Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Carduri Visa de la BRD: atentie mare!

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci ! o sa pun capat acestei nebunii, si o sa-mi cer scuze eu personal pentru discutiile astea
poate sunteti batrani, aveti multi copii, griji, alte probleme
mie nu mi se pare o problema sa pierd 10 minute facand alt card, daca e cazul, sau sa dau 30 de euro pe an, fiindca de-aia imi fac cardul, sa-l folosesc
imi pare rau, fiecare cu problemele lor, asta e...voi va stiti mai bine
daca voua aia vi se apre o tragedie...asta e

#110
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
N-are nici o legatura virsta, numarul de copii, de pisici,de catei etc. cu respectul datorat unui client.
Daca insa vrei probleme legate de BRD iti explic eu altele, doar ca e off-topic: contracte de credit cu clauze nerespectate de banca, introduceri in biroul de credite pentru a crea clienti captivi etc etc.

Revenind insa la subiect, cind nu esti in stare ca banca sa-ti inregistrezi cardurile Visa in 3DSecure si sa-ti rezolvi problemele cu VISA, intr-o tara civilizata n-ar mai avea ce sa discute nici un client cu tine.
A da inocent din umeri si a sugera "faceti-va alt card Mastercard ca noi nu suntem in stare sa rezolvam cu Visa de doi ani incoace" e dovada ca inca suntem o tara bananiera.
Nici nu vreau sa-mi aduc aminte de nervii creati firmelor cu sute de carduri Visa pe conventie (Visa classic fiind carduri de credit fyi, cu descoperire de cont, ceea ce a interesat multa lume), cu plata salariilor pe ele, cind au inceput diversi angajati sa spuna ca vor alte carduri fiindca Visa nu le permite plati online. Crede-ma, am fost acolo :)
Dupa care s-au intimplat chestii mai distractive: oamenii n-au mai avut incredere sa-si faca nici carduri Mastercard EUR, fiindca daca ti s-a tras tzeapa o data poti s-o furi in orice moment cu orice card de la banca respectiva.

A nu fi inteles gresit: exista altii cu probleme similare la noi, sau chiar mai aberante, nu e BRD-ul exceptia jalnica de la regula. Asta nu ma incalzeste insa cu nimic.

Edited by dtancu, 13 June 2007 - 21:57.


#111
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bun ! am inteles ! scuze inca o data ca eu sunt un client multumit al BRD deocamdata !

#112
magic_mole

magic_mole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 12.11.2005
Se mai zvoneste ceva? Unii spuneau ca pana la sfarsitul anului termina cu 3D Secure, se confirma? Sunt obligat sa fac card BRD Visa Classic in Ron pentru salariu, si sunt curios daca sunt sanse sa rezolve anul acesta(m-ar interesa in special plata facturilor pe internet, eventual si alte produse de pe site-uri romanesti). Multumesc.

#113
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.07.2004
Mastercard in Eur de la BRD merge brici la plati 3D Secure fara comision !

Deci optimu' e asa cum spunea cineva mai sus:
1. cont salariu in lei si eventual un card Maestro - merge si asta inrolat 3D pt plata facturi Vodafone, Orange, reincarcare prepaid COSMOTE pe net
2. BRD-NET
3.cont in EUR cu card Mastercard in EUR

Garantat merge !
Bravo BRD !

#114
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Posttatal_lor, on Oct 17 2007, 19:57, said:

Mastercard in Eur de la BRD merge brici la plati 3D Secure fara comision !

Deci optimu' e asa cum spunea cineva mai sus:
1. cont salariu in lei si eventual un card Maestro - merge si asta inrolat 3D pt plata facturi Vodafone, Orange, reincarcare prepaid COSMOTE pe net
2. BRD-NET
3.cont in EUR cu card Mastercard in EUR

Garantat merge !
Bravo BRD !
EXACT ! ma bucur ca ma e si cineva sa ma sustina impotriva celor care considera brd un monstru nenorocit, hot, etc

#115
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.07.2004
salutare,

nu tin frate partea nimanui dar sunt mult mai profi decat multe alte banci din Romania... e drept ca au si spate.
am sunat cam la toate bancile.... singurii care au fost in stare sa imi explice anumite lucruri au fost ei si la Raiff...
multi de pe aici sunt impresionati de BT si alde ING..... cred ca nu prea stiu ce vorbesc ! :)


bafta !

Edited by tatal_lor, 17 October 2007 - 19:10.


#116
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Eu folosesc cu brio BRD (cont curent RON + Maestro si Visa Classic, ATUCONT RON, cont curent EUR + Mastercard Standard, depozit EUR - Maestro si Mastercard inrolate 3D Secure), dar si ING (cont curent cu dobanda mare + Visa Electron + Mastercard RON). Sunt multumit de ambele banci, fiecare are avantajele ei. Cred ca deocamdata o singura banca nu poate sa ofere serviciile cele mai bune la toate capitolele (conturi curente, depozite, carduri). Ca sa iesi cel mai bine, trebuie jonglat cu bancile si produsele aferente in functie de situatie. Cam in acelasi mod in care jongleaza cu telefoanele cei care au abonamente/cartele la mai multi operatori de telefonie mobila. Parerea mea, desi eu utilizez doar un singur operator de telefonie mobila :-)

#117
Kubrick

Kubrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.01.2008
buna,

Am si eu o intrebare in legatura cu cardul BRD VISA CLASSIC in lei. ieri mi-am facut una si am cerut si optiunea BRD-Net. adica mi-au oferit ei, cand am zis ca doresc sa efectuez plati online. in ceea ce priveste termenele bancare, sunt varza. (ma multumesc daca inteleg expresia "extras de cont"  :P ). numai mie mi se pare, ca BRD-net (adica internet banking) nu are de a face cu plati online? chiar aveam nevoie de optiunea asta? si astfel pot plati pe site-uri romanesti si internationale cu acest card?
mi-am si alimentat cardul la un sediu BRD cu o suma x. am intrat in contul meu de BRD-net, si am observat, ca mi-au luat deja 10 RON, ceva comision. o fi un fel de comision de alimentare a cardului? si daca da, daca-mi alimentez cardul (contul) de 20 de ori pe an, mi se ia 2 milioane de lei, doar asa...ca sunt destul de inspirat sa imi tin banii la ei? (stiam eu, ca trebuia sa fac un MONDO la BT  <_< ...) sa am regrete dupa nici 24 de ore...in fine. poate ma lamuriti si pe mine.

#118
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

View PostKubrick, on Mar 28 2008, 11:43, said:

mi-am si alimentat cardul la un sediu BRD cu o suma x. am intrat in contul meu de BRD-net, si am observat, ca mi-au luat deja 10 RON, ceva comision. o fi un fel de comision de alimentare a cardului?

...obisnuieste-te , e modul lor de ati ura bun venit la ei...
ai sa te saturi de comisioane BRD....chiar ai sa regreti cardurile transilvania.

#119
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Brd-Net = servicii de banca prin internet. Deci pentru transferuri, verificarea soldului, etc. nu trebuie sa mergi la banca. Daca vroiai sa platesti online nu prin transfer bancar si prin introducerea numarului de card (si alte lucruri cerute), atunci VISA de la BRD era o alegere foarte proasta, fiindca banca nu permite folosirea cardului online...

#120
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKubrick, on Mar 28 2008, 11:43, said:

numai mie mi se pare, ca BRD-net (adica internet banking) nu are de a face cu plati online? chiar aveam nevoie de optiunea asta? si astfel pot plati pe site-uri romanesti si internationale cu acest card?
Nu poti folosi cardul ala la plati (cumparaturi) online.
Si BRD-net inseamna altceva. Tot plati online, dar in sensul de transfer din contul tau in contul altcuiva, fara a te mai deplasa la banca.

Quote

mi-am si alimentat cardul la un sediu BRD cu o suma x. am intrat in contul meu de BRD-net, si am observat, ca mi-au luat deja 10 RON, ceva comision. o fi un fel de comision de alimentare a cardului? si daca da, daca-mi alimentez cardul (contul) de 20 de ori pe an, mi se ia 2 milioane de lei, doar asa...ca sunt destul de inspirat sa imi tin banii la ei? (stiam eu, ca trebuia sa fac un MONDO la BT  <_< ...) sa am regrete dupa nici 24 de ore...in fine. poate ma lamuriti si pe mine.
E un comision anual, deci sunt 10 ron pe tot anul, nu 2 milioane.

Edited by don_dannielo, 29 March 2008 - 16:25.


#121
Kubrick

Kubrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.01.2008
va multumesc pentru raspunsuri si ajutor.

inca saptamana asta am sa-mi fac un MONDO la Transilvania. daca si cu ala vor fi probleme, cer azil politic undeva in strainatate, pe baza de "incompetenta bancara" sau ceva... <_<
totusi voi incerca sa cumpar ceva pe net. sa vad cu ochii mei ca nu accepta. numai sa-mi vina cardul. si probabil ma voi duce la ei, si voi cere ori sa o schimbe pe BRD mastercard/maestro (sper ca nu are si asta atatea probleme) ori sa o ...anuleze/inchida (sau cum se spune). numai sa nu-mi ceara 1 leu in plus ca voi face tare urat. mi-au scos ochii cu un rahat de asigurare de chei si acte... cu o firma de asigurari de care cred ca nici ei nu au auzit. si inca m-am si dus la o sucursala de cartier, nu cumva sa nu fiu respectat la sediul central pentru ca nu sunt un client cu sute de mii de dolari... si tot asta primesc.
mama lor de incompetenti si mincinosi! AAAAAAAAAAA

#122
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKubrick, on Mar 31 2008, 22:04, said:

va multumesc pentru raspunsuri si ajutor.

inca saptamana asta am sa-mi fac un MONDO la Transilvania. daca si cu ala vor fi probleme, cer azil politic undeva in strainatate, pe baza de "incompetenta bancara" sau ceva... <_<
Da, vor fi, nici ala  nu merge pe net decat dupa ce faci o cerere speciala in acest sens.  :D

#123
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
ultima noutate... superba,...

mi-am anulat si inchis cardul BRD anul trecut, dezgustat de cate porcarii s-au intamplat

surpriza surpriza !!! desi am acte ca a fost inchis contul, el apare tot deschis si as avea datorie la ei 240.000 lei
din cauza de administrare de cont curent !!!

socul e maxim, bataia de joc BRD fantastica !!!


#124
theonly1

theonly1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.07.2005

View PostKubrick, on Mar 31 2008, 21:04, said:

va multumesc pentru raspunsuri si ajutor.

inca saptamana asta am sa-mi fac un MONDO la Transilvania. daca si cu ala vor fi probleme, cer azil politic undeva in strainatate, pe baza de "incompetenta bancara" sau ceva... <_<
totusi voi incerca sa cumpar ceva pe net. sa vad cu ochii mei ca nu accepta. numai sa-mi vina cardul. si probabil ma voi duce la ei, si voi cere ori sa o schimbe pe BRD mastercard/maestro (sper ca nu are si asta atatea probleme) ori sa o ...anuleze/inchida (sau cum se spune). numai sa nu-mi ceara 1 leu in plus ca voi face tare urat. mi-au scos ochii cu un rahat de asigurare de chei si acte... cu o firma de asigurari de care cred ca nici ei nu au auzit. si inca m-am si dus la o sucursala de cartier, nu cumva sa nu fiu respectat la sediul central pentru ca nu sunt un client cu sute de mii de dolari... si tot asta primesc.
mama lor de incompetenti si mincinosi! AAAAAAAAAAA

Daca ai modelul nou de card VISA Classic Lei (cel cu rosu - http://www.brd.ro/pe...sa-classic-lei/ ) o sa poti plati fara probleme pe internet. ATENTIE!, insa: Pentru cumparaturile efectuate in strainatate (inclusiv pe internet, daca platile se efectueaza in afara tarii) se percepe un comison de 1.50%.

Pentru plati pe net, cel mai indicat ar fi fost un MasterCard Standard Lei ( http://www.brd.ro/pe...d-standard-lei/ ), care are comison 0 ptr. platile efectuate oriunde in lume.

Oricum, poti sa faci ulterior cerere sa-ti ataseze si un MasterCard aceluiasi cont curent. Bafta si spor la cumparaturi!  :peacefingers:

#125
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Hm, au schimbat ceva ca acum si aici scrie ca cardurile VISA pot folosite pentru plati pe internet: http://www.brd.ro/pe...uri/e-commerce/

#126
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
http://www.financiar...sa-fiti-furati/

NU utilizați bancomatele BRD dacă nu vreți să fiți furați!

Cauți o bancă pentru care clientul e „un fraier, acolo, și el”? „Procredit Bank” e soluția!


Cardul (de debit) a fost inventat pentru a putea accesa BANII TĂI în orice moment și din orice loc unde există un ATM?

GREȘIT! Cel puțin în România, cardul a fost inventat pentru ca unele bănci (BRD-GSG și PROCREDIT BANK, în exemplul următor) să își bată joc de tine, un fraier care apelează la (de)serviciile oferite de aceste două bănci.

Sâmbătă, 5 aprilie, cu un card VISA eliberat de PROCREDIT BANK am încercat să retrag o sumă de bani de la un ATM BRD (situat în Iași, zona Zimbru). După două încercări eșuate (ATM-ul afișa un mesaj de genul „banca Dumneavoastră nu este momentan disponibilă”), am renunțat și am căutat un alt ATM.

Cele ale BRD de la „Zimbru” și „Alexandru” (atenție! ATM-uri situate la agenții BRD, nu plasate în nu știu ce magazin) nu au eliberat suma solicitată, motivând că nu ar exista disponibil în cont.

Bănuind că e o problemă la BRD, am apelat la un bancomat BCR (tot din zona Alexandru), care a fost și mai „darnic”: nu a binevoit să răspundă nici interogării de sold.

Luni dimineață, aflu cu stupoare de la „Procredit Bank” - Agenția Podu Roș, că soldul s-a subțiat cu suma solicitată și NEELIBERATĂ de bancomatele BRD. Explic situația și aștept un răspuns, care vine destul de promp: „din punctul de vedere al «Procredit Bank», tranzacția a fost efectuată”.
Pentru a lămuri problema, ar trebui să mă duc la BRD-GSG, deși nu sunt client al acestei bănci.

Reprezentanta „Procredit Bank”, persoană, de altfel, foarte amabilă, încearcă să se scuze, invocând procedura și îmi spune că va trebui să aștept 30 de zile, conform unor reguli TÂMPITE impuse de VISA, pentru a se confirma că nu am retras suma respectivă.
În mod normal, BRD poate efectua „monetarul” la ATM în câteva minute, dar de ce să facă această operațiune simplă?

În plus, ATM-urile sunt dotate și cu aparatură pentru filmare, unde se poate vedea dacă ai plecat sau nu cu banii. Dar de ce să facă BRD acest efort?

La urma urmei, pentru bancă este vorba despre încă un fraier care a vrut să retragă bani de la ATM-ul BRD!

Îi explic reprezentantei „Procredit Bank” (fosta „Miro Bank”) că nu am de ce să mă duc la BRD pentru că eu sunt client „Procredit” și e normal să sesizez problema acolo unde sunt client. În plus, dacă ATM-ul ar fi fost din celălalt colț al țării, ce ar trebui să fac, să mă duc până acolo?

În încercarea de a afla ce se întâmplă în astfel de situații, sunt încurajat de persoane care lucrează în sistemul bancar: „Câți sunt ca tine, care au banii blocați și nu îi pot scoate de pe card! Câți sunt care nu își mai recuperează banii!”.

Altfel spus, ar trebui „să dau de băut” peste vreo 30 de zile dacă îmi recuperez BANII MEI. Faptul că s-ar putea să am nevoie acum de acei bani, BANII MEI, nu peste 30 de zile, nu interesează nici pe „Procredit Bank”, nici pe BRD-GSG, nici pe VISA. Sau poate că BRD-GSG vrea să acopere gaura făcută de băiatul acela isteț din Franța cu banii mei, ai tăi, ai altora!

Nu știu dacă voi recupera sau nu banii respectivi, dar știu sigur că nu mă milogesc la BRD-GSG, la „Procredit Bank” sau la VISA să îmi dea BANII MEI.

La fel de sigur știu că renunț la serviciile „Procredit Bank”, NU voi mai apela niciodată la BRD-GSG și voi prezenta acest caz (și altele de acest gen, pe care le voi întâlni în activitatea zilnică) prin toate mijloacele de care dispun.

În plus, recomand tuturor celor care „au urechi de auzit”:
NU utilizați ATM-urile BRD-GSG!
NU apelați la PROCREDIT BANK!
Ambele bănci te tratează ca pe un fraier.

Dan SCARLAT
Administrator SC IAȘI INVEST SRL
P.S.: Dacă mai crezi într-o schimbare (în bine!), transmite acest semnal și prietenilor tăi! Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate