Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

CableLink : Modificari ale tarifelor abonamentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#271
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Au marit viteza la cablelink! Eu aveam cand am semnat 4/1Mbps la 45lei/luna. In seara asta am vazut ca am 6/10Mbps. Folosesc rar conexiunea Cable de la RDs si nu stiu exact cand m-au migrat.

Attached Files



#272
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostFarrell, on Feb 6 2009, 21:11, said:

Au marit viteza la cablelink! Eu aveam cand am semnat 4/1Mbps la 45lei/luna. In seara asta am vazut ca am 6/10Mbps. Folosesc rar conexiunea Cable de la RDs si nu stiu exact cand m-au migrat.
si chiar merge cu atat?
oricum eu am Fl care acum a innebunit am dl din internet 30Mb/s si upload la fel :)
ps in internet nu in romania(de ex acum up catre un ip din sua 1.2MB/s :D in total 3.5MB/s)

Edited by easy90rider, 06 February 2009 - 21:37.


#273
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteasy90rider, on Feb 6 2009, 21:36, said:

si chiar merge cu atat?
oricum eu am Fl care acum a innebunit am dl din internet 30Mb/s si upload la fel :)
ps in internet nu in romania(de ex acum up catre un ip din sua 1.2MB/s :D in total 3.5MB/s)
1. Sa nu confundam merele cu perele.  Eu am postat si scriu despre Cablelinkul de la RDS. Stiu ca multi au uitat sau nu stiu ca exista asa ceva dar RDS Cablelink este o conexiune la internet printr-un modem si ofera viteze gen ADSL/ADSL2+ de la RTC si Cable de la UPC. In prezent sunt ~350 mii useri clienti RDS pe Cablelink.
2. Evident ca nu merge cu atata. Merge intre 4~5Mbps down cu ~1,4Mbps up.

#274
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostFarrell, on Feb 6 2009, 21:50, said:

1. Sa nu confundam merele cu perele.  Eu am postat si scriu despre Cablelinkul de la RDS. Stiu ca multi au uitat sau nu stiu ca exista asa ceva dar RDS Cablelink este o conexiune la internet printr-un modem si ofera viteze gen ADSL/ADSL2+ de la RTC si Cable de la UPC. In prezent sunt ~350 mii useri clienti RDS pe Cablelink.
2. Evident ca nu merge cu atata. Merge intre 4~5Mbps down cu ~1,4Mbps up.
1.stiu
2 multumesc pt raspuns.

#275
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 25.07.2008
poate e un zvon, dar din cate am inteles la noi se lucreaza la implementarea FL in locul CL, la case. sunt curios daca ati auzit ceva asemanator.

#276
YogiBear

YogiBear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2009
Am vorbit ieri cu cineva care spunea ca atunci cand si-a luat abonamentul de cablelink era de 2mbps (cel mai mic sau imediat urmatorul nu cel mai mare) si acum ia cu cam 500K si a avut momente cand a luat si cu 1 MB. Ce abonament are acum dupa mariri de prinde 1MB pe cablelink?

#277
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostYogiBear, on Feb 27 2009, 16:42, said:

Am vorbit ieri cu cineva care spunea ca atunci cand si-a luat abonamentul de cablelink era de 2mbps (cel mai mic sau imediat urmatorul nu cel mai mare) si acum ia cu cam 500K si a avut momente cand a luat si cu 1 MB. Ce abonament are acum dupa mariri de prinde 1MB pe cablelink?
Initial am semnat pe cablelink 4/1 Mbps la 45lei/luna. Acum am cablelink 6/1,5 Mbps la 48lei/luna.
[ http://www.speedtest.net/result/419944799.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#278
YogiBear

YogiBear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2009

View PostFarrell, on Feb 28 2009, 10:44, said:

Initial am semnat pe cablelink 4/1 Mbps la 45lei/luna. Acum am cablelink 6/1,5 Mbps la 48lei/luna.
[ http://www.speedtest.net/result/419944799.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care sunt abonamentele la Cablelink caci alea de pe site-ul lor nu sunt actualizate sau ceva (3Mbps la 48lei/luna si 5Mbps la 59lei/luna) pentru ca imi expira contractul cu RTC si nu cred ca o sa-i conving sa-mi accepte abonamentul de 6Mbps din oferta regionala (chiar si limitat la 420K e mai ieftin cu 2.5 euro fata de ce platesc acum pentru 4Mbps) cica mai mult (4Mbps) nu duce linia. Acum 2 ani nu au vrut sa-mi dea mai mult de 1Mbps si nu as vrea sa reduc acum la 2Mbps din noua oferta. De Fiberlink nu poate fi vorba caci am intrebat si nu vin la case desi se spune ca i-ar trece si pe cei de la case la Fiberlink. Fiberlink=MBps=Miracol (de la 420K ai mei).

#279
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 25.07.2008

View PostYogiBear, on Feb 28 2009, 18:15, said:

Care sunt abonamentele la Cablelink caci alea de pe site-ul lor nu sunt actualizate sau ceva (3Mbps la 48lei/luna si 5Mbps la 59lei/luna) pentru ca imi expira contractul cu RTC si nu cred ca o sa-i conving sa-mi accepte abonamentul de 6Mbps din oferta regionala (chiar si limitat la 420K e mai ieftin cu 2.5 euro fata de ce platesc acum pentru 4Mbps) cica mai mult (4Mbps) nu duce linia. Acum 2 ani nu au vrut sa-mi dea mai mult de 1Mbps si nu as vrea sa reduc acum la 2Mbps din noua oferta. De Fiberlink nu poate fi vorba caci am intrebat si nu vin la case desi se spune ca i-ar trece si pe cei de la case la Fiberlink. Fiberlink=MBps=Miracol (de la 420K ai mei).
http://rdslink.ro/ca..._abonamente.htm - aici ai tarifele. in prima parte sunt cele daca ai si catv instalat de la ei, iar in a doua parte fara catv.

#280
YogiBear

YogiBear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2009

View Posturbanreality, on Feb 28 2009, 18:20, said:

http://rdslink.ro/ca..._abonamente.htm - aici ai tarifele. in prima parte sunt cele daca ai si catv instalat de la ei, iar in a doua parte fara catv.
Acolo ma uitasem si eu dar Farrell spunea de 6/1,5 Mbps la 48lei/luna si am crezut ca e vorba de Cablelink fara CaTV dar ca au dublat viteza de la 3Mbps la 48lei/luna la 6Mbps Mbps la 48lei/luna. Si mai intrebam pentru ca ieri am facut un Speedtest la net de la RDS si rezultatul era 8000 si ceva kbps download-ul (prea mic pentru fibra prea mare pentru cable) in Romania si 5000 si ceva kbps upload-ul, iar astazi (tot acolo) rezultatul era mai mic la download 3000-5000kbps intern, mic rau extern 800-1000kbps si 3300 si ceva kbps upload-ul oriunde (intern, extern). Mai ales ca cineva lua si cu 1MBps (cateodata) si constant (aproape) cu 500K pe un fost abonament de 2Mbps (nu prea l-am crezut insa dupa ce am facut un test (in alta parte) si am vazut 8000kbps DL si 5000kbps UL mi-am schimbat parerea insa astazi viteze mult mai mici). Mersi pentru link  :arigato: inseamna ca alea sunt abonamentele. Hai cu fibra la case RDS ca salivez  :dribbledrool: si probabil nu numai eu cand vedem MB down si MB up (stiu ca e scump pentru RDS dar totusi cine stie poate ca da, poate ca nu).

#281
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

View PostBlackhawk, on Feb 28 2009, 20:33, said:

Sau faci abonament tip business negarantat, 15Mbs/15Mbs up/down - 22euro + 2xfix + 2xmobile sau ceva de genul. Am impresia ca e si unul mai ieftin la 15euro - 10Mbs dar trebuie sa stai aproape de nodul optic. Asta daca tot sunt doritori, faci o mica retea :) ..parerea mea :P
A da, mai e si costul fibrei trase de la tine la nodul optic.
la abonamentele business ai voie sa redistribui serviciile unei terte persoane? la abonamentele pe pf stiam ca nu.

#282
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Chiar aseara am vorbit cu un prieten utilizator de Cablelink care imi spunea ca desi are abonamentul de 5 Mbps (adica viteza lui in internet este de cca. 500-600 kB/s) in RDS trage cu 3-4 MB/s. Acum nu stiu ce sa zic... n-am apucat sa ajung la el sa vad exact cum ii mege netul dar mie mi s-a parut ca nu prea face diferenta intre Mb/s MB/s... si d'asta nu prea stiu ce sa cred...

Exista asa... neoficial... viteza metro (aka. din reteaua RDS) si pe Cablelink?
Este adevarat sau prietenul meu face confuzii?

PS. Sunt momentan utilizator de Clicknet cu contractul expirat si vreau sa stiu ce fac... merg tot pe Clicknet sau incerc Cablelink (stau la casa deci Fiberlink pica din start...)?

#283
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postakcentstyle, on Mar 18 2009, 11:57, said:

Chiar aseara am vorbit cu un prieten utilizator de Cablelink care imi spunea ca desi are abonamentul de 5 Mbps (adica viteza lui in internet este de cca. 500-600 kB/s) in RDS trage cu 3-4 MB/s. Acum nu stiu ce sa zic... n-am apucat sa ajung la el sa vad exact cum ii mege netul dar mie mi s-a parut ca nu prea face diferenta intre Mb/s MB/s... si d'asta nu prea stiu ce sa cred...

Exista asa... neoficial... viteza metro (aka. din reteaua RDS) si pe Cablelink?
Este adevarat sau prietenul meu face confuzii?

PS. Sunt momentan utilizator de Clicknet cu contractul expirat si vreau sa stiu ce fac... merg tot pe Clicknet sau incerc Cablelink (stau la casa deci Fiberlink pica din start...)?
vrabia din mana,cioara de pe gard.....

#284
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postakcentstyle, on Mar 18 2009, 11:57, said:

Chiar aseara am vorbit cu un prieten utilizator de Cablelink care imi spunea ca desi are abonamentul de 5 Mbps (adica viteza lui in internet este de cca. 500-600 kB/s) in RDS trage cu 3-4 MB/s. Acum nu stiu ce sa zic... n-am apucat sa ajung la el sa vad exact cum ii mege netul dar mie mi s-a parut ca nu prea face diferenta intre Mb/s MB/s... si d'asta nu prea stiu ce sa cred...

Exista asa... neoficial... viteza metro (aka. din reteaua RDS) si pe Cablelink?
Este adevarat sau prietenul meu face confuzii?

PS. Sunt momentan utilizator de Clicknet cu contractul expirat si vreau sa stiu ce fac... merg tot pe Clicknet sau incerc Cablelink (stau la casa deci Fiberlink pica din start...)?
Eu am Cablelink la 6Mbps/1,5Mbps cu telefon fix si un digi.mobil inclus la 40lei/luna. Asta-i viteza maxima in internet, pe DC, pe torenti. La Cablelink RDS nu ofera Metro.
[ http://www.speedtest.net/result/432366120.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#285
ovledo

ovledo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.01.2007

View Postakcentstyle, on Mar 18 2009, 10:57, said:

Exista asa... neoficial... viteza metro (aka. din reteaua RDS) si pe Cablelink?
Este adevarat sau prietenul meu face confuzii?


face, face.. :)

#286
cristim81

cristim81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.03.2009
am pachetul extra la 31 lei
iar stimabila firma rds de care imi este deja greata
a scos din grila de canale VH 1 Classic si MTV HIts
fara a baga in loc alte canale
stiu sa scumpeasca din 3 in 3 luni pachetele dar nu stiu sa ma introduca alte canale
scoti de muzica bagi altele in locul lor

#287
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu cred ca ti-ar prinde bine un 3play de la RTC, fix de 6,8 euro, dolce dream si clicknet 20Mbps la 39 de euro.
Daca la RDS te plangi de tarife, de RTC sigur vei fi multumit ;)

#288
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005
Aveti mare grija cu cei de la RDS.

Daca dupa perioada initiala ramaneti abonat, contractul se mai prelungeste cu inca 2 ani, precum facea Zapp. Cine vrea sa rezilieze, trebuie sa o faca din 2 in doi ani sau in functie de data aniversara  a contractului.

Eu am incercat sa reziliez, inainte de expirarea duratei initiale, de doua ori pe motivul cresterii tarifelor ( nu era cauza reala, dar trebuia sa ma leg de un motiv) insa mi s-a refuzat acest lucru.

Edited by ionut.tabacaru, 25 March 2009 - 07:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate