Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2575
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
merci!

#2576
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut prieteni, am descoperit o solutie de acoperit casa cam putin discutata pe aici, sunt cateva referiri insa nu s-a dezvoltat subiectul, ce parere aveti de tigla termoplast? eu zic ca are avantaje clare fata de tabla sau sita bituminoasa, cateva avantaje fata de tigla clasica care nu poate sa fie batuta decat prin greutate.

#2577
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Pe alt forum am gasit asta:

Quote


dacis cred ca a fost la cei de la matris pavaj,care au avut depozit pe chitila si acum au pe dn1 pe la otopeni.eu m-am ars rau cu aceasta tigla am fost incantat de caracteristici tehnice,care vorba moderatorului,sunt doar laude de marketing.am discutat despre tigla asta si cu doamna dobre,profesoara de chimia materialelor de constructii de la utcb si mi-a zis ca pare a fi buna,ca polimerii in general au rezistente bune mecanice si ca au longevitate.am casa langa bucuresti,la sinesti,acoperita cu 210mp de polimer minune care dupa 3 ani se sfarma in pumn ca un bolovan de pamant ars de soare .montajul ei nu este chiar asa de usor pe cat pare,fiecare mm conteaza,micile bavuri sau deformari cauzate de elasticitatea care o are expunand-o la soare o fac sa nu se imbine foarte bine pe falturi,ajungand sa nu mai se suprapuna rand pe rand ridicand-o chiar si cu 1cm,fapt ce o face periculoasa la vant putand sa o desprinda.ca sa se aseze bine pui si scoti si inlocuiesti la tigle sa se potriveasca de-ti vine sa urlii(pui 3 randuri si scoti 4 )luciul,dupa 1 an(gelivitate+radiatii uv+sablarea din actiunea vantului)dispare,devine poroasa,se mareste permeabilitatea si implicit absorbtia de apa si se instaleaza aspargilius negru.coloritul nu se pastreaza,in cazul meu de la maro inchis e in degradeuri pana la culoarea cafelei cu lapte.arata acoperisul de parca are 100 ani.3000e(material fara tva+manopera cu oamenii mei) aruncati pe fereastra.acum stau si strang bani sa o schimb cu una ceramica de calitate,cred ca de la tondach(nu e reclama,dar pare a fi buna) si ma rog sa nu ma loveasca vre-o grindina mica ca adun cioburile din ea(. nu stiu cum m-am ars cu asta ca de fel sunt reticent la materialele noi. prieteneste recomand:nu o folositi!!!!

Suna periculos. :)

#2578
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Bun postul, multumesc frumos, nu vreau sa fiu cobai
Offf, grea decizie cu invelitoarea asta, cea mai grea decizie din tot proiectul.

#2579
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Salut,

Vreau si eu oferte pe PM pentru invelitoarea din atasament. Ma intereseaza oferta detaliata pe manopera, invelitoarea propriu-zisa (tabla tip Lindab/Ruuki sau asemanatoare), inclusiv toate accesoriile.
Constructia casei estimez ca va incepe in aprilie, in Buftea.

Multumesc!

Attached Files



#2580
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postarschery, on 02 martie 2013 - 21:36, said:

Offf, grea decizie cu invelitoarea asta, cea mai grea decizie din tot proiectul.

Dar si cea mai rewarding, acoperisul e tot fasonul, face personalitatea casei, daca ai ales bine esti multumit de fiecare daca cand iti privesti casa. :)

#2581
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
JMY pana termini tu casa se mai scumpeste de 2 ori :))

#2582
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Salutare,

Incerc sa fac o alegere buna pt acoperisul meu.  M-am interesat la majoritatea firmelor cu referinte bune pentru tabla, am primit oferte de la toti, insa nu sunt f sigur pe care ar trebui sa aleg.  Mai jos, insirui produsele cu garantii si specificatii, in ordinea crescatoare a preturilor.

Ce parere aveti ?
Merci


PS: Acoperisul are 185 mp de astereala. Cantitatile de tabla calculate de cei care o vand sunt intre : 195 - 220 mp

Attached Files


Edited by sorel_789, 06 March 2013 - 13:11.


#2583
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu as pune Coil profile si m-as duce la ei la Ceptura la fabrica pt o oferta, pretul e altul decat la distribuitori.Daca ai timp citeste tot topicul si vei alege muult mai bine decat iti spune unu si altu.Fiecare sustine firma a carei tabla tigla a cumparat-o putini recunosc ca au luat si teapa.Otelul de provenienta e o chestie mai mult decat discutabila.Combinatul Vestalpine e in Austria.

#2584
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006

View Postsorel_789, on 06 martie 2013 - 13:10, said:

Salutare,

Incerc sa fac o alegere buna pt acoperisul meu.  M-am interesat la majoritatea firmelor cu referinte bune pentru tabla, am primit oferte de la toti, insa nu sunt f sigur pe care ar trebui sa aleg.  Mai jos, insirui produsele cu garantii si specificatii, in ordinea crescatoare a preturilor.

Ce parere aveti ?
Merci


PS: Acoperisul are 185 mp de astereala. Cantitatile de tabla calculate de cei care o vand sunt intre : 195 - 220 mp

As mai adauga la oferta si tigla Bramac Alpin : 2300 EUR

View Postcosmin_sn, on 07 martie 2013 - 09:28, said:

Eu as pune Coil profile si m-as duce la ei la Ceptura la fabrica pt o oferta, pretul e altul decat la distribuitori.Daca ai timp citeste tot topicul si vei alege muult mai bine decat iti spune unu si altu.Fiecare sustine firma a carei tabla tigla a cumparat-o putini recunosc ca au luat si teapa.Otelul de provenienta e o chestie mai mult decat discutabila.Combinatul Vestalpine e in Austria.

Pai i-am contactat direct , dar mi-au transmis sa vb cu cel care se ocupa de zona mea, persoana care mi-a oferit si pretul afisat.

#2585
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Oferta de la Coil profile eu am obtinut-o direct de la fabrica si am platit transportul 200 lei parca, eu am Bramac Romana si sunt foarte multumit, ai mare grija cine pune tigla e foarte important, daca structura acoperisului tine eu as pune tigla daca ar trebui sa o iau de la capat.

#2586
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View PostB84JMY, on 03 martie 2013 - 16:06, said:

Salut,

Vreau si eu oferte pe PM pentru invelitoarea din atasament. Ma intereseaza oferta detaliata pe manopera, invelitoarea propriu-zisa (tabla tip Lindab/Ruuki sau asemanatoare), inclusiv toate accesoriile.
Constructia casei estimez ca va incepe in aprilie, in Buftea.

Multumesc!

pai daca incepe in aprilie casa, la partea de invelitoare ajungi in august septembrie. ce te face sa crezi ca vor mai fi aceleasi oferte ???
daca tot vrei sa ceri o oferta, macar spune si bugetul alocat invelitorii astfel incat cei care vor sa iti faca o oferta sa nu munceasca degeaba .

#2587
spirea

spirea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2013

View Postandreeagrama, on 07 ianuarie 2013 - 21:56, said:

Buna seara!
Anul trecut am inceput constructia la casa( parter + etaj). Am facut doar parterul peste care am turmat placa, urmand ca in primavara, imediat ce este posibil sa continui etajul si acoperisul. Aceasta are o suprafata totala desfasurata de 260 mp ( L=13m, l=10m). Este o constructie din caramida la parter si la etaj, numai ca inca nu am decis in totalitate, adica: sigur peretii exteriori vor fi din aceeasi caramida folosita la parter, dar nu stiu care este cea mai buna solutie pentru peretii interiori. Mi-ar fi de folos experientele dvs, daca este posibil? Pe de alta parte, desi alesesem pentru acoperis tigla metalica, nu sunt convinsa ca este cea mai buna solutie. Stiu ca exista un topic deschis pe tema asta,am citit toate postarile, dar pentru mine, o persoana fara experienta, este putin vag. Eu imi doresc un acoperis in doua ape, in spate mai inalt, in fata mai jos, ptr ca suprafata care trebuie acoperita este in forma de L, datorita unei terase de la etaj care vreau sa o las descoperita. Casa este in buzau, asa ca vara este foarte cald, dar iarna nu sunt ninsorile acelea care se vad la tv, cel putin nu inca. In privinta factorului estetic, imi doresc culoarea rosie. Tinand cont de forma si dimensiunile acoperisului, imi puteti spune care credeti dvs ca este cea mai buna solutie, inclusiv a costurilor?
Multumesc!

Auzi colega dar cu ce meseriasi ai lucrat pinaacu ei nu ti-au recomandat nimic,sau ai luat meseriasi de la bir...

#2588
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postsorel_789, on 06 martie 2013 - 13:10, said:


Incerc sa fac o alegere buna pt acoperisul meu.  M-am interesat la majoritatea firmelor cu referinte bune pentru tabla, am primit oferte de la toti, insa nu sunt f sigur pe care ar trebui sa aleg.  Mai jos, insirui produsele cu garantii si specificatii, in ordinea crescatoare a preturilor.

esti sigur ca ltm 300 are 30 ani garantie ??? din cate stiam eu 30 ani garantie avea doar nordic 400 cu acoperire de hbpe .

#2589
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
am un acoperis cu panta de 12 grade
2 ape fara lucarne sau alte nebunii
se poate pune tabla gen lindab ?
daca e cineva pe aici care se ocupa de acoperisuri asa avea nevoie de o oferta urgent ca de sambata sunt gata de tabla
vreau sistem complect cu instalat cu tot
340mp suprafata

#2590
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Se poate, dar sfatul meu sincer este sa nu faci asta! In general producatorii de tigla metalica dau o panta minima de 14 grade si au dreptate: cu apa nu te joci! Inalta-te la coama ca sa obtii macar 15 grade, sau renunta la tigla metalica.

#2591
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca obtii pliantul de la bilka acolo scrie ca la acoperisuri intr-o singura apa, fara diagonale, fara dolii panta minima la ei este 8 grade!

cam asa e la toti dar nu vor sa scrie asta.

si pe net am vazut ca scrie: http://www.bilka.ro/...lasic-9/page-1/

eu am o bucata mai mica de acoperis cu o panta de 10 grade si de 2 ierni nu am infiltratii.

ps: burlane si jgheaburi doar metalice pune!

Edited by msn2, 11 March 2013 - 21:27.


#2592
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postpetre69, on 11 martie 2013 - 20:07, said:

am un acoperis cu panta de 12 grade
2 ape fara lucarne sau alte nebunii
se poate pune tabla gen lindab ?
daca e cineva pe aici care se ocupa de acoperisuri asa avea nevoie de o oferta urgent ca de sambata sunt gata de tabla
vreau sistem complect cu instalat cu tot
340mp suprafata
Eu am o terasa acoperita cu tabla cu inclinatie de 16%, cand a nins aveam zapada de 1 m pe ea. Daca mai poti face ceva creste inclinatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate