Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#4519
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 22nd September 2009, 14:04, said:

cate spire are bob. cu sarma de 1.8mm? "florin"
Are 70 de spire.

#4520
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postflorin.tanasa, on 22nd September 2009, 14:14, said:

Are 70 de spire.

eu nu am reusit decat 50 sp. sa pun pe o bob.

#4521
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 22nd September 2009, 15:26, said:

eu nu am reusit decat 50 sp. sa pun pe o bob.
Ce si cati magneti ai?

#4522
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Am turnat statorul.
Nu pot sa zic decat ca am realizat un mare esec.
Am folosit raportul de 20:1.
M-am bazat ca am timp in 10-15 minute sa fac toate cele necesare si sa pun capacul.
Nu am reusit deoarece turnarea a fost realizata in 4 etape:
1. Turnat un strat subtire de pus plasa de fibra de sticla asezat bobine 400ml - 2 minute
2. Turnat in interiorul bobinelor rasina cu talc 400ml - 2 minute
3. Turnat rasina peste bobine fara talc 400ml -2 minute
4. Turnat strat final fara talc 600ml si asezat plasa -2 minute
Cand sa asez placa nu am mai putut sa imping rasina deoarece straturile inferioare s-au accelerat intre ele deoarece reactia este exoterma iar statorul va iesi de aproximativ 18mm.
@likutza si cei ce doresc sa lucreze cu rasina poliesterica vor trebuie sa tina cont de cele de mai sus.

Va trebui modificat raportul rasina:intaritor iar turnarea sa se faca din maxim doua etape.

Rezulta ca trebui sa fac alt stator dar asta se va intampla cand voi avea finante pentru alta sarma si rasina.
Statorul ar fi iesit de maxim 15mm deoarece inaltimea la bobine era intre 13-14mm

Edited by florin.tanasa, 22 September 2009 - 20:40.


#4523
romel_best

romel_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.01.2008

View Postflorin.tanasa, on 22nd September 2009, 21:31, said:

Am turnat statorul.
Nu pot sa zic decat ca am realizat un mare esec.
Am folosit raportul de 20:1.
M-am bazat ca am timp in 10-15 minute sa fac toate cele necesare si sa pun capacul.
Nu am reusit deoarece turnarea a fost realizata in 4 etape:
1. Turnat un strat subtire de pus plasa de fibra de sticla asezat bobine 400ml - 2 minute
2. Turnat in interiorul bobinelor rasina cu talc 400ml - 2 minute
3. Turnat rasina peste bobine fara talc 400ml -2 minute
4. Turnat strat final fara talc 600ml si asezat plasa -2 minute
Cand sa asez placa nu am mai putut sa imping rasina deoarece straturile inferioare s-au accelerat intre ele deoarece reactia este exoterma iar statorul va iesi de aproximativ 18mm.
@likutza si cei ce doresc sa lucreze cu rasina poliesterica vor trebuie sa tina cont de cele de mai sus.

Va trebui modificat raportul rasina:intaritor iar turnarea sa se faca din maxim doua etape.

Rezulta ca trebui sa fac alt stator dar asta se va intampla cand voi avea finante pentru alta sarma si rasina.
Statorul ar fi iesit de maxim 15mm deoarece inaltimea la bobine era intre 13-14mm

Inafara de raportul baza intaritor si eventual timpul de turnare mai exista al inconvenient folosind acest tip de rasina . Si care sunt de fapt costurile cu rasina aceasta si de unde ai achizitionat-o . Merci !!!

#4524
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postromel_best, on 22nd September 2009, 22:09, said:

Inafara de raportul baza intaritor si eventual timpul de turnare mai exista al inconvenient folosind acest tip de rasina . Si care sunt de fapt costurile cu rasina aceasta si de unde ai achizitionat-o . Merci !!!
Nu stiu alt incovenient. Am sa o scot maine din forma sa vad.
Nu este cumparata de mine iar la ea nu am avut fisa tehnica.

#4525
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
24 mag. (60x30x12), 18 bob. 50 sp. fi 2.5 mm 0.45kg o bob.

#4526
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postflorin.tanasa, on 23rd September 2009, 00:13, said:

Nu stiu alt incovenient. Am sa o scot maine din forma sa vad.
...
Am scos dimineata statorul.
Este intarit si prezinta crapaturi. Acum aceste crapaturi pot fi si din cauza stragerii capacului. Cert este ca dreasupra la ultimul strat intarirea a fost aproape instantanee datorita temperaturii degajate iar capacul nu a mai contat.

#4527
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 23rd September 2009, 09:31, said:

24 mag. (60x30x12), 18 bob. 50 sp. fi 2.5 mm 0.45kg o bob.
Este Ok.
La tine era un generator de 48V si elice de 6m.
Sunt de ajuns 50 de spire, atat era si in calcule.
Ai terminat bobinele?

#4528
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Bobinele da, dar urmeaza sa le asez cat mai strans in forma si sa torn rasina.

#4529
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 24th September 2009, 08:11, said:

Bobinele da, dar urmeaza sa le asez cat mai strans in forma si sa torn rasina.
Bafta. Si atentie mare la turnare.
Sunt si eu curios cum are sa iasa, pana in prezent este cel mai mare generator.

#4530
ssk

ssk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 24.05.2003
daca iau un alternator de dacie, sau de la o masina, motocicleta sau altceva, ii pun elice in varf, si il sui pe o teava in curte, pot alimenta cu el 10 lampi dalea mici de carefour care merg cu leduri ? :D

nu ma luati peste picior, n-am cunostinte despre asa ceva, am doar intrebarea asta.  

eventual daca merg, sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa mai modific, as pune in lampile de led, becuri normale de semnalizare, sau becuri de lanterna.

#4531
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Nu vreau sa fiu ironic, dar iti dai seama ca trebuie sa fie o vijelie permanenta pe langa alternatorul ala... ca sa nu mai spun ce elice, pale iti trebuie...

#4532
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postssk, on 24th September 2009, 09:55, said:

daca iau un alternator de dacie, sau de la o masina, motocicleta sau altceva, ii pun elice in varf, ......


    Un alternator lucreaza la 4-5000 de turatii pe minut poate chiar mai mult . Vantul o sa-ti invarta o elice cu 10 -100 rotatii pe minut . In plus, pune mana pe un alternator si invarte-l. O sa vezi ca se invarte destul de greu pentru ca are lagare si nu rulmenti. A treia problema este ca nu are in interior magneti permanenti ci electromagnet . Electromagnetul (bobina de excitatie)  trebuie alimentat cu 12 V. La un generator obisnuit cu magneti permanenti in perioadele cand bate vantul foarte slab te multumesti cu un curent foarte-foarte mic . Cat ar fi de mic e mai bun decat deloc. Ei bine, alternatorul iti papa curent tot timpul prin electromagnetul ala fie ca produce fie ca nu produce ceva.

     Deci, alternatorul este exact opusul a ceea ce ti-ar trebui tie din toate punctele  de vedere.

#4533
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009

View Postflorin.tanasa, on 22nd September 2009, 21:31, said:

Am turnat statorul.
Nu am reusit deoarece turnarea a fost realizata in 4 etape........

      In primul rand imi pare rau de cele intamplate,nu imi imaginam ca rasina asta e asa problematica si e clar ca trebuie gandit bine totul inainte cum se face astfel incat turnarea sa se faca in cel mai scurt timp cu putinta.

      In legatura cu turnarea in etape eu ma gandeam ca se pregateste toata cantitatea de rasina necesara de prima data apoi se toarna o parte din ea pentru a prinde plasa de fibra de dedesubt ,se pun bobinele, se toarna restul de rasina pana se acopera bobinele si la urma se aseaza cealalta plasa,si nu ar fi fost decat 2 etape.
      De ce ati optat pentru varianta ca un sandvis cu rasina+talc la mijloc si rasina simpla la margini? Nu se poate face rasina toata la fel adica cu sau fara talc sa fie mai simplu?
    Crapaturile or fi aparut ca nu are rezistenta mecanica buna rasina asta?

O gramada de intrebari de ce .. de ce... de ce.........

#4534
RazvanTi

RazvanTi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.05.2009

View Postcspot, on 24th September 2009, 11:35, said:

Un alternator lucreaza la 4-5000 de turatii pe minut poate chiar mai mult . Vantul o sa-ti invarta o elice cu 10 -100 rotatii pe minut . In plus, pune mana pe un alternator si invarte-l. O sa vezi ca se invarte destul de greu pentru ca are lagare si nu rulmenti. alternatorul iti papa curent tot timpul prin electromagnetul ala fie ca produce fie ca nu produce ceva.

     Deci, alternatorul este exact opusul a ceea ce ti-ar trebui tie din toate punctele  de vedere.

gresit gresit si gresit !!!!

un alternator ajunge sa genereze cei 13,8-14,4 volti undeva la 700-800 RPM ale motorului (aici discutam la auto) multiplicat usor cu ajutorul fuliior adica cu aprox. 1,4 rezulta 980-1120 rpm

o asemenea turatie de la vant cam greu intr-adevar (aici ai dreptate)

cine te-a mintit ca e pe bucse si nu pe rulmenti?

alternatorul pana nu are turatia necesara nu papa mai nimic (bobina rotorului e alimentata cu impulsuri de regulator pana atinge turatia - tensiunea necesara incarcarii. abia apoi e alimentata continuu cu o tensiune reglata de regulator pentru a rezulta in secundar cei maxim 14,4 volti.

ceea ce construim noi aici se numeste ALTERNATOR deci iar ai dat-o in bara...

in fine, se poate folosi si un alternator auto la o mica eoliana dar randamentul unei astfel de moristi este foarte scazut. practic cam numeri pe degete zilele in care ai curent de la el

#4535
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postlikutza, on 24th September 2009, 13:04, said:

.....      In legatura cu turnarea in etape eu ma gandeam ca se pregateste toata cantitatea de rasina necesara de prima data apoi se toarna o parte din ea pentru a prinde plasa de fibra de dedesubt ,se pun bobinele, se toarna restul de rasina pana se acopera bobinele si la urma se aseaza cealalta plasa,si nu ar fi fost decat 2 etape.
      De ce ati optat pentru varianta ca un sandvis cu rasina+talc la mijloc si rasina simpla la margini? Nu se poate face rasina toata la fel adica cu sau fara talc sa fie mai simplu?
    Crapaturile or fi aparut ca nu are rezistenta mecanica buna rasina asta?

O gramada de intrebari de ce .. de ce... de ce.........
Am optat cu rasina9+talc in interiorul bobinelor ca sa folosesc mai putin talc iar prin amestecarea rasinii cu talc creste densitatea si nu mai curge asa de bine printre spire.
Trebuie cunoscut exact in cat timp se intareste. Un timp de 20 minute pana la 40 minute ar fi OK.
Aici cred ca se poate obtine prin scaderea cantitatii de intaritor.

La epoxidica este una iar poliesterica este cu totul altfel.

Crapaturile cred ca au aparut datorita presarii tarzii cu capacul dar se poate sa fie si din alte cauze: caldurii excesive deoarece la ultimul strat nu am mai avut timp nici sa pun capacul.

#4536
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Uitati cum arata statorul.
Attached File  DSC00548.JPG   848.8K   582 downloads
Attached File  DSC00547.JPG   858.85K   494 downloads
Este plin de crapaturi.
Sa fi fost facute acestea de catre capac datorita strangerii sau datorita ca acel capac nu a lasat caldura sa fie evacuata iar intaritorul sa fi fost cam mult ?
Cam acestea ar putea fi cauzele crapaturilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate