Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

De ce am cere bacalaureatul pentru meseriile simple?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#163
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 18.10.2011

View PostJimbo91, on 01 iulie 2023 - 21:54, said:

Eu am intalnit o singura persoana care putea sa duca engleza la nivel de nativ. Profesor universitar, scriitor, a predat 10-20 de ani in Anglia...se vedea. Batea americanii la engleza. Si putea sa schimbe cu usurinta din engleza in romana. O singura persoana Posted Image....nici profesorii de engleza din liceu nu vorbeau o engleza buna...

Si una e sa scrii in engleza...alta e sa o vorbesti. Incearca sa o vorbesti sa vezi ce bine iti sade Posted Image...
Tocmai de aia trebuie introdusa engelza obligatoriu din clasele mici!

Sau vrei sa spui ca, devreme ce nu o putem stapani, oricum nu merita studiata?? Quite the contrary... oricum vei ajunge sa lucrezi in mediu international. De ce ai vrea sa iti privezi copilul de o gramada de oportunitati???

Terminati cu prostiile, oameni buni. Atata vreme cat salariile sunt net mai mici in Ro decat in alta parte, merita sa incerci sa pleci oricand. Tocmai ca, neincercand sa plece (la nivel de mase mari), romanii transmit mesajul ca se poate si asa, si angajatorii nu maresc salariile. Ce patron ar mari salariile altfel decat de nevoie? Adica nu e clar ca, pentru a avea o sansa sa vedem salarii bune in Romania, trebuie plecat masiv?

Asta apropo si de greva profesorilor si medicilor. Trebuie privit si in cheia asta: cata vreme lumea sta pe post si nimeni nu zice nimic, mesajul este ca se poate si asa...

Edited by aaaa4567, 02 July 2023 - 15:44.


#164
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 22.06.2023

View Postaaaa4567, on 02 iulie 2023 - 15:41, said:

Tocmai de aia trebuie introdusa engelza obligatoriu din clasele mici!

Sau vrei sa spui ca, devreme ce nu o putem stapani, oricum nu merita studiata?? Quite the contrary... oricum vei ajunge sa lucrezi in mediu international. De ce ai vrea sa iti privezi copilul de o gramada de oportunitati???

Terminati cu prostiile, oameni buni. Atata vreme cat salariile sunt net mai mici in Ro decat in alta parte, merita sa incerci sa pleci oricand. Tocmai ca, neincercand sa plece (la nivel de mase mari), romanii transmit mesajul ca se poate si asa, si angajatorii nu maresc salariile. Ce patron ar mari salariile altfel decat de nevoie? Adica nu e clar ca, pentru a avea o sansa sa vedem salarii bune in Romania, trebuie plecat masiv?

Asta apropo si de greva profesorilor si medicilor. Trebuie privit si in cheia asta: cata vreme lumea sta pe post si nimeni nu zice nimic, mesajul este ca se poate si asa...

Pai...nu functioneaza asa. Profesorul de care vorbesc a predat in Anglia timp de 10-20 de ani...nu mai stiu exact. El intr-adevar vorbea o engleza la nivel de nativ. Acum, eu nu spun ca nu e important sa cunoti engleza. Ba chiar dimpotriva. Dar, ai nevoie de o limba de baza. A doua limba este pe plan secundar si conteaza daca o folosesti sau nu.

Adica, partea asta cu "bilingv"...nu prea e adevarata.

Conditia pentru a ajunge la nivel de nativ asta e....sa traiesti in tara respectiva. Sa vorbesti in limba respectiva, sa citesti in limba respectiva, sa gandesti in limba respectiva.


Eu o vad ca un fel de neo-colonialism. De ce ? Pentru ca un nevorbitor de engleza are un dezavantaj in lumea asta noua.

Si din anumite puncte de vedere este si un dezavantaj...esti mai confuz...multe cuvinte le stii in engleza, nu in romana. Si iti afecteaza exprimarea.

Iti dau un exemplu din engleza

"in light of recent events"

In romana, tradus "in luminca evenimentelor recente"...expresia respectiva nu prea e folosita de romani...eu cel putin n-am auzit romani sa se exprime asa. Si cine foloseste expresia respectiva, e clar importata din vest :)...adica, gandeste un pic in engleza. Dar e ceva ce nu tine de cultura noastra...e altceva.

#165
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostKiloW, on 27 iunie 2023 - 17:28, said:

În ultimii 20 ani au început sa vorbească engleză și nemții sau francezii.
Și aia din fosta urss au început treptat sa înlocuiască rusa cu engleza.
Dar nu in relatia angajator-angajat, acolo e cu lb. germana ,ca de aia se si fac cursurile de integrare.
In Germania pt a obtine diploma de paznic iti trebuie germana minim B1 sau o calificare facuta in Germania si calificarea aia nu se face in engleza.

#166
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021
În fosta URSS sunt tari (Uzbekistan de exemplu) unde dacă nu ai un nivel minim de engleza nu te poți înscrie la universitățile DE STAT.

Engleza e lingua franca a lumii, in orice domeniu vei lucra ai nevoie de ea. Și nu mai e "proprietatea" americanilor sau a englezilor, ăștia a devenit minoritari. Ai engleza "internațională", cu care un olandez se înțelege cu un neamț sau un chinez, și cu care s-ar putea să mori de foame în Scoția. Sau în India :D

La un moment dat era latina limba internațională, o limba moarta. Încă de folosesc expresii in latina. Asta nu înseamnă că suntem  colonizati de imperiul roman.

Edited by KiloW, 03 July 2023 - 08:05.


#167
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Vroiam sa spun ca engleza este supraevaluata, adica necesitatea cunoasterii ei, daca nu lucrezi in turism sau in citeva alte domenii cum ar fi IT cu engleza ca si om normal nu faci nimic pe nicaieri exceptind in tarile unde engleza este limba materna.
Sau in satul Pipera unde romgleza este deja limba oficiala .

Edited by lil debul, 03 July 2023 - 08:19.


#168
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuţitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
Sau dacă cineva vrea să cunoască lumea. Mi s-a răspuns şi în Engleză în unele locuri unde se vorbea pe internet în Germană... dacă a ştiut lumea. Francezii au ce au ei ce au cu limba asta, că naţionalismul lor exagerat (asta nu însemnă că nu există Francezi care nu o cunosc). Mulţi dintre cei tineri vor cunoaşte această limbă, dar ce te faci cu cei bătrâni şi încă utili care nu o cunosc? Pe ei îi laşi pe dinafară? Poate ai bafta să găseşti documentaţi în vreo altă limbă străină pe care să o cunoască cât de cât, dar dacă nici pe aia, ai cam avea nevoie de Română. Mie îmi pare rău că nu mai cunosc altă limbă, deşi dacă e vorba de chestii mai simple, pot înţelege 50-80% dintr-un text în Franceză, Italiană sau Spaniolă (nu mă puneţi însă să traduc invers!).
La Bac[alaureat] (cuvânt de origine Franceză), poţi pica şi la Română, dacă nu te pasionează literatura. Că nu ţi se testează partea gramaticală, ţi se testează şi alte cunoştinţe. La Engleză am luat o notă mai mare decât la Română la Le Bac. Comentariile, operele literare, plictisitoare.

Edited by djl, 03 July 2023 - 10:30.


#169
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca vrei sa cunosti lumea inveti engleza, daca vrei sa traiesti in alte tari inveti ce vb aia pe acolo, restul sint basini de neterminati care au impresia ca daca sint slugi la o multinationala au rupt gura tirgului.
Engleza e de baza, ce sa zic 🤣🤣🤣.


#170
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021

View Postlil debul, on 03 iulie 2023 - 08:18, said:

Vroiam sa spun ca engleza este daca nu lucrezi in turism sau in citeva alte domenii cum ar fi IT cu engleza ca si om normal nu faci nimic pe nicaieri

Eu lucrez într-o tara francofona, nu-s nici în IT nici în turism și nici n-am vreo funcție de management. Clienții mei (ma refer strict la proiectele în care sunt eu implicat) sunt din Franța, USA, Canada, Brazilia și China și subcontractantii din India, Polonia, Franța și Maroc.
Globalizarea e peste tot nu doar în turism sau IT.

În tarile mari gen Franța și Germania e poate mai puțin vizibila însă în alea mici e evidenta, niciun business nu poate supraviețui doar pe o piață minuscula cum ar fi cea belgiana de exemplu. Ori o arzi global ori dispari.

Edited by KiloW, 03 July 2023 - 12:26.


#171
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 22.06.2023

View PostKiloW, on 03 iulie 2023 - 08:04, said:

În fosta URSS sunt tari (Uzbekistan de exemplu) unde dacă nu ai un nivel minim de engleza nu te poți înscrie la universitățile DE STAT.

Engleza e lingua franca a lumii, in orice domeniu vei lucra ai nevoie de ea. Și nu mai e "proprietatea" americanilor sau a englezilor, ăștia a devenit minoritari. Ai engleza "internațională", cu care un olandez se înțelege cu un neamț sau un chinez, și cu care s-ar putea să mori de foame în Scoția. Sau în India Posted Image

La un moment dat era latina limba internațională, o limba moarta. Încă de folosesc expresii in latina. Asta nu înseamnă că suntem  colonizati de imperiul roman.

Poti sa te uiti si la politica...ce avem noi acum, stanga-dreapta, e un progres natural ? Sau influenta vestului ? Poate ambele.

Si sa fim corecti. Daca stai intr-un sat izolat din Romania, avand acces doar la internet...tu o sa fii mult mai familiarizat cu cultura americana, comparativ cu alte culturi, inclusiv cea romana. De fapt, as spune ca multi tineri cunosc istoria/cultura americana mult mai bine, fata de propria cultura.


Da...este un fel de colonizare.

#172
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021
Da, de exemplu idioțeniile de stânga și de dreapta americane poluează creierele romanilor deși noi n-avem nicio treaba cu realitățile și problemele lor.

Sunt împinse de algoritmi, lumea n-o mai cunoaștem prin contact direct ci prin ecrane. Care ne împing o realitate selectata și coerenta cu propriile prejudecăți.

Edited by KiloW, 03 July 2023 - 12:35.


#173
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,047
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKiloW, on 03 iulie 2023 - 12:34, said:

Da, de exemplu idioțeniile de stânga și de dreapta americane poluează creierele romanilor deși noi n-avem nicio treaba cu realitățile și problemele lor.

Sunt împinse de algoritmi, lumea n-o mai cunoaștem prin contact direct ci prin ecrane. Care ne împing o realitate selectata și coerenta cu propriile prejudecăți.

contact direct ai doar cu o mica parte din "lume". Mereu contactul cu lumea mai larga a fost filtrat ba de TV, presa si mai recent de internet.

#174
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,672
  • Înscris: 02.09.2006

View PostJimbo91, on 03 iulie 2023 - 01:15, said:

.........................
"in light of recent events"

In romana, tradus "in luminca evenimentelor recente"...expresia respectiva nu prea e folosita de romani...eu cel putin n-am auzit romani sa se exprime asa. Si cine foloseste expresia respectiva, e clar importata din vest Posted Image...adica, gandeste un pic in engleza. Dar e ceva ce nu tine de cultura noastra...e altceva.
Este destul de folosita expresia si la noi!

View PostKiloW, on 03 iulie 2023 - 08:04, said:

În fosta URSS sunt tari (Uzbekistan de exemplu) unde dacă nu ai un nivel minim de engleza nu te poți înscrie la universitățile DE STAT.

Engleza e lingua franca a lumii, in orice domeniu vei lucra ai nevoie de ea. Și nu mai e "proprietatea" americanilor sau a englezilor, ăștia a devenit minoritari. Ai engleza "internațională", cu care un olandez se înțelege cu un neamț sau un chinez, și cu care s-ar putea să mori de foame în Scoția. Sau în India Posted Image

La un moment dat era latina limba internațională, o limba moarta. Încă de folosesc expresii in latina. Asta nu înseamnă că suntem  colonizati de imperiul roman.
Cind a fost asta?

#175
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.04.2009

View Postlil debul, on 03 iulie 2023 - 12:12, said:

Daca vrei sa cunosti lumea inveti engleza, daca vrei sa traiesti in alte tari inveti ce vb aia pe acolo, restul sint basini de neterminati care au impresia ca daca sint slugi la o multinationala au rupt gura tirgului.
Engleza e de baza, ce sa zic ������.

De fapt te ajuta sa intelegi tot felul de chestii, tutoriale, pana si un manual de utilizare original daca nu mai ai copia in romana sau te ajuta sa faci o comanda din strainatate a ceva ce nu gasesti la tine in tara, in concluzie te ajuta sa te dezvolti. Dezvoltarea sigur e o basina...

#176
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 18.10.2011

View PostJimbo91, on 03 iulie 2023 - 01:15, said:

Pai...nu functioneaza asa. Profesorul de care vorbesc a predat in Anglia timp de 10-20 de ani...nu mai stiu exact. El intr-adevar vorbea o engleza la nivel de nativ. Acum, eu nu spun ca nu e important sa cunoti engleza. Ba chiar dimpotriva. Dar, ai nevoie de o limba de baza. A doua limba este pe plan secundar si conteaza daca o folosesti sau nu.

Adica, partea asta cu "bilingv"...nu prea e adevarata.

Conditia pentru a ajunge la nivel de nativ asta e....sa traiesti in tara respectiva. Sa vorbesti in limba respectiva, sa citesti in limba respectiva, sa gandesti in limba respectiva.


Eu o vad ca un fel de neo-colonialism. De ce ? Pentru ca un nevorbitor de engleza are un dezavantaj in lumea asta noua.

Si din anumite puncte de vedere este si un dezavantaj...esti mai confuz...multe cuvinte le stii in engleza, nu in romana. Si iti afecteaza exprimarea.

Iti dau un exemplu din engleza

"in light of recent events"

In romana, tradus "in luminca evenimentelor recente"...expresia respectiva nu prea e folosita de romani...eu cel putin n-am auzit romani sa se exprime asa. Si cine foloseste expresia respectiva, e clar importata din vest Posted Image...adica, gandeste un pic in engleza. Dar e ceva ce nu tine de cultura noastra...e altceva.
Omule, asta se intamplain principal tocmai din cauza ca nu o vorbesti de mic. Asa, ai avea o sansa. Tot asa, daca am avea o lingua franca in Europa, bulgarii ar putea veni in Ro sau Hu fara mari probleme, la lucru... Vrei sa spui ca e mai bine ca mama mare sau ca Ion Iliescu? Nu pot sa cred. Sigur ca nu o sa ajungi niciodata la nivelul ujnui nativ, dar totusi te poti angaja.


Ce spui tu seamana cu ce auzeai in anii 90 la avocati, medici, non-ITisti etc - dom'le, nu suntem ingineri, n-o sa invatam noi acum calculatoare, sa ne lase in pace - erau cursuri PC pentru oamenii ajunsi la 40-50-60-xx ani...

View Postbettrik, on 03 iulie 2023 - 18:39, said:

De fapt te ajuta sa intelegi tot felul de chestii, tutoriale, pana si un manual de utilizare original daca nu mai ai copia in romana sau te ajuta sa faci o comanda din strainatate a ceva ce nu gasesti la tine in tara, in concluzie te ajuta sa te dezvolti. Dezvoltarea sigur e o basina...
Bineinteles - documentatii, manuale, specificatii tehnice etc etc.

Dar ganditi-va si la cei ce vin la lucru din Asia si poate nu vor decat sa stea cativa ani, si stiu ceva engleza. Pentru ei e practic sa vorbeasca in engleza in continuare...

Edited by aaaa4567, 03 July 2023 - 18:43.


#177
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 22.06.2023

View Posttytysor, on 03 iulie 2023 - 18:17, said:

Este destul de folosita expresia si la noi!


Cind a fost asta?

Eu n-am auzit-o....si daca e folosita de romani, e clar influenta din vest.

La fel cum avem noi vorbe " nu stiu altii cum sunt" - Creanga...sau "daca dragoste nu e, nimic nu e" (sau diverse exprimari de genul asta) - asta vine din Biblie...d-aici a luat-o si Marin Preda.

View Postaaaa4567, on 03 iulie 2023 - 18:42, said:

Omule, asta se intamplain principal tocmai din cauza ca nu o vorbesti de mic. Asa, ai avea o sansa. Tot asa, daca am avea o lingua franca in Europa, bulgarii ar putea veni in Ro sau Hu fara mari probleme, la lucru... Vrei sa spui ca e mai bine ca mama mare sau ca Ion Iliescu? Nu pot sa cred. Sigur ca nu o sa ajungi niciodata la nivelul ujnui nativ, dar totusi te poti angaja.


Ce spui tu seamana cu ce auzeai in anii 90 la avocati, medici, non-ITisti etc - dom'le, nu suntem ingineri, n-o sa invatam noi acum calculatoare, sa ne lase in pace - erau cursuri PC pentru oamenii ajunsi la 40-50-60-xx ani...


Bineinteles - documentatii, manuale, specificatii tehnice etc etc.

Dar ganditi-va si la cei ce vin la lucru din Asia si poate nu vor decat sa stea cativa ani, si stiu ceva engleza. Pentru ei e practic sa vorbeasca in engleza in continuare...

Fac engleza de la gradinita..am fost si la FILS. Dar, ti-am spus, am intalnit o singura persoana care sa duca engleza la nivel de nativ si sa poate sa schimbe din engleza in romana.

Vreau sa spun ca sunt atat avantaje cat si dezavantaje cu o limba straina. Ideea e sa ai o limba de baza. Sa nu mergi cu doua limbi in acelasi timp. E mai mult un dezavantaj.

#178
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
Exact. Nu stiu ce nivel foarte inalt de engleza ar trebui sa cunosc ca sa imi fie confortabil sa ascult muzica in engleza, sa citesc stiri in engleza sau sa lucrez cu engleza toata ziua la locul de munca fara sa ma oboseasca, enerveze sau sa simt macar disconfort mult mai mare decat daca as presta acceasi munca dar fara limbi straine. Oricand prefer in romana chiar si daca e vorba doar de cuvinte din engleza care le-am memorat cumva.

View PostKiloW, on 03 iulie 2023 - 12:25, said:

niciun business nu poate supraviețui doar pe o piață minuscula cum ar fi cea belgiana de exemplu. Ori o arzi global ori dispari.
Nici un magazin sau bar? Nici o cafenea, frizerie, brutarie, amanet, etc. chiar nimic sa nu poata supravietui in Belgia la nivel local nu global? Mai sa fie.

#179
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,718
  • Înscris: 08.01.2021
Sa nu uitam de păcănele. Deși sunt șanse majore să fie made in China și sa vina cu manualul în engleza :D

#180
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 18.10.2011

View PostJimbo91, on 03 iulie 2023 - 19:35, said:

Eu n-am auzit-o....si daca e folosita de romani, e clar influenta din vest.

La fel cum avem noi vorbe " nu stiu altii cum sunt" - Creanga...sau "daca dragoste nu e, nimic nu e" (sau diverse exprimari de genul asta) - asta vine din Biblie...d-aici a luat-o si Marin Preda.



Fac engleza de la gradinita..am fost si la FILS. Dar, ti-am spus, am intalnit o singura persoana care sa duca engleza la nivel de nativ si sa poate sa schimbe din engleza in romana.

Vreau sa spun ca sunt atat avantaje cat si dezavantaje cu o limba straina. Ideea e sa ai o limba de baza. Sa nu mergi cu doua limbi in acelasi timp. E mai mult un dezavantaj.
Nu stiu exact ce intelegi prin 2 limbi in acelasi timp. S Adica tu zici ca daca e invatat de mic copilul si romana si engleza (sa zicem parinti) atunci nu va vorbi la fel de bine cele 2 limbi? OK, poate nu va avea vocabula la feld e bogat, dar totusi...

Nu stiu, pentru mine e esential sa vorbeasca copiul intr-o limba de circulatie, cat mai aproape de nativ, sau macar aproape profesional. Motivele sunt evidente.

View PostLunaCrystal, on 03 iulie 2023 - 20:54, said:

Exact. Nu stiu ce nivel foarte inalt de engleza ar trebui sa cunosc ca sa imi fie confortabil sa ascult muzica in engleza, sa citesc stiri in engleza sau sa lucrez cu engleza toata ziua la locul de munca fara sa ma oboseasca, enerveze sau sa simt macar disconfort mult mai mare decat daca as presta acceasi munca dar fara limbi straine. Oricand prefer in romana chiar si daca e vorba doar de cuvinte din engleza care le-am memorat cumva.


Nici un magazin sau bar? Nici o cafenea, frizerie, brutarie, amanet, etc. chiar nimic sa nu poata supravietui in Belgia la nivel local nu global? Mai sa fie.
Ba da, poate. Dar intelege ca, neavand o limba de circulatie in buzunar, te privezi de niste oportunitati enorme. Sigur ca daca vrei s astai la brutaria sau coafura din comuna, atnci no problem. Dar, chiar si asa... cine iti garanteaza ca intr-o zi nu trebuie sa iti iei lumea in cap:
- ti se imbolnaveste copilul de o boala serioasa si trebuie sa stai prin spitale cu anii, in alta tara, timp in care mai si lucrezi cate ceva
- ai salariu mic in tara, se inchid industriile (anii 90, profesori, educatori, mai toate meseriile de acum 20 de ani de fapt...), esti fortat sa pleci etc. Te bate sotul, ai sefi abuzivi etc. Te saturi de drumuri, coruptie, institutii, doctori, justitie. Ti se ia, vrei un reset. Crezi ca merge cu psiholog? Posted Image

Nu ai trait d-astea? Las' ca am trait eu. Am fost printre primii in clasa si la un moment dat abia aveam ce manca. Si eram buni la o limba straina, dar ce folos ca imi erau greu sa vorbesc...

Pe bine, daca as avea un partener care ar pune in discutie necesitatea unei astfel de limbi, ar fi foc si jale...

Edited by aaaa4567, 03 July 2023 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate