Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

De ce am cere bacalaureatul pentru meseriile simple?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#145
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 14.03.2013

 Ale-Helen-19, on 27 iunie 2023 - 22:11, said:

Tocmai... Daca nu iei examenul la timpul lui, ajungi peste ani sa ai regrete si frustrari. Apare familia, poate un copil, o boala, nu iti permiti nimic si atunci intervine neputința. Abia abia te descurci cu o facultate (stiu ce spun, sunt inginer si tot nu-mi ajung banii). Te trezesti la 40 de ani ca abia ai ce pune pe masa si ca nu poti face nimic sa iti gasesti un loc de munca mai bun. Practic, iti nenorocesti viața pentru ca ce sa vezi... Sunt si oameni care cumva reusesc in viata si fara bac, dar crede-mă, nu vrei sa speri la asa ceva. Vrei sa actionezi.
Ce sa vezi, nu ai avut chef de invatat in scoala (si nu ma refer la ultima saptamana inainte de bac) cand aveai ocazia. Asta e.

#146
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,054
  • Înscris: 03.02.2014
Daca acum 2 zile am zis ca la mate as face de un 6, azi la fizica as face de un 4. Problemele par simple, dar pur si simplu nu mai stiu formulele. Desigur as putea da bac-ul la info unde il trec fara probleme (doar trebuie sa reinvat sintaxa de C/C++), dar acum 15 ani l-am dat la fizica si am zis sa fac comparatie directa.

Asa ca previziunea mea ca daca imi dai o luna sa invat trec bac-ul fara probleme, e ok. 1 saptamana as sta sa invat la mate si fizica/informatia si apoi 3 saptamani pt comentarii la romana.

#147
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 18.10.2011

 LunaCrystal, on 27 iunie 2023 - 16:58, said:

Nu știu (dacă și in română greșesc îți dai seama ce rău stau cu engleza, am deschis și topic aici acum 3 ani pe tema asta) și nici nu prea am interes din punct de vedere al angajatorilor - despre ăștia e topicul - mai degrabă accepta pe unul ce face mari greșeli in română, are bacul luat dar știe engleză la nivel mediu decât pe unul ce poate nu are nici bacul luat, nu știe engleză dar scrie corect în română.

Ți se pare corect să fie mai importantă limba engleză decât să ști să scrii corect în română?




Nimic, ei au decis cumva că engleza e deosebit de importantă în aproape orice afacere cam pentru orice poziție.
Din anumite puncte de vedere da: sunt tineri, au viata in fata, ar trebui sa fie usor de migrat pe piata muncii din EU/etc. De ce i-ai crampona in limba romana???

Engleza este deosebit de importanta nu numai in business, ci si in orice domeniu de activitate. Si camerista sa fii, iti trebuie engleza! Altfel, ramai captiv pietei muncii din Romania, teribil de prost platita (in mare).

As da examen obligatoriu la limba engleza, sa terminam cu prostiile (toate luimbile sunt importante) - in practica nu poti invata decat maximum 2-3 limbi... Si nu e nevoie!

#148
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,657
  • Înscris: 20.10.2006
Așa o zici de parcă nu știu să ceară engleză și pentru cameriste în România. Sunt curios cât va dura până vor cere engleză și pentru a fi casier la amanet, cam singurul domeniu pe aici unde încă nu am văzut să ceară engleză.

#149
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 03.03.2016
Adică dacă ai absolvit o școală profesionala ești analfabet funcțional? ca nai bacul

#150
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007

 Vlad_22, on 27 iunie 2023 - 17:59, said:

Hai las-o, cu câți nemți, francezi etc. ai intrat tu în contact? Asta și ia învață tu maghiara ori croata, cehă, slovenă, slovacă dacă stai acolo doar 1-2 săptămâni, maxim, ca și turist... Hai că nu ai fost inspirat.

La chestii de business și nu numai, turism, entertainment nu ai cum să eviți engleza...

pai se vede si in online, daca pe o platforma de SM este vorbarie, cu o limba slava nu este viitor, populatiile de audienta fiind restranse. Dar daca se vorbeste in engleza sau franceza este alta mancare de peste.
Eu urmaresc un canal pe yt al unui pilot care face "emisiuni" destul de bune. Elneste Suedez parca, casatorit in Spania. Daca isi facea canalul in limbile respective nu stiu daca isi aduna milioanele de abonati la fel de repede cum a facut in limba engleza.

Daca o luam dupa cifre, ar trebui sa rupem cate o boaba si in mandarina, aka chineza dar nu prea ma vad capabil.  Mi-ar trebui o ambitie uriasa sa invat singur chineza, ca sa ce? Sa citesc etichete pe cartoane?

 LunaCrystal, on 30 iunie 2023 - 19:02, said:

Așa o zici de parcă nu știu să ceară engleză și pentru cameriste în România. Sunt curios cât va dura până vor cere engleză și pentru a fi casier la amanet, cam singurul domeniu pe aici unde încă nu am văzut să ceară engleză.
astazi la vecini avenit o echipa de "muncitori" niste bieti sclaveti, cred ca unu sau doi din cei 5 aveau peste 18.. moldoveni din republica.. cel mai mic avea 15 ani, bun de lopata..  ce-o mai rupeau pe rusa..

Edited by tfmercedez, 01 July 2023 - 13:24.


#151
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 08.01.2021

 aaaa4567, on 29 iunie 2023 - 21:39, said:

) - in practica nu poti invata decat maximum 2-3 limbi... Si nu e nevoie!

La adulți da... Și alea prost.
La copii însă 4-5 se pot învață fără prea mare efort, aproape fără să-și dea seama.
Unii copii sunt trilingvi din pampers.

#152
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Hai să fim serioși, alea sunt excepțiile...

Marele atu e că ai multe oportunități profesionale cu atâtea limbi. Deja angajatorul te vede ca pe un om foarte serios și deja ai primul șanse la angajare.

Edited by Vlad_22, 01 July 2023 - 15:03.


#153
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 22.06.2023

 aaaa4567, on 29 iunie 2023 - 21:39, said:

Din anumite puncte de vedere da: sunt tineri, au viata in fata, ar trebui sa fie usor de migrat pe piata muncii din EU/etc. De ce i-ai crampona in limba romana???

Engleza este deosebit de importanta nu numai in business, ci si in orice domeniu de activitate. Si camerista sa fii, iti trebuie engleza! Altfel, ramai captiv pietei muncii din Romania, teribil de prost platita (in mare).

As da examen obligatoriu la limba engleza, sa terminam cu prostiile (toate luimbile sunt importante) - in practica nu poti invata decat maximum 2-3 limbi... Si nu e nevoie!

De fapt, in practica poti duce doar o limba...nici macar doua.

Engleza iti afecteaza limba romana si romana iti afecteaza engleza. Depinde de care ai nevoie mai mult. Poti sa vezi asta la romanii care au plecat prin strainatate. "Au uitat limba romana"...nu, realitatea e ca n-au mai practicat limba romana. Si eu am multe cuvinte pe care le stiu in engleza, dar, nu le stiu in romana.

In prezent se poate observa si un fel de combinatie intre engleza si romana...multi tineri se exprima in ambele limbi

Si fiecare limba are cultura ei.

Un exemplu il reprezinta cuvantul "hate"..tradus in romana inseamna "ura". Cu toate astea, modul cum este folosit cuvantul, cel putin in online (de regula un youtuber care raspunde la comentarii negative, va folosit termenul de "hate") - "throwing hate"...in romana "arunci cu ura"...sau o adaptare "ma urasti". Dar, nu e acelasi lucru. Nu transmite acelasi mesaj. Cel din engleza e mai docil, pe cand cel din romana e mai dur.

Si asta se aplica la foarte multe cuvinte.

#154
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015

 Jimbo91, on 01 iulie 2023 - 16:46, said:



De fapt, in practica poti duce doar o limba...nici macar doua.

Engleza iti afecteaza limba romana si romana iti afecteaza engleza. Depinde de care ai nevoie mai mult. Poti sa vezi asta la romanii care au plecat prin strainatate. "Au uitat limba romana"...nu, realitatea e ca n-au mai practicat limba romana. Si eu am multe cuvinte pe care le stiu in engleza, dar, nu le stiu in romana.

In prezent se poate observa si un fel de combinatie intre engleza si romana...multi tineri se exprima in ambele limbi

Si fiecare limba are cultura ei.

Un exemplu il reprezinta cuvantul "hate"..tradus in romana inseamna "ura". Cu toate astea, modul cum este folosit cuvantul, cel putin in online (de regula un youtuber care raspunde la comentarii negative, va folosit termenul de "hate") - "throwing hate"...in romana "arunci cu ura"...sau o adaptare "ma urasti". Dar, nu e acelasi lucru. Nu transmite acelasi mesaj. Cel din engleza e mai docil, pe cand cel din romana e mai dur.

Si asta se aplica la foarte multe cuvinte.
E normală folosirea neologismelor... Vezi OK, job, weekend, CV, marketing, broker, lobby, living-room, copy-paste, talkshow, podcast, software, IT etc.

Edited by Vlad_22, 01 July 2023 - 16:51.


#155
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 22.06.2023

 Jimbo91, on 01 iulie 2023 - 16:46, said:


De fapt, in practica poti duce doar o limba...nici macar doua.

Engleza iti afecteaza limba romana si romana iti afecteaza engleza. Depinde de care ai nevoie mai mult. Poti sa vezi asta la romanii care au plecat prin strainatate. "Au uitat limba romana"...nu, realitatea e ca n-au mai practicat limba romana. Si eu am multe cuvinte pe care le stiu in engleza, dar, nu le stiu in romana.

In prezent se poate observa si un fel de combinatie intre engleza si romana...multi tineri se exprima in ambele limbi

Si fiecare limba are cultura ei.

Un exemplu il reprezinta cuvantul "hate"..tradus in romana inseamna "ura". Cu toate astea, modul cum este folosit cuvantul, cel putin in online (de regula un youtuber care raspunde la comentarii negative, va folosit termenul de "hate") - "throwing hate"...in romana "arunci cu ura"...sau o adaptare "ma urasti". Dar, nu e acelasi lucru. Nu transmite acelasi mesaj. Cel din engleza e mai docil, pe cand cel din romana e mai dur.

Si asta se aplica la foarte multe cuvinte.
Editat.

"Ai putea sa traduci cuvantu "hate" altfel..."nu ma placi". Ar fi o traducere mai corecta.
Si asta se aplica la foarte multe cuvinte.
Ce vreau sa spun e ca, desi exista o traducere mot-a-mot, nu transmite acelasi mesaj."

 Vlad_22, on 01 iulie 2023 - 16:48, said:

E normală folosirea neologismelor... Vezi OK, job, weekend, CV, marketing, broker, lobby, living-room etc.


Depinde...eu nu vorbesc de neologisme.

#156
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 09.08.2005

 tfmercedez, on 27 iunie 2023 - 16:41, said:

pai o fi inginer silvic, desi nu mi-e clar ce anume se studiaza la silvicultura si nici de ce sunt numiti "ingineri".
Păduri - cultură, exploatare etc.
Altfel - chestia cu perpetuum mobile e de cultură generală plus cîteva minute de atenție la orele de fizică din școală. De aia zic zero carte. Mă întreb cum a învățat meserie inginerul tău...

#157
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Ți se pare corect să fie mai importantă limba engleză decât să ști să scrii corect în română?

Gasesc extrem de important sa stii sa te descurci (la nivel profesional, ideal) intr-o limba de circulatie internationala. Care inseamna acum, in primul rand,d e departe, engleza. Este absolut fundamental. Nu am facut engleza in scoala si liceu, ca nus e facea (am apucat vremurile mai vechi), am avut de pierdut enorm, a trebuit sa o invat in particular, nici acum nu o stiu foarte bine, ca un nativ adica, si cel mai probabil ca nu o voi sti ca un nativ toata viata, ca deh...

Repet: mi se pare extrem de important, mai cu seama daca vrei sa ajungi pe posturi de conducere, sau ce presupun relationare (medic, avocat) unde nu se prea poate fara...

Nici daca mi-ai zice ca vrei sa traiesti o viata la tara nu te-as lasa fara engleza. Ca nu se stie niciodata...

#158
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007

 radunic, on 01 iulie 2023 - 17:07, said:


Păduri - cultură, exploatare etc.
Altfel - chestia cu perpetuum mobile e de cultură generală plus cîteva minute de atenție la orele de fizică din școală. De aia zic zero carte. Mă întreb cum a învățat meserie inginerul tău...
al meu? Al tau!  Nu stiundespre ce vorbesti.

#159
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 08.01.2021

 Vlad_22, on 01 iulie 2023 - 15:00, said:

Hai să fim serioși, alea sunt excepțiile...


Poate, deocamdată... Însă lumea se amesteca, și copii cu părinți de origini diferite sau care vorbesc o limba acasă și alta la școală/pe strada devin din ce în ce mai frecvenți.

La un moment dat apăruse un articol care spunea ca s-au născut în străinătate mai mulți romani decât în România (ai mei included). Ăștia sunt minim bilingvi din pampers. Și învață alte limbi înspăimântător de repede dacă sunt expuși de mici chiar și fără să faci din asta un scop, ci pur și simplu natural. În bula mea (de căpșunari într-un oraș unde o treime din populație sunt străini) nu știu niciun copil de vârstă școlară care sa nu vorbească minim trei limbi.

#160
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 22.06.2023

 aaaa4567, on 01 iulie 2023 - 19:56, said:

Gasesc extrem de important sa stii sa te descurci (la nivel profesional, ideal) intr-o limba de circulatie internationala. Care inseamna acum, in primul rand,d e departe, engleza. Este absolut fundamental. Nu am facut engleza in scoala si liceu, ca nus e facea (am apucat vremurile mai vechi), am avut de pierdut enorm, a trebuit sa o invat in particular, nici acum nu o stiu foarte bine, ca un nativ adica, si cel mai probabil ca nu o voi sti ca un nativ toata viata, ca deh...

Repet: mi se pare extrem de important, mai cu seama daca vrei sa ajungi pe posturi de conducere, sau ce presupun relationare (medic, avocat) unde nu se prea poate fara...

Nici daca mi-ai zice ca vrei sa traiesti o viata la tara nu te-as lasa fara engleza. Ca nu se stie niciodata...

Eu am intalnit o singura persoana care putea sa duca engleza la nivel de nativ. Profesor universitar, scriitor, a predat 10-20 de ani in Anglia...se vedea. Batea americanii la engleza. Si putea sa schimbe cu usurinta din engleza in romana. O singura persoana :)....nici profesorii de engleza din liceu nu vorbeau o engleza buna...

Si una e sa scrii in engleza...alta e sa o vorbesti. Incearca sa o vorbesti sa vezi ce bine iti sade :)...

#161
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Depinde, sunt destui britanici, americani, canadieni, australieni etc. care nu prea stăpânesc engleza bine.

Degeaba vorbești limba respectivă, se observă cine citește și cine nu, că ai alt vocabular, altă cursivitate.

Orice limbă e mai ușor vorbită decât scrisă.

Edited by Vlad_22, 02 July 2023 - 01:37.


#162
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 22.06.2023

 Vlad_22, on 02 iulie 2023 - 01:37, said:

Depinde, sunt destui britanici, americani, canadieni, australieni etc. care nu prea stăpânesc engleza bine.

Degeaba vorbești limba respectivă, se observă cine citește și cine nu, că ai alt vocabular, altă cursivitate.

Orice limbă e mai ușor vorbită decât scrisă.

In engleza iti dai seama mai greu :P...Eu nu prea pot sa fac diferenta intre cine citeste si cine nu. Bine, e alt criteriu. La noi, conteaza gramatica, vocabularul....la americani de exemplu, conteaza altceva...cat de rapid vorbesti.

Totodata, engleza e o limba mult mai completa comparativ cu engleza....cel putin, eu asa o consider. Daca te uiti la americani, la fata lor, ce-am observat, e ca toti au cam aceiasi fata, O fata foarte deschisa...ei comunica mai mult prin cuvinte. Romanii in schimb, mai si gesticuleaza...de multe ori, nici nu trebuie sa cunosti anumiti termeni...tot te intelegi cu omul.

Iar pentru cine considera ca vorbeste o engleza avansata...ii recomand sa citeasca o carte in engleza. O sa dureze mult mai mult comparativ cu cititul unei carti in romana. Este important sa citesti carti cand esti mic....o carte citita la 10 ani, valoreaza cat 100 de carti citite la 30 de ani. Te ajuta extraordinar de mult. Eu n-am citit carti in engleza la varste fragede. Sunt limitat in engleza.


Si in lumea asta, unde engleza conteaza mai mult...cei care nu s-au nascut intr-o tara vorbitoare de engleza, sunt mai dezavantajati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate