Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2539
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postgooagle, on 02 octombrie 2012 - 13:42, said:

......... Tegola este afectata mai tare de de ploi acide / caca de pasari / etc?.......

.........Pana acum m-am convins ca Tegosolar (sistemul de invelitoare fotovoltaica) este scump .. 3500-4500Eur pentru 1kW.
.......



Tegola nu este afacteta de intemperii , ploi acide , gainat sau altele. Singurul lucru care poate sa-l afecteze in cei minim 50 de ani de viata este un montaj prost . ca dealtfel la orice invelitoare buna existenta pe piata.

Mai nou  chiar a aparut o sindrila TEGOLA numita Actiroof - sindrila fotocatalitica , fiind o sindrila ecologica care transforma smogul in saruri non-toxice cu ajutorul dioxidului de titanui care il contine.

Un sinstem Tegolsolar se amortizeaza in 7-8 ani , dar tinand cont ca folosindul pe acesta nu se mai consuma resurse naturale si in felul asta nu mai poluam mediul inconjurator , eu cred ca trebuie sa ne facem bine calculele  si din mult mai multe aspecte.

Sa aveti o zi buna!

Edited by alinbulin, 19 October 2012 - 11:45.


#2540
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Anul viitor vreau sa-mi construiesc o casuta mica si ma gandesc la ce materiale sa folosesc . Am tot citit despre tabla ondulata cu origini din tarile nordice  , merg periodic in Suedia cu munca . Saptamana trecuta m-am uitat la acoperisul fiecarei case/depozit/ansamblu intalnit  - acoperisurile pe care a fost montata tabla ondulata au fost extrem de putine .
80% se foloseste tigla ceramica sau de beton , restul tabla faltuita  fara cuie/suruburi .  Iarna temperaturile sunt cam ca la noi doar ca tine mai mult , vara temperaturile sunt mai joase , 3 sferturi din an ploua in fiecare zi ,
Sincer m-a cam pus pe ganduri tabla ondulata , nu se vinde in tarile de origine dar ofera la noi garantie 50 de ani . As opta pentru tabla faltuita insa costurile sunt descurajante .

Iau in calcul varianta de tabla zincata instalata prin procedeele vechi , asa zis tiganesti dar durabile .

Edited by bubusan, 21 October 2012 - 20:10.


#2541
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
De ce nu faci si tu precum cei 80% si iti montezi tigla. In afara faptului ca trebuie investit putin mai mult la partea de lemne, fiind mai grea, dezavantajele se termina aici.

:)

#2542
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
si structura casei trebuie dimensionata pt tigla, nu numai structura acoperisului.
si ce pui pe casa conteaza, e adevarat, dar mai mult de 50% conteaza cine monteaza si cum ce pui pe casa, asa ca cel mai bine ar fi sa cauti referinte despre o echipa de montatori f buna si poti sa pui si tigla metalica fara grija.

eu , pt mine, am ajuns la concluzia ca dupa 10-15 ani vreau o alta culoare ca ma plictisesc de asta, asa ca am ales o tabla nu f scumpa dar cu o folie de difuzie f buna si am stat tot timpul cu montatorii pe acoperis ca sa ma asigur ca o monteaza cum trebuie(daca nu stateam ... vai si amar).

#2543
butucbogdan

butucbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2009
Tigla este prima optiune dar ma dezarmeaza putin preturile la accesorii !

#2544
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View Postbutucbogdan, on 22 octombrie 2012 - 19:09, said:

Tigla este prima optiune dar ma dezarmeaza putin preturile la accesorii !

important este pretul final al invelitorii , cu tot cu accesorii , inclusiv jgheaburi burlane si , daca este cazul ,cu montaj . Parerea mea ca montajul este foarte important si de aici pleaca toate problemele. Invelitorile , majoritatea brendurilor care se comercializeaza acum, sunt foarte bune ( minim cu durata de viata peste 50 de ani ), insa printr-un montaj fara o firma care se pricepe la asta ne putem bate joc de tot.

multi fac gresala sa se uite la pretul pe metru-patrat si sa se trezeasca cu invelitoarea deja in curte , apoi incep sa-si ia accesoriile care pot sa fie foarte scumpe .

calculul trebuie facut complet de la inceput pana la ultimul cui.

Edited by alinbulin, 23 October 2012 - 11:19.


#2545
robyplus2000

robyplus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.05.2007
Salut,

ma intereseaza si pe mine urgent o oferta pentru montaj tigla ceramica la un pret rezonabil(Ton.....), in Militari, aprox 130- 170mp, 8 ape. Multumesc

sau daca cineva poate sa imi recomande vreun montator de care a fost multumit, v-as fi recunoscator.

#2546
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Trebuie sa schimb acoperisul (tabla) si am o nelamurire: am de ales intre doua culori (maro inchis si visiniu deschis, spre rosu). Dpdv estetic, prefer maroul, dar nu am putut sa nu ma gandesc ca vara se incinge mai tare. Este acesta un argument de a monta varianta visinie, adica e diferenta mare de temperatura intre cele doua varinate? Multumesc!

LE: casa e masardata, deci conteaza si o diferenta de 2-3 grade. Pt izolare s-a folosit vata nu stiu de care...

Edited by NIZ, 30 October 2012 - 12:00.


#2547
alinbulin

alinbulin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.06.2007

View PostNIZ, on 30 octombrie 2012 - 11:56, said:


Trebuie sa schimb acoperisul (tabla) si am o nelamurire: am de ales intre doua culori (maro inchis si visiniu deschis, spre rosu). Dpdv estetic, prefer maroul, dar nu am putut sa nu ma gandesc ca vara se incinge mai tare. Este acesta un argument de a monta varianta visinie, adica e diferenta mare de temperatura intre cele doua varinate? Multumesc!

LE: casa e masardata, deci conteaza si o diferenta de 2-3 grade. Pt izolare s-a folosit vata nu stiu de care...

diferenta foarte mare nu este , pentru ca amandoua sunt culori inchise.

eu as zice sa te gandesti la un spatiu prin care aerul sa se ventileze sub invelitoare , pe langa o temoizolatie de minim 10 cm de vata bazaltica

#2548
berbondac

berbondac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2012
Salutare,

Am ajuns si eu la capitolul acoperis, si am nevoie de un sfat.
Am luat ca de obicei de la muuuulti oameni oferte pentru tabla/accesorii si vreau sa va intreb, pentru tabla de 0.5 este diferenta de calitate (nu calitate estetica (roscatul unuia e mai roscat decat al altuia) ci calitate practica a materialelor) intre firme?
Ma refer aici la cea venita din polonia (viking), italia (aqua 3d), austria ( nu mai stiu cum ii zice), germania (ceva cu k la inceput), tabla stantata in romania dar de provenienta korea de sud (benga), baudeman (cea de la dedeman), si parca mai era ceva prin ofertele astea...
Ma intereseaza daca este vreuna care sa se fi stricat/decolorat (nu din cauza montarii), sau de fapt e marketing mult la mijloc si pe langa pretul lor se cumpara si firma nu doar calitatea.

#2549
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View Postberbondac, on 06 noiembrie 2012 - 14:33, said:

Salutare,

Am ajuns si eu la capitolul acoperis, si am nevoie de un sfat.
Am luat ca de obicei de la muuuulti oameni oferte pentru tabla/accesorii si vreau sa va intreb, pentru tabla de 0.5 este diferenta de calitate (nu calitate estetica (roscatul unuia e mai roscat decat al altuia) ci calitate practica a materialelor) intre firme?
Ma refer aici la cea venita din polonia (viking), italia (aqua 3d), austria ( nu mai stiu cum ii zice), germania (ceva cu k la inceput), tabla stantata in romania dar de provenienta korea de sud (benga), baudeman (cea de la dedeman), si parca mai era ceva prin ofertele astea...
Ma intereseaza daca este vreuna care sa se fi stricat/decolorat (nu din cauza montarii), sau de fapt e marketing mult la mijloc si pe langa pretul lor se cumpara si firma nu doar calitatea.

Pot fi diferente foarte mari intre caracteristicile tehnice ale materialelor. Ca neprofesionist nu prea poti sa iti dai seama sau nu vei intelege care sunt consecintele ecelor diferente decat peste 7-10 ani, cand vei fi nevoit sa inlocuiesti invelitoarea. Conteaza foarte mult marca otelului, acoperirea cu zinc si stratul de protectie ( vopsea ) . Pe langa astea ia in calcul faptul ca un producator de tigla metalica dintr-o tara oarecare isi va cumpara otelul din China. In Europa nu exista otelarie care sa vanda tabla de 0.45 sau 0.5 cu mai putin de 800-900 EURO / tona, adica 0.8-0.9 Euro/kg de unde rezulta un pret de achizitie pentru producator de 3.75 - 4.25 euro/mp de tigla metalica. La asta adauga transport, utilaje de ambutisare, angajati, profit, curent si alte cheltuieli de productie. Astfel, se demonstreaza ca nici o tigla metalica mai ieftina de 4.5 E/mp + TVA ( asta in cazul in care cumparati direct din fabrica, ceea ce nu prea se intampla ) nu are provenienta otelului din alta parte decat Asia. Sa nu se inteleaga ca otelul chinezesc este foarte prost, au si otel foarte bun insa la la preturi mult mai mari. De obicei, producatorii enumerati mai sus de tine, folosesc otel DX51, strat de zinc intre 150 si 225 g/mp si o vopsea foarte slaba. Cu toate tablele de acest gen am avut probleme grave in decursul anilor. Nici cele de marca nu sunt perfecte, se intampla si pe la ei insa ai garantia ca iti vor rezolva problema fara sa comenteze. Succes!

#2550
stancuadriangeorge

stancuadriangeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2012
salut,


am si eu o problema...mi.am construit o casa si am ajuns la acoperis...am gasit o tabla buna ,cel putin asa cred ... tabla este produsa in germania si a costat 27 lei mp...maro mata...cu toate accesorile ma costat 15500 lei la 355 mp plus manopera 2500 lei care mi-a recomandat-o aceeasi firma...au venit baieti recomandati si s-au apucat de treaba...au pus folia prinsa in cuie batute pana la jumatate apoi indoite...nu stiu cat de in regula e treaba asta..ei mi-au spus ca exista varianta unor capse dar ca nu tin acele capse...eu cred ca tine-au pt ca apoi vin acei stacheti care o prind foarte bine...in fine nu asta e problema cea grava...problema cea grava dupa parerea mea este ca atunci cand au inceput sa monteze acei stacheti au mai apucat folia aia nu stiu cum,cred ca atunci cand au taiat stacheti,si au rupto in mai multe locuri...am observat si le-am reprosat acest lucru...au spus ca nu se intampla nimic...dar eu nu cred ca e asa...va rog daca stie cineva sa ma lamureasca cu aceasta problema...multumesc mult...

#2551
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View Poststancuadriangeorge, on 08 noiembrie 2012 - 20:25, said:

salut,


am si eu o problema...mi.am construit o casa si am ajuns la acoperis...am gasit o tabla buna ,cel putin asa cred ... tabla este produsa in germania si a costat 27 lei mp...maro mata...cu toate accesorile ma costat 15500 lei la 355 mp plus manopera 2500 lei care mi-a recomandat-o aceeasi firma...au venit baieti recomandati si s-au apucat de treaba...au pus folia prinsa in cuie batute pana la jumatate apoi indoite...nu stiu cat de in regula e treaba asta..ei mi-au spus ca exista varianta unor capse dar ca nu tin acele capse...eu cred ca tine-au pt ca apoi vin acei stacheti care o prind foarte bine...in fine nu asta e problema cea grava...problema cea grava dupa parerea mea este ca atunci cand au inceput sa monteze acei stacheti au mai apucat folia aia nu stiu cum,cred ca atunci cand au taiat stacheti,si au rupto in mai multe locuri...am observat si le-am reprosat acest lucru...au spus ca nu se intampla nimic...dar eu nu cred ca e asa...va rog daca stie cineva sa ma lamureasca cu aceasta problema...multumesc mult...

salut,
In primul rand, in Germania nu se produce tigla metalica, nu cumpara nimeni asa ceva in vest. Stiu ce tabla ai cumparat. Se produce in Romania cu otel din China, stratul de zinc este de 200-220 g/mp, grosimea este de maxim 0.45mm + 0.02mm vopseaua, care nu are o calitate buna. In fine, in cazul tau, nu calitatea materialului este o problema. Intotdeauna, la o invelitoare, conteaza mult mai mult calitatea executiei decat calitatea materialului. Daca se doreste un pret mic pe tot sistemul, nu recomand sub nici o forma sa va zgarciti la montaj, chiar daca o sa va coste 4-5 euro/mp ( cam asta este pretul unui montaj de calitate ) la o invelitoare de dificultate medie. Folia anticondens se fixeaza cu capse inoxidabile obligatoriu. Gandeste-te ca pe suprafata foliei va fi umezeala, cuiele vor rugini in 1-2 ani si vor face niste gauri de 1-2 cm diemetru. Vor fi foarte multe locuri prin care apa se va infiltra. Suprafata foliei nu trebuie sa aiba intreruperi, gauri, strapungeri neetansate etc, altfel este montata degeaba, nu o sa te ajute cu nimic. Sper doar ca nu ai mansarda ci pod nelocuit. Parerea mea este sa repari invelitoarea inainte sa faci finisajele pentru ca sunt convins ca "meseriasii" care au lucrat acolo nu au montat nici tigla mtalica asa cum trebuie sau ca au omis anumite elemente in deviz. Mult succes
!

#2552
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Salut,

Îmi poate oferi cineva un sfat? De preferat cât mai repede.
Am început învelirea casei cu tiglă Bramac, și una din ape este trapezoidală, adică coama este mai lungă decât streașina, cu aprox. 30 cm. Distanța dintre coamă și ștreașină este de aproape 10m. Cum să o montez fără probleme?

Muțumesc din suflet!

#2553
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View Postiulian_brutus, on 11 noiembrie 2012 - 13:25, said:


Salut,

Îmi poate oferi cineva un sfat? De preferat cât mai repede.
Am început învelirea casei cu tiglă Bramac, și una din ape este trapezoidală, adică coama este mai lungă decât streașina, cu aprox. 30 cm. Distanța dintre coamă și ștreașină este de aproape 10m. Cum să o montez fără probleme?

Muțumesc din suflet!
Ai mai jos un link, sper sa iti fie de ajutor, este manualul tehnic Bramac:

http://www.bramac.ro...tehnic_2012.pdf

Succes!

#2554
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Mulțumesc roofdoc.
Îl studiasem deja. Soluția aleasă a fost să bat pe laterale câte o bară de lemn, tăiată pe diagonală (în lungime) și astfel am redus drastic distanța și nu mai voi debita multă tiglă.

#2555
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
As dori sa va intreb daca am sarpanta gata la casa si doresc sa pun doar folia (fara invelitoare) acum urmand ca invelitoarea sa fie pusa in primavara-vara anului urmator sunt contraindicatii in acest sens?
(in specificatiile  Tywek protectia la UV este de maxim 4luni, in timp ce la Delta Foxx Plus nu scrie nimic de genul asta)

#2556
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Eu am avut Delta vent s cateva luni cu asigurarea montatorului ca nu e nicio problema.
A avut dreptate dar totusi a trebuit sa schimbam vreo 2 randuri din cauza unor pasari care au rupt-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate