Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#145
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007
O sticla de plastic cu eticheta fara semnul sgr e deseu dar aceeasi sticla de plastic cu eticheta sgr nu e deseu. E perfect logic!


#146
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Ce naiba ti s-a explicat aici? https://forum.softpe...ur/page__st__90. Tu chiar trollezi, serios acum. Poti sa te superi dar asta-i adevarul. Pricepi diferenta dintre deseu si ambalaj reciclabil? Chiar daca arata la fel (ambele sunt reciclabile) sunt lucruri total diferite. Pe primul n-ai platit 50 de bani garantie, deci n-ai ce sa recuperezi de la nimeni, pe al doilea ai platit 50 de bani si trebuie sa-ti recuperezi garantia, daca doresti, alegerea iti apartine.

Edited by un_el, 07 January 2024 - 14:27.


#147
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,147
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttiestodj20, on 07 ianuarie 2024 - 13:48, said:

Eu nu imi mai bat capul sa intreb ca apare boss cu explicatia ca se pun in pubela galbena si iau avertismente. N-are rost! Sunt multe care sunt aiurea, momentan, dar om vedea peate cateva luni cum va functiona sistemul asta.

Ai luat avertisment pentru incalcarea Regulamentului SP - așa cum ți-am arătat atât în formularul de avertisment, cât și în PM.

Că ai ales din nou să comentezi moderarea îți aduce o nouă sancțiune.

#148
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,147
  • Înscris: 15.12.2009
AVERTISMENT:

Sistemul SGR este rezultatul unei obligații legale. Nu este un moft, un capriciu al unor useri SP care consideră că stilul lor de viață și preferințele lor ar trebui impuse cu forța tuturor, indiferent de circumstanțe personale.

Returnarea ambalajelor marcate SGR la centrele de colectare amenajate de un magazin sau altul NU constituie însă o obligație legală, fiecare este liber să recurgă la acest sistem ori să procedeze și de acum înainte la fel ca până la operaționalizarea SGR: cu singura condiție de a respecta obligația de a nu polua, deci de a nu le arunca / depozita cu încălcarea dispozițiilor legale.

Cum România stă foarte prost în domeniul reciclării deșeurilor și ne paște o sancțiune usturătoare fiind codașii UE la acest capitol, voi trata ca atare postările propagandistice ale trollilor care incită la nerespectarea acestor obligații.

Edited by Naoto, 07 January 2024 - 14:55.


#149
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 28.05.2004

View Posttiestodj20, on 07 ianuarie 2024 - 14:03, said:

O sticla de plastic cu eticheta fara semnul sgr e deseu dar aceeasi sticla de plastic cu eticheta sgr nu e deseu. E perfect logic!
Ambele sunt deseuri reciclabile.
Daca vrei 50 de bani inapoi pentru cel cu SGR il duci unde trebuie.
Daca nu, il arunci in tomberonul de reciclabile si totul e ok.
Nu inteleg de ce toata agitatia asta.

#150
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
….
Ne-am rezolvat prima data problemele? Eu zic ca nu: https://ecoteca.ro/e...municipale.html. Hai sa vedem ce facem prima data noi si dupa aceea sa ne uitam in "ograda" vecinului.
Tare m-as bucura ca in momentul in care as vrea sa merg la pescuit sa am unde "arunca undita". Sa nu-mi fie aduse la mal toate PET-urile, dozele, sticlele si borcanele pe care altii le arunca. Sa nu aduc aminte de altele, se gasesc cam de toate, n-are rost sa le enumar. Cel putin primavara e teroare, n-ai vrea sa stii cum arata malul apei. Gunoaiele alea de unde vin, toate au exportate in Romania de catre vecini? Mi-e greu sa cred!

Edited by Naoto, 07 January 2024 - 14:59.
eliminat offtopic


#151
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,147
  • Înscris: 15.12.2009
Vă rog să vă limitați la subiect.

Pentru gunoiul exportat în Africa și ipocrizia statelor bogate vizavi de politica de apărare a mediului aveți, desigur, multe alte thread-uri deschise în Poiana.

Ori puteți deschide un topic nou.

De la un punct sancționez și offtopicul insistent.

#152
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Reciclarea vechiurilor PETuri se făcea din conștiință ( ăia care o au) acum se plusează și cu recuperarea banilor, pe lângă conștiință. Din păcate s- a observat că numai conștiința n- a funcționat cum trebuie, s- a introdus și o latură de pedepsire pecuniară a lipsei ei . Sau a boieriei,in cazul celor care se simt "mai bărbați".
Nici în alte state din vest nu se refolosesc toate ambalajele de sticlă, unele ajungând la topit. Într-adevăr e un efort in plus ptr noi, consumatorii, dar e necesar.

#153
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,452
  • Înscris: 30.08.2017
Nu doar lipsa conștiinței e problema aici, ci faptul că unii ii condamnă și jignesc pe cei care o au, sau care au spirit civic, în timp ce alții sunt hotărâți să acționeze contrar, să arunce și mai multe gunoaie ca urmare a acestei legi.

#154
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Asta îi face mai bărbați.

#155
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Se vor obisnui toti, nu-i problema. Inclusiv "vitejii de tastaura". Aici nu-i vorba doar de PET-uri, mai adaugam pe langa ele sticle si borcane iar rezultatul s-ar putea sa fie unul surprinzator din punct de vedere financiar. Asta in cazul in care faci cumparaturi mai serioase. Tare as vrea sa-i vad pe cei care se opun cu indarjire, din motive doar de ei stiute, cum vor merge spasiti la automat cu sacosele pline pentru a-si recupera banii. Posted Image

Edited by un_el, 07 January 2024 - 15:40.


#156
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 24.10.2016

View PostMatrix40, on 06 ianuarie 2024 - 05:20, said:

Eu nu stiu unde ati cumparat voi sticle cu garantie/returnare. Eu nu am dat de asa ceva inca.

Sunt putine momentan , dar am inceput sa vad. Cele mai multe la Lidl (marci proprii de bere, apa, la Aqua Carpatica de 2L iar erau cu garantie, la apa Bucovina).
La Auchan am vazut doar la apa Bucovina si la cateva doze de Pepsi (cele cu noul logo). Inca au stocuri mari fara garantie, pe masura ce se vor vinde vor aparea ambalaje noi.
Am returnat 2 doze de pepsi cu garantie la Kaufland si am primit un bon cu 1 Leu pe care l-am scanat in momentul platii la automate. Mi-a scazut din totalul de plata.
Nu conteaza de unde cumperi ambalajele, merge sa le returnezi si la alte magazine.
Momentan sunt putine ambalaje si merg bine automatele. Sunt curios cum v-a functiona sistemul atunci cand toate vor fi cu garantie si vor sta oamenii la coada sa le returneze.
Ce se intampla in cazul in care se umplu aparatele/se blocheaza. Ce faci cu ambalajele?

#157
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,452
  • Înscris: 30.08.2017
Adevarul e ca si eu sunt curios cum se vor misca cand lumea va constientiza ca trebuie sa recicleze.

Edited by george_alexandru, 07 January 2024 - 15:45.


#158
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View Postovtd, on 07 ianuarie 2024 - 15:40, said:

Sunt putine momentan , dar am inceput sa vad. Cele mai multe la Lidl (marci proprii de bere, apa, la Aqua Carpatica de 2L iar erau cu garantie, la apa Bucovina).
La Auchan am vazut doar la apa Bucovina si la cateva doze de Pepsi (cele cu noul logo). Inca au stocuri mari fara garantie, pe masura ce se vor vinde vor aparea ambalaje noi.
Am returnat 2 doze de pepsi cu garantie la Kaufland si am primit un bon cu 1 Leu pe care l-am scanat in momentul platii la automate. Mi-a scazut din totalul de plata.
Nu conteaza de unde cumperi ambalajele, merge sa le returnezi si la alte magazine.
Momentan sunt putine ambalaje si merg bine automatele. Sunt curios cum v-a functiona sistemul atunci cand toate vor fi cu garantie si vor sta oamenii la coada sa le returneze.
Ce se intampla in cazul in care se umplu aparatele/se blocheaza. Ce faci cu ambalajele?


Asta e ultima problema, prea multe griji iti faci. Daca se vor bloca probabil le va prelua un angajat si-ti va elibera bonul/voucherul/contravaloarea lor iar daca va fi coada oamenii vor astepta. Nu cred sa vina cineva cu un palet de ambalaje, sa fim seriosi. Atunci ambalajele vor "avea valoare", fiecare va dori sa-si recuprereze garantia. Bine asta e si ideea. S-a incercat in diferite feluri si nu s-au obtinut rezultatele scontate. Nu s-a reusit convingerea populatiei? N-ati dorit de buna-voie? Luati-o pe asta! Unde-l doare cel mai mult pe un om? Cand il "arzi" la buzunar. Stie ca a muncit pentru banii aia, cat de putini ar fi ei, vrea sa-i recupereze.

Edited by un_el, 07 January 2024 - 16:05.


#159
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,179
  • Înscris: 20.06.2005
Am reciclat 7 recipiente azi, Kaufland zice că-mi trebuie mâncare de căței și-mi da 10% reducere. Wtf, pe bune?
La informații mi-au zis in fata, ca ce, ma cred ca afară?

Edited by wolfydRg, 07 January 2024 - 16:41.


#160
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,452
  • Înscris: 30.08.2017
Daca sunt in afara programului Hora reciclarii, atunci dau la ce vor ei reducere.

#161
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 24.10.2016

View PostwolfydRg, on 07 ianuarie 2024 - 16:40, said:

Am reciclat 7 recipiente azi, Kaufland zice că-mi trebuie mâncare de căței și-mi da 10% reducere. Wtf, pe bune?
La informații mi-au zis in fata, ca ce, ma cred ca afară?

Asa faceau inainte la cele fara garantie (non SGR), dar aici in Timisoara unde am fost eu nu iti mai da nici o reducere.
Doar un bon pe care scrie 0 si iti face o lista cu ce tipuri de ambalaje ai reciclat. 3xPET, 2xALU, 2xSTICLA etc La cele SGR pe langa lista cu cei ai reciclat, iti scrie si suma in RON (multiplu de 0.5).

La Lidl accepta doar SGR la automat. Cele vechi fara logo se pot arunca in ceva cos de langa aparat, tot sortate pe cele 3 tipuri: PET, ALU, STICLA.

La Auchan au 3 automate, la 2 dintre ele accepta doar nonSGR, iar la 1 doar SGR. Probabil pe masura ce apar mai multe ambalaje cu garantie pe raft, vor face 2/3 SGR, ca intr-un final sa fie 3/3 SGR.

Edited by ovtd, 07 January 2024 - 16:58.


#162
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007

View Postun_el, on 07 ianuarie 2024 - 15:58, said:



Asta e ultima problema, prea multe griji iti faci. Daca se vor bloca probabil le va prelua un angajat si-ti va elibera bonul/voucherul/contravaloarea lor iar daca va fi coada oamenii vor astepta. Nu cred sa vina cineva cu un palet de ambalaje, sa fim seriosi. Atunci ambalajele vor "avea valoare", fiecare va dori sa-si recuprereze garantia. Bine asta e si ideea. S-a incercat in diferite feluri si nu s-au obtinut rezultatele scontate. Nu s-a reusit convingerea populatiei? N-ati dorit de buna-voie? Luati-o pe asta! Unde-l doare cel mai mult pe un om? Cand il "arzi" la buzunar. Stie ca a muncit pentru banii aia, cat de putini ar fi ei, vrea sa-i recupereze.
si cu poluarea auto s-a tot incercat, ba cu eliminarea benzinei cu plumb, ba 6 tipuri de norme de depoluare la diesel. Si pana la urma unde se ajunge, ghici ciuperca ce: dispar dieselurile din ofertele producatorilor.  Atat de simplu, "atat de ieftin".
Ce rost are sa ne cramponam la plastic?
Toate produsele ambalate in plastic, au existat si inainte de inventarea plasticului.  
Coca cola se vindea deja de 100 de ani in sticle cand s-a introdus versiunea de plastic.  

Putem inlocui plasticul cu aluminiu, care este 100% reutilizabil/reciclabil.

Edited by tfmercedez, 07 January 2024 - 17:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate