Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 

Carduri Visa de la BRD: atentie mare!

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Incepind cu 01/06/06, nici un card Visa emis de BRD nu mai poate fi folosit pentru tranzactii online.
BRD n-a catadicsit macar sa-si anunte clientii din timp, asa ca cei care aveau astfel de carduri putem sa batem acum din buze.
Problema nu se stie daca va fi rezolvata in cursul lui 2006, asa ca atentie mare doritorilor!

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
cand se face cardul, se incheie un contract, nu ? nu pot fi dati in judecata fiindca nu-l respecta ?

#3
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postsandossu, on Jun 3 2006, 20:21, said:

cand se face cardul, se incheie un contract, nu ? nu pot fi dati in judecata fiindca nu-l respecta ?

Nu stiu cum e acum, dar contractul meu semnat acum 3,5 ani (Cardul a fost doar reinnoit acum 1,5 ani) nu prevede nimic referitor la platile online.

#4
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
schimba banca ;)

#5
pufulina

pufulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.12.2005

View Postdtancu, on Jun 3 2006, 20:18, said:

Incepind cu 01/06/06, nici un card Visa emis de BRD nu mai poate fi folosit pentru tranzactii online.
BRD n-a catadicsit macar sa-si anunte clientii din timp, asa ca cei care aveau astfel de carduri putem sa batem acum din buze.
Problema nu se stie daca va fi rezolvata in cursul lui 2006, asa ca atentie mare doritorilor!

Care plati online ? Cumparaturile pe internet sau plata la magazine ?

#6
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Sa inteleg ca VISA-ul meu de la BRD cu care am cumparat de pe Amazon acum o luna, face exceptie?

#7
Lexus Joe

Lexus Joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.04.2004

View Postdtancu, on Jun 3 2006, 20:18, said:

Incepind cu 01/06/06, nici un card Visa emis de BRD nu mai poate fi folosit pentru tranzactii online.
BRD n-a catadicsit macar sa-si anunte clientii din timp, asa ca cei care aveau astfel de carduri putem sa batem acum din buze.
Problema nu se stie daca va fi rezolvata in cursul lui 2006, asa ca atentie mare doritorilor!

De unde ai informatia asta?

#8
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostLexus Joe, on Jun 5 2006, 16:02, said:

De unde ai informatia asta?

De la BRD, da un telefon la Vocalis si ai sa afli si tu :)
Bineinteles, eu am aflat pe pielea mea, dupa ce toate platile online mi-au fost refuzate dupa 01/06


View Postmihaicris, on Jun 5 2006, 12:18, said:

Sa inteleg ca VISA-ul meu de la BRD cu care am cumparat de pe Amazon acum o luna, face exceptie?

Nu, nu face exceptie. Acum o luna si mie imi mergea Visa perfect.
De la 01/06/06 s-a terminat.

#9
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
oameni buni cand o sa va prindeti ca brd-ul reprezinta varful muntelui de gunoi intitulat generic "sistem bancar romanesc"??!! :puke:

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nazspa! Aveam prieteni mai mult decat multumiti de cardul de la BRD. Tot incercau sa ma convinga sa trec si eu. Si chiar eram la un pas. Multumesc ptr stire, raman la al meu Bancpost.

#11
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Din cate stiu eu cei de la BRD ofereau aceasta optiune doar pentru VISA GOLD in EURO.

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postiulian.dronca, on Jun 25 2006, 01:58, said:

Din cate stiu eu cei de la BRD ofereau aceasta optiune doar pentru VISA GOLD in EURO.

BRD nu emite pentru persoane fizice decit:

- Visa Electron
- Visa Classic lei
- Visa Classic USD

Nici un card VISA nu se poate folosi la ora actuala pentru plati online.

#13
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Ce mizerie!
Eu am Visa Electron-Card 10 pe care nu l-am putut folosi niciodata online in .ro (e valabil doar in tara) dar acum ca s-a extins la toate.

Nici nu ma chinui sa ma gandesc care este logica in spatele unei astfel de miscari :)

#14
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
a incercat cineva sau vorbim asa aiurea .
e nasoala treaba :(

#15
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View PostByt, on Jun 29 2006, 17:51, said:

Ce mizerie!
Eu am Visa Electron-Card 10 pe care nu l-am putut folosi niciodata online in .ro (e valabil doar in tara) dar acum ca s-a extins la toate.

Nici nu ma chinui sa ma gandesc care este logica in spatele unei astfel de miscari :)
Si eu am avut card de asta si inca mai am si l-am tinut doar pentru reduceri. Mi-am facut la alta banca card care sa accepte platile online.

#16
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postiulian.dronca, on Jun 30 2006, 01:04, said:

Si eu am avut card de asta si inca mai am si l-am tinut doar pentru reduceri. Mi-am facut la alta banca card care sa accepte platile online.
la naiba si eu mi-am facut visa in $$$ la brd tocmai pt primit si trimis bani din afara ...dar pana acum nu am avut probleme de nici un fel....ultima data l-am folosit acum o luna

#17
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Mea Culpa, asa e, nu mai merge.
Am incercat azi pe Amazon cu VISA de la BRD si nu mai merge desi pana acu 2-3 luni a mers. Ultima comanda a fost in martie
Ce e mai interesant e ca am sunat la Vocalis si mi-au zis ca "acel comerciant (Amazon) nu trimite o cerere valida", deci ca nu ei ar fi de vina, chestie de care ma indoiesc. Cica au ajuns suma ceruta si unele date, dar nu e valida cererea, bullshit dupa pareea mea.

#18
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001

View Postdtancu, on Jun 3 2006, 20:18, said:

Incepind cu 01/06/06, nici un card Visa emis de BRD nu mai poate fi folosit pentru tranzactii online.
BRD n-a catadicsit macar sa-si anunte clientii din timp, asa ca cei care aveau astfel de carduri putem sa batem acum din buze.
Problema nu se stie daca va fi rezolvata in cursul lui 2006, asa ca atentie mare doritorilor!

Ce porcarie crasa!

Este vina lor sau a procesatorului lor de carduri, stii detalii?

Faza cu Amazonul e de antologie...o asemenea nesimtire e rar intalnita, sa acuze pe toata lumea doar ca sa-si ascunda incompetenta. A descoperit un contopist morcovit de la brd ca cel mai mare e-tailer trimite cereri invalide! Phew.

Edited by herske, 30 June 2006 - 17:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate