Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

INSULA SERPILOR-2008

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#145
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
delano, imi spui si mie ce este interpretabil in 13% fata de 50% pt romania  ?

Cum poate fi interpretat ca este in favoarea natiunii procentul de 13% fata de 50%, chiar is curios .

Edited by Stapanul_clonelelor, 06 February 2009 - 13:04.


#146
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

 data, on Feb 6 2009, 00:07, said:

nu este vorba numai de aceasta ultima hotie pe fata

toate resursele aceste tari au fost instrainate

economia a fost vanduta pe "un leu"


si nimeni nu e de vina ... "trebuie probat legal"


daca statul roman nu are bani ... scoate la licitatie; oricum va castiga mai mult decat dand pe furis toate drepturile


Cred ca intelegi ca in Romania  , majoritatea companiilor de stat trebuiau privatizate ptr. ca ori nu erau profitabile ( deci erau falimentare ) , ori primeau subventii colosale de la stat ca se le tina in viata ( cu toate ca erau in moarte clinica ) , ori le dezmembrau angajatii pe bucati ...
In ceea ce priveste concesiunile ... asa se lucreaza in toata lumea .  Exista oare vreo companie de stat in Romania , cu capacitati financiare si tehnice atat de mari incat sa faca foraje de mare adancime in platoul maritim ? Are statul roman posibilitatea sa extraga petrol din Marea Neagra ? Nu are ! Hai sa fim realisti ...

P.S. Nu stiu daca ati mai fost printr-un oficiu Postal din Romania , in ultima vreme ...  Daca ar fi dupa mine , si maine as privatiza Posta Romana !

Edited by agu, 06 February 2009 - 21:44.


#147
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Trebuia sa ne dea toata Ucraina.... nu numai insula aia... toata !

#148
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,120
  • Înscris: 22.06.2004
La numai doua zile dupa ce Curtea de la Haga a decis ca Romaniei ii revine 80% din Insula Serpilor, in vama Curtici, din judetul Arad, au inceput sa soseasca zeci de camioane incarcate cu echipamente de foraj marin. Primele 60 de tiruri, care au sosit aseara, vor ajunge azi in portul Constanta.


link: http://www.cancan.ro...ma-Curtici.html

#149
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 agu, on Feb 6 2009, 21:44, said:

Exista oare vreo companie de stat in Romania , cu capacitati financiare si tehnice atat de mari incat sa faca foraje de mare adancime in platoul maritim ? Are statul roman posibilitatea sa extraga petrol din Marea Neagra ? Nu are ! Hai sa fim realisti ...
statul roman are, insa, posibilitatea:
1. sa gaseasca una din firmele cu adevarat importante in domeniul forajului marin. sunt cateva si sunt foarte "vizibile", nu trebuie sa le cauti prin cine stie ce garsoniere. (caci asta e sterling resources - o firma de garsoniera)
2. sa faca un joint venture impreuna cu aceasta firma. oricat am fi de saraci ne putem permite sa investim niste bani intr-o astfel de intreprindere, participand in felul asta atat la profit cat si la decizie. iar decizia inseamna si stabilirea pretul petrolului / gazului - lucru care rezoneaza cu buzunarul fiecaruia.

#150
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 Stapanul_clonelelor, on Feb 6 2009, 13:04, said:

delano, imi spui si mie ce este interpretabil in 13% fata de 50% pt romania  ?

Cum poate fi interpretat ca este in favoarea natiunii procentul de 13% fata de 50%, chiar is curios .
Nu e nimic interpretabil in asta, dar , cine a stabilit  procentul de 13 % in loc de 55%?  Eu nu am zis ca Tariceanu este disculpat de orice vina  (asta pentru ca unii tipa pe-aici Tariceanu ! Tariceanu!  :lol: ) dar ia sa ne gandim putin, este oare el singurul vinovat ?

Edited by Delano, 07 February 2009 - 15:31.


#151
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

 Delano, on Feb 7 2009, 15:30, said:

Nu e nimic interpretabil in asta, dar , cine a stabilit  procentul de 13 % in loc de 55%?  Eu nu am zis ca Tariceanu este disculpat de orice vina  asta pentru ca unii tipa pe-aici Tariceanu ! Tariceanu!  :lol: ) dar ia sa ne gandim putin, este oare el singurul vinovat ?
pai daca tariceanu a scazut procentul ala de la 55% la 13% singur, cine dracu poate sa mai fie vinovat de asta? :lol: Sunteti fantastici in fanatismul vostru -_-

#152
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 acusila, on Feb 7 2009, 15:32, said:

pai daca tariceanu a scazut procentul ala de la 55% la 13% singur, cine dracu poate sa mai fie vinovat de asta? :lol: Sunteti fantastici in fanatismul vostru -_-
Ia mai documenteaza-te tu cine a scazut procentul ala, inainte de a racni ca Tariceanu e de vina. Tariceanu e de vina pentru altele, dar la faza asta , alti baieti destepti sunt vinovati. Tu esti fanatic, pentru ca de fapt nu vrei sa afli ce sa- intamplat, pentru tine e suficient sa se gaseasca un tap ispasitor <_<

Edited by Delano, 07 February 2009 - 15:41.


#153
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
lumineaza-ma o mare delano. Arata-mi unde zice ca altii sunt vinovati de scaderea procentului ala..

#154
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 agu, on Feb 6 2009, 21:44, said:

Cred ca intelegi ca in Romania  , majoritatea companiilor de stat trebuiau privatizate ptr. ca ori nu erau profitabile ( deci erau falimentare ) , ori primeau subventii colosale de la stat ca se le tina in viata ( cu toate ca erau in moarte clinica ) , ori le dezmembrau angajatii pe bucati ......

cum se face ca acele companii neprofitabile au inregistrat profituri imense in primul an dupa ce au fost date de statul roman?

pentru ca erau neprofitabile ... sau pentru ca s-a incercat falimentarea lor pentru a fi vandute la preturi mai mici?

#155
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 acusila, on Feb 7 2009, 16:08, said:

Arata-mi unde zice ca altii sunt vinovati de scaderea procentului ala..
România a renunțat la cota-parte din producție de 55% în 2002, introducând redevențele – procente de taxare cuprinse între 3,5 și 13,5 procente pe valoarea producției petroliere.
Sursa : http://www.gandul.in...ml?3927;3871711
De altfel, nu te vad deloc indignat ca alde OMV -Petrom are 80% din perimetrele de exploatare.

Edited by Delano, 08 February 2009 - 00:07.


#156
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Delano, on Feb 8 2009, 00:07, said:

România a renunțat la cota-parte din producție de 55% în 2002, introducând redevențele – procente de taxare cuprinse între 3,5 și 13,5 procente pe valoarea producției petroliere.
Sursa : http://www.gandul.in...ml?3927;3871711
De altfel, nu te vad deloc indignat ca alde OMV -Petrom are 80% din perimetrele de exploatare.

:lol:  :lol:  :lol:

esti atat de teleghidat ca Tariceanu nu greseste/nu minte ...  incat nici nu intelegi ce citesti: uite ce scrie in link-ul pe care chiar tu l-ai dat:

"România a renunțat la cota-parte din producție de 55% în 2002,  introducând redevențele – procente de taxare cuprinse între 3,5 și 13,5  procente pe valoarea producției petroliere. Totuși, cotele de producție  au fost păstrate în cazul acordurilor petroliere în vigoare – așadar și  în cazul celebrului de acum contract cu Sterling Resources. Asta până  în octombrie 2007, când Guvernul Tăriceanu a modificat, din nou, Legea  petrolului, anulând prevederea referitoare la acordurile petroliere  existente."


#157
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 data, on Feb 8 2009, 00:17, said:

:lol:  :lol:  :lol:

esti atat de teleghidat ca Tariceanu nu greseste/nu minte ...  incat nici nu intelegi ce citesti: uite ce scrie in link-ul pe care chiar tu l-ai dat:

"România a renunțat la cota-parte din producție de 55% în 2002,  introducând redevențele – procente de taxare cuprinse între 3,5 și 13,5  procente pe valoarea producției petroliere. Totuși, cotele de producție  au fost păstrate în cazul acordurilor petroliere în vigoare – așadar și  în cazul celebrului de acum contract cu Sterling Resources. Asta până  în octombrie 2007, când Guvernul Tăriceanu a modificat, din nou, Legea  petrolului, anulând prevederea referitoare la acordurile petroliere  existente."
N-am zis nicaieri ca Tariceanu nu greseste/ minte. Am zis doar ca nu e singurul vinovat. Da, Tariceanu a modificat legea petrolului, pentru a putea permite companiilor care au incheiat contracte inainte de 2002 sa poata beneficia de redeventele alea de maximum 13,5 %. Deci , a facut o nefacuta :death:
Tu esti teleghidatul, care vezi numai Tariceanu peste tot. Vad ca ai inchis gurita ca un pestisor satul, cand am zis ca principalul beneficiar e OMV -Petrom, stii doar placa Tariceanu, Tariceanu e de vina pentru toate. :lol:

#158
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Nu e nimic interpretabil in asta, dar , cine a stabilit procentul de 13 % in loc de 55%? Eu nu am zis ca Tariceanu este disculpat de orice vina (asta pentru ca unii tipa pe-aici Tariceanu ! Tariceanu! laugh.gif ) dar ia sa ne gandim putin, este oare el singurul vinovat ?

Tehnici clasice de distorsionarea adevarului. "Nu stim sigur ca e de vina" (nici cu test ADN nu stii 100% sigur ca tac'tu e tac'tu, tot ramane un 0.1% acolo). "Nu e singurul vinovat" (deci nu stii sigur ca e vinovat dar stii sigur ca nu e singurul). "A facut si lucruri bune" (urmand enumerarea catorva lucruri bune din categorii vagi, generice, greu de contestat si in orice caz greu pana si de atribuit cuiva). "Si altii au facut rau sau mai rau" (deci nu stim sigur cat rau a facut el, dar stim sigur ce scara are comparat cu al altora). Si dupa aia te retragi in oftaturi retorice de om dajtept si cult care nu poate discuta cu barbarii care nu au argumente serioase. Mama, mama, ce telectual. Ai citit cumva vreun manual de manipularea opiniei de la anul I jurnalism ? Te respect, e un progres. Cel putin fata de fana, care n-a depasit lectura pe peretii wc-urilor.

#159
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

 Delano, on Feb 8 2009, 00:39, said:

N-am zis nicaieri ca Tariceanu nu greseste/ minte. Am zis doar ca nu e singurul vinovat. Da, Tariceanu a modificat legea petrolului, pentru a putea permite companiilor care au incheiat contracte inainte de 2002 sa poata beneficia de redeventele alea de maximum 13,5 %. Deci , a facut o nefacuta :death:
Tu esti teleghidatul, care vezi numai Tariceanu peste tot. Vad ca ai inchis gurita ca un pestisor satul, cand am zis ca principalul beneficiar e OMV -Petrom, stii doar placa Tariceanu, Tariceanu e de vina pentru toate. :lol:
cum nu e singurul vinovat? Citeste mai sus, ca el e singurul care a modificat contractul de s-a ajuns de la 55% la 13.5%. Desi nu il obliga nimeni, pentru ca legea aia data oricum nu afecta contractul deja facut de catre cei de dinainte lui (care pastrau 55% pt statul roman) , ca doar nici o lege nu poate modifica un contract facut inainte de aparitia legii. Deci.. mai usor cu pianul pe scari, ca motocicleanu e singurul vinovat de asta :rolleyes:

#160
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 monokeros, on Feb 8 2009, 04:52, said:

Tehnici clasice de distorsionarea adevarului.

Corect, tu folosesti tactica clasica de omisiune, care prinde bine la prostime. Doar Tariceanu e de vina, restul sunt niste sfintisori, care nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase. :lol:

 acusila, on Feb 8 2009, 12:02, said:

cum nu e singurul vinovat? Citeste mai sus, ca el e singurul care a modificat contractul de s-a ajuns de la 55% la 13.5%. Desi nu il obliga nimeni, pentru ca legea aia data oricum nu afecta contractul deja facut de catre cei de dinainte lui (care pastrau 55% pt statul roman) , ca doar nici o lege nu poate modifica un contract facut inainte de aparitia legii. Deci.. mai usor cu pianul pe scari, ca motocicleanu e singurul vinovat de asta :rolleyes:

Aceeasi tactica, Tariceanu  e singurul vinovat.. Mai baieti, ia raspundeti voi la cateva intrebari :

- Cine a facut contractul initial cu predecesorul lui Sterling ?
- Cum de nu ziceti nimic de Petrom- OMV, care este adevaratul castigator, pentru ca are 80% din perimetrele de exploatare ?
- Cine a dat legea de renuntare la procentul de 55 % din productie contra redeventelor de maximum 13,5%, in 2002, lege de care Tariceanu s-a folosit pentru combinatia asta ?
Daca nu puteti, va voi intelege. Nu se face sa ai o privire de ansamblu a furturilor facute de politicieni, ne ocupam doar de Tariceanu, restul sunt la putere. :lol:

#161
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Delano, on Feb 8 2009, 14:40, said:

...
- Cine a dat legea de renuntare la procentul de 55 % din productie contra redeventelor de maximum 13,5%, in 2002, lege de care Tariceanu s-a folosit pentru combinatia asta ?...

:lol:  :lol:  :lol:

vad ca esti si tu de acord ca Tariceanu a facut "o combinatie"

#162
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 data, on Feb 8 2009, 15:11, said:

vad ca esti si tu de acord ca Tariceanu a facut "o combinatie"
Normal, dar nu sunt de acord cu voi, care racniti ca asta e singurul vinovat.  :lol: Ia vezi intrebarile alea de mai sus, poti sa raspunzi la ele??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate