Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#1513
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTomTomCat, on 25 mai 2018 - 21:53, said:

Da, acelea din parcuri semănau cu varianta din mijloc, dar nu aveau acea "pălărie" deasupra, globul era ca la Zürich, dar de dimensiuni și formă comparabilă cu acea variantă de Luxten. De asta când se spărgeau, stâlpul arăta dezolant ca și cum nu mai avea lampă deloc. Asta dacă becul nu rezista pe poziții. Cred că prin Grădina Icoanei mai rămăseseră câteva cu bec întreg și cred că unul sau două au mai rămas funcționale o perioadă de timp.

Si ai putut sa iti dai seama si ce tip de bec era?

#1514
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
După aproape 30 de ani, ar trebui să-mi amintesc ce am văzut de la înălțimea unui copil privind în sus la un stâlp de vreo 3 metri înălțime. Așa cum aș putea descrie cum arăta becul, comparativ cu ce văd astăzi în domeniu (în măsura în care am de a face cu el), becul părea a fi de dimensiunile becului de 125W cu autoaprindere. dar nu știu dacă era cu autoaprindere sau dacă acea lampă avea suficient spațiu pentru balast, dar cred că chiar dacă avea, dezavantajul de a rămâne complet descoperit în cazul spargerii dispersorului mă face să cred că nu. Dealtfel cred că dezavantajul acestor lămpi era tocmai acesta că odată compromis dispersorul, aparatajul era expus direct precipitațiilor, altfel spus, ploua direct în el.
Faptul că lămpile acestea au fost abandonate complet și înlocuite, poate fi datorat acestor deficiențe. Peste tot pe unde era totuși nevoie de lumină, se înlocuiseră cu tronconice, în rest domnea bezna.
Nu știu dacă aceste lămpi au mai fost folosite și în alte parcuri decât cele menționate în alte postări, dar personal nu le-am văzut nici în Cișmigiu sau Herăstrău, dar nici în alte parcuri pe unde am mers și unde domneau deja tronconicele sau mai târziu PVC-02 (sau PVC-125).

#1515
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce fel de bec e ăsta?   Posted Image

Attached File  140360559_1_644x461_bec-vintage-oradea.jpg   49.5K   16 downloads Attached File  140360559_2_644x461_bec-vintage-fotografii.jpg   35.32K   17 downloads

#1516
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 26 mai 2018 - 00:46, said:

ciudat bec,chiar nu-mi dau seama,pare sa fie ceva cu rol decorativ,nu ai intrebat vanzatorul?

#1517
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
După lumină, pare decorativ. N'o fi ceva de genul acesta?
https://www.led-box....60w-e27-led-box

#1518
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Ce tip de lampa e asta? Cumva tip B? Are dulie E40.
Incerc sa caut/refac abajurul. Ar trebui prins de gaurile din corp cu suruburi din ce vad eu.

Attached Files


Edited by cristi699, 26 May 2018 - 15:42.


#1519
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
C-ul de care m-a întrebat valirex se află la intersecţia Bd. Carol I cu Str. Armenească.
Între staţiile R.A.T.B. Sibiu şi Sergent Moise se alfă unul complet în curtea unde erau camioane de la salubritate. Mai sunt şi 2 P.V.D.-uri (m-am uitat la sistemul de prindere) fără abajur; într-o altă curte e un C fără abajur.
La Bis. Greacă (Elenă) de lângă rondul Pache Protopopescu (intresecţia Bd. Ferdinand I cu Bd. Pache Protopopescu) se află globuri din alea mate pentru iluminat stradal. Modelul din anii '90 - '000.

#1520
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Terenul de pe bd.timisoara unde a fost garajul firmei de salubritate de care spui a fost recent evacuat si cladirile dezafectate,e clar ce urmeaza,vreun bloc sau magazin.
Pacat de corpurile ce se gasesc acolo,sunt mai multe tipuri,unele intregi altele nu.
Poate ajung zilele astea sa fac niste poze,macar astea sa ramana din ele.

#1521
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De ce a fost evacuat?   :huh:
Dacă ai ştii cine l-a luat, poate ai vorbi să iei corpurile de iluminat   :P

#1522
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 26 mai 2018 - 16:37, said:

C-ul de care m-a întrebat valirex se află la intersecţia Bd. Carol I cu Str. Armenească.


la aceasta intersectie,vad ca de mult nu mai sunt nici stalpi,daramite corp C.au pus stalpi metalici de luxten,asta imi arata google
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#1523
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
E cel pe care stă semaforul am impresia. Cred că l-au pus după ce au lucrat la "acvariul" de birouri care a luat foc. Dar e acolo.
Ooops, am vrut să zic Bd. Carol I cu Str. Armand Călinescu. Ultimul stâlp de dinainte de a traversa Str. Armand Călinescu, cum mergi spre centru/P-ţa C.A. Rosetti/Universitate.

#1524
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din Almanah "Scînteia" 1974 pg. 316-317 reclamă la "EL.BA.". Reclamă color!

Attached File  Almanah Scinteia 1974 pg. 316-317. Reclama ELBA.jpg   298.87K   27 downloads

#1525
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 27 mai 2018 - 16:26, said:

Din Almanah "ScĂźnteia" 1974 pg. 316-317 reclamă la "EL.BA.". Reclamă color!

Attachment Almanah Scinteia 1974 pg. 316-317. Reclama ELBA.jpg
Wow,reclama in care apare chiar pvd-ul lor

#1526
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da. Dar:
1) Acel P.V.D. avea abajurul colorat?;
2) La "Electrofar" ("Luxten" din 1993) s-au produs P.D.V.-uri?;
3) Corpul ăla oval cu 3 tuburi fluorescente o fi rudă cu C.E.B.-urilor 340?

+ 4) Ai observat poza cu Str. Brezonianu?   Posted Image

Edited by djl, 27 May 2018 - 18:02.


#1527
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Culoarea aia galbena e de la tipar sigur,nu avea cum sa fie colorat.
La electrofar nu stiu sa se fi produs asa ceva dar nu cred.
Cel din stanga seamana cu banana dar e de interior.
Poza cu brezoianu nu mi-am dat seama care este

#1528
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Aici e cea cu Brezoianu: https://forum.softpe...st__p__21788349
Dar "Electrofar" ce tip de corpuri de iluminat stradal a produs?   Posted Image
Eu mă bucur că mai există "Electrofar/Luxten", "ELBA" (chiar dacă într-o altă locaţie...) şi I.C.M.E. (Întreprindera de cabluri şi materiale electroizolante) sau cum i-o mai zice acuma.
Dacă ar mai funcţionat "Republica", poate am fi produs şi azi stâlpi metalici, deşi văd că reţele de înaltă tensiune nu se prea mai fac.
Stâlpii metalici de la C.F.R. (cei de susţin reţeaua de contact) cred că sunt importaţi.

Nah, se pare că în pozele cu benzinării e destinat să găseşti şi chestii legate de corpurile de iluminat.
Prima poză e preluată din Almanahul "Cinema" 1940 şi se găseşte la pg. 224. Nu sunt sigur, dar s-ar putea să fie benzinăria de la Băneasa.
A 2-a e cu dispăruta de pe Magheru. 4 tronconice, 2 hexagoane luminate noaptea... sunt curios ce zicea reclama de pe partea ailalată a bulevardului, aflată pe blocul I.T.B. (precis era luminoasă).

Attached File  Almanah Cinema 1970 pg. 224 reclama la PECO.jpg   377.55K   15 downloadsAttached File  bucuresti_1971_bdmagheru vis-a-vis de Patria si Ciclop.jpg   102.07K   15 downloads

Edited by djl, 27 May 2018 - 19:07.


#1529
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Am vazut poza din brezoianu,cea cu banana suspendata,m-am uitat atent,nu pare sa fie banana sau nu pare sa fie suspendata,e greu de zis.
La electrofar nu stiu sa se fi produs corpuri de exterior,pe nicaieri nu exista informatii clare,ei erau renumiti doar pentru becuri si echipamente conexe insa ce pot spune e ca detin un corp mic cu tub fluorescent de 6w ce se folosea la iluminatul vitrinelor cu exponate din muzee produs de ei,are eticheta originala intacta,deci banuiesc ca produceau doar de interior sau doar pt.aplicatii speciale.
O sa-l caut si voi pune poze cu el.

#1530
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dă click drepta pe poză, View Image și ai s-o vezi la dimensiuni mai mari. Eu m-am uitat și e atârnat de un fir acel corp de iluminat. Și se vede că e lung. Am și revista în original. Oricum, e singura poză cu un C.E.B. 340 suspendat pe care am văzut-o.
Dar tronconicele cine le-a produs?   Posted Image

"Pétrole - Gaz Naturels - Pétrolechimie en Roumanie", apărut în 1964 la Ed. "Meridiane", capitolul dedicat condițiilor de viață al muncitorilor:
Ediție scoasă de Centrul de documentație a industriei chimice și petroliere - Bd. N. Bălescu nr. 16
Autori: A. S. Banciu, Ana Georgescu, M. Portăescu și S. Sigartău
Coperta și prezentarea grafică: Tudor Mironescu
Fotografii: Secția foto a Combinatul Poligrafic "Casa Scînteii" și Centrul de documentare al indistruiei chimice și petroliere

3) img. 66 benzinăre.
6) img. 104 orașul Onești noaptea. Prime 2 mașini sunt "Opel" Rekord P2. Dacă ăla break are numere de România e interesant... că nu credeam că au fost 'Rekord' P2 Caravan în Ro.

Attached File  Petrole - Gaz Naturels - Petrolechimie en Roumanie (1964) img. 66.jpg   214.88K   12 downloadsAttached File  Petrole - Gaz Naturels - Petrolechimie en Roumanie (1964) img. 104 Onesti noaptea.jpg   274.83K   18 downloads

La P-ța Unirii și prin zonă felinarele erau mai scunde inițial. Și aveau forma a 2 castroane/boluri cu diametre diferite, cel mic fiind așezat la bază. Au dispărut după 2006 fiind înlocuite cu un fel de tronconice, dar care au tot chestii metalice pe el. Poză noaptea (circa 1994).

Attached File  P-ta Unirii 1994 vedere spre Mag. Unirea.jpg   162.21K   21 downloads

Corpurile de iluminat stradal clasice erau din alea pătrățoase. P.V.b. sau cum le zice.
C-urile au fost scoase de la Universiate spre Romană undeva după Martie 1977... în pozele făcute după cutremur mai apar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate