Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Astra Asigurari, WTF ? Talharii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#19
travelling_peach

travelling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 22.06.2007
Ma gandesc sa va zic povestea mea in continuare, poate va ganditi de 2 ori inainte sa va faceti asigurare la astra. Masina e in continuare in service dar reparata, totul ok, deci Eurialul-jos palaria. Dar Astra, desi a primit devizul de o saptamana, nu mai raspunde la mailuri, la telefon la nimic.
Suntem 5 masini in service la Eurial care asteptam acceptul de plata de la Astra, accept care nu mai vine. Maine ma prezint la ei la sediu si va mai povestesc. Oricum, traim in Romania...

#20
adrenalyn

adrenalyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.10.2009
sunt pe cale sa o patesc si eu cu astra...stateam parcat regulamentar...si unul a dat cu spatele,kre avea si carlig la masina...mia intrat prin spoiler cu carligul..in radiatorul de clima kre din fericire e doar atins si in bara de deasupra radiatorului bara de protectie...sa suit pe mine practic de mia spart si masca Ford..si el are 2 zgarieturi ...am fost la asigurare..el a declarat k ma lovit...am si 3 martori...iar evaluatorul spune k nu e adevarat k nu are cum sa se intample asa ceva...si k a discutat cu comisia si zice k mint..k vrem sa fraudam..k poate am intrat eu in el..ce pot sa fac??tks

#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.777
  • Înscris: 22.11.2007
Te duci la politie, si daca de acolo se da hartie cum ca ala e vinovatul nu cred ca mai pot zice ceva aia de la asigurari........

vad ca e JALE de cand cu constatarea asta amiabila........

#22
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.845
  • Înscris: 01.12.2003
Dracu va pune sa faceti constatare amiabila?Cea mai proasta idee daca nu ai fost tu de vina.

#23
adrenalyn

adrenalyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.10.2009
pai si altceva in afara de politie..???pt k a trecut ceva timp......csa este o idee buna??

#24
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005
eu am avut PV de la politie in care scria clar vinovatul (celalalt, care avea RCA la astra), si nea' inspectorul de daune de la Astra imi zice ca "daca politia zice in PV ca ala e vinovat, asta nu inseamna ca noi trebuie sa fim de acord si sa despagubim"... Sa-i dau cu ceva in cap cand am auzit... El voia sa-si faca propria investigatie, si sa-l intrebe pe vinovat ce parere are, poate el saracul nu se considera de vina... Noroc ca alti colegi de-ai lui pe care voia sa-i implice in ancheta i-au replicat scurt ca "n-au timp sa se joace de-a detectivii", si s-a resemnat si a rezolvat dosarul. Eram deja cu un picior spre CSA cand l-am auzit ce debiteaza...

P.S. in cazul in care sunteti ieseni, respectivul inspector e "celebrul" Florin Ostafi.... beware!

#25
booty1988

booty1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 18.03.2008

View Postadrenalyn, on 23rd October 2009, 17:40, said:

sunt pe cale sa o patesc si eu cu astra...stateam parcat regulamentar...si unul a dat cu spatele,kre avea si carlig la masina...mia intrat prin spoiler cu carligul..in radiatorul de clima kre din fericire e doar atins si in bara de deasupra radiatorului bara de protectie...sa suit pe mine practic de mia spart si masca Ford..si el are 2 zgarieturi ...am fost la asigurare..el a declarat k ma lovit...am si 3 martori...iar evaluatorul spune k nu e adevarat k nu are cum sa se intample asa ceva...si k a discutat cu comisia si zice k mint..k vrem sa fraudam..k poate am intrat eu in el..ce pot sa fac??tks
adevarul ca nici eu nu te-as crede...

#26
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007
Te-ai trezit si tu... sa vorbesti ca sa nu taci.
Daca faci o afirmatie sustine-o.

#27
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 297
  • Înscris: 03.05.2007
Corect, sant tepari de cea mai joasa speta. Eu aveam acum vreo 3 ani ambele masini asigurate la Astra ( una de peste 2000 cmc, valoare mare la RCA ). Masina sotiei pe timp cat era parcata ( se afla la serviciu ) a fost lovita de alta care a derapat pe zapada. Si respectiva masina avea asigurarea tot la Astra, asa ca m-am dus la ei cu toate actele, inclusiv procesul verbal de la politie, sa faca dosarul de daune pentru a repara masina. Am acceptat inclusiv un service recomandat de ei, dar spre finalizarea dosarului agentul a inceput sa o dea la intors ca nu poate face plata catre service din cauza ca nu are cine sa semneze acceptul de plata ( masina nu era pe numele meu sau al sotiei, iar proprietarul de pe acte era plecat in strainatate ). Am avut ceva certuri cu el, a refuzat sa-mi returneze actele depuse ( p.v. de constatare in original si restul documentelor depuse ) chiar daca nu a demarat absolut nimic in cazul respectiv. Am motivat faptul ca de vreme ce nu a facut absolut nimic, nu are pentru ce sa-mi retina actele respective si in final le-a returnat dupa ce si-a facut copii.
Am reparat singur masina, dar de atunci nu mai am nici o asigurare la Astra , oricat de ieftini ar fi. Pentru o dauna de 700 lei cat am platit reparatia ( o amarita de Dacie 1310 ) desteptii de la Astra m-au pierdut de client la asigurari de peste 1000 lei / an .
Anul acesta un prieten a patit aproape acelasi lucru cu agentul respectiv, acesta tot amana sa-i proceseze dosarul ( de data aceasta el era proprietar pe acte ), poate poate renunta si repara masina singur. L-am pus in tema cu ce am patit si s-a dus peste respectivul spunandu-i ca la el nu mai tine figura, asa ca de voie de nevoie i-a facut actele. Atunci isi plangea de mila  ca au multe daune  de suportat in ultimul an . Si prietenul meu le-a spus ca daca nu le convine, trebuiau sa se apuce de fabricat cuie, acolo nu plateau despagubiri . Oricum si pe el l-au pierdut de asigurat de acum incolo .  









l

#28
opto

opto

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 18.02.2011
La Astra e greu si cu platitul ratei intr-un alt oras decat cel in care ti-ai facut asigurarea.Plata se poate face doar cu cardul,nu se poate plati direct in agentia celui de-al doilea oras.

#29
Demnitar

Demnitar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 20.08.2012
Firmele astea de asigurari cel putin astea "de apartament" sunt ca niste animale de prada. Daca stai cuminte, daca vb frumos, daca ii astepti cu orele nu e bine. CUm te vad slab putin cum se urca pe tine. Am avut si eu o experienta cu Astra. A intrat in bara spate unu cu un Logan si primu lucru la care m-am gandit pana sa cobor a fost "Da doamne sa nu aiba la Euroins" Avea la Astra ... Treburile s-au miscat cat de cat ok pana cand a iesit constatatorul din firma sa vada masinile si a zis " N-are cum ... eu fac poze dar le trimit la Bucuresti .. sa vad ce zic aia" Bara mea era crapata  si zgariata dar forma era aceeasi si Loganu era destul de avariat asta insemnand bara fata, aripa, grila, capota, far. Am fost la Bavaria si am asteptat sa vina acolo alt constatator. Baiatu de la service i-a explicat clar ce si cum trebuie schimbat  desi constatatoru a fortat-o putin , vroia sa nu imi schimbe 1 senzor parcare si sa imi indrepte armatura din spatele barii nu sa o schimbe. Povestea e cu happy end ... Astra -96 milioane per total ... oricum prea putin ptr cat fura ei. V-am salutat!

#30
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.951
  • Înscris: 14.11.2004
Am folosit Astra din considerente de pret, acum renunt la toate serviciile lor, niciun service din ce am in zona nu mai lucreaza cu ei si cum aveam nevoie de Casco (sa repar niste zgarieturi de pe usa dreapta), am renuntat de tot la el si sa-l fac la o firma mai seriosa, in trecut am lucrat cu Groupama si au fost foarte prompti, dar scumpi, la fel si Alianz.

Euroins-ul sunt mai varza ca astia, am avut o masina lovita de un asigurat Euroins, masina lovita a fost dauna totala (rasturnare + airbag-uri detonate si sasiu deformat) si singura solutie a fost sa fac Casco cu regres pe Euroins-ul respectivului.

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.238
  • Înscris: 28.06.2005

View Postconnectorxp, on 25 august 2012 - 11:57, said:

in trecut am lucrat cu Groupama si au fost foarte prompti, dar scumpi, la fel si Alianz.
Am avut CASCO şi RCA la BT Asigurări/Groupama. La o valoarea de aproape 10000E, plăteam cam 2600 lei doar CASCO (un pachet mai mic).
Am trecut la Allianz (pachetul complet oferit de ei - CASCO cu toate cele, asigurare pasageri, remorcare oriunde în Europa şi cazare la hotel etc şi RCA).
Doar ce-am reînnoit poliţa. Total puţin peste 2400 lei. A crescut preţul cu vreo 30 de lei faţă de anul trecut.

#32
luizachelariu

luizachelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.09.2012
Am avut o experienta pozitiva cu Astra, mai ales cu inspectorul de daune. Anul trecut am avut atat RCA cat si CASCO la Astra Asigurari. Pe CASCO am avut deschise 2 dosare pentru revopsirea barei fata care avea o zgarietura mica de 1 cm si am mai avut de revopsit un prag si aripa spate. Aceste zgarieturi erau facute in parcare si nu s-a luat decat un strat de vopsea. Avand totusi masina noua am considerat ca e bine s-o intretin si sa ma folosesc de polita pe care o plateam. Am mers pentru ambele dosare la punctul de constatare de la serviceul Super Trafic, la inspectorul Octavian Urse. Mi s-au aprobat dosarele si in aproximativ o saptamana masina avea acceptul de plata si era in service. Polita Casco a expirat in mai anul acesta si am cerut o noua oferta. Din cauza celor doua dosare polita s-a dublat, ajungand de la 700 EUR/an la 1600 EUR. Mi s-a parut enorm si am renuntat. De asemenea si RCA-ul aproape s-a dublat, in primul an am platit 320 lei iar in al doilea tariful era de 560 lei. Mentionez ca n-am avut nici o interventie pe RCA deci ar fi trebuit sa am o reducere urcand cu o clasa. Anul acesta in august insa am avut un incident nefericit, am fost lovita de o Dacia Logan, eu fiind pe drum cu prioritate. Vinovatul mi-a dat RCA-ul care era la Astra. M-am linistit un pic stiind ca macar pe partea de aprobari se misca bine. Si asa a si fost, am mers din nou la acelasi punct de constatare si am dus masina in service. Acelasi inspector mi-a aprobat aproape tot dosarul, mai putin inlocuirea barei si a solicitat revopsirea. Oricum nu era foarte afectata dar cei de la service au zis ca merita incercat sa cerem inlocuirea. Asadar, pot doar sa pun o bila alba inspectorului pentru ca a aprobat repede si nu au fost probleme cu acceptul de plata.

Editat de luizachelariu, 20 septembrie 2012 - 16:49.


#33
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.707
  • Înscris: 27.06.2007
Eu eram multumit de Astra dar anul acesta au dat-o in bara rau de tot, am avut o mica problema si ei mi-au dat o suma si mai mica care nu mi-au acoperit paguba. Am fost sfatuit sa accept si sa reinoiesc cu alt asigurator pentru ca sunt intr-un mare r_a_t financiar si e posibil chiar sa se duca de tot la vale. Pacat ca acum niste ani chiar erau buni si faceau treaba. Dar asta e, nimic nu e vesnic!

#34
caiusiullius

caiusiullius

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 10.10.2012
OAMENI BUNI ASTIA DE LA ASTRA SUNT CEI MAI MARI TEPARI.....Am avut asigurare la ei(RCA+CASCO+Asigurare de viata)  totul bine si frumos.Pe RCA nu am avut nici o dauna dar pe CASCO am avut trei dosare(Doua incheiate in reprezentanta si unul in alt centru de constatari)
  • La primul am avut ca si avarii pabrizul si masca de aer care vine intre acesta si caroserie.Reparatia auto s-a facut in reprezentanta dar cei de la asigurari nu au vrut sa schimbe si acea masca invocand inspectia de risc....Am cautat explicatii dar nu am putut lua legatura cu cel de la Biroul de daune...explicatie:Daca discuta cu fiecare client ce s-ar produce in sediul nostru....
  • Peste cateva saptamani imi gasesc masina avariata in parcare,dar de aceasta data merg intr-un centru de constatare mai aproape de domiciliul meu.Mi- se deschide dosar iar ca si daune aceeasi maxca dar pe partea stg si de refacut retusuri la capota.Imi este adus la cunostinta faptul ca cei de la reprezentanta nu mai lucreaza cu firma de asigurari si ca trebuie sa merg sa fac reparatiile intr-un service agreat de ei.
  • Trece ceva timp si imi gasec masina avariata(vandalizata mai mult)...verific valabilitatea asigurarii(e valabila) si sun la reprezentanta iar acestia imi confirma ca au reluat contractul cu cei de la Astra. Merg si deschid dosar de dauna imi repara masina dar din luna Iulie a.c. si pana in prezent nu platesc ,imi blocheaza masina in reprezentanta si imi invoca acelasi motiv ca la primul dosar :inspectia de risc...avariile care apar in foto din inspectia de risc apar si pe foto din dosarul de dauna.
Din acest moment incep problemele :
  • Identific sediul Biroului de Daune,incerc sau stau de vb cu cel care a dat acest verdict si bineinteles ...Nu poate fi gasit momentan..in ce problema ...reveniti...lucru care se repeta de cateva ori,pana intr-o zi cand aflandu-ma in receptia sediului vine un angajat alfirmei de asigurari isi spune numele si ca cauta pe o alta persoana.In acel moment profit de faptul ca cel apelat nu se afla in sala identific angajatul firmei intrebandul D-voastra sunte-ti domnul...la care acesta se uita mirat si cu aer superoir raspunde afirmativ.Atunci ma prezint respectuos ii prezint problema mea si cer lamuriri asupra acestuia(Ce vrea sa reprezinte aceasta inspectie de risc pe care o invoca ca motiv de neplata) cu acelasi aer superior mi-se raspunde ce ar detine poze care sau facut la incheierea politei CASCO si ca avariile reparate acum apar in aceste poze.Din cunostintele mele ii explic ca dosarul CASCO pe care il am eu e format din doua coli A4 numerotate (una cu polita casco si alta pe care apare scadentarul cu ratele si datele scadente).Incerc si ii explic ca alte documente nu am,iar acesta imi face afirmatia : Nu ma intereseaza nu eu v-am incheiat polita.
  • Am incercat sa aflu in ce consta aceasta INSPECTIE DE RISC si spre surprinderea mea am aflat bineineteles din alte surse..ca pe langa acele poze care se fac se incheie un raport (o coala A4 ) in care se mentioneaza avariile cu care masina intra in polita CASCO,semnata atat de Asigurat si Asigurator si intocmit in doua exemplare..cate unul ptr fiecare parte din contract.
  • Asa ca va sfatuiesc prieteneste sa verificati ce documente va dau acesti agenti ai firmei ASTRA asigurari ptr a nu avea astfel de probleme.
Inchei articolul meu prin a va sfatui face-ti asigurari la firme cu angajati prgatiti,cere-ti toate detaliile despre conditiile contractante si nu va caliciti la pret ca veti suferi mai tarziu.O seara buna si sa auzim numai de bine!

#35
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 06.06.2008

View Postcaiusiullius, on 10 octombrie 2012 - 18:18, said:


Inchei articolul meu prin a va sfatui face-ti asigurari la firme cu angajati prgatiti,cere-ti toate detaliile despre conditiile contractante si nu va caliciti la pret ca veti suferi mai tarziu.O seara buna si sa auzim numai de bine!

Exact d-asta mi-am facut casco la generalli, dau 150-200 lei in plus pe an fata de alti asiguratori, dar stiu ca nu ma doare capu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate