Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Trabantul. Se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Mama ce ma rid de unii ... unde nu poti ajunge cu o masina cat de cat intretinuta! Am vazut si eu reportajul de la TV cu acel trabant la care numai instalatia audio costa 5000$:D si care avea ALT MOTOR daca nu ma insel parca spunea ca e de golf!

Pentru unii care de nu au prins epoca de aur a lui Nea Nicu e normal ca vederea unui Trabant in trafic  sa provoace zimbete ... dar uita un amanunt foarte important!!!!!! TRABANTUL e masina STRAINA...nu e DACIE !
Stiu ca o sa provoc ...un mic scandal insa cei care cat de cat au ceva la sertar si il mai si pun la munca isi vor da seama unde bat! apropo nu am masina...deci sigur nu am trabant:) DAR....merg de cite ori am ocazia cu un amic care are asa ceva...si chiar e la al 3 lea:) Omul e supermultumit de ea! Costul de intretinere e foarte mic...chiar surprinzator de mic dar explicabil piesele sint GERMANY si au calitate! Consumul exagerat de mic si ...nu vreau sa spun ca...are si 2 amenzi radar...una la 72,5KM/h si una la 84KM/h pe care le pastreaza cu sfintenie:) A omul zilnic face cam 20-30km iar in concediu...vreau sa spun ca nu este coltisor de tara pe care sa nu-l fi calcat!

Mai am un vecin care din pacate e nevoit sa foloseasca TRABANTUL....asta pentru simplu fapt ca ...datarita unui handicap (a avut un acident de masina) nu poate folosi picioarele. Sincer cind il vad vara cum sta si trebaluieste la bancul de lucru carpind la motor ...chiar ca raman mirat cum acel motoras poate alerga "cartonul" cu destula viteza !

#20
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 17.10.2003
Si eu cunosc pe cineva care are un Trabi break. El sta in Targoviste iar socrii pe langa Timisoara. Lunar se duce la ei si daca vezi cu ce-l incarca, te sperii. Plus ca merge numai cu 80-90 cu el. Si tipul asta are un handicap ca nu prea poate sa-si foloseasca o mana (a avut o poliomelita).

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cine pune instalatie de 5k pe o masina de $100 este excentric zic eu... sau pune motor de golf sau altceva....

daca as fi trabantist, as inrama si eu amenda aia de 84 km/h :)

lol

#22
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
www.trabi.ro

#23
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
laurita vrea neaparat sa fie altfel..nu vedeti asta? Nu stie ea ce ii un trabant. O sa vada cand il va cara in spate.

Nu zic ca nu sunt Trabanturi super intretinute care te pot duce departe, dar trebuie MUNCIT pe ele, dar eu pe laurita nu o vad.

:cya:

#24
laurita

laurita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2004
da' cine zice ca tre' sa munceasa laurita??!!

exista ateliere, mecanici priceputzi, telefoane mobile ( in cazuri de maxim urgentze ) s.a.m.d.

#25
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@laurita

Laurita, cu tot respectu, dar esti pe dinafara...pai de cate ori te lasa tot suni pe mobil si vine nenea sa te ia de pe strada cu tot cu trabant. Cred ca glumesti....

O sa cheltui mai mult pe telefoane si nenea decat pe benzina. Plus ca motoarele in doi timpi pe langa ca is puturoase (la propriu si la figurat), sunt scumpe. Nu papa multa benzina, dar papa SI ulei...care tre sa il torni o data cu benzina. Sa nu iti inchipui ca faci ca la Dacie, Mertzan, Volvo ca bagi benzina inchizi busonu si ai plecat. Pui benzina, dupa aia pui uleiu care il scoti din portbagaj....si EVENTUAL dupa aia pleci.

Am inteles ca vrei sa iti fie masina de zii cu zii. Asta nui masina pentru tine. Toate femeile care le-am vazut pasioanate de Trabi, erau pasionate si de pistonu, biela din ele....daca intelegi ce vreau sa zic.

O fi dragut Trabi, o fi intorcand capuri si in ziua de azi.......dar GANDESTE inainte sa faci ceva nereparabil

Dar noh...is banii tai...la o adica "investitia" nici nu e asa mare.. la o adica daca da masina "faliment" de tot...nu pierzi prea mult

:cya:

#26
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Am avut un vecin cu handicap, care avea un Trabi

Sa iti explic programu lui saptamanal...ii pe bune...
Servici, dus fiica prin spitale (si ea era handicapata), dupamasa desfacut Trabiu, a doua zii la fel, weekend defacut motorul la Trabi.
Ala pierdea o gramada de timp pe reparatii....Trabiu ala juma din timp mergea, jumate statea desfacut pe o suprafata de 40m patrati.....dar noh....mergea....nu pot zice nu

:cya:

#27
laurita

laurita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2004
asta e cuvantul magic... "merge"

#28
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
laurita :)

Da...dar citeste 3 randuri mai sus sa vezi cu ce pret. :P

Anyway...imi placi..chiar vrei Trabant...eu tiam spus ce stiu ele....mi-am facut treaba.

:cya:

#29
laurita

laurita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2004
tu mi-ai spus ce shtii tu de ele, nu ce shtiu ele....

anyway, thanks ( a lot, it's been real fun )

da' daca ma razgandesc, you'll be the first to know

cine shtie...

#30
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
trabantul e una din masinile acelea care e ok sa faci masina capcana....  mai scump detonatorul decat "cochilia" dar deh...

si e de hartie, so, nu mananca din suflu :)

#31
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
bhai ce ar fi sa avem o discutie mai constructiva.
adevarul este ca trabantelul este o masina destul de fiabila si economica, in schimb iti impune sa ai anumite cunostinte mecanice.
adevarul este ca eu nu as cumpara asa ceva decat ca o a doua masina, adca ceva cull pe langa care sa trebaluiesc in w/e. ba chiar sunt interesat de o chestie de asta la un pret cat de cat rezonabil (pana in 5 mil) dar care sa fie functionabila si inmatriculata.

#32
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Tarzy

:)

Nu iti ajunge Dacia pe weekend? :drac:

:cya:

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by driverx
@Tarzy

:)

Nu iti ajunge Dacia pe weekend? :drac:

:cya:


Dacia mea nu are nevoie de bibileala chiar in fiecare w/e, doar de 3-4 ori pe an.
Cum iti merge aprinderea electronica, ca ma gandesc sa-mi fac si eu de lucru cu asa ceva?

#34
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Distractiv thread. :)

Am o dacie si o masina, inutil sa spun ca masina e trabant; in aproape 4 ani s-a stricat de 3 ori (dintre care o data am dat in ceva si a cazut toba, cred ca asta se poate si la alte masini ;) ), si asta la mers zilnic, fara intretinere. Tot ce i-am facut - i-am schimbat de citeva ori releul de semnalizare si bujiile. A, intr-o bujie prinde 50 km/h. Nu cred ca am dat mai mult de 5 milioane pe reparatii intr 3 ani (dintre care 3 mil. un motor nou cu tot cu carburator). Celelalte stricaciuni mai serioase au fost motorul o data si electromotorul alta data. Vara, iarna, no problem. Intr-o iarna a stat citeva zile ingropat (au venit aia cu plugurile si au pus toata zapada de pe bulevard pe el), si n-a patit nimic. Prima luna am mers fara ulei in cutia de viteze (nu stiam ca nu are), si n-a patit nimic. Nu ocolesc gropile (e mai rezistent decit se crede), si ma amuza aia care le ocolesc ca sa nu-si sparga baia de ulei. Eu n-am :)

Nu cred ca exista reparatie care sa-ti ia mai mult de trei ore, si cu un colac de sirma in portbagaj rezolvi aproape orice.

In concluzie "se strica des", nu te duce decit pina la cel mai apropiat service - daca ai noroc, etc. gogosi.

L-am dat saptamina trecuta sa-mi iau altul mai dichisit. Despre dacie nu vreau sa vorbesc ca ma enervez.

No flame please. Ramineti la parerea voastra daca asa vreti.

#35
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
mi se pare mie sau asta cu "trabantul nu e masina" este un stereotip ca multe altele in Ro.
Si eu stiu persoane (cu handicap fizic) care au avut Trabant si nu au avut probleme.
Ma mira ca "broastele" care sunt mai trompete au asa priza la public si sunt overrated...de fapt este un alt stereotip aici.

Fiindca nu se mai fabrica, parca nu as sfatui pe nimeni sa incerce. In schimb merge ptr pasionati, este si ieftin...

Dar si femeie si Trabant pe un drum din romania ?
NO WAY ! Sar mitocanii cu claxonu' pe tine non stop.

#36
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Tarzy

Nu stiu daca e de la vremea in incalzire sau de la aprindere....dar masina TRRRAAAAGGGEEE chit ca motoru e copt.

Sunt curios cum ar fi daca maresc distanta la bujii, curaj platina....nimic din astea nu le-am facut.

Eu zic sa iti pui.... rau nu face...oricum...masinile mai noi au asa ceva....Daciile de ce sa nu le aiba...ca porcii din fabrica nu pun asa ceva

:cya:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate