Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2593
spirea

spirea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2013
Salut la baieti de exemplu cu terasa trebuie sa o intaresti sa nu faca burta(sau saltata,lasata)depinde de loc.

View Postsorel_789, on 06 martie 2013 - 13:10, said:

Salutare,

Incerc sa fac o alegere buna pt acoperisul meu.  M-am interesat la majoritatea firmelor cu referinte bune pentru tabla, am primit oferte de la toti, insa nu sunt f sigur pe care ar trebui sa aleg.  Mai jos, insirui produsele cu garantii si specificatii, in ordinea crescatoare a preturilor.

Ce parere aveti ?
Merci


PS: Acoperisul are 185 mp de astereala. Cantitatile de tabla calculate de cei care o vand sunt intre : 195 - 220 mp

Colega cei de la Ruki sunt mai seriosi din suedia nu au preturile acelea sunt magari,atentie la cei cu palari si mustata?

View Postcosmin_sn, on 11 martie 2013 - 22:24, said:

Eu am o terasa acoperita cu tabla cu inclinatie de 16%, cand a nins aveam zapada de 1 m pe ea. Daca mai poti face ceva creste inclinatia.

In acest caz o ridici sau o cobori depinde de loc ramas sau o intaresti pe mijloc ....

View Postpetre69, on 11 martie 2013 - 20:07, said:

am un acoperis cu panta de 12 grade
2 ape fara lucarne sau alte nebunii
se poate pune tabla gen lindab ?
daca e cineva pe aici care se ocupa de acoperisuri asa avea nevoie de o oferta urgent ca de sambata sunt gata de tabla
vreau sistem complect cu instalat cu tot
340mp suprafata

Salut pt. acoperis eu til montez cu 4000ron tigla metalica stil lindab,daca vrei sa esi mai eftin cu materialele(tot sistemul de tigla;sort,si toate terminatiile)ti le pot face eu,cit dai pe tabla atit de costa si tot sistemul.Dar trebuie vazuta lucrarea de un meserias inainte de comandat tabla,persoana serioasa(fi atent la meseriasi...?)

View PostB84JMY, on 03 martie 2013 - 16:06, said:

Salut,

Vreau si eu oferte pe PM pentru invelitoarea din atasament. Ma intereseaza oferta detaliata pe manopera, invelitoarea propriu-zisa (tabla tip Lindab/Ruuki sau asemanatoare), inclusiv toate accesoriile.
Constructia casei estimez ca va incepe in aprilie, in Buftea.

Multumesc!

La acoperisul tau trebuie meseriasi buni nu ciurucari si la comanda ta de tabla este egala cu sistemul pt. ea (sorturi,dolii,coama,terminati,etc..)eu sistemul il fac singur si es mult mai eftin si asa sistemul lor nu pt. se potriveste,pt.montaj anuntama daca te intereseaza,doresc personal serios,spor la treaba.

Edited by spirea, 12 March 2013 - 07:14.


#2594
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postmsn2, on 11 martie 2013 - 21:26, said:

daca obtii pliantul de la bilka acolo scrie ca la acoperisuri intr-o singura apa, fara diagonale, fara dolii panta minima la ei este 8 grade!

cam asa e la toti dar nu vor sa scrie asta.

ce motiv ar avea sa nu scrie ??? crezi ca ei vor sa piarda clienti ? ( ma refer aici la clientii care au intre 8 grade si 14 grade ) . nu ai logica in ceea ce spui . poate ca bilka a mers cu panta prea jos ! :)

View Postspirea, on 12 martie 2013 - 07:13, said:

La acoperisul tau trebuie meseriasi buni nu ciurucari si la comanda ta de tabla este egala cu sistemul pt. ea (sorturi,dolii,coama,terminati,etc..)eu sistemul il fac singur si es mult mai eftin si asa sistemul lor nu pt. se potriveste,pt.montaj anuntama daca te intereseaza,doresc personal serios,spor la treaba.

sa inteleg mai bine, ai inventat tu un sistem mai bun decat al producatorilor de tigla metalica ??? cum adica sistemul lor nu se potriveste pentru montaj , dar al tau da ???

#2595
spirea

spirea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2013

View Postrazvan_voicu, on 12 martie 2013 - 08:23, said:

ce motiv ar avea sa nu scrie ??? crezi ca ei vor sa piarda clienti ? ( ma refer aici la clientii care au intre 8 grade si 14 grade ) . nu ai logica in ceea ce spui . poate ca bilka a mers cu panta prea jos ! Posted Image



sa inteleg mai bine, ai inventat tu un sistem mai bun decat al producatorilor de tigla metalica ??? cum adica sistemul lor nu se potriveste pentru montaj , dar al tau da ???

Tu nu intelegi sistemul (bazia lor e stas)iartu terminatiile laterale nu se potrivesc trebuie facuta dupa ce termini (daca vrei ceva de calitate,sa nu-ti intre apa)in orce caz nu te pricepi decit la scris,sporlatreaba .

#2596
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postrazvan_voicu, on 12 martie 2013 - 08:23, said:

ce motiv ar avea sa nu scrie ??? crezi ca ei vor sa piarda clienti ? ( ma refer aici la clientii care au intre 8 grade si 14 grade ) . nu ai logica in ceea ce spui . poate ca bilka a mers cu panta prea jos ! Posted Image
...

bilka nu a mers prea jos cu sistemul deloc.

tehnologia tablei tip lindab este aceeasi indiferent de producator.
fiecare a facut variatii pe aceeasi tema, de aceea afirm ca 8 grade panta minima, daca nu ai imbinari in diagonala, este ok pentru tabla tip lindab.
acest lucru a fost testat la mine acasa si nu am probleme de 2 ani cu zapada chiar si de 45 cm care a stationat cam 3 saptamani pana s-a topit.
DAR montajul a fost facut ff bine respectandu-se toate indicatiile din manualul lindab si cu o folie de calitate (tyvek) fara gauri inutile in ea si lipita la suprapuneri.

Acum pentru linistea cui foloseste cel mai bine e sa aiba o panta totusi mai mare de cei 8 ... :)

#2597
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postpetre69, on 11 martie 2013 - 20:07, said:

am un acoperis cu panta de 12 grade
2 ape fara lucarne sau alte nebunii
se poate pune tabla gen lindab ?
daca e cineva pe aici care se ocupa de acoperisuri asa avea nevoie de o oferta urgent ca de sambata sunt gata de tabla
vreau sistem complect cu instalat cu tot
340mp suprafata


Decra si Gerard au ca specificatie minima 10 respectiv 12 grade dar sunt cam scumpi. Lindab & Co sunt in zona 15 grade. Poti sa iei in considerare si alte solutii (tabla faltuita de ex).

#2598
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postspirea, on 12 martie 2013 - 09:14, said:

Tu nu intelegi sistemul (bazia lor e stas)iartu terminatiile laterale nu se potrivesc trebuie facuta dupa ce termini (daca vrei ceva de calitate,sa nu-ti intre apa)in orce caz nu te pricepi decit la scris,sporlatreaba .
bine, accept parerea ta ca eu nu cunosc sistemul, dar nici cei care il produc , nu il cunosc ??? de ce crezi tu ca nu au venit ei cu " inovatiile " propuse de tine ???

View Postmsn2, on 12 martie 2013 - 09:26, said:

bilka nu a mers prea jos cu sistemul deloc.

tehnologia tablei tip lindab este aceeasi indiferent de producator.
fiecare a facut variatii pe aceeasi tema, de aceea afirm ca 8 grade panta minima, daca nu ai imbinari in diagonala, este ok pentru tabla tip lindab.
acest lucru a fost testat la mine acasa si nu am probleme de 2 ani cu zapada chiar si de 45 cm care a stationat cam 3 saptamani pana s-a topit.
DAR montajul a fost facut ff bine respectandu-se toate indicatiile din manualul lindab si cu o folie de calitate (tyvek) fara gauri inutile in ea si lipita la suprapuneri.

Acum pentru linistea cui foloseste cel mai bine e sa aiba o panta totusi mai mare de cei 8 ... Posted Image
ideea este ca acest acoperis sa te tina 30-40 ani, deci deocamdata poti sa afirmi doar ca nu ai avut tu probleme , nu ca este si montata corect !
tare as fi curios sa vad si eu cum arata izolatia ta in zona respectiva dupa 5-10 ani de la data montajului .

#2599
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am afirmat ca e facuta corect pt ca zona aia a stat fara izolatie/rigips tavan 2 ani de zile si am urmarit atent orice urma de infiltratiie pe zona cu inclinatie de vreo 8-9 grade, cam 4m2.
adica dupa ploi torentiale am luat scara, lanterna si am inspectat - pus mana pe folie si astereala/capriori, la fel la topirea zapezilor alea mari de anu trecut. Altfel nu as fi afirmat ca e ok.

#2600
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
eu nu te contrazic pe tine, spun doar ca daca un om a mers cu o masina 1.000.000 de km fara reparatii majore ( caz real, se lauda un mare producator de autoturisme ca au un astfel de client ), nu inseamna ca toti ceilalti trebuie sa se astepte la acest lucru .  daca un producator ( serios ),  garanteaza ca mergi fara probleme cu masina lui 100.000 km ( fara reparatii majore ), atunci ar trebui sa te bazezi doar pe acest lucru .

#2601
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
In cazul unei invelitori ceramice Creaton, care varianta este de preferat: natur sau engoba?

Ma intereseaza mai mult rezistenta in timp decat aspectul.

Edited by lowpy, 15 March 2013 - 08:35.


#2602
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Eu nu am gasit variantele astea la ei pe site (NATUR / ENGOBA) . Care e explicatia ?

http://www.creaton.com.ro/

Edited by Hawkie, 19 March 2013 - 14:42.


#2603
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
La aia natur (adica ceramica arsa fara nici un fel de strat protector ii zice natural red). La alea care sunt engoba au "engobe" in denumire.
Attached File  creaton_balance.JPG   40.44K   44 downloads
Sincer sa fiu nu stiu care e termenul corect: engoba, engobe, angoba, angobe... Am auzit diverse versiuni si am retinut-o pe aia care-mi suna mai bine :D

Edited by lowpy, 19 March 2013 - 14:52.


#2604
dogavgrup

dogavgrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2011

View Postlowpy, on 15 martie 2013 - 08:35, said:

In cazul unei invelitori ceramice Creaton, care varianta este de preferat: natur sau engoba?

Ma intereseaza mai mult rezistenta in timp decat aspectul.

tiglele Creaton sunt "coapte" la temperaturi de 900-1000 grade, si rezulta culoarea nature, pentru angobare se aplica pe suprafata o pelicula combinata de argile si diverse minerale ( ex oxizi de fier pentru culoare rosie) si se introduc din nou in cuptor si sunt arse la temperaturi de 1000-1200 grade , stratul aplicat intra in structura tiglei si i confera suprafetei o rezistenta mecanica mai mare
mai exista un procedeu de coacere la temp de peste 1300 grade = sinterizare intalnit la produsele Erlus

#2605
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Multumesc pentru explicatie. Am inteles ca variantele angobate ar avea si o permeabilitate mult redusa fata de cele natur.

#2606
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Care ar fi diferenta de cost intre una si alta ?

#2607
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Nu stiu cat era pentru fiecare element in parte dar pot sa-ti spun ca pt. un acoperis de 170mp cu accesorii (coame, laterale, spargatoare de gheata...) diferenta la pretul total a fost undeva in jur de 500-600 lei.

#2608
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007

View Postlowpy, on 19 martie 2013 - 23:44, said:

Multumesc pentru explicatie. Am inteles ca variantele angobate ar avea si o permeabilitate mult redusa fata de cele natur.

salut,

arata bine varianta engobe( angoba), dar trebuie sa fii foarte atent la urmatorul aspect:

- tigla este ambalata pe un palet, in consecinta vor exista frecari intre straturile de tigle care vor genera alterarea stratului engobat -vor semana cu niste zgirieturi mai mari sau mai mici/adinci in functie de suprafata expusa frecarii....
- vinzatorul iti va spune ca dispar dupa 2sau 3 ploi.....dar vei ramine cu o tigla cu o culoare neuniforma si cu foarte multe imperfectiuni/zgirieturi...caz in care stratul engobat nu mai are o rezistenta uniforma.
cam asta e experienta mea cu tigla engobe....

o zi buna,

laurentiu

Edited by laurentiu_florin, 20 March 2013 - 19:58.


#2609
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Tabla tip Prujinski si-a montat cineva?
Am discutat cu cineva care lucreaza in domeniu, si ne-a zis ca de ce nu ne gandim, in loc de Lindab,Ruuki si altii cu renume, si la Prujinski. Am inteles ca este poloneza si ca raport calitate-pret este foarte ok. E prima data cand aud de ei si n-am gasit pe internet mare lucru.

#2610
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Daca dispare "finisajul" dupa 2-3 ploi atunci ce rost isi mai au aceste variante..? Ciudat...chiar asa sa fie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate