 ianuarie 2014 - 21:01, said:

..........
Nu ştiu ce nu înţelege, unde este lege, nu este tocmeală.

..........
Tocmai asta este ! In privinta apometrelor NU EXISTA lege . Aceste apometre nu au valoare fiscala , sint doar niste " impartitoare " a cheltuielilor ....
Cum nu exista lege privind montarea lor , nici normele metrologice nu se aplica , deci totul este la latitudinea proprietarului si al asociatiei respective .

#126
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 D3an, on 25 ianuarie 2014 - 20:55, said:

aberezi.
la 1 an???  la noi la firma aparatele de masura se verifica odata la 2 ani (multimetre) ....

Nu stiu ce spune legislatia actuala legat de metrologia la apometre insa am sa caut sa vad daca gasesc cumva un BMV de apometru.

La analizoarele de gaze pentru centrale primim de regula 1 an. Pe vremuri primeam 2 ani cu obligativitatea sa le facem o revizie la 1 an. Acum primim doar 1 an.

Ca si fapt divers atasez un BMV pentru un multimetru valabil 1 an si 6 luni (asta ca tot spuneai ca ale tale au 2 ani Posted Image) Mai exact din 02.06.2009 pina in 10.12.2010
Attached File  untitled.JPG   87.42K   13 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate