Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3727
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Daca o masina sh a fost cumparata in 2019 , fostul proprietar a platit impozitul pe 2019 si urmeaza sa fie vanduta tot in 2019 actualul proprietar mai plateste inca o data impozitul?

#3728
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu.

#3729
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Buna ziua...scuzati daca intrebarea pare stupida, dar acte la notar nu trebuie? Este suficient acel document completat si semnat de ambele parti? Ce il face valabil in fata legii?

Si alta intrebare...daca masina e deja inmatriculata in orasul meu de domiciliu, este necesara vreo procedura din partea mea pentru inmatriculare, sau pot ramane cu acelasi numar pe care il are deja?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#3730
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu trebuie.
Pur și simplu când ajungi la inmatriculari spui ca pastrezi numerele actuale.
Nu platesti nimic, dacă vrei sa le schimbi e 40 lei la ordine, 85 la preferință.

#3731
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.05.2005
Salut, ma confrunt cu o situatie mai delicata. Concret, acum circa 1 luna de zile am achizitionat un autoturism nou, din Romania, care circula momentan cu numere rosii. Mentionez ca, inca de la livarea masinii am primit cartea de identitate de la dealerul auto.
Intre timp (in aceasta 1 luna de la achizitie) am primit o oferta de munca din alta tara, in care, printre alte beneficii, este stipulat si o masina "de serviciu". Ca atare, in cazul in care accept oferta, o sa ma vad nevoit sa o vand, deoarece in Romania nu are cine sa o conduca, iar acolo nu are nicio logica sa o iau.
Ce vreau sa stiu, pot merge cu numerele rosii pana la expirarea valabilitatii dovezii sau sunt obligat prin lege sa o inmatriculez cat mai urgent?
Iddea este ca era mult mai bine sa nu ma mai complic cu inmatricularea si sa gasesc un cumparator care sa fie in acte primul detinator.
Multumesc anticipat

Edited by Hannibal_od, 22 May 2019 - 11:39.


#3732
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Circuli pana expira. Dacă ai luat pe 90 de zile, ala nu mai are dreptul sa circule.

#3733
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.05.2005
@Slai Multumesc pentru raspuns!

Imi dau seama ca nu am fost explicit deloc in exprimare si nu am pus intrebarile corect.
Ingrijorarea mea este urmatoarea: sunt obligat sa o inmatriculez&inscriu la taxe si impozite intr-un anumit termen (ex 1 luna de la cumparare)?
Sau am doar obligatia sa o inscriu in termenul de valabilitate al dovezii (90 zile), astfel ca persoana care o va cumpara va avea posibilitatea sa fie primul proprietar trecut in cartea de identitate a masinii?

Edited by Hannibal_od, 22 May 2019 - 15:12.


#3734
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai obligația sa o inmatriculezi la politie într-un termen anume. Deci tu sau altcineva, o veți putea inmatricula și peste 3 și peste 4 luni, si peste 1 an...
In principiu masina va deveni neinmatriculabila când se va trece la o norma euro superioara și legal nu vor mai putea fi înmatriculate mașini euro 6. Adică nu prea curând.

Teoretic la taxe si impozite trebuie sa o declari în 30 zile. Teoretic e o amenda de 40-50 lei dacă nu faci asta. Practic, nu prea se da amenda aia, presupun ca daca o înjuri și scuipi pe aia de la ghiseu, da totuși și amenda aia.

Primul propitar în carte va fi ala de o inmatriculeaza la politie. Ca aia de la inmatriculari completează proprietarul. Dacă sunt și alți proprietari înainte, aia nu vor apărea nicăieri.

Edited by slai, 22 May 2019 - 16:21.


#3735
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
hello,

o intrebare: in cazul unei masini cumparate din germania pe firma, pe cartea masinii ( zulassungsbescheinigung ) ce trebuie trecut : persoana ( administratorul firmei) sau numele firmei ? Desi pe factura este trecuta firma, constat ca pe zulassungsbescheinigung este trecut administratorul firmei. E vreo problema la inmatriculare in Romania ( ma astept ca in Romania pe talon sa fie trecuta firma ).

Multumesc

#3736
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Salut,
Sa inteleg ca, pentru vanzarea masinii, in acest moment trebuie:
1. Vine posibilul cumparator sa o vada.
2. Daca i-a placut, intocmim actul de vanzare - cumparare (original + 4 copii), CIV auto si talon
3. Cu o copie se merge la taxe si impozite al vanzatorului si se scoate fiscalul
4. Se dau cheile si fiscalul si se primesc banii

Astia ar fi pasii vanzatorului?
Am o masina la vanzare si cum nu am mai vandut nicio masina pana acum, nu am idee exact ce trebuie sa fac, si posibili cumparatori vin cu tot felul de idei (de ex sa facem contractul de v/c sa ii dau cheile imi da banii si scot eu ulterior fiscal - am refuzat)
PS: Cand se scrie "instrainat la data de... pe talon?
Multumesc

#3737
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
La fiscal te duci cu toate 5 contractele. Plus copi civ, copie buletinul tău. Primesti 4 înapoi, 3 le dai cumpărătorului.
Vezi sa fii sigur ca are banii, dacă ii da după ce scoți fiscal. Ideal e sa ii iei înainte.

#3738
hermes79

hermes79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.06.2015
Ma aflu in aceeasi situatie, cineva imi spune sa fac contractul cu buletinul trimis pe WhatsApp si sa scot fiscalul, iar cand ne intalnim ii dau masina impreuna cu contractul. In al doilea rand masina e pentru fata dansului care nu cred ca va fi prezenta. Mi se pare logic daca persoana nu are timp, credeti ca e teapa?

#3739
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu musai teapa. poate fi un simplu neserios.
daca ala nu vine, esti in situatia in care trebuie sa scoti fiscal de la el sa-ti treci inapoi masina pe tine. si nu te vad bine cum scoti fiscal pe numele lui, de la primaria lui, daca el nu coopereaza.
ideal e sa pregatesti contractele, cand va intalniti doar treceti cateva minute pe la scos fiscal si gata.

#3740
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Salut,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

Am achizitionat un autoturism de la o societate din Romania, pe baza unei facturi. Societatea la randul sau, a achizitionat masina de la o societate din Spania.
Ieri am facut RAR si urmeaza sa merg la DITL si la Politie.
Intrebarea mea este daca trebuiesc traduse actele masinii (factura de achizite din Spania si brief-ul), avand in vedere ca eu am cumparat din Romania masina. La DITL am intrebat si au zis ca  nu trebuie, insa la DRPCIV nu reusesc sa vorbesc cu nimeni.

Multumesc

#3741
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Da, trebuie traduse.

#3742
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Pana la urma am reusit sa vorbesc la DRPCIV si mi-au spus ca nu trebuie, deoarece actul de prorpeitate al meu, este factura din Romania.
Daca masina a venit pe roti, iar numerele nu mai sunt, cine trebuie sa dea declaratia legata de ce s-a intamplat cu numerele?

Multumesc

#3743
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Am cumparat si eu o masina din Germania, in prezent am numere rosii si programarea facuta la RAR. Pentru inmatriculare ce acte trebuie traduse: factura si briefurile (mare/mic) sau doar factura? Traducerile imi trebuiesc si la RAR?
Mai trebuie sa merg si la ANAF pentru a obtine un certificat in legatura cu plata TVA?

Multumesc

#3744
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Factura și brif mare. La rar nu, la majoritatea primăriilor da, la inmatriculari da. Colegul care spune ca lui nu i-au cerut ar fi primul caz care îl aud ca inmatriculeaza fără sa aibă traducerile.
Da, trebuie sa treci pe la anaf. După ce faci rar, ca vor copie după cartea masinii.

Edited by slai, 31 May 2019 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate