Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

De ce am cere bacalaureatul pentru meseriile simple?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#181
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,615
  • Înscris: 05.04.2023
Fratilor, poti sti si 10 limbi straine, capul vostru tot in limba materna gandeste.

De asta e grea de folosit o limba straina, pentru ca in exprimare ea e trecuta prin filtrul limbii materne. Adica cand vrei sa spui dog in engleza, te gandesti mai intai la caine in romana si apoi spui dog.

#182
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
In plus normal mi s-ar parea sa fie importante competentele profesionale in cea ce muncesti nu engleza. Dar cum nu traim intr-o lume normala ...

View Postaaaa4567, on 03 iulie 2023 - 21:41, said:

Nu stiu, pentru mine e esential sa vorbeasca copiul intr-o limba de circulatie, cat mai aproape de nativ, sau macar aproape profesional. Motivele sunt evidente.


Ba da, poate. Dar intelege ca, neavand o limba de circulatie in buzunar, te privezi de niste oportunitati enorme. Sigur ca daca vrei s astai la brutaria sau coafura din comuna, atnci no problem. Dar, chiar si asa... cine iti garanteaza ca intr-o zi nu trebuie sa iti iei lumea in cap:
1. - ti se imbolnaveste copilul de o boala serioasa si trebuie sa stai prin spitale cu anii, in alta tara, timp in care mai si lucrezi cate ceva
2. - ai salariu mic in tara, se inchid industriile (anii 90, profesori, educatori, mai toate meseriile de acum 20 de ani de fapt...), esti fortat sa pleci etc. Te bate sotul, ai sefi abuzivi etc. Te saturi de drumuri, coruptie, institutii, doctori, justitie. Ti se ia, vrei un reset. Crezi ca merge cu psiholog? Posted Image

3. Nu ai trait d-astea? Las' ca am trait eu. Am fost printre primii in clasa si la un moment dat abia aveam ce manca. Si eram buni la o limba straina, dar ce folos ca imi erau greu sa vorbesc...

1. Translator. Si drept de munca in alta tara, mai greu? Normal ar fi oricum sa poata fi tratat in tara, sa nu fie nevoie sa mergi in alte tari.
2. Poti pleca si in alt oras in tara, de ce musai in alta tara? Si nu oricine e facut sa plece, nu oricine ar castiga neaparat mai mult/ar merita sa plece. Apoi am zis, sa fie minim pe economie sau putin peste si e destul, nu sunt adeptul salariilor (prea) mari, dar nu sa impuna cerinte absurde - limbi straine, bac, matematica avansata, etc. si eventual tot pe salarii mici cum e deobicei.
3. Dovada clara nu e suficient sa sti limbi straine, sau cel putin nu mereu. Sau asa ar trebui.

Edited by LunaCrystal, 04 July 2023 - 12:07.


#183
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Au fost contopite 2 topicuri, că nu mai înțeleg? Este asta cu Bac-ul și ăla cu limba engleza ca a doua limbă de circulație națională. De fapt a 3-a limba că mai este și maghiara.
La liceele tehnice sa ceri examen de limba romana scris și vorbit este stupid. Așa cum la filologie nu se da examen de matematică, nici la profilul tehnic nu ar trebui sau să fie doua probe de limba romana. De asta nu mai avem tehnicieni buni in tara, că ii copleșim cu informații inutile pentru viitoarea lor cariera.

#184
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcetateanul_Vijai, on 04 iulie 2023 - 14:30, said:

Au fost contopite 2 topicuri, că nu mai înțeleg? Este asta cu Bac-ul și ăla cu limba engleza ca a doua limbă de circulație națională. De fapt a 3-a limba că mai este și maghiara.
La liceele tehnice sa ceri examen de limba romana scris și vorbit este stupid. Așa cum la filologie nu se da examen de matematică, nici la profilul tehnic nu ar trebui sau să fie doua probe de limba romana. De asta nu mai avem tehnicieni buni in tara, că ii copleșim cu informații inutile pentru viitoarea lor cariera.
Iti pare anormal ca in Romania, dupa 12 clase generale gratis, sa nu cunosti limba romana astfel incat sa poti trece un examen? Inteleg sa nu fie obligatorie engleza, maghiara sau chineza dar limba romana, in Romania, eu consider o necesitate. Poate matematica sa nu fie obligatorie la bac in functie de profil dar limba romana...

#185
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 04 iulie 2023 - 11:34, said:

Fratilor, poti sti si 10 limbi straine, capul vostru tot in limba materna gandeste.

De asta e grea de folosit o limba straina, pentru ca in exprimare ea e trecuta prin filtrul limbii materne. Adica cand vrei sa spui dog in engleza, te gandesti mai intai la caine in romana si apoi spui dog.

Da și nu.
În primul rand unii încep sa învețe a doua (sau a treia) limba la 5 luni. O absorb direct fără efort și fata confuzii.

Eu am început s-o învăț pe a doua la 11 ani. Nu-i tot aia.
La 25 am fost nevoit s-o învăț pe a treia. Aka eram adult nu mai eram nici măcar adolescent.
Însă cu toate astea am învățat multe lucruri (legate de meserie însă nu numai) direct într-o limba străină, și la care habar n-am cum se zice în românește.
Daca prima oara ai învâtat ce-i aia "câine" în limba materna probabil ca atunci când vorbești într-o limba străină gândești "câine" și traduci.
Însă dacă vorbești despre o chestie învățată direct într-o alta limba îți vine greu s-o, como se dice la voi, nimerești, în românește.

Edited by KiloW, 04 July 2023 - 15:13.


#186
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

View Postjm2010, on 04 iulie 2023 - 14:57, said:

Iti pare anormal ca in Romania, dupa 12 clase generale gratis, sa nu cunosti limba romana astfel incat sa poti trece un examen?
Mi se pare foarte normal sa fie cum zic eu pentru că tu confunzi limba romana din clasa a 12-a cu limba romana din clasa a 8-a. Gramatica se de/punctează la examenul național, la bac cred că se trec cu vederea unele greșeli gramaticale pentru că nu asta este rolul acestei probe. Ar fi bine ca la liceele tehnice sa se mai facă 2 ani de gramatica și să se dea subiect din morfologia și sintaxa limbii romane. Sa fie doar o probă scrisă la lb romana, o probă engleza oral, o probă competente digitale, o probă de matematică, o probă materia de specialitate și a 6-a la alegere.

#187
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,615
  • Înscris: 05.04.2023

View PostKiloW, on 04 iulie 2023 - 15:12, said:

Însă dacă vorbești despre o chestie învățată direct într-o alta limba îți vine greu s-o, como se dice la voi, nimerești, în românește.

Inteleg ce spui, dar notiunile din limbile straine le definesti in limba materna in cap, ca trebuie sa aiba toate un numitor comun, exact ca si cu limbajele de programare, limba materna e limbaj de ansamblare :D

#188
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 03.12.2014

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 04 iulie 2023 - 11:34, said:

Fratilor, poti sti si 10 limbi straine, capul vostru tot in limba materna gandeste.

De asta e grea de folosit o limba straina, pentru ca in exprimare ea e trecuta prin filtrul limbii materne. Adica cand vrei sa spui dog in engleza, te gandesti mai intai la caine in romana si apoi spui dog.
nu-i adevărat.
Când ajungi să știi bine o limbă străină gândești și formulezi direct în limba respectivă.
Dacă simți că trebuie să apelezi la limba maternă înseamnă că nu știi destul de bine limba străină.

#189
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,615
  • Înscris: 05.04.2023
Mai sunt din aia care uita limba materna dupa o perioada de stat afara, insa la revenire in tara pot intelege totul din prima, se exprima mai greu insa isi revin dupa o perioada, cum iti explici lucrul asta? Nu uiti niciodata limba materna, ea e interfata primara de intelegere a comunicarii.

Daca inveti simultan mai multe limbi de la varste fragede, poti avea chiar dificultati cognitive sesizabile, dificultati care vor fi mai greu de surmontat in comparatie cu cineva care stie doar o limba.

#190
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Dimitrie Mangeron citea în 10 limbi și publica în 6 limbi, nu a avut handicap de niciun fel.

#191
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021
Povestea cu handicapul e legenda urbana.
Unii copii care sunt bilingvi de la naștere încep sa vorbească mai târziu și din cauza asta unii ii cataloghează automat ca fiind "handicapați", pentru ca mulți confunda încă precocitatea cu inteligenta.

#192
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,954
  • Înscris: 28.11.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 04 iulie 2023 - 20:41, said:

Mai sunt din aia care uita limba materna dupa o perioada de stat afara, insa la revenire in tara pot intelege totul din prima, se exprima mai greu insa isi revin dupa o perioada, cum iti explici lucrul asta? Nu uiti niciodata limba materna, ea e interfata primara de intelegere a comunicarii.
Come si dice in rumeno? (Raducioiu dixit, dupa vreo 2 ani petrecuti in "cizma") :naughty:

Quote

Daca inveti simultan mai multe limbi de la varste fragede, poti avea chiar dificultati cognitive sesizabile, dificultati care vor fi mai greu de surmontat in comparatie cu cineva care stie doar o limba.
E taman pe dos. Cei care provin din familii mixte si sunt expusi de mici la 2 limbi, au o usurinta mai mare de a invata si a 3-a sau a 4-a limba straina. Am un exemplu in familie: o tipa cu mama romanca si tata ungur, care vorbeste, pe langa cele 2 limbi, engleza si franceza la nivel avansat.

#193
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 22.06.2023

View Postpufonel, on 04 iulie 2023 - 23:15, said:

Come si dice in rumeno? (Raducioiu dixit, dupa vreo 2 ani petrecuti in "cizma") Posted Image


E taman pe dos. Cei care provin din familii mixte si sunt expusi de mici la 2 limbi, au o usurinta mai mare de a invata si a 3-a sau a 4-a limba straina. Am un exemplu in familie: o tipa cu mama romanca si tata ungur, care vorbeste, pe langa cele 2 limbi, engleza si franceza la nivel avansat.


Asta cu limba e ceva normal. Nu ai mai exersat limba romana. Se intampla asta si cu diverse accente, unde vei imita accentul sau graiul zonei respective.


Iar la partea cu familiile mixte...nu stiu cat de adevarat e. Daca nu exersezi limbile respective, cum poti sa apreciezi corect la ce nivel le vorbeste ?

Un test e sa pui copilul sa citeasca in limba romana/ungureasca...aceiasi carte, sau carti care au acelasi grad de dificultate. Vezi pe care o citeste mai rapid, mai bine, din care intelege mai mult, care ii e mai la indemana.

#194
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,047
  • Înscris: 03.02.2014
care ar fi un "procentaj sanatos" de promovabilitate la bac? Daca ma intrebi pe mine, orice elev ia note sub 3 la bac la orice materie si nu a avut macar o corijenta la acea materie in liceu ridica mari semne de intrebare. Mi se pare imposibil sa fi trecut "pe bune" o materie si apoi sa iei sub 3 la un examen (mai ales ca gradul de dificultate al acelui examen nu e chiar asa mare).

#195
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Este greu să te concentrezi să înveți o materie, de ex matematica, dacă nu te țin din scurt profesorul, părinții și nici nu ai planuri de viitor în sensul asta. Este oribila analiza matematica și ca viitor tehnician mecanic nu te ajuta la nimic. Deci proba inutilă de Bac.

#196
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,954
  • Înscris: 28.11.2006

View PostSoulstream, on 05 iulie 2023 - 16:33, said:

care ar fi un "procentaj sanatos" de promovabilitate la bac? Daca ma intrebi pe mine, orice elev ia note sub 3 la bac la orice materie si nu a avut macar o corijenta la acea materie in liceu ridica mari semne de intrebare. Mi se pare imposibil sa fi trecut "pe bune" o materie si apoi sa iei sub 3 la un examen (mai ales ca gradul de dificultate al acelui examen nu e chiar asa mare).

Pai vezi de ce zic eu ca liceele tehnologice sunt o mare mizerie si ca ar trebui inlocuite cu scoli profesionale in sistem dual? Elevul care n-a luat 5 la evaluarea nationala din clasa a 8-a n-o sa-ti ia nici note de trecere la bac. Si asta da presei si bagatorilor de seama de pe net apa la moara sa critice sistemul de invatamant la gramada.

In plus e o mare puierdere si pentru elevii respectivi. Acum ies din liceu la 19 ani, fara bac (deci fara posibuilitatea de a da la facultate sau de a ocupa un loc de munca decent) si fara o meserie. Nu mai bine ii inveti o meserie si le asiguri un loc de munca inca de la 17-18 ani? Iar daca vrea musai sa ia si bacul si sa faca o facultate. exista "ruta progresiva": poate facwe liceul la seral si apoi sa dea bacul, daca chiar doreste.

#197
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 22.06.2023

View Postpufonel, on 05 iulie 2023 - 23:01, said:

Pai vezi de ce zic eu ca liceele tehnologice sunt o mare mizerie si ca ar trebui inlocuite cu scoli profesionale in sistem dual? Elevul care n-a luat 5 la evaluarea nationala din clasa a 8-a n-o sa-ti ia nici note de trecere la bac. Si asta da presei si bagatorilor de seama de pe net apa la moara sa critice sistemul de invatamant la gramada.

In plus e o mare puierdere si pentru elevii respectivi. Acum ies din liceu la 19 ani, fara bac (deci fara posibuilitatea de a da la facultate sau de a ocupa un loc de munca decent) si fara o meserie. Nu mai bine ii inveti o meserie si le asiguri un loc de munca inca de la 17-18 ani? Iar daca vrea musai sa ia si bacul si sa faca o facultate. exista "ruta progresiva": poate facwe liceul la seral si apoi sa dea bacul, daca chiar doreste.

Facultatile sunt pline de elevi de la licee tehnologice. Ai vazut procentul de abandon la facultatile tehnice ? 80% in primii doi ani...si asta in ciuda faptului ca statul te vrea inginer :)...derogari de la 40 la 35-30 de credite, profesori care tin de elevi, ca altfel pleaca la alta universitate, stundenti amanati cu drept de frecventare.

O sa dai probabil vina pe Androneasca...dar, tot ce a facut femeia a fost sa dea poporului ce a vrut. A fost o masura populista si poate chiar corecta din anumite puncte de vedere.


Si bineinteles ca toata lumea are o parere despre invatamant...toti am trecut prin el. La fel cum toti avem o parere despre sistemul medical...toti ne-am confruntat cu el....

#198
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,047
  • Înscris: 03.02.2014

View PostJimbo91, on 06 iulie 2023 - 03:08, said:


Facultatile sunt pline de elevi de la licee tehnologice. Ai vazut procentul de abandon la facultatile tehnice ? 80% in primii doi ani...si asta in ciuda faptului ca statul te vrea inginer Posted Image...derogari de la 40 la 35-30 de credite, profesori care tin de elevi, ca altfel pleaca la alta universitate, stundenti amanati cu drept de frecventare.


Probabil procentul de abandon depinde de la facultate la facultate, dar la facultatile tehnice nu e niciodata mic pentru ca inca sunt facultati grele. Si la mine la facultatea de calculatoare la poli bucuresti, unde te astepti sa fie numai studenti "destepti" procentul de abandon a fost cam 30% in primii 2 ani, ai apoi aproape zero in ultimii 2 ani. Si IT-ul e stiut ca domeniu cu salarii mari asa ca multi nu renunta la facultate ca "oricum facultatea e inutila".

In general, multi studenti nu sunt pregatiti pentru nivelul de dificultate mult mai mare al facultatii si noului mod de predare si se trezesc la finalul primului an cu multe restante.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate