Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#199
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 23.09.2017

 the_northpole, on 10 ianuarie 2024 - 22:43, said:


In 2 minute ai scris reclamatia. Fii scurt, "magazinul a refuzat schimbarea bonului eliberat de aparat in numerar etc".
Chiar sunt curios ce vor raspunde.


https://sesizari1.anpc.ro/

Edited by alex342, 10 January 2024 - 22:51.


#200
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017
Daca e cum zici, baga si o reclamatie la ANPC. Regulamentul este destul de clar, tu alegi daca primesti cash sau voucher, nu ei.

Fiind la inceput, probabil unii angajati n-au inteles ce trebuie sa faca sau nici nu li s-a facut training. Poti eventual face si la biroul lor de reclamatii (daca au asa ceva).

 the_northpole, on 10 ianuarie 2024 - 22:43, said:

in ura voastră contra unor nesimtiti, ati creat un cadru foarte bun pentru subventionare unor firme/ entități private fara ca aia sa miste un deget , doar asa ca de ce nu.
sa da, pana pulimea nu poate sa isi recupereze banii asa se numeste. furt pentru individ si subvenționare pentru magazin.

E ca si cum ai zice ca o lege e proasta deoarece ocazional este incalcata.

Ca idee, ai mai sus un coleg care si-a recuperat banii, ce-i drept, cu dificultate, dar tot la fel, mai degraba din lipsa de training pentru angajati.

Edited by george_alexandru, 10 January 2024 - 22:53.


#201
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

 george_alexandru, on 10 ianuarie 2024 - 22:51, said:

Fiind la inceput, probabil unii angajati n-au inteles ce trebuie sa faca sau nici nu li s-a facut training. Poti eventual face si la biroul lor de reclamatii (daca au asa ceva).



E ca si cum ai zice ca o lege e proasta deoarece ocazional este incalcata.

Ca idee, ai mai sus un coleg care si-a recuperat banii, ce-i drept, cu dificultate, dar tot la fel, mai degraba din lipsa de training pentru angajati.

asta e politica lidl, sa nu dea bani doar sub forma de voucher.
ultimul catalog lidl pagina 66-67.

Attached Files



#202
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,013
  • Înscris: 21.04.2011
Scrie foarte clar in poza aia ca il poti preschimba in numerar in termen de 12 luni

Edited by catalina1, 11 January 2024 - 05:29.


#203
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

 the_northpole, on 10 ianuarie 2024 - 22:43, said:

un_el poti sa raspunzi la astea? hai ca mai luat la 11 metri data trecuta.

in ura voastră contra unor nesimtiti, ati creat un cadru foarte bun pentru subventionare unor firme/ entități private fara ca aia sa miste un deget , doar asa ca de ce nu.
sa da, pana pulimea nu poate sa isi recupereze banii asa se numeste. furt pentru individ si subvenționare pentru magazin.

Normal ca pot raspunde si-ti puteai raspunde de unul singur:

Quote

Cum folosești voucherul primit?

Poți utiliza voucherul la efectuarea de cumpărături în cadrul magazinului LIDL sau îl poți preschimba în numerar în cadrul magazinului LIDL în termen de maximum 12 luni de la eliberarea voucherului. Valoarea voucherului sau voucherelor prezentate la casa de marcat va fi scăzută din prețul produselor achiziționate. LIDL îți oferă posibilitatea de a utiliza mai multe vouchere pe același bon fiscal de cumpărături, însă valoarea unui voucher nu poate fi segmentată (nu se poate elibera rest în bani, dacă prețul produsului achiziționat este sub valoarea voucherului/ voucherelor).

sursa: https://www.lidl.ro/...rnare/s10034248

E destul de clar?

Sau daca nu e suficient de clar:

Quote

Atunci când returnezi ambalajele care fac parte din Sistemul Garanție-Returnare, ai următoarele opțiuni pentru a primi înapoi valoarea garanției, în funcție de metoda de colectare și preferințele tale:
Pentru colectarea manuală, poți alege să primești valoarea garanției în numerar, voucher sau transfer bancar.


Pentru colectarea automată, vei primi un voucher care reprezintă valoarea garanției. Acest voucher poate fi folosit pentru cumpărături în acel magazin sau, dacă preferi, poate fi schimbat în numerar. De asemenea, există opțiunea de a primi valoarea garanției prin transfer bancar.

sursa: https://returosgr.ro...ari-consumatori

Mai usor cu "pianul pe scari", da? Nici eu si nici colegii n-am creat nimic. Inainte de a acuza pe cineva, desi in cazul de fata acuzatiile din partea ta sunt total nefondate pentru ca nimeni dintre colegi nu a facut legile, informeaza-te.

Edited by un_el, 11 January 2024 - 06:55.


#204
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003

 arfidx2, on 10 ianuarie 2024 - 18:19, said:

Deci daca vrei sa reciclezi trebuie sa stai la coada unde se poate plati cash.
Pai e bine. Eu nu folosesc self decat daca nu am de ales... vorba aia nu lucrez acolo casier :P

 the_northpole, on 10 ianuarie 2024 - 22:43, said:

am fost si eu azi. la lidl NU se dau bani înapoi. poti folosi doar sub forma de voucher.
Bine de stiut.

#205
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006
Fals: clientul poate alege sub ce forma i se restituie garantia. Ca unii comercianti incearca sa forteze nota, e o alta discutie. Incet, incet, se vor aranja lucrurile si se va intra in normalitate alias civilizatie.

#206
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017

 catalina1, on 11 ianuarie 2024 - 05:29, said:

Scrie foarte clar in poza aia ca il poti preschimba in numerar in termen de 12 luni

Buna remarca, eu m-am dus dupa fenta si m-am uitat doar in chenarul rosu.

#207
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,763
  • Înscris: 27.10.2007

 arfidx2, on 10 ianuarie 2024 - 18:19, said:

Cumpărat produse iar, mers la casele self service cu produsele și voucherul de reciclare - surpriza, angajatul Lidl îmi comunica faptul că nu merge sa folosesc voucherul la aceste case.

intre timp a aparut si la casele self de la LIDL optiunea "Plata cu vaucer  SGR".
n-am testat-o inca, nu stiu daca merge.

Edited by strongsss, 14 January 2024 - 18:15.


#208
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.09.2022
La mega delhaize merge cu voucherul vieții pt casele self pay?
A testat cineva?

#209
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.09.2022
O noua aventura in hora reciclarii.
Mers la Lidl cu o sticla de apa 0.5 perla Harghitei - mesaj: aceasta marca nu e acceptată de magazin.

Mers la mega cu acea sticla de apa și 3 beri perlenbacher(marca proprie Lidl) - le-a acceptat pe toate!

La casa mega image, probleme iar cu bonul de 2 lei! Nu merge, nu se poate, ne pare rău, nu scanează, nu și nu și nu!

Am stat 20 de minute cu ei până au rezolvat.



#210
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 31.07.2017
Te-ai luptat pt 2 lei, tare!

#211
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Mulți nu înțelegeți ca nu e vorba doar de bani.
E vorba ca ei te taxează imediat, dar când să-ți recuperezi banii, ce sa vezi, ca nu se poate, ca veniți mâine, ca nu sunt informați.

#212
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017
Aici nu este problema legii, ci a celor care o incalca. Situatiile astea trebuie reclamate.

#213
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.09.2022
Nu e vorba de bani, ci de principiu - exact!

Taxa pe aer, pe zâmbet, pe reciclare la firma de salubritate, pe reciclare la retur magazin, impozite, TVA, RCA, rovignetă, accize..

#214
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

 kopac, on 16 ianuarie 2024 - 09:46, said:

Te-ai luptat pt 2 lei, tare!

Parca erai ecologist, daca-mi aduc bine aminte. Colegul nu s-a luptat ci a dorit sa-si recupereze garantia, atat si nimic mai mult. E dreptul lui, sunt banii lui, unde-i problema? Civilizatia ti se pare un cuvant desuet? Uite ca astazi am dus la reciclat o sacosa cu PET-uri si una cu borcane. N-am avut nevoie de nu stiu ce reduceri la nu stiu ce produse (recipientele nu fac parte din asa-zisul SGR), am dat voucherul altei persoane. Nu mi-a cazut nici mana si nici altceva.

#215
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 24.04.2008
Reciclarea aia in tomberon albastru plastic iar in alalalt gunoi menajer nu mergea ?  Mi se pare aiurea sa strâng zeci de sticle și să mă duc cu sacul de sticle la spinare până la rec garanție ca țăranii de la sat.

#216
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,136
  • Înscris: 15.12.2009
Nu te duci.

Le arunci la tomberon.

Ăla galben, pentru plastic.

https://ecosynergy.r...am-responsabil/

Edited by Naoto, 22 January 2024 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate