Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Fisiere . hex pt microcontrolere

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
Sunt un incepator si am descoperit la pagina: www.josepino.com o gramada de scheme interesante si m-am oprit asupra microcontrolerului PIC12F629 care este inclus in acele aplicatii din site. As dori sa ma ajute cineva care este mai avansat decat mine cu acele fisiere . hex pt acele montaje contra-cost desigur. sunt de gasit pereu pe mesenger sau lasati mesaj...mess id: [email protected].  :rolleyes:

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cam neclara cererea ta.
Ar trebui sa specifici ce fel de  montaje doresti sa realizezi.
Poate ca sunt si alte aplicatii identice care  folosesc componente diferite dar mai usor de gasit.
Acum acolo pe site exista la majoritatea montajelor si programul aferent pentru incarcarea in microcontroler. Deci nu trebuie sa-l realizeze cineva  anume...
Poate  ca ai nevoie de ajutor la programarea acestor microcontrolere... B)
Da si tu mai multe detalii.

#3
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
Cam asa este ..dupa cum am specificat doresc acele fisiere HEX DAR NU LE VREAU SUB FORMA ASM SAU LIST

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostOssiris, on Feb 6 2007, 09:59, said:

Cam asa este ..dupa cum am specificat doresc acele fisiere HEX DAR NU LE VREAU SUB FORMA ASM SAU LIST
Cred ca discutam despre lucruri diferite.
De obicei fisierele de tip HEX contin informatiile deja compilate necesare a fi scrise in microcontroler, iar aceste date sunt impachetate in formatul standard propus de INTEL.

Quote

Intel's Hex-record format allows program or data files to be encoded in a printable (ASCII) format. This allows viewing of the object file with standard tools and easy file transfer from one computer to another, or between a host and target. An individual Hex-record is a single line in a file composed of many Hex-records.
http://www.cs.net/lucid/intel.htm
http://pages.interlo...nfo/Hexfrmt.pdf

Cum doresti sa folosesti aceste ''hex''-uri?...
Tu cauti codul ASM pentru  programele respective?

#5
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
asm-urile deja exista pe pagina de net mentionata de mine...numai ca eu vreau sa gasesc pe cineva care sa nu-mi tina teorie ci :coolspeak:  sa ma ajute cu acele hex-uri pe care eu sa le folosesc la programarea acelor microcontrolere

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostOssiris, on Feb 8 2007, 22:27, said:

asm-urile deja exista pe pagina de net mentionata de mine...numai ca eu vreau sa gasesc pe cineva care sa nu-mi tina teorie ci :coolspeak:  sa ma ajute cu acele hex-uri pe care eu sa le folosesc la programarea acelor microcontrolere
Scuze ca te tin din treaba cu ''teoria'' mea.
Cata vreme nu stii ce cauti este bine sa discutam ca sa ne lamurim si sa  avem un limbaj comun.
De cele mai multe ori fisierele necesare  a fi programate in microcontrolere sunt publicate sub forma xxx.hex, ce contine datele necesare, gata compilate, adica codul binar - ''bin-ul '' impachetate in formatul propus de INTEL. Cand ai exemple de cod ASM acestea se introduc intr-un compilator si se obtine rezultatul in functie de microcontrolerul specificat.
Tu nu ai spus ce proiecte te intereseaza, eu am cautat pe site si am gasit acolo si cateva proiecte care au acest fisier .hex gata publicat acolo. Scuza-ma ca te-am deranjat cu informatiile acestea.
Succes la proiectele tale. B)

#7
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
Vad ca esti ofensat de faptul ca eu doresc un lucru care l-am spus f clar...doresc acele fisiere  care preluate de pe acel site sa le pot introduce prin interfatza-programator pe care o detin in microcontroller ..pe acel site sunt doar listate ...

Sau...explica-mi tu cum pot scrie acele microcontrollere din acel site pt ca toate au aplicatii practice si utile...ti-am zis...sunt incepator :D

Edited by mister_rf
Foloseste si functia de editare a interventiilor pe acest forum.
Este mai simplu de citit.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostOssiris, on Feb 9 2007, 19:55, said:

Vad ca esti ofensat de faptul ca eu doresc un lucru care l-am spus f clar...
Off topic
In primul rand ca nu pot sa fiu ofensat de faptul ca tu nu intelegi ce ti-am indicat acolo.
Daca tu crezi ca informatiile date gratis sunt inutile poti sa le ignori.
Eu nu pot sa-mi permit sa pierd prea mult timp cu tine in mod special si sa fie si considerat  inutil.

On topic:

Pentru a scrie datele respective in microcontroler ai nevoie de o interfata hardware si de un program care foloseste acesta interfata.
Programul respectiv stie sa citeasca fisiere tip xxx.hex

#9
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Intra aici http://www.melabs.co...pport/mpasm.htm si descarca MPASWIN 5.03 pt Windows.
  Instaleaza-l si poti trece orice asm in hex.
  Pt scriere foloseste un programator [interfata] de pe net,de ex vezi si la josephino JDM programmer,dupa care urmezi toate recomandarile din progul de scriere pt Picul respectiv.
  Poti utiliza IC-Prog ca prog de scriere,dar repet,ai grija la setarile recomandate pt microcontrolerul pe care il folosesti.
  12F629 se programeaza putin diferit de restul picurilor,dar si pt el gasesti pe net referinte.

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si un lucru care desi este simplu poate ca nu a fost inteles.
Fisierele de tip  xxx.hex sunt fisiere editabile si cu un editor simplu, gen Notepad.
De aceea cand se ofera pe un site codul in format hex, sau gasesti fisierul de-a gata sau vei gasi o pagina ce contine codul respectiv.
In acesta situatie se deschide  pagina respectiva,
se copiaza textul  si se face paste intr-un document nou de tip text folosind Notepad-ul.
De exemplu montajul urmator:
[ http://www.josepino.com/pic_projects/led_chaser/JP6291.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
are codul pe pagina de aici
http://www.josepino....aser/JP6291.hex
si se poate salva cu clic dreapta ''Save Target As''
sau se face copy&paste intr-un nou document,
acesta se salveaza initial cu extensia xxx.txt
Attached File  ledchaser.txt   6.39K   249 downloads
dar se va redenumi ulterior xxx.hex
Attached File  ledchaser.rar   735bytes   224 downloads
PS
Pe acest forum atasarea unui fisier de tip .hex nu este permisa in mod direct de aceea am atasat fisierul arhivat.

#11
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
pt aplicatia controller pompa de apa cu PIC 12F675 nu am gasit fisiere hex si am incercat sa transform asm-urile dar ..surpriza....mi-a dat eroare la scrierea PIC-ului

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Asta ce este?...
http://www.josepino....evel/JP6751.hex

#13
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
deci introduc asta in MPASM si pot rezolva problema mea fara erori la scrierea PIC-ului? Ma indoiesc...undeva e o hiba..mie imi da eroare  :wallbash:

folosesc PICkit 1 si MPLAB IDE pt programare..iar la alte aplicatii merge brici :oK:

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In PICkit se  citeste acest hex si se programeaza direct circuitul...

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Am  cautat si am verificat ca intradevar  hex-ul de pe site are erori  la programare...


Merge programat PIC-ul cu programul ''traffic light'', aparent da erori la programare dar parca functioneaza ''LED chaser''.
Probabil ca este o eroare undeva in codul respectiv...

#16
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
mda...asta era una din probleme...iar cei de la Conex Electronic deja recomanda acel site in revista lor Conex Club...au publicat si aceasta schema dar fara sa o verifice....deci mai sunt si altzii ca mine ,, in aer"  :coolspeak:  ce pot sa zic... ai cumva scheme verificate sau link-uri mai bune?

#17
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Hexurile respective nu au erori importante.
Se pot corecta...
In plus fiecare PIC are  zona de OSCCAL diferita.
Incearca inainte sa faci o stergere completa din meniul:
Programmer/Full Erase(OSCCAL & BG erased)
Pentru modelul anexat valoarea OSCCAL este de 3434.
La programarea cu PICkit1 acesta valoare se reface intern la valoarea corecta necesara exemplarului respectiv.
Uite si doua  variante care functioneaza. Difera valorile programate pentru pragurile FULL /HALF /EMPTY ale senzorului.



Attached File  water.rar   2.47K   147 downloads

#18
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
Indraznesc sa-ti multumesc anticipat ...urmeaza...cand am timp sa ma apuc de montaj ...asta dupa ce gasesc si senzorii de presiune respectivi..am cautat si cu ultrasunete pt alte aplicatii si am cautat degeaba pe la noi....Inca odata multumesc, asta doream sa gasesc in paginile respective! :thumbup:  :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate