Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4735
3m3se

3m3se

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.03.2017
Buna,
As avea nevoie de niste sfaturi. Am o casa de 128mp parter, incalzire in pardoseala, calorifere, izolatia va fi polistiren de 10 sau vata bazaltica.
In sat nu este gaz si ne-am gandit sa instalam ori o centrala trifazica ori cazan pe peleti.
Rugamintea mea este sa ma ajutati cu niste informatii in legatura cu ambele tipuri: centrale / cazane potrivite, costuri lunare reale.
Va multumesc.

#4736
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Cam greu sa primești recomandãri aici . Vezi cã sunt topicuri dedicate ptr încãlzire pe curent și peleți aici pe Softpedia .Așa in linii mari centrala electrica se preteazã daca ai un puffer și centralã lucreazã numai noaptea , având tarif zi/noapte . Ceva mai ieftin ieși cu peletii , insa destul de multe probleme .

#4737
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare tuturor. Doresc sa achizitionez o centrala Ariston de 24kw (au o retea de service bine pusa la punct in orasul meu). Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la ce alegere sa fac intre cele 3 modele:
Cares Premium - 2550 RON
Clas One - 3200 RON
Genus One - 3650 RON
Preturile de mai sus sunt de la dedeman.

Aveti cumva experienta cu magazinul quickshop.ro? Au un pret bun la centrala Clas One (3200 ron + termostat ambietal wireless cadou).

In cazul in care comand centrala online e vreo cu garantia si instalarea/PIF? E mai sigur sa o iau de la firma care le monteaza?

Multumesc mult pentru sfaturi.

#4738
atomik75

atomik75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2007
CLAS ONE +Termostat Computherm Q3RF de la Dedeman! Preț 3199

Edited by atomik75, 13 March 2018 - 14:32.


#4739
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salut. Multumesc pentru sfat. Știi cumva dacă e doar în magazin valabila oferta? Ca pe site-ul lor nu apare.

#4740
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Intre ARISTON GENUS ONE 24kw si BUDERUS Logamax plus GB172i 24 kw ce recomandati? Inlocuiesc o centrala HERMANN Eura. Instalatia ramane pe cupru - calorifere aluminiu + otel la baie.

#4741
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Stie cineva daca se mai gasesc pe undeva centrale termice cu tiraj natural? Ar cam trebui sa schimb centrala termica actuala (Vaillant 24 kw cu tiraj natural, instalata in 2001) si in locatia actuala nu am posibilitatea instalarii unei centrale cu tiraj fortat

#4742
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Unde merge tiraj natural merge si tiraj fortat. Totul e ca aerul de ardere nu se ia de afara prin tubulatura de admisie, ci din camera unde e centrala. Cred ca la toate centralele cu tiraj fortat se poate face modificarea asta fara probleme. Centralele cu tiraj fortat si mergand mai departe, cele in condensare, au randament mai bun.

#4743
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Teoretic e posibil, dar practic nu prea cred ca ca se poate ce sugerezi tu.
Are cineva montata o centrala in acest mod?
M-am uitat in cateva manuale de instalare centrale termice cu tiraj fortat si nu se prevede o astfel de posibilitate de admisie aer din incapere si evacuare gaze arse prin cosul de fum. Am vazut o varianta cu tubulatura separata pentru admisie aer si evacuare, dar implica un tub de admisie aer din exterior si un tub de evacuare prin cosul de fum pana la iesirea din cos, ceea ce e foarte complicat de realizat

Revin la intrebarea initiala, se mai gasesc de cumparat centrale cu tiraj natural???

Edited by puzzlewood, 20 March 2018 - 10:38.


#4744
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Uite aici ce spune producatorul:

Attached Files



#4745
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postpuzzlewood, on 20 martie 2018 - 10:36, said:

Teoretic e posibil, dar practic nu prea cred ca ca se poate ce sugerezi tu.
Are cineva montata o centrala in acest mod?
M-am uitat in cateva manuale de instalare centrale termice cu tiraj fortat si nu se prevede o astfel de posibilitate de admisie aer din incapere si evacuare gaze arse prin cosul de fum. Am vazut o varianta cu tubulatura separata pentru admisie aer si evacuare, dar implica un tub de admisie aer din exterior si un tub de evacuare prin cosul de fum pana la iesirea din cos, ceea ce e foarte complicat de realizat

Revin la intrebarea initiala, se mai gasesc de cumparat centrale cu tiraj natural???
Doar pe comanda speciala, dar nici un importator nu are asa ceva pe stoc. Se mai admite montarea unor astfel de centrale chiar si dupa normele noi ERP deoarece exista multe cladiri in ocident cu locuinte cu cosuri de evacuare facute odata cu cladirile si in astfel de cazuri au admis abaterea de la regula. In tara nu cred ca gasesti. Totusi modelul tau de centrala este unul destul de fiabil, daca ai fost multumit sau treci la urmatorul nivel in care posibilitatile de montare ale tubulaturii de evacuare sunt multiple si pe distante mult mai mari fata de centralele conventionale.

Edited by servoman, 20 March 2018 - 12:50.


#4746
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Centrala cu tiraj natural mai poti lua inca de la firma Kober (MOTAN). Inca sunt produse atat pentru intern, dar mai ales pentru Rusia.

#4747
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Buna ziua,
Trebuie sa aleg o centrala pentru a o folosi cu incalzirea in pardoseala.
M-am oprit la Ariston Genus One 24, fiind noua generatie si totodata avand un raport mare de modulare.
Dar am cateva intrebari despre aceasta:

1. Se poate seta temperatura si pe retur?
2. Pompa din centrala stie sa pastreze un debit constant in functie de numarul de bucle deschise?
3. In manualul centralei la pagina 10, recomanda sa montez un termostat de siguranta pe turul incalzirii in pardoseala. Unde gasesc un astfel de termostat (senzor) sau poate fi montata o sonda NTC?
Multumesc!

Attached Files



#4748
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Buna seara  am si eu  o nelamurere , am o centrala viadrus cu 7 elementi cu  un boiler cu sepertina  in aceiasi camera  avand o baie  in camera alaturata de centrala  casa este lunguiata  iar  in capatul celalalt  fata de centrala am alta baie in care  as vrea sa pun  tot un boiler cu sepertina si sa il leg  la instalatie .
Intrebarea mea se poate face acest lucru ?

#4749
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Se poate face, dar nu e rentabil. Mai bine tragi doar teava de apa calda de la cealalta baie (celalalt boiler).

#4750
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
La ce va referiti  ca nu e rentabil ? sa trag teava ar insemna sa sparg iar pereti si e distanta de aprox 14m  deci ar trebui  sa las  sa curga apa pana ajunge apa calda ....

#4751
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Si ca sa incalzesti al doilea boiler nu ai tot 14m? Ai calculat ca o sa ai un consumator in capatul retelei (teava suporta consumul pe care o sa-l ai pe boiler)  - asta daca vrei sa folosesti tevile de incalzire actuale pentru a incalzi si boilerul nr. 2?
Primul boiler cum e incalzit? Ai vana cu trei cai, pompa sau e incalzit ca un calorifer? Ai vreo automatizare pe el?
Cum spuneam: e mai simplu sa folosesti ce ai, chiar daca o sa consumi mai multa apa.

#4752
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Boilerul  da e incalzit ca un calorifer  , si nu nu am automatizare pe el

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate