Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Cartele RFID pentru RATB si Metrorex

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#55
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
E o imensa porcarie!!! Nu vezi cand iti expira abonamentul, si mai trebuie sa validezi plasticul!!!

#56
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostGolem, on Feb 6 2007, 09:41, said:

E o imensa porcarie!!! Nu vezi cand iti expira abonamentul, si mai trebuie sa validezi plasticul!!!
Dracu' sa- ia. Au pus cutii d'alea de validat si pe 611. Pai dimineata cand ma duc unde am treaba abia resusesti sa urci in 611 si mai trebuie sa validezi si cardul. Cum dracu' sa validezi cardul in 32 cand e plin de lume? Ma rog, ar trebui ca atunci cand tramvaiul ajunge la capat toata lumea sa mai intarzie 10-20 de minute sa valideze cardul.
E aceeasi treaba cu abonamentele, numai ca acum 12 milioane de EUR au zburat la UTI.
Si pe langa faptul ca trebuie sa-l validezi mai are si 2 butoane pe care trebuie sa apesi. Asta ca sa vezi cand iti expira cardul, cate calatorii mai ai cacaturi d'astea.

#57
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

View PostByt, on Jan 25 2007, 22:36, said:

Nu gasesc nici un pret pe site pentru studenti. Stie cineva ceva?


abonamentele pentru studenti se pun in vanzare de la 1 MARTIE 2007

#58
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Mi-am luat si eu un card doar cu abonament la metrou + 3 lei pe el. M-a costat 25 lei, cardul in sine e gratuit prima data. Imi place ca functioneaza si prin protofel pentru ca mi-e lene sa il scot de fiecare data.  Si inca ceva nu e obligatoriu sa fie validat daca e abonament pe ratb.

#59
aimunteanu

aimunteanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 11.12.2005
Ochiul lui Big Brother

Edited by aimunteanu, 02 March 2007 - 11:30.


#60
andrei_tj

andrei_tj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 26.01.2007
Stie cineva cand vor lansa cardurile si pe linia express 783? RATB'u zice ca "in curand" dar eu nu mai inteleg nimic, si ca de obicei nu iti da nimeni reducere de elev/student pe aceasta linie, lucru care nu v a fi valabil nici cu noul card.

#61
yppuz

yppuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.10.2006

View PostGolem, on Feb 6 2007, 12:41, said:

E o imensa porcarie!!! Nu vezi cand iti expira abonamentul, si mai trebuie sa validezi plasticul!!!
de la RATB citire:
"Pentru posesorii de abonamente se recomanda validarea cardului la fiecare urcare în vehiculul prevazut cu validatoare electronice functionale. Desi nu este obligatorie, validarea abonamentelor este necesara...bla-bla-bla.
In cazul în care persoanele posesoare de abonamente nu au validat cardul din diferite motive, acestea nu vor fi sanctionate de catre echipele de control ale RATB."

si totusi n-am inteles de unde eu ca student pot sa-mi iau dracie d-asta. Plus ca minunata facultate nu vrea sa le deconteze <_<

#62
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Pentru a vedea cand expira poti sa pastrezi chitanta in portofel pe care e scrisa valabilitatea ficarui abonament (eu o tin impaturita sub card si avand in vedere ca nu scot cardul niciodata din portofel nu ma incurca). Ma gandesc ca la facultate ai putea sa decontezi aonamentul tot cu chitanta.

ps. Acum 2 zile am fost controlat in tramvai si desi nu aveam abonament pe ratb a fost nevoie sa arat doar cardul si am scapat :D (am impresia ca si in cazul in care avea cum sa ma controleze nu ar fi facut asta pentru a nu se da de gol)
ps2. Am observat ca la metrou cardul poate fi folosit la 3 min diferenta dar doar in statii diferite

Edited by nicudotro, 05 March 2007 - 04:35.


#63
yppuz

yppuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.10.2006
chitanta aia nu e nominala. d-aia nu ne deconteaza. si ca sa te controleze ar fi trebuit sa aia..dracii d-alea, cititoare, atirnate de git

#64
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Ce frumos face cardul RATB bagat pentru 10 sec. in cuptorul cu microunde!!! :naughty:

#65
andrei_tj

andrei_tj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 26.01.2007

View PostGolem, on Mar 8 2007, 17:33, said:

Ce frumos face cardul RATB bagat pentru 10 sec. in cuptorul cu microunde!!! :naughty:


  SI poate te trezesti ca iti merge nelimitat  :w00t:

#66
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postandrei_tj, on Mar 8 2007, 20:26, said:

SI poate te trezesti ca iti merge nelimitat  :w00t:
Nici nu stiu de ce au mai pus draciile alea de validare pe ratb daca toto nu merg. Azi doua femei isi validau cardul fara sa se uite ca pe display-ul aparatelor scria Inchis.
Aseara urca o femeie mai grasa in ratb (126), ma calca pe picior, impinge un tip care statea langa mine si se prabuseste pe singurul loc liber. Sta ce sta, isi lasa sacosele pe scaun, se ridica isi scoate cardul si incepe sa-l valideze pana isi da seama ca aparatul e inchis. Apoi intreaba in stanga si-n dreapta cum se da drumul la aparat  :cursing:  un nenea de langa ea incepe sa apese pe cele doua butoane dar degeaba...

#67
redbloodedw

redbloodedw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.02.2007

View Postfracture, on Mar 9 2007, 10:57, said:

Nici nu stiu de ce au mai pus draciile alea de validare pe ratb daca toto nu merg. Azi doua femei isi validau cardul fara sa se uite ca pe display-ul aparatelor scria Inchis.
Aseara urca o femeie mai grasa in ratb (126), ma calca pe picior, impinge un tip care statea langa mine si se prabuseste pe singurul loc liber. Sta ce sta, isi lasa sacosele pe scaun, se ridica isi scoate cardul si incepe sa-l valideze pana isi da seama ca aparatul e inchis. Apoi intreaba in stanga si-n dreapta cum se da drumul la aparat  :cursing:  un nenea de langa ea incepe sa apese pe cele doua butoane dar degeaba...

:D
Ce bine ca merg cu metroul... Pur si simplu m-am saturat de harababura de pe ratb. Macar in metrou e mai mult loc. Si parca totusi nu e chiar atata lume... Atat mi--ar mai trebui sa mam mai si chinui cu cititoarele alea de carduri, ca m-ar lasa nervii. Cat se vor mai vinde abonamentele vechi pt Metrorex le voi folosi pe acelea. Mult mai rapide si mai eficiente.
Parerea mea.

#68
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
o prostie si bani aruncati....
eu unul nu mi-am facut "cardu".....st obisnuit cu abonamentul si nu vr4eau sa-mi bat capul...
apoi asta e un sistem de urmarire...vezi articolul " ochiul lui videau" nu mai si in ce ziar....

#69
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Voi chiar aveti impresia ca e cineva interesat de viata "personalitatilor" care circula cu RATB si cu metroul?  :huh:

#70
redbloodedw

redbloodedw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.02.2007

View Postcrz, on Mar 10 2007, 13:35, said:

Voi chiar aveti impresia ca e cineva interesat de viata "personalitatilor" care circula cu RATB si cu metroul?  :huh:

Aici ai dreptate.
They don't give a damn about it... us
Ce, merg alesii nostri cu transportul in comun? Neah...!
Don't worry, be happy! :D

#71
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Se pierde foarte mult timp la scanarea cardului in timpul controlului

#72
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
In Gara de Nord, la una din cosmeliile alea doua pentru bilete, cea din stanga cum iesi din gara, e un afis pus in care se spune ca cei cu portofel ecetronic trebuie sa-l valideze pentru a taxa costul unei calatorii. Ok, asta am inteles, dar mai scria acolo ca cei care au cartele-abonament sunt obligati sa-si valideze cardul, in caz contrar riscand sa fie sanctionati de catre controlori  :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate