Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#163
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View PostwolfydRg, on 07 ianuarie 2024 - 16:40, said:

Am reciclat 7 recipiente azi, Kaufland zice că-mi trebuie mâncare de căței și-mi da 10% reducere. Wtf, pe bune?
La informații mi-au zis in fata, ca ce, ma cred ca afară?

S-a mai discutat subiectul de "n" ori pana acum...

Uite aici: https://www.kaufland...-reciclare.html

View Posttfmercedez, on 07 ianuarie 2024 - 17:09, said:

si cu poluarea auto s-a tot incercat, ba cu eliminarea benzinei cu plumb, ba 6 tipuri de norme de depoluare la diesel. Si pana la urma unde se ajunge, ghici ciuperca ce: dispar dieselurile din ofertele producatorilor.  Atat de simplu, "atat de ieftin".
Ce rost are sa ne cramponam la plastic?
Toate produsele ambalate in plastic, au existat si inainte de inventarea plasticului.  
Coca cola se vindea deja de 100 de ani in sticle cand s-a introdus versiunea de plastic.  

Putem inlocui plasticul cu aluminiu, care este 100% reutilizabil/reciclabil.

Au existat, dar nu in cantitati asa de mari ca in zilele noastre.

Aluminiul fiind mult mai scump. Printre altele si plasticul este reciclabil.

Edited by un_el, 07 January 2024 - 17:26.


#164
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Pai stai, nu era vorba ca la sgr primesti inapoi 50 bani garantia , fara comentari fara nazuri?

#165
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
@the_northpole, wolfydRg: Mai oameni buni, luati de cititi, s-a explicat de nu stiu cate ori: https://forum.softpe...ur/page__st__90.

Mai clar, pe intelesul tuturor, asta am scris in postarea #146:

Quote

Ce naiba ti s-a explicat aici? https://forum.softpe...ur/page__st__90. Tu chiar trollezi, serios acum. Poti sa te superi dar asta-i adevarul. Pricepi diferenta dintre deseu si ambalaj reciclabil? Chiar daca arata la fel (ambele sunt reciclabile) sunt lucruri total diferite. Pe primul n-ai platit 50 de bani garantie, deci n-ai ce sa recuperezi de la nimeni, pe al doilea ai platit 50 de bani si trebuie sa-ti recuperezi garantia, daca doresti, alegerea iti apartine.

A nu stiu cata oara: nu are eticheta noua, nu primesti 50 de bani, are eticheta noua, primesti 50 de bani. E asa de greu de inteles? Cateodata am impresia ca vorbesc cu peretii, ce este neclar?

Asta-i declaratia Ministrului Mediului:

Quote

"Astăzi nu există niciun motiv pentru care românii să strângă PET-uri în balcon pentru că niciun ambalaj SGR fără garanţie nu va genera cei 50 de bani. Cu alte cuvinte, la RVM vom duce doar ambalaje pentru care s-a plătit garanţia şi care fac parte din sistemul garanţie – returnare, RVM-ul nefiind setat să preia şi alte tipuri de ambalaje.

Edited by un_el, 07 January 2024 - 18:44.


#166
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
bun, daca lidl de exemplu vrea sa imi 'ofere' reducere in loc sa imi dea bani pe garantie, unde reclam asa ceva? anpc, ministerul mediului?

#167
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
In momentul de fata ti s-a refuzat restituirea garantiei in bani? Da sau nu?

#168
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
maine fac testul. la lidl sinaia tg mures.

#169
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Asa, si ce vrei sa-ti spunem noi? Vorbim doar ca sa ne aflam in treaba? Mergi, vezi care este situatia si dupa aceea discutam.

#170
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
pai plm. nici tu nu știi sa citesti.

uite, pun întrebarea inca o data.

daca lidl de exemplu vrea sa imi 'ofere' reducere in loc sa imi dea bani pe garantie, unde reclam asa ceva? anpc, ministerul mediului?

#171
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Daca, tot de exemplu, nu ai fost acolo, de unde ai certitudinea asta? Si de unde plm sa stiu eu ce ambalaje vrei sa returnezi? Asta presupunand ca ai citit cu atentie ce am scris eu mai sus. Iar daca vrei sa-mi dau cu parerea, ANPC. Mare atentie ca trebuie sa ai dovezi daca e cazul de asa ceva.

Edited by un_el, 07 January 2024 - 19:05.


#172
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,991
  • Înscris: 31.03.2003
Da

View Postthe_northpole, on 07 ianuarie 2024 - 18:53, said:



daca lidl de exemplu vrea sa imi 'ofere' reducere in loc sa imi dea bani pe garantie, unde reclam asa ceva? anpc, ministerul mediului?


#173
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,358
  • Înscris: 30.08.2017
Pe site-ul asta sunt niste numere de contact, cel mai probabil acolo. Dar si la ANPC ar trebui sa mearga:

https://returosgr.ro...ari-consumatori

Totusi, doar la returnarea manuala se ofera cash. La cea automata doar voucher sau transfer bancar.

Edited by george_alexandru, 07 January 2024 - 19:03.


#174
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005

View Postun_el, on 07 ianuarie 2024 - 18:35, said:

@the_northpole, wolfydRg: Mai oameni buni, luati de cititi, s-a explicat de nu stiu cate ori: https://forum.softpe...ur/page__st__90.

Mai clar, pe intelesul tuturor, asta am scris in postarea #146:



A nu stiu cata oara: nu are eticheta noua, nu primesti 50 de bani, are eticheta noua, primesti 50 de bani. E asa de greu de inteles? Cateodata am impresia ca vorbesc cu peretii, ce este neclar?

Asta-i declaratia Ministrului Mediului:
La tonomatul ala cu sigla noua sub 5 buc se da bon cu zero, la Kaufland, peste, reducere papica animale. Ce bani vorbiți voi.

#175
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,358
  • Înscris: 30.08.2017
E tonomat cu sigla noua si ai bagat ambalaje ce au sigla noua?

#176
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

Totusi, doar la returnarea manuala se ofera cash. La cea automata doar voucher sau transfer bancar.

Chiar asa sa fie?

Quote

Vino cu sticlele, dozele și PET-urile care au simbolul "Ambalaj cu garanție", pune-le în automatele de colectare și imediat vei primi bonul cu valoarea garanției.
Apoi mergi în magazin și îți recuperezi garanția de la orice casă de marcat

https://www.kaufland...-reciclare.html

Quote

Recuperezi garanția de 50 de bani cash, voucher în magazin sau în contul tău Act for Good

https://carrefour.ro...utile/reciclare

Edited by un_el, 07 January 2024 - 19:18.


#177
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,358
  • Înscris: 30.08.2017
Corect, am citit in diagonala, acel voucher poate fi preschimbat in numerar.

#178
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

View PostwolfydRg, on 07 ianuarie 2024 - 19:11, said:

La tonomatul ala cu sigla noua sub 5 buc se da bon cu zero, la Kaufland, peste, reducere papica animale. Ce bani vorbiți voi.

De câte ori trebuie să ți se explice?

#179
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
@george_alexandru: Nu-i problema, important este ca lumea sa afle despre ce este vorba si sa se diminueze cantitatea de plastic din natura. Macar asa sa fie unii responsabilizati. Daca nici asa nu merge eu as aplica niste amenzi zdravene. ;)

#180
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 21.08.2003
Desi initial si ambalajelor fara simbolu' vietii li se acordau cei 50 bani magici politicienii s-au intors cand la una din discutiile tehnice s-a trezit un pulifrici, probabil sigur anafist, sa zica ca "da' de ce sa le dam bani p-alea ca prostii or sa aduca peturi goale de la bulgari  iar noi o sa le platim!"  Pe undeva corect dar astfel au recunoscut ca-s  incompetenti si nu au control asupra vamilor, ptr ca daca aveau si-i interesa cu adevarat protectia mediului ar fi trebuit sa zica asa: "drag popor, aveti o luna de zile sa predati tot, dupa aia numai cu simbol." In luna respectiva inchideu vamile ptr import deseuri si problema era rezolvata definitiv elegant cat de cat.
Dar stati, e mai mult: buboiu' reciclarii sta bubuie ptr ca nu prea se poate aplica legal! Pentru ca  covarsitoarea majoritate a caselor de marcat, da, exact alea elctronice ptr care au facut jihad economic, NU pot returna garantia cu 0% tva.  Ambalajele, atat returnabile cat si nereturnabile, au un regim special in gestiune, casele de marcat fiind preavazute de fabricant cu aceasta functie. Totusi ptr a fi omologate aici anaf a solicitat  ca acea functie sa fie blocata "ca sa nu face buticarii smecherii". Iar acum e nevoie exact de acea functie, acel registru in casa de marcat...care e blocat definitv, odata fiscalizata casa nu se mai poate face nimic decat schimba cu totul, alti bani alta distractie....asta daca or fi aprobat schimbarea. Deci nu va uitati urat la butica de la colt ca nu va primeste petu', pur si simplu nu se poate legal. Iar daca se poate o fac pe barba lor, daca primeste cineva un bon de acest gen il rog sa-l posteze aici.
Singurul artificiu dar si asta semilegal e cu vauceru' vietii dar o masinarie de aia pleca de la 15 000 euro SH. Si aia la randul ei trebuie aprobata si omolgata la noi ptr ca in definitiv buticarii nu au alta treaba decat sa bage petu legat cu sfoara si sa-l traga inapoi ca sa printeze vaucere de 50 bani ca sa-si ia cu ei amanta si bemebeu si dubai si ce alte nebunii mai crede poporul despre ei.
Singurul si unic scop ptr introducerea acestei taxe e transformarea ei in TVA2, atat cat statul si firmele "partenere" vor scoate o gramada de bani. Vagoane, vapoare de bani. Curati, spalati, ecologizati. Asta e unicul si singurul scop, jecmanirea populatiei legal. Desi masura vine de la UE si e bine intentionata au facut ai nostri o romaneasca sa iasa cum trebuie.
Si nu-l mai executati pe colegul care zice ca nu-i place sa se care cu sticlele dupa el, are dreptate chiar daca nu va convine. Eu sunt inca unul, sunt inca socat de pe vremea lu ceasca cand am strans,  pardon, recuperat, tone de sticle si borcane si maculatura...nu se cunoaste nimic in mediu. Odata ce platim garantia povestea se  termina la tomberonul special de unde e ridicat la un loc cu celelalte in aceeasi masina. Protectia mediului din parti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate