Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 

Mastercard ING

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Am un amic care si-a deschis un cont la ING. Din nefericire, in momentul in care el si-a deschis contul banca nu mai oferea Visa Classic pentru conturile in lei, ci numai Mastercard. Bineinteles ca are si un Visa Electron alimentat din acelasi cont ca si MC.
Calatorind mult in strainatate, se pare ca intampina tot felul de probleme cu cardul. Astfel nu reuseste intotdeuna sa plateasca cu el. In aeroport, la Duty Free, nu a reusit sa plateasca, iar dupa 4 incercari cu MC ING i-a inmanat vanzatoarei Visa Electronul de la ING, care a functionat fara nici un fel de problema.
Este foarte ciudat, nu?
El banuieste ca sistemele Mastercard sunt inferioare Visa (ca si viteza de procesare, conexiune, etc). Sincer sa fiu, eu nu am patit niciodata astfel de probleme cu un Mastercard emis in strainatate si ma gandesc ca este posibil ca Mastercard sa aiba probleme pe relatia cu Romania. Adica, am amici care folosesc cardul de Credit Raiffeisen Vodafone (ca si ING, Raiffeisen foloseste Romcard ca procesator) si se intampla sa nu poata plati cu el (chiar si in RO). Cand suna la banca li se spune ca este cazut Mastercardul.
Cum se poate ca o banca de talia ING sa nu fie mai atenta atunci cand isi alege providerul de servicii?? Adica este total deplasat sa trebuiasca sa platesti ceva intr-un aeroport si sa nu poti sa o faci deoarece cardul nu functioneaza? De ce iti mai trebuie MC la ING cand Visa Eletron este mai reliable (bine, stiu ca nu este acceptat pentru rezervari la hoteluri, etc)?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Mda.. ING in general are probleme pe care nu le recunoaste cu cardurile.
Eu am si Visa si MC de la ING, insa VISA cand o foloseam in Romania adesea dadea rateu... de genul serverul bancii nu raspunde :(

Din cate stiu MC este mai "secure" ca VISA, insa mai mult decat atat.. sigur este o batalie a marcilor.

#3
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostCourage, on Aug 21 2006, 12:12, said:

Mda.. ING in general are probleme pe care nu le recunoaste cu cardurile.
Eu am si Visa si MC de la ING, insa VISA cand o foloseam in Romania adesea dadea rateu... de genul serverul bancii nu raspunde :(

Din cate stiu MC este mai "secure" ca VISA, insa mai mult decat atat.. sigur este o batalie a marcilor.

Este o problema de la ING sau de la Mastercard? Sau este o problema de la Romcard.
Eu am Mastercard de la ABN Amro si nu a dat, pana acum rateuri... ABN foloseste Paynet pentru procesare si, din punctul meu de vedere, Paynet este peste Romcard (cardurile procesate prin Paynet nu prea dau rateuri).

Edited by PORTOCAL, 21 August 2006 - 13:21.


#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
problema nu are cum sa fie de la Mastercard... doar de la banca sau de la procesatori (care sunt alesi de comercianti, nu de banca)...

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Banuiesc ca este de la ING, pentru ca imediat folosind alt card .. a mers.

#6
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostCourage, on Aug 21 2006, 16:31, said:

Banuiesc ca este de la ING, pentru ca imediat folosind alt card .. a mers.

Pai da, insa alt card era Visa Electron de la ING, conectat la acelasi cont ca si MC (In cazul amicului meu). Adica unul a mers, celalalt nu...

#7
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Tocmai ce am folosit Mastercard ING afara si a mers...mai repede decat in Ro  :w00t: Am patit rateu doar cu un Visa Electron ING emis afara (incercand sa-l folosesc in Ro), o singura data, e drept.

#8
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Ia fa tu bine si reiinoieste cardul sa vezi pe urma mai patesti la fel?

#9
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postnutumdp, on Aug 22 2006, 09:08, said:

Ia fa tu bine si reiinoieste cardul sa vezi pe urma mai patesti la fel?

Sa reinoiesti un card emis de 2 luni?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate