Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 

Există doar ... și restul

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 09.08.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 11:32, a scris:

Sunt glumele alea cu există doar nu ştiu ce şi restul. Dar la modul un pic mai serios, care sunt cazurile astea pentru voi.   Posted image
1) Caloriferele şi căzile din fontă şi restul;
2) Telefoanele cu butoane şi restul;
3) Maşinile de spălat care folosesc destulă apă şi restul. Din păcate, am una care nu prea bagă apă pe cât trebuie. Posted image
4) Cutiile de viteză semiautomate, automate şi restul. Nu am maşină (încă);
5) Frigiderle cu aproape 0 plastic şi restul. Am frigider cu mult plastic.   Posted image  
6) Vagoanele normale cu compartiment (sau măcar semicompartimentate) şi restul. C.F.R. e însă de altă părere.
7) Cărţile tipărite şi restul;
8) Televizoare C.R.T. şi restul...
9) Aş zice şi Litoralul Românesc, dar nu-s sigur dacă nu şi cel Bulgăresc...
Bugetarii si restul, aka sclavii.

#38
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,771
  • Înscris: 26.08.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 13:07, a scris:

4) Schimbătorul la volan şi restul;

De unde pana unde - venind de la tine, care ai schimbat cel mult vitezele la o bicicleta [daca te-ai indurat sa treci la o bicicleta denaturata, cu viteze]?

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 13:46, a scris:

... sau nu mai funcţioneşte.

WTF???

ON: Exista oameni care nu isi bat joc [intentionat] de limba natala si... restul.

Edited by BlueKing-69, 17 May 2024 - 20:17.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,948
  • Înscris: 13.06.2004
1) Îmi doresc maşină şi acolo mi-ar plăcea să aibă schimbătorul;
2) Chiar dacă nu am maşină, tot îmi doresc să pot trece dintr-o parte în alta prin faţă   Posted image
3) Dacă are schimbătorul la volan şi stau cu picioarele mai îndepărtate, nu risc să-mi iau coate în picioare, aşa precum se întâmplă când e schimbătorul la podea.

Am zis că telefonul trebuie să aibă butoane. În afară de totemurile alea de plată, cam orice aparat trebuie să aibă butoane. De ce să mă chinui cu apăsat pe un ecran?
Cu filmatul digital nu am nimic, dar pentru cinematografie, cel puţin dacă vrei să faci un film de calitate, nu există decât un mod de a filma: pe peliculă (film).
La partea de spirit nu există decât un tip de clădiri: cele vechi şi restul.
Doar un tip de televiziune: cea analogică.
La bicicletă, există ambele comenzi frâne montate pe ghidon şi restul.

Edited by djl, 17 May 2024 - 21:40.


#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,923
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajsdrc, pe 17 mai 2024 - 12:06, a scris:

Iata si mica mea selectie (bazata strict pe interactiuni personale):
• electrocasnice Gaggenau si restul
• ceasuri Patek Philippe si restul
• aparate foto Hasselblad si restul
• automobile Rolls-Royce si restul
• brocart venetian si restul
• covoare persane (Isfahan, Tabriz, Kashan, Heriz) si restul
• saltele Serta si restul

Acun spiune-ne si cate din astea detii efectiv. Ca de visat, pot sa visez si eu ca am un Pilatus PC 24...

On: eu n-am o atractie deosebita fata de nicio marca. Merg mai mult pe raportul calitate/pret si de obicei nu iau tepe. Daca ramai sclavul unei marci, risti sa-ti mai iei si tepe: ori ca gasesti produse de proasta calitate, ori ca platesti cat nu face (aici imi vine in minte Apple, care dupa mine a facut mereu produse bune, dar prea scumpe pentru ce ofera). No, fanboii sa se dezlantuie :P

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,923
  • Înscris: 28.11.2006
LE @djl:

Citat

Faruri auto cu bec clasic sau Halogen şi restul. Nu că nu ar fi bun L.E.D.-ul, dar la ce temperatură de culoare au la farurile auto.   :disgust:

Vrei sa-ti faci poze la ele sau sa lumineze bine drumul din fata? :w00t: Astea cu LED sau xenon permit o vizibilitate mai buna. Iar cele cu LED Matrix nici nu-i orbesc pe cei d pe contrasens.

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,499
  • Înscris: 02.08.2021
Corect.
Asta până la prima ploaie/ceață când picăturile de apă absorb toată lumina și tu nu mai vezi nimic.
În rest da, sunt faine, îmi plac funcțiile de autoleveling, că îți ia direcția volanului la curbe și-ți asigură vizibilitate mult mai bună. Dar toate astea până la prima ploaie.

Și să amintim și costurile. Un bec H7 de care am eu la mașină e până în 20 de lei și-l găsesc în orice Dedeman, iar în benzinărie chiar și noaptea dacă am nevoie(dar eu țin mereu unul în torpedou de rezervă), dar un bec de Xenon sau ballastul cât costă dacă pică? Și la un moment dat va pica. Sau farul cu totul dacă faci accident?
Iar alea pe LED, reapară-le dacă poți.

Edited by Valy_User, 17 May 2024 - 22:42.


#43
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,154
  • Înscris: 04.09.2013
Federer si restul.
Ronaldinho si restul.
etc.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,327
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajoverseas, pe 17 mai 2024 - 17:21, a scris:

masina ARGINTIE (nu gri) si restul
Diesel si restul
Hahaha, a mea e si diesel si argintie. Posted image

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 21:34, a scris:

1) Îmi doresc maşină şi acolo mi-ar plăcea să aibă schimbătorul;
2) Chiar dacă nu am maşină, tot îmi doresc să pot trece dintr-o parte în alta prin faţă   Posted image
3) Dacă are schimbătorul la volan şi stau cu picioarele mai îndepărtate, nu risc să-mi iau coate în picioare, aşa precum se întâmplă când e schimbătorul la podea.

Am zis că telefonul trebuie să aibă butoane. În afară de totemurile alea de plată, cam orice aparat trebuie să aibă butoane. De ce să mă chinui cu apăsat pe un ecran?
Cu filmatul digital nu am nimic, dar pentru cinematografie, cel puţin dacă vrei să faci un film de calitate, nu există decât un mod de a filma: pe peliculă (film).
La partea de spirit nu există decât un tip de clădiri: cele vechi şi restul.
Doar un tip de televiziune: cea analogică.
La bicicletă, există ambele comenzi frâne montate pe ghidon şi restul.
Cladirile nu prea imi plac cele mai vechi de anii 80.

Nu te chinui deloc cu apasatul pe ecran. Si eu credeam ca ecranul se murdareste, ca e greu cu touch-ul, nu, se curata mai usor decat tastele care acumuleaza gunoaie si jeg sub ele. Ma intreb de ce nu au aparut telecomenzi cu touch, uite, ce idee faina la 3 noaptea imi vine. Posted image

Telefoanele cu butoane pot fi mai rezistente la cazaturi decat smart touch-urile, care se pot sparge in asa fel incat sa nu mai functioneze deloc. Posted image

La partea de scris pe telefon scriu doar cu degetul mare de la mana dreapta, ajutat mult de auto-corector, care e si pe engleza si pe romana simultan. La PC scriu cu ambele maini simultan. Pe forum imi place doar pe PC, dar daca am PC deschis pentru forum sau pentru munca, deschid si Whatsapp pe el. Posted image

Televiziunea analogica e o mizerie ca nu poate rezolutii mari la imagine. In Slatina cablul analogic a fost cu sunet Mono pana in 2008 Posted image

Era fun pentru mine cablul analogic cand era cu receptii satelitare locale aici, din 2012 de cand e din DVB-C adica din fibra optica nationala, am zis hai sa fie doar TV HD si pentru ca televiziunea si muzica s-au dus prea in jos, hai sa fie 80% Youtube. Posted image

Smartphone-ul si Smart TV-ul sunt chestii prea practice ca sa nu le vreau. Si nu e deloc bine sa ai doar 1 aparat pentru TV, 1 aparat pentru net, ce faci cand se strica? E fain sa ai mai multe televizoare, mai multe PC-uri. Telefoane mobile din pacate am doar 1. Dar pentru mine conteaza mai mult netul decat vorbitul la telefon, pe care nici pe vremuri nu prea il practicam.

Vizualizare mesajpufonel, pe 17 mai 2024 - 22:09, a scris:

Acun spiune-ne si cate din astea detii efectiv. Ca de visat, pot sa visez si eu ca am un Pilatus PC 24...

On: eu n-am o atractie deosebita fata de nicio marca. Merg mai mult pe raportul calitate/pret si de obicei nu iau tepe. Daca ramai sclavul unei marci, risti sa-ti mai iei si tepe: ori ca gasesti produse de proasta calitate, ori ca platesti cat nu face (aici imi vine in minte Apple, care dupa mine a facut mereu produse bune, dar prea scumpe pentru ce ofera). No, fanboii sa se dezlantuie Posted image
M-am atasat de TV/Monitoare Samsung in 2005, ca au culorile prea frumoase. De Paste Smart TV-ul s-a stricat, dar s-a reparat repede si usor. A fost prima mea dezamagire cu Samsung.

La telefon sunt pe Huawei, e din 2018, si-a meritat clar cei 2.300 lei, inca nu am motive sa-l schimb. La Smart TV e mult mai usor sa dai cast de pe telefon decat sa scrii cu telecomanda sau tastatura.

Televizoare: Samsung si restul.

Vizualizare mesajpufonel, pe 17 mai 2024 - 22:28, a scris:

LE @djl:


Vrei sa-ti faci poze la ele sau sa lumineze bine drumul din fata? Posted image Astea cu LED sau xenon permit o vizibilitate mai buna. Iar cele cu LED Matrix nici nu-i orbesc pe cei d pe contrasens.
Flash-urile sunt mai enervante pe LED-uri. Si cum soferii romani folosesc mult acest instrument de persuasiune in trafic...:disgust:

Vizualizare mesajValy_User, pe 17 mai 2024 - 22:36, a scris:

Corect.
Asta până la prima ploaie/ceață când picăturile de apă absorb toată lumina și tu nu mai vezi nimic.
În rest da, sunt faine, îmi plac funcțiile de autoleveling, că îți ia direcția volanului la curbe și-ți asigură vizibilitate mult mai bună. Dar toate astea până la prima ploaie.

Și să amintim și costurile. Un bec H7 de care am eu la mașină e până în 20 de lei și-l găsesc în orice Dedeman, iar în benzinărie chiar și noaptea dacă am nevoie(dar eu țin mereu unul în torpedou de rezervă), dar un bec de Xenon sau ballastul cât costă dacă pică? Și la un moment dat va pica. Sau farul cu totul dacă faci accident?
Iar alea pe LED, reapară-le dacă poți.
Iluminatul public pe sodiu si restul :naughty:

La ceata si ploaie sodiul era imbatabil. Acum cu ledurile stradale, daca te uiti spre lampa orbesti, daca te uiti in jurul stalpului e mai intuneric decat pe sodiu. De au ajuns sa puna cate 4 corpuri la trecerile de pietoni, 2 pe o parte 2 pe cealalta Posted image

Edited by Neaceasca85, 18 May 2024 - 02:18.


#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,276
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpufonel, on 17 mai 2024 - 22:09, said:

Acun spiune-ne si cate din astea detii efectiv. Ca de visat, pot sa visez si eu ca am un Pilatus PC 24...

Ce relevanta are detinerea pentru topicul de fata?

View Postpufonel, on 17 mai 2024 - 22:09, said:

On: eu n-am o atractie deosebita fata de nicio marca. Merg mai mult pe raportul calitate/pret si de obicei nu iau tepe. Daca ramai sclavul unei marci, risti sa-ti mai iei si tepe: ori ca gasesti produse de proasta calitate, ori ca platesti cat nu face (aici imi vine in minte Apple, care dupa mine a facut mereu produse bune, dar prea scumpe pentru ce ofera). No, fanboii sa se dezlantuie Posted Image

Din nou, poate nu ai inteles despre ce e topicul.

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,948
  • Înscris: 13.06.2004
@ pufonel : L.E.D.-ul trebuie să ilumineze. Dar când îţi vine din direcţia opusă o maşină din asta sau i se reflectează farurile, e supărător pentru ochi, deci potenţial periculos.
Un frigider din ăla de 4.000 - 5.000 Euro mi-aş dori şi eu. Ca să am cu ce să mă laud.

#47
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,686
  • Înscris: 03.01.2007
Masina germana si restul.
Cercetatorii britanici si restul.
Windows si restul.
Steam si restul.
Adidas si restul (a devenit atat de uzual acest brand incat a devenit substantiv in DEX)

Edited by FeDaYin, 18 May 2024 - 13:23.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,327
  • Înscris: 14.10.2008
Android si restul pentru mine. La PC-uri da, Windows si restul.

Pentru altii, I Phone si restul.

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,499
  • Înscris: 02.08.2021
Poate într-o zi vei pune mâna și pe un Ubuntu :icecream:

#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,923
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajAlexEn, pe 18 mai 2024 - 07:12, a scris:

Ce relevanta are detinerea pentru topicul de fata?

Din nou, poate nu ai inteles despre ce e topicul.
Are relevanta. Pot sa scriu si eu "Burj Khalifa si restul", desi n-am fost pe acolo in viata mea (sau avionul privat de care am scri si pe care l-am vazut doar pe internet). De aceea e relevant sa lauzi numai obiectele pe care le detii, altfel risti sa te faci de ras (vorbesc la modul general).

Si a doua afirmatie e relevanta. Eu nu am dume cu "amrca X si restul". Mai suntem si din astia, care nu se uiita la marca, ci la ce poate face si cat costa un produs.

Vizualizare mesajdjl, pe 18 mai 2024 - 11:27, a scris:

@ pufonel : L.E.D.-ul trebuie să ilumineze. Dar când îţi vine din direcţia opusă o maşină din asta sau i se reflectează farurile, e supărător pentru ochi, deci potenţial periculos.
Un frigider din ăla de 4.000 - 5.000 Euro mi-aş dori şi eu. Ca să am cu ce să mă laud.
Pai am zis de LED Matrix. Astea reduyc lumina din partea stanga cand detecte3aza o masina care vine din sens opus. Dar intr-adevar farurile cu xenon pot sa orbeasca masinile die pe contrasens.

Iar daca vrei sa te lauzi cu frigiderul, trebuie sa cvina cineva la tine acasa, ca nu poti sa te plimbi cu el cum te plimbi cu masina sau telefonul :D

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,568
  • Înscris: 18.10.2011

View PostValy_User, on 18 mai 2024 - 13:44, said:

Poate într-o zi vei pune mâna și pe un Ubuntu Posted Image
Care, ala cu interfata copiata dupa Windows/Mac/Xerox ? Posted Image

Edited by aaaa4567, 19 May 2024 - 10:36.


#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,276
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpufonel, on 18 mai 2024 - 20:57, said:

Eu nu am dume cu "amrca X si restul". Mai suntem si din astia, care nu se uiita la marca, ci la ce poate face si cat costa un produs.

Iti inteleg punctul de vedere dar spun ca esti offtopic.
Discutia este fix despre 'marca X si restul'.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,948
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e neapărat despre mărci. Poate să fie şi despre tehnologie.
Am zis de televiziune analogică. La radio comercial la fel: nu există decât emisie analogică şi restul (adică digitală).
Partea de PiSiuri, nu ştiu ce să zic, nu m-am jucat cu alte sisteme de operare recente.

#54
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,499
  • Înscris: 02.08.2021
Așa pentru curiozitatea mea, ce avantaje îți oferă televiziunea anlogică, în afară de faptul că merge pe antichitățile cu tub?
Și poți rula și digital pe alea cu un tuner TV

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate