Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Există doar ... și restul

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.09.2021
Vinurile franțuzești și restul
Cafeaua braziliană și restul
Ciocolata belgiană și restul
Telefoanele Samsung și restul (s-a mai spus) - până la apariția smarturilor era Nokia și restul
Laptopurile Toshiba și restul
Cel puțin din perspectiva mea...

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,772
  • Înscris: 30.07.2008

Vizualizare mesajsdrc, pe 17 mai 2024 - 12:06, a scris:

Iata si mica mea selectie (bazata strict pe interactiuni personale):
• electrocasnice Gaggenau si restul


Vizualizare mesajBursul, pe 17 mai 2024 - 13:04, a scris:

Fratele meu alb, pe cine cunosti tu ca si-a luat Gaggenau?



am eu o lista  Posted image  si am si pozePosted image  ... nu am cu Signature, Wolf, SubZero din Romania,  dar sigur sunt si de astea destule.

#21
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 29.12.2016
Stiti bancul cu restul?

Angajaţii unei companii multinaţionale sunt întrebaţi ce vor face cu banii din prima de Crăciun.
Elveţianul: Din banii de primă îmi cumpăr o barcă.
Reporterul: Şi cu restul?
Elveţianul: şi cu restul îmi renovez faţada casei.
Englezul: Din banii de primă îmi cumpăr o maşină sport.
Reporterul: Şi cu restul?
Englezul: şi cu restul mă duc într-o excursie în Africa .
Românul: Din banii de primă îmi cumpăr un pulover.
Reporterul: Şi cu restul?
Românul: Restul mi-l dă mama.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,948
  • Înscris: 13.06.2004
"Gaggenua"... un frigider costă cam 5.000 Euro. Dacă ţine 40 de ani, atunci cred că "se" merită. Văd că se poate ajusta poziţia rafturilor pe acelaşi principiu de prindere precum la frigiderele "Z.I.L.", dar se şi pot trage în afară? Că se laudă cu prezentările, dar nu am văzut nimic pe tema asta.

On: la baie, chiuveta tip scoică şi restul. Chiuvetă tip scoică cu robinet cu braţ lung, ca să te poţi spăla mai spre cot. Chiuveta tip scoică e bună şi dacă pui un lighean mai mic, pentru a spăla rufele.
Ca materiale pentru chiuvetă, există gresie/faianţă, fontă, inox şi restul. Eco sau reciclabile deci.
Soneria clasică la telefonul fix şi restul de sonerii.
Clădirile de 3-4 etaje cu lift şi restul, adică unde nu a fost sau nu mai funcţioneşte.

Edited by djl, 17 May 2024 - 13:47.


#23
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesaj2Unlimited, pe 17 mai 2024 - 13:24, a scris:

Stiti bancul cu restul?

Bula castiga la loto un milion de euro la care prietenul sau, Bulica, il intreaba:
– Si ce-ai sa faci cu ei?
– Imi achit datoriile, raspunde acesta .
– Si restul?
– Restul sa mai astepte!

#24
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.05.2008

Vizualizare mesajBursul, pe 17 mai 2024 - 13:04, a scris:

Fratele meu alb, pe cine cunosti tu ca si-a luat Gaggenau?

Prima experienta (inceputul anilor '90, asadar inainte ca firma sa fie inglobata in Grupul Bosch) a fost legata de un frigider Gaggenau detinut de o ruda din Germania (de fapt, aveau 2 exemplare, unul mai mic era in casuta de oaspeti in care am stat); familie de stomatologi, erau (inca) vremuri bune (cred ca '96 a fost ultimul an cu adevarat bun si a coincis cu o apreciere puternica a marcii - 1 USD era app. 1,36 DM pe atunci).
In timp, am vazut diverse aparate Gaggenau la anumiti clienti care au dorit sa detina produse de cea mai buna calitate.
Cea mai puternica impresie mi-a lasat-o insa o bucatarie complet utilata cu aparatura Gaggenau, achizitionata la sfatul meu de o familie de romani din Londra de care sunt foarte apropiat (mai intai am fost cu ei in showroom, undeva in Marylebone, apoi am asistat la montajul ultraprofesionist efectuat in noua lor bucatarie de o echipa de 4 oameni - cred ca vreo 3 ore au durat numai masuratorile preliminare).
In Bucuresti, am participat relativ recent la un eveniment culinar Kitchen Inc. - ei au si aparatura Gaggenau, chiar daca intr-o gama restransa.

Edited by sdrc, 17 May 2024 - 14:30.


#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 13:46, a scris:

"Gaggenua"... un frigider costă cam 5.000 Euro. Dacă ţine 40 de ani, atunci cred că "se" merită. Văd că se poate ajusta poziţia rafturilor pe acelaşi principiu de prindere precum la frigiderele "Z.I.L.", dar se şi pot trage în afară? Că se laudă cu prezentările, dar nu am văzut nimic pe tema asta.
Cred că și cunosc un topic foarte bun în care poate fi dezbătut acest subiect :icecream:
DAR personal sunt împortiva frigiderelor foarte mari, de asta SUA e plină de obezi. Frigiderele astea mari le-am văzut doar la oameni de 110 kg+.

#26
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.05.2008

Vizualizare mesajsuperm, pe 17 mai 2024 - 13:19, a scris:

am eu o lista  Posted image  si am si pozePosted image  ... nu am cu Signature, Wolf, SubZero din Romania,  dar sigur sunt si de astea destule.

Sigur ca sunt ... am vazut si o "masina de gatit" La Cornue (mult supradimensionata dupa gustul meu), cumparata mai mult ca sigur dupa principiul "tot ce e mai scump" (nu parea a fi fost folosita vreodata).

#27
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,060
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajstrongsss, pe 17 mai 2024 - 12:37, a scris:

exista femei si ... restul (Transgenderi, Transsexuali, Non-binari, Androgini, Bigender, Boi, Cisgeni, Cross-dresseri, Gender benderi, Genderqueeri, Gender-neutrali, Pangenderi, Transgeni, Transsexuali, Trigenderi, Al treilea sex/gen,  Asexuali, Bisexuali, Heterosexuali, Homosexuali, Androfili, ginefili, ambifili, Pansexuali, Polisexuali, Teleiofil,   Antisexuali, Banjee, Bi-curiosi, Demisexuali, Ex-gay, Ex-ex-gay, Gay, Lesbiene, Monosexuali,Non-heterosexuali, Orientare romantică,  Aromantic, Poliamoreic, Queer, Binar,  Scoliosexual)

Am zis!

Bărbați mai există? mai au loc? Posted image

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,948
  • Înscris: 13.06.2004
Dar în alea mari vezi mai bine mâncarea. La mine se umple repede, deşi e de mărime medie. În fine, pentru cei interesaţi, ăsta e subiectul pomenit de Valy_User : https://forum.softpe...derele-in-1960/
Cine e dentist, are venituri mari.

În cazul "Cadillac" există doar 2 tipuri: frumoasele clasice şi restul, adică urâţenile actuale.
La frumuseţe (repet, la frumuseţe) există doar 2 tipuri de afişaje de radio: cele clasice mai decorate şi frumoase şi restul - inclusiv clasice, dar urâte.
Faruri auto cu bec clasic sau Halogen şi restul. Nu că nu ar fi bun L.E.D.-ul, dar la ce temperatură de culoare au la farurile auto.   :disgust:
Reclamele luminoase cu tuburi cu descărcare în gaze şi restul.
Vagoanele de călători cu geamuri care se deschid mult şi restul de tipuri de vagoane.
Cărţile care explică bine şi restul. Idem la alte materiale documentare.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 11:32, a scris:

Sunt glumele alea cu există doar nu ştiu ce şi restul. Dar la modul un pic mai serios, care sunt cazurile astea pentru voi.   Posted image
Exista Maestrul (lampa) si restul.

Edited by MarianG, 17 May 2024 - 14:54.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,327
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 13:07, a scris:

Nu la toate vehiculele merge roşu, dar sunt unele Posted image "Castraveciorii" pe roţi de producţie Cehească (otobelele cu "cada" răsturnată în faţă) arătau bine roşii. Şi la transport feroviar, unele vagoane de călători arată bine în roşu.
Am uitat mai sus să menţionez:
1) Pentru spălat rufe: detergent pudră şi restul;
2) Telefonia clasică fixă ...
3) La bloc mare: încălzirea centralizată sau centrală şi restul;
4) Schimbătorul la volan şi restul;
5) Da, R134a e bun, dar unii pun R600a, adică izobutan. Păi e aragaz sau frigider? Posted image

@ Bursul : spăl un cearceaf în loc de două, pentru că bagă prea puţină apă la spălare şi la clătire. La clătire, măcar 1/2 din cantitatea de rufe să fie scunfundată în apă.
Îmi place litoralul din Constanţa.
La 120 Volţi ai conductoare mai groase. Unul dintre motivele pentru care s-a standardizat 220-230-240 Volţi în Europa. Dacă ai clădire veche făcută pentru 120 Volţi, cablurile vechi s-ar putea să ofere un pic de siguranţă în plus.
Doar orasele mari mai au termoficare. Pentru mine e centrala pe gaz si restul. La apa calda e cea mai buna varianta dintre toate.

#31
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru mine termoficarea e de noaptea minții.
Gaură neagră la buget, oameni supărați, mai bine de jumătate din căldură se pierde în pământ, e ineficient pentru că oamenii nu sunt în niciun fel stimulați să-și izoleze apartamentele sau să mai scadă din temperatură.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajNaoto, pe 17 mai 2024 - 14:49, a scris:


Bărbați mai există? mai au loc? Posted image

L-au cedat politicos doamnelor gratioase.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Trecutul este un medicament

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,327
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajValy_User, pe 17 mai 2024 - 15:07, a scris:

Pentru mine termoficarea e de noaptea minții.
Gaură neagră la buget, oameni supărați, mai bine de jumătate din căldură se pierde în pământ, e ineficient pentru că oamenii nu sunt în niciun fel stimulați să-și izoleze apartamentele sau să mai scadă din temperatură.
E ieftina. Asta conteaza. De ce sa bage banii in centrale si tevaraie, mai bine mereu ultimul model de I Phone si de masina nu stiu care. Plus valizele mereu la usa.

Doar cei din marile orase pot zice ca arata urat centrala sau cosul de evacuare, aici e ceva din cotidian de 24 de ani, e ca si frigiderul intr-o locuinta.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,158
  • Înscris: 15.06.2007
Pantofi 46 si restul..

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,606
  • Înscris: 02.09.2006
Cei care la virsta de 40 de ani au deja aproape doua decenii de munca si restul!

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,203
  • Înscris: 09.01.2007
masina ARGINTIE (nu gri) si restul
Diesel si restul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate