Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Valoare rezistor dupa codul culorilor.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
0.24 Ohm ?
Eu vad Rosu/Galben/Argintiu/Maro
Multumesc !

Sursa de pe care a fost scoasa ( RM811, marcat cu rosu ).

Attached Files



#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Da, este 0.24 ohmi cu 1% toleranta.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
E un rezistor senzor de curent, probabil, desi in general au valori mai mici.

#4
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Pentru specialiști, se poate înlocui cu 0.42 ohmi? Nu sunt expert in surse in comutatie.

Tranzistorul mosfet era in scurt, iar condensatorul intrerupt. Le-am inlocuit, a ramas acest rezistor, care este si el întrerupt.
Multumesc.

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Mai bine pui 2 de 0.42 in paralel.
Sau 4 de 1 ohm.Tot in paralel.

Edited by bit 61, 15 November 2023 - 07:18.


#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Am una de 0.47 si una de 0.42. In paralel rezulta 0.22 Ohm. Din ce stiu, la inlocuire este de preferat sa se puna valoarea corecta sau un pic mai mare .
0.22 este sub valoarea initiala. Stiu se poate comanda de pe undeva, numai ca nu stiu daca merita sa platesti aproximativ 20 de lei pentru un rezistor plus transport. Momentan nu am nevoie de alte componente, ca faceam o comanda mai "serioasa".

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Ba s-ar putea să mai ai nevoie și de alte componente. Pe lângă tranzistor și rezistență s-au mai dus sigur și alte componente, din cele SMD de pe spate. Rezistența serie cu grila, plus cea de pe sursă spre integratul de comandă, diode de protecție dacă are. Și integratul are probabilitate de 99% să fie dus și trebuie schimbat.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 08.02.2011
Lasa-l sa schimbe amarata aia de rezistenta care si mosfetul, dupa ce pocnesc iar o sa vada si el cum se repara o sursa cu adevarat. Daca e mosfetul in scurt si rezistenta spre masa e intrerupta unde s-au dus cei 300V ?  Ai ghicit, direct in integrat.

Asa ca idee, aia foloseste ca integratul sa masoare curentul prin mosfet, daca e de 2, 3, 10 ori mai mare nu se intampla nimic la functionarea in gol, fara sarcina. E ultima ta problema valoarea ei.

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Pentru linistea ta, am si integratul nou, disponibil. imi lipseste doar rezistenta la valoarea citita.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 08.02.2011
Baga una de orice valoare, cred că și o sarma ar merge

#11
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Este o gluma, banuiesc!


#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Mi se pare sau NTC-ul este fisurat?

#13
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Ti se pare.
Placa provine dintr-un TV LED Samsung. Exista practic doua surse de alimentare pe acelas PCB, cea de baza si alta pentru LED-uri. Cea de baza este functionala, totul functioneaza, mai putin lumina de fundal, care este gestionata de zona cu MOSFETUL si rezistorul defecte.
Intre timp am facut rost si de o schema ( este tot de la un samsung ) cu ajutorul careia voi verifica componentele periferice ale circuitului 2S110 inainte de a alimenta a doua sursa. Da, confirm ca circuitul original de peplaca, este defect, are pinii 5 si 6 in scurt.
Multumesc celor care au raspuns pertinent la intrebarea initiala si anume daca pot pune o rezistenta cu valoare mai mare, si care ar fi riscurile. Alte sfaturi sunt bine venite, glumele de tractoristi nu !

Attached Files


Edited by phoenix76, 15 November 2023 - 20:50.


#14
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2008
Puneti  valoarea din schema sau cel mult cu 10% mai mare, in niciun caz mai mica. E critica pentru functionarea corecta si fiabilitatea in timp a sursei; de asemnea va recomand verificarea RM812, DM803 si schimbarea condensatorilor CM803,CM806 si CP818, chiar daca la masuratori apar ca fiind buni.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007

View Postphoenix76, on 15 noiembrie 2023 - 06:45, said:

Pentru specialiști, se poate înlocui cu 0.42 ohmi? Nu sunt expert in surse in comutatie.
Nu prea cred, deoarece a fost aleasa o valoare nonstandard (pentru tolerante mari) si de toleranta mica. Probabil nu degeaba.
Si, posibil sa fie un senzor de curent, caz in care daca pui o valoare mai mare, sursa va intra in protectie(se va limita, va mentine CC sau watever face ea) la o valoare mult mai mica a curentului.

#16
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Ok, multumesc. Voi reveni cu detalii saptamana viitoare. Lipsa de timp. Tv-ul este procurat de la "fier vechi", este un tv pentru care cred ca merita incercarea de resuscitare. Nu este o situatie critica faptul ca este defect, pur si simplu, imi ocup timpul liber ( pe care nu prea il am ).

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Pinul 5 este NC.
Vocp este de la 0.69V......0.87V.
Conform datelor si schemei de aplicatie date de producator.
Daca doresti neaparat 0.24 ohmi / 1% gasesti la TME.

#18
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Va salut. Profetia cu marea explozie a placii electronice, trambitata anterior de unii dintre colegi, inca nu s-a infaptuit. Din lipsa timpului nu am continuat investigatiile. Dimineata, inainte sa plec la serviciu, la o ceasca de cafea am verificat rapid, cateva componente din jurul circuitului. Rezistorul paralel cu DM102 marcat cu valoarea 200 Ohm pe schema orientativa de mai sus, este intrerupt.
Va urma, va tin la "curent" !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate