Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

INSULA SERPILOR-2008

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#73
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 data, on Feb 3 2009, 21:46, said:

le- vandut Tariceanu deja; traiasca marele jaf PNL-ist
Oare de ce nu ma mai mira stirea asta?

#74
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 Basarab, on Jan 16 2009, 16:39, said:

Mersi duculeana! Gaze, petrol la greu!!!

Da, vezi sa nu. Nu stie nimeni cate resurse sunt in zona aia, poate sa fie fix ciuciu.

#75
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Pe vremuri am citit o nuvela, nu imi aduc aminte titlul, cred ca e Doi Prosti, cu doi tarani care vor sa mearga la oras cu trenul, se trezesc devreme sa ajunga la gara si pana la urma raman de "carutza" . Nu mai spun care e pozitia Romaniei in nuvela asta.
O TARA FRUMOASA, PACAT CA E LOCUITA.

#76
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
bai fratele meu, cat de negativisti pot unii sa fie!!!
ma intreb daca cei care acum spun, intr-o forma sau alta - "nu e mare lucru ca am castigat" - ar fi spus, in caz ca pierdeam - "lasa, nu-i nimic grav, oricum n-ar fi fost mare lucru daca am fi castigat". nu, sigur n-ar fi spus asa, sigur ar fi strigat in gura mare ca suntem de kakao, ca nu suntem buni de nimic, ca am pierdut imens numai si numai din vina noastra, etc.

castigam - n-are importanta si chiar daca are, nu e meritul nostru.
pierdem - chestiunea devine brusc foarte importanta si e doar vina noastra ca am pierdut.
asta e schema dupa care reactioneaza unii. pentru ca le face placere sa reactioneze asa. e ceva emo-bolnavicios in atitudinea asta.

#77
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
aveti cumva senzatia ca ne vom alege cu ceva din petrolul de-acolo ? :D ma doare-n cot de insula.

#78
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 ego_zenovius, on Feb 3 2009, 23:12, said:

bai fratele meu, cat de negativisti pot unii sa fie!!!
ma intreb daca cei care acum spun, intr-o forma sau alta - "nu e mare lucru ca am castigat" - ar fi spus, in caz ca pierdeam - "lasa, nu-i nimic grav, oricum n-ar fi fost mare lucru daca am fi castigat". nu, sigur n-ar fi spus asa, sigur ar fi strigat in gura mare ca suntem de kakao, ca nu suntem buni de nimic, ca am pierdut imens numai si numai din vina noastra, etc.

castigam - n-are importanta si chiar daca are, nu e meritul nostru.
pierdem - chestiunea devine brusc foarte importanta si e doar vina noastra ca am pierdut.
asta e schema dupa care reactioneaza unii. pentru ca le face placere sa reactioneze asa. e ceva emo-bolnavicios in atitudinea asta.

pai am castigat noi?

ce e sigur e ca am platit procesul


sa vedem cine a castigat gazele si petrolul


daca noi suntem mandri ca am castigat si am platit iar altii iau banii ... nu suntem mandri, suntem prosti

#79
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
compania X, cu capital romanesc sau strain, va exploata petrolul si gazele de acolo. ce avem noi de castigat din asta:
- locuri de munca
- taxe si impozite platite bugetului
- comenzi pe care firma X le va face catre diverse firme furnizoare din romania
- un pas spre independenta energetica

#80
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,501
  • Înscris: 06.06.2006

 ego_zenovius, on Feb 3 2009, 23:43, said:

compania X, cu capital romanesc sau strain, va exploata petrolul si gazele de acolo. ce avem noi de castigat din asta:
- locuri de munca
- taxe si impozite platite bugetului
- comenzi pe care firma X le va face catre diverse firme furnizoare din romania
- un pas spre independenta energetica
locuri de munca poate; tare mi-e ca vin cu chestia ca noi nu avem experienta in astfel de forari; munca ieftina exista si in alte parti
la bugetul statului daca nu avem de aface cu vreun off-shore
comenzi da; sa vedem la ce preturi
un pas pe dracu; nu avem infrastructura pentru independenta energetica nici daca am putea realiza aceasta independenta

#81
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
stati linistiti ca zona a fost deja concesionata de tariceanu  :D
http://revistapresei...tal-200-lei.htm

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
deci avem si numele unui bogat care si-a luat o bucata, crapa-i-ar capu cu motoru :lol:

#83
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 kretzu77, on Feb 4 2009, 08:32, said:

locuri de munca poate; tare mi-e ca vin cu chestia ca noi nu avem experienta in astfel de forari; munca ieftina exista si in alte parti
la bugetul statului daca nu avem de aface cu vreun off-shore
comenzi da; sa vedem la ce preturi
un pas pe dracu; nu avem infrastructura pentru independenta energetica nici daca am putea realiza aceasta independenta
Cumsa avem de-a face cu off-shore, cand licitatia e publica? Firmele interesate depun dosarul complet, si care da mai mult obtine dreptul de exploatare si forare. Banii ajung la stat, iar fimele respective liciteaza pe riscul lor, adica acolo pot sa fie cate resurse am auzit pe la televizor sau nu!
Atata vreme cat intra bani buni la buget, e totul OK, deja nu ma mai intereseaza daca gasesc aia petrol sau gaze acolo. Si-asa zicea Melescanu sa nu nefacem mari sperante, ca mai mult de 14-15 milioane de dolari nu ne-ar iesi din exploatarile astea. Ori firmele private o sa plateasca mult mai mult statului.  :thumbup:

Quote

Exploatarea zăcămintelor din Marea Neagră necesită investiții de sute de milioane de euro


  

Exploatarea zăcămintelor din Marea Neagră va necesita investiții de ordinul sutelor de milioane de euro, a declarat, pentru NewsIN, directorul general adjunct în cadrul Agenției Naționale pentru Resurse Minerale, Mihai German.
Oficialul guvernamental a precizat că estimările privind rezervele de petrol și gaze din Marea Neagră au fost făcute prin similitudine cu alte zăcăminte, descoperite în apropiere.

Potrivit reprezentantului ANRM, firmele ce vor vor dori se implice în explorarea zonei, vor trebui să aloce cel puțin 10-15 milioane de euro pentru fiecare perimetru, urmând ca în cazul descoperirii unor noi zăcăminte, costurile de dezvoltare să fie de ordinul zecilor sau sutelor de milioane de euro.

În prezent, pe platoul continental românesc al Mării Negre, Petrom exploatează cinci zăcăminte de petrol și gaze, iar compania Sterlig Resources lucrează pentru dezvoltarea altor două.
Sursa

#84
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Mosotti, on Feb 4 2009, 13:14, said:

deci avem si numele unui bogat care si-a luat o bucata, crapa-i-ar capu cu motoru :lol:
Pai ce s-a gandit ,trebuie sa-i iasa si lui ceva din afacerea asta, doar nu o sa lase tot cascavalul la ceilalti :D

Culmea ironiei e ca pe pagina lu Tariceanu scrie : Promovam o Romanie mandra si prospera , ce gluma tare :D :D :D  
http://www.tariceanu.ro/

#85
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 galeo, on Feb 4 2009, 12:08, said:

stati linistiti ca zona a fost deja concesionata de tariceanu  :D
http://revistapresei...tal-200-lei.htm
Terminati cu prostiile astea, zonele concesionate de catre Tariceanu sunt pana in vechea linie de demarcatie. Si nu poti concesiona blana ursului din padure, nu-i asa?

#86
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Delano, on Feb 4 2009, 16:43, said:

Terminati cu prostiile astea, zonele concesionate de catre Tariceanu sunt pana in vechea linie de demarcatie. Si nu poti concesiona blana ursului din padure, nu-i asa?
Si nu era mai logic sa astepte sa concesioneze tot, la pachet, si nu pe parcele?De ce graba asta?

Mi se pare la mintea cocosului

#87
Plus_s

Plus_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.08.2007
Lucrurile stau in felul urmator:

"-Perimetrele concesionate nu se află în zona disputată cu Ucraina; noile teritorii vor fi concesionate în circa un an

-Contractul prin care două perimetre din Marea Neagră cu resurse energetice au fost concesionate a fost semnat în 1992

-Guvernul Tăriceanu a prelungit valabilitatea documentului pe final de mandat"

http://www.gandul.in...ml?3927;3860490

#88
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 ego_zenovius, on Feb 3 2009, 23:43, said:

compania X, cu capital romanesc sau strain, va exploata petrolul si gazele de acolo. ce avem noi de castigat din asta:
- locuri de munca
- taxe si impozite platite bugetului
- comenzi pe care firma X le va face catre diverse firme furnizoare din romania
- un pas spre independenta energetica


- locurile de munca se castiga oricum
- de ce numai taxe? de ce fara licitatie?
- comenzile le poate face oriunde; scrie undeva ca firma e obligata sa cumpere numai din Romania?

- care independenta energetica? tocmai am renuntat la resursele care ar fi putut sa ne ajute putin la aceasta intependenta :lol:

#89
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 data, on Feb 4 2009, 19:37, said:

- locurile de munca se castiga oricum
- de ce numai taxe? de ce fara licitatie?
- comenzile le poate face oriunde; scrie undeva ca firma e obligata sa cumpere numai din Romania?

- care independenta energetica? tocmai am renuntat la resursele care ar fi putut sa ne ajute putin la aceasta intependenta :lol:

daca ai avea independenta energetica ai plati cel mult 200 $ mia de metrii cubi de gaz dar asa platesti 400...ca doar na, tre sa faca unii bani de pe urma gazelor rusesti....

sincer acum, chiar daca am avea gaze romanesti pe 200 de ani tot le-ai plati mai scump (cam cat cele din rusia) pentru ca sunt unii care vor sa se imbogateasca....simplu si logic...

#90
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Neocolonialism pe față ...  :rolleyes:

Sunt curios tot ce impact o să aibă criza actuală asupra ... hmmm ... "construcției europene" ... :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate