Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

INSULA SERPILOR-2008

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#109
sivispacemparabellum

sivispacemparabellum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.12.2008

Quote

delano: in conditiile in care avem cel mai incompetent guvern de la revolutie incoace
asta de unde stii? esti vreun guru, ceva?  :huh:

Edited by sivispacemparabellum, 04 February 2009 - 23:16.


#110
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgaleo, on Feb 4 2009, 23:15, said:

Culmea nesimtirii e ca Tariceanu venea si se plangea  cat de pagubos e contractul cu petrom, si el ne fura pe la ascuns, cat de fatarnic poate fi acest om?
Hai mai Galeo, zi-ne acum si ce spaga a luat Tariceanu, ca te vad informat.

View Postsivispacemparabellum, on Feb 4 2009, 23:16, said:

asta de unde stii? esti vreun guru, ceva?  :huh:
Nu se vede ? Sau poate tragi vreo speranta ca se redreseaza pe parcurs? Sa dea Dumnezu , dar dupa cum au inceput e foarte posibil sa fie nr.1 la incompetenta.

Edited by Delano, 04 February 2009 - 23:25.


#111
sivispacemparabellum

sivispacemparabellum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.12.2008

View PostDelano, on Feb 4 2009, 23:24, said:

Nu se vede ? Sau poate tragi vreo speranta ca se redreseaza pe parcurs? Sa dea Dumnezu , dar dupa cum au inceput e foarte posibil sa fie nr.1 la incompetenta.
da, se pare ca esti fan Tariceanu.

#112
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostDelano, on Feb 5 2009, 00:24, said:

Sa dea Dumnezu , dar dupa cum au inceput e foarte posibil sa fie nr.1 la incompetenta.

Eu zic ca au inceput cu ce le-au lasat in urma ailalti. Adica cu o catastrofa.

#113
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postalalaltu, on Feb 4 2009, 23:29, said:

Eu zic ca au inceput cu ce le-au lasat in urma ailalti. Adica cu o catastrofa.
Am inteles. De 20 de ani incoace, aia dinainte au fost de vina. :lol:

#114
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDelano, on Feb 4 2009, 23:13, said:

ai zis ca a fost doar o prelungire de contract fara modificarea conditiilor contractuale
Asta-i concluzia pe care ai tras-o tu, iti repet nu stiu care sunt conditiile contractuale si nu stiu daca au fost modificate
cand te-am intrebat daca s-au schimbat conditiile ... ai dovedit ca ai o parere unica indiferent de subiect
Despre ce conditii vorbim? De unde vrei sa stiu daca s-au modificat conditiile?
"Tariceanu are intotdeauna dreptate"
Nu, dar se da vina pe el pentru orice , in conditiile in care avem cel mai incompetent guvern de la revolutie incoace
faca  ca macar sa stii ca intre contractul din 92 si cel semnat acum de  Tariceanu exista diferenta majore, care deazavantajeaza statul roman,  adica pe noi
Aaa, zi asa , ca tu stii ca s-au modificat condiile. Ia detaliaza tu putin, ce zici ?


mai intai arunci informatia ca nu e nicio modificare, apoi faci o concesiune" "hai spune tu ce s-a schimbat" :thumbdown:



conform contractului din 1992 statul roman putea exploata o parte din resurse in pentru celelalte incasa taxe si redeventa


Tariceanu a renuntat la dreptul statului roman asupra tuturor resurselor, poate doar incasa taxe si redeventa (si aceea mica si fixa, nu creste odata cu pretul resurselor)



  


#115
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

View PostDelano, on Feb 4 2009, 15:43, said:

Terminati cu prostiile astea, zonele concesionate de catre Tariceanu sunt pana in vechea linie de demarcatie. Si nu poti concesiona blana ursului din padure, nu-i asa?

Cateodata ma amuz draga Delano , citind posturile unora care ori sunt habarnisti , ori sunt creduli ori sunt rau intentionati ...
Cum dracului sa spui ca s-au concesionat rezervele de hidrocarburi din zona Insulei Serpilor atata timp cat nu se stia ce decizie se va da la Haga ... Ce naibii sa cocesionezi cand in zona nu s-au facut prospectiuni de forare ...
Am senzatia ca se discuta orice prostie in tara asta , numai lucrurile cu adevarat dureroase nu !

#116
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Prin Hotararea de guvern nr. 919 din 10 august 1990 , au fost aprobate perimetrele deschise explorarii, exploatarii si impartirii productiei de gaze si titei ce ar fi urmat  sa se descopere si sa se obtina din aceste perimetre.

Prin Hotararea de guvern nr. 508 din 26 iulie 1991 a fost autorizata societatea comerciala Rompetrol, la vremea respectiva societate cu capital de stat, sa negocieze si sa incheie cu partenerii straini contracte privind concesionarea in vederea exploatarii perimetrelor aprobate prin Hotararea 919 din 1990.  Prin aceeasi hotarare, s-a prevazut ca guvernul va aproba contractele incheiate de catre Rompetrol.

La vremea respectiva, Romania nu avea tehnologia si echipamentele pentru explorarea presupuselor rezerve de hidrocarburi la mari adancimi si nici resursele financiare necesare. In consecinta, guvernul a deschis aceste perimetre pentru explorare si impartirea productiei de hidrocarburi cu participare unor investitori straini.

Prin Hotararea de guvern nr. 570 din 22 septembrie 1992, guvernul a aprobat contractele de explorare pe contul  si riscul investitorilor straini si impartirea productiei de hidrocarburi din perimetrele 7, 10, 13 si 15 negociate pe baza Hotararilor guvernului nr. 919/1990 si 508/1991, astfel:
contractul privind perimetrul 7 Salcia-Lapos- Pietroasele (contract intre Rompetrol si Amco Romanian petroleu company);
contractul privind perimetrele 13 (Pelican) si 15 (Midia) (Rompetrol cu Enterprise Oil Exploration si Canadianoxy);
contractul privind perimetrul 10 Valea Somesului- Valea Muresului ( Rompetrol si Shell Romanian Exploration)

Prin Hotararea de guvern nr. 1043 din 22 decembrie 1995, a fost imputernicita Agentia Nationala pentru Resurse Minerale sa administreze drepturile statului roman rezultate din contractele de explorare si impartire a productiei de hidrocarburi, incheiate de catre soocietatea comerciala Rompetrol.

Prin Hotararea de guvern 1446 din 12 noiembrie 2008, guvernul a modificat printr-o anexa secreta contractul privind perimetrele 13(Pelican) si 15 (Midia) .

Cam asta e ... pe scurt !

Edited by agu, 05 February 2009 - 00:07.


#117
ToNY_MazzaroNY

ToNY_MazzaroNY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.06.2008
Sapte pagini pana acum. Nu am citit nimic din ce ati scris fiindca sunt sigur ca nimeni nu a atins esenta. Nu ascultati ce zic guvizii aia de la Haga cu 50 de miliarde de euro petrol si gaze. Asta e KAKAMAKA. Constanta e ca un biban mare mare mare care are foarte foarte foarte multe icre. El Dorado exista in America. Acum s-a inventat si in Europa si are numele  Constanta.

Atata spun fiindca nu e bine sa aflati chiar tot.

Hai pa.

#118
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postsivispacemparabellum, on Feb 4 2009, 23:28, said:

da, se pare ca esti fan Tariceanu.

Nu-s fan Tariceanu, dar incompetenta actualului guvern iese in evidenta.

View Postdata, on Feb 4 2009, 23:38, said:

[/color][color="#ff0000"][color="#000000"]mai intai arunci informatia ca nu e nicio modificare, apoi faci o concesiune" "hai spune tu ce s-a schimbat" :thumbdown:


conform contractului din 1992 statul roman putea exploata o parte din resurse in pentru celelalte incasa taxe si redeventa
Tariceanu a renuntat la dreptul statului roman asupra tuturor resurselor, poate doar incasa taxe si redeventa (si aceea mica si fixa, nu creste odata cu pretul resurselor)

Mai data, arata-mi mie unde am scris ca nu s-a facut nici o modificare in contract. Am zis ca nu stiu daca s-a facut vreo modificare. Nu te mai inflama aiurea, da-mi un link din care sa reiasa ca statul roman putea exploata o parte din resurse , conform contractului din 1992, iar actul aditional semnat de Tariceanu a luat statului dreptul de exploatare.

View Postagu, on Feb 4 2009, 23:57, said:

Am senzatia ca se discuta orice prostie in tara asta , numai lucrurile cu adevarat dureroase nu !
Mi se pare normal, trebuie distrasa atentia de la adevaratele probleme.

Edited by Delano, 05 February 2009 - 09:52.


#119
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostDelano, on Feb 5 2009, 10:51, said:

Mi se pare normal, trebuie distrasa atentia de la adevaratele probleme.
Ti se pare ca discutia  despre resursele naturale ale tarii e o problema minora ?

#120
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgaleo, on Feb 5 2009, 12:30, said:

Ti se pare ca discutia  despre resursele naturale ale tarii e o problema minora ?
Nu galeo, asta nu e o discutie despre resursele naturale, e doar preluarea unor intoxicari din presa, la care bizonul mioritic pune repede botul si se inflameaza. Daca se dovedeste vreo ilegalitate, avem intr-adevar un subiect de discutie.

#121
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
corect, intotdeauna e intoxicare de presa in cazul unora, la restul in mod sigur e adevarul.. daca mai aveam nevoie de o dovada ca motocicleanu e un om de 2 lei, iata ca a aparut si dovada respectiva (in plus fata de ce stiam)..

#122
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postacusila, on Feb 5 2009, 18:51, said:

corect, intotdeauna e intoxicare de presa in cazul unora, la restul in mod sigur e adevarul.. daca mai aveam nevoie de o dovada ca motocicleanu e un om de 2 lei, iata ca a aparut si dovada respectiva (in plus fata de ce stiam)..
Pai este o intoxicare de presa . Boc a desecretizat acel act aditional astazi, dar nu e chiar atat de idiot incat sa urle si el precum tonomatele, e precaut in declaratii ( o bila alba):

"Vom analiza sub aspect legal modalitatea in care un contract de explorare si impartire a productiei a fost transformat in contract de acord petrolier si de concesiune, vom studia exact tot cadrul legal, si vom analiza si oportunitatea realizarii unui asemenea demers din perspectiva consecintelor economice si a evaluarilor pentru bugetul de stat"

#123
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
hai sa fim seriosi, ce mi-e nastase , ce mi-e motocicleanu. amandoi au vandut resursele tarii pe nimic.. am o scarba in mine de toti politicienii astia de rahat..

#124
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDelano, on Feb 5 2009, 09:51, said:

Nu-s fan Tariceanu, dar incompetenta actualului guvern iese in evidenta.

Mai  data, arata-mi mie unde am scris ca nu s-a facut nici o modificare in  contract. Am zis ca nu stiu daca s-a facut vreo modificare. Nu te mai  inflama aiurea, da-mi un link din care sa reiasa ca statul roman  putea exploata o parte din resurse , conform contractului din 1992, iar  actul aditional semnat de Tariceanu a luat statului dreptul de  exploatare.
...

iti raspunzi singur mai jos :notangel:


View PostDelano, on Feb 5 2009, 20:21, said:

Pai este o intoxicare de presa . Boc a desecretizat acel act aditional astazi, dar nu e chiar atat de idiot incat sa urle si el precum tonomatele, e precaut in declaratii ( o bila alba):

"Vom analiza sub aspect legal modalitatea in care un contract de explorare si impartire a productiei a fost transformat in contract de acord petrolier si de concesiune, vom studia exact tot cadrul legal, si vom analiza si oportunitatea realizarii unui asemenea demers din perspectiva consecintelor economice si a evaluarilor pentru bugetul de stat"


#125
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdata, on Feb 5 2009, 21:10, said:

iti raspunzi singur mai jos :notangel:
Pai am citit intre timp, dar tot nu reiese ca Tariceanu ar fi facut ceva ilegal.

#126
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostDelano, on Feb 5 2009, 21:35, said:

Pai am citit intre timp, dar tot nu reiese ca Tariceanu ar fi facut ceva ilegal.

cu asemenea votanti care accepta orice din partea politicienilor ... nu vad de ce politicienii nu ne-ar vinde si pamantul de sub picioare


cat de mare trebuie sa fie o hotie pentru ca sa o vezi si tu? (nu neaparat sa o recunosti)


dar daca ti se pare ca Tariceanu are dreptul sa renunte in numele statului roman la resursele naturale ale Romaniei, atunci ne meritam soarta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate