Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2557
lecuionut

lecuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,

Va trebui in curand sa montez acoperisul la casa si nu sunt foarte hotarat ce tip de acoperis sa folosesc.
Acoperisul este simplu, doua ape cu doua lucarne in pod.

Imi place tabla acoprita cu piatra Gerard sau Decra. Merita efortul financiar acest tip de invelitoare?

Attached Files



#2558
dogavgrup

dogavgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2011

View Postlecuionut, on 25 noiembrie 2012 - 16:13, said:

Salut,

Va trebui in curand sa montez acoperisul la casa si nu sunt foarte hotarat ce tip de acoperis sa folosesc.
Acoperisul este simplu, doua ape cu doua lucarne in pod.

Imi place tabla acoprita cu piatra Gerard sau Decra. Merita efortul financiar acest tip de invelitoare?


cere o oferta si de la Creaton, Roben sau Tondach sunt ceva promotii in perioada aceasta
sau ceva mai ieftin Imcop

#2559
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
salut lecuionut. din ce am vazut eu Tondach XXL e cam de 3 ori mai scumpa decat Imcop ... anunta-ma si pe mine ce decizie ai luat pentru ca la anul as vrea sa pun si eu invelitoare

#2560
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Eu vreau sa construiesc in primavara si ma documentez in legatura cu diverse materiale - am vazut Elpreco la un magazin de bricolaj mai ieftina ca IMCOP si arata foarte bine.

#2561
dogavgrup

dogavgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2011

View Postbubusan, on 26 noiembrie 2012 - 21:36, said:

Eu vreau sa construiesc in primavara si ma documentez in legatura cu diverse materiale - am vazut Elpreco la un magazin de bricolaj mai ieftina ca IMCOP si arata foarte bine.


oferta de pret generala a celor de la Imcop este cu cel putin 15 % mai mica decat Elpreco...cel putin asa o am eu

#2562
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
vreau o parere de tabla wetterbest.
e buna, a avut cineva vreo problema cu tabla?, nu cu echipa de montatori ca acolo...

pretul ar fi cam de 27 lei/m2 aia de 0.5

folia n35 e ok?, cred ca e de la fakro

#2563
andreeagrama

andreeagrama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2013
Buna seara!
Anul trecut am inceput constructia la casa( parter + etaj). Am facut doar parterul peste care am turmat placa, urmand ca in primavara, imediat ce este posibil sa continui etajul si acoperisul. Aceasta are o suprafata totala desfasurata de 260 mp ( L=13m, l=10m). Este o constructie din caramida la parter si la etaj, numai ca inca nu am decis in totalitate, adica: sigur peretii exteriori vor fi din aceeasi caramida folosita la parter, dar nu stiu care este cea mai buna solutie pentru peretii interiori. Mi-ar fi de folos experientele dvs, daca este posibil? Pe de alta parte, desi alesesem pentru acoperis tigla metalica, nu sunt convinsa ca este cea mai buna solutie. Stiu ca exista un topic deschis pe tema asta,am citit toate postarile, dar pentru mine, o persoana fara experienta, este putin vag. Eu imi doresc un acoperis in doua ape, in spate mai inalt, in fata mai jos, ptr ca suprafata care trebuie acoperita este in forma de L, datorita unei terase de la etaj care vreau sa o las descoperita. Casa este in buzau, asa ca vara este foarte cald, dar iarna nu sunt ninsorile acelea care se vad la tv, cel putin nu inca. In privinta factorului estetic, imi doresc culoarea rosie. Tinand cont de forma si dimensiunile acoperisului, imi puteti spune care credeti dvs ca este cea mai buna solutie, inclusiv a costurilor?
Multumesc!

#2564
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006

View Postmsn2, on 07 ianuarie 2013 - 18:35, said:

vreau o parere de tabla wetterbest.
e buna, a avut cineva vreo problema cu tabla?, nu cu echipa de montatori ca acolo...

pretul ar fi cam de 27 lei/m2 aia de 0.5

folia n35 e ok?, cred ca e de la fakro

Daca este de 0,5 pe micrometru e ok. Folia este buna.

View Postandreeagrama, on 07 ianuarie 2013 - 21:56, said:

Tinand cont de forma si dimensiunile acoperisului, imi puteti spune care credeti dvs ca este cea mai buna solutie, inclusiv a costurilor?
Multumesc!

Ca sa spun ca olteanul cand a vazut girafa: Asa ceva nu exista! Cea mai buna solutie este tigla ceramica Creaton de Germania, cea mai ieftina tabla tip tigla de 0,35-0,38. Intre ele, fiecare cauta compromisul perfect pentru el. Topicul asta are 143 pagini de cazuri diferite cu rezolvari diferite. Nici un om responsabil n-o sa-ti spuna pe deasupra ca el stie ce-ti trebuie tie. Sfatul meu este sa-ti "pierzi" cateva ore sa citesti ce s-a scris pe aici, sa-ti faci o parere si apoi sa intrebi concret! :)

#2565
Maxpaine

Maxpaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.10.2009

View Postgooagle, on 25 noiembrie 2012 - 10:54, said:

As dori sa va intreb daca am sarpanta gata la casa si doresc sa pun doar folia (fara invelitoare) acum urmand ca invelitoarea sa fie pusa in primavara-vara anului urmator sunt contraindicatii in acest sens?
(in specificatiile  Tywek protectia la UV este de maxim 4luni, in timp ce la Delta Foxx Plus nu scrie nimic de genul asta)


Foliile Delta nu se recomanda a ramane expuse mai mult de 3 luni, factorul UV fiind cel mai agresiv.

#2566
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
salut, a incercat cineva tabla belprofile?

#2567
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Multa lume! Are o problema larg raspandita: tabla ieftina e subtire si proasta, cea buna este scumpa! Posted Image
Aaa, plus o problema specifica pentru profilatorii romani, nu stiu daca peste cativa ani, daca sunt probleme de garantie, mai exista firma...

#2568
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Pai din cate am inteles, nu este firma din Ro este Belgiana, firma care monteaza oricum asigura garantie doar 3 ani, In plus, cam toata este fabricata ori pe la noi ori prin vecini.
Sa inteleg ca doar Lindab merita cumparat? fiindca majoritatea producatorilor de mijloc fac tabla in Romania, ma refer aici la Ruukki, Viking, Belprofile etc.

#2569
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Este belgiana cu linia de profilat la Fundulea, dar nu asta este problema, firma este in lichidare, au aparut niste pui care-i preiau activitatea, etc.

Pentru tabla tip tigla, la pretentii de calitate reala, avem Lindab, Ruukki, Coilprofil, Gerard, dar atentie si aici, Lindab si Ruukki au si variante low cost, care sunt tzeapa! Mai exista si Plannja, dar au mari probleme de livrare, trebuie sa ai nervi de otel ca sa lucrezi cu ei.

#2570
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

View Postjozefin, on 14 ianuarie 2013 - 21:21, said:

Este belgiana cu linia de profilat la Fundulea, dar nu asta este problema, firma este in lichidare, au aparut niste pui care-i preiau activitatea, etc.

Pentru tabla tip tigla, la pretentii de calitate reala, avem Lindab, Ruukki, Coilprofil, Gerard, dar atentie si aici, Lindab si Ruukki au si variante low cost, care sunt tzeapa! Mai exista si Plannja, dar au mari probleme de livrare, trebuie sa ai nervi de otel ca sa lucrezi cu ei.


Perfect, exact genul de informatie utila si la obiect pe care o cautam, poti te rog sa-mi spui daca in cazul tau ce model de tabla ai prefera de la producatorii enumerati mai sus? culoarea est maro inchis mat.
Multumesc anticipat

#2571
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Eu mi-am pus Roca de la Lindab ( omolog Gerard ) - tigla cu acoperire de piatra naturala, dar mai convenabil ( dar nu ieftin ) ar fi Nordic 400 Lindab sau Adamante de la Ruukki, dar astea sunt gusturi personale. Exista diferite profile, la care difera forma si complexitatea protectiei tablei, dar trebuie vazute cu ochii, nu pe net si cerute oferte concrete pentru diferite variante. Pana la urma, cel mai important lucru ramane montajul: cea mai buna acoperire poate fi transformata in strecuratoare de niste montatori nepriceputi, iar un profesionist iti poate monta satisfacator o tabla de rahat ( nu o sa tina o viata, o sa se decoloreze, dar nu o sa ai infiltratii ). Acoperisul nu este vopsea lavabila sa-l repari in fiecare an! Ia tabla cu factura si garantie si la fel si montajul. Neaparat sa-ti monteze folie anticondens buna, e la fel de importanta ( sau mai ) ca tabla ( Tyvek, Fakro N35, Delta ).

#2572
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Am inteles, multumesc

#2573
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
Buna ziua,

Despre tigla metalica Novatik stie cineva ceva? Stiu ca e nou aparuta pe piata. Acoperisul meu e mai atipic, ofertele pe Decra/Gerard sunt sensibil mai ieftine decat pe Ruukki si Lindab (si am cerut 2 oferte sa ma conving). Cred ca o sa cer oferte si pe Coilprofil si Plannja.

#2574
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postbester, on 14 februarie 2013 - 11:23, said:

Buna ziua,

Despre tigla metalica Novatik stie cineva ceva? Stiu ca e nou aparuta pe piata. Acoperisul meu e mai atipic, ofertele pe Decra/Gerard sunt sensibil mai ieftine decat pe Ruukki si Lindab (si am cerut 2 oferte sa ma conving). Cred ca o sa cer oferte si pe Coilprofil si Plannja.
Cere oferta direct de la fabrica de la Ceptura oferta pt tabla Coil profile, vei a vea un pret mai mic fata de distribuitori, tot ei se ocupa de transport pt un pret modic, mie mi-au luat 200 lei pt un acoperis mic transportat in Ilfov.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate