Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

sunet analogic cu amplif full tube

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

 mael222, on 30 aprilie 2023 - 13:40, said:

ati cumparat un vinyl nou? Adele, Taylor Swift am luat recent
De ce sa iei vinilu' cand poti lua CD-u' ?
Ca inregistarrea in studio si procesarea in zilele noastre e digitala.  Se ma ialtereaza cand se afce conversia la analogic, discu' se zgarie...

Noua moda e full digital. Inclusiv ampu'

#20
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 13.11.2006
Oja am prins si eu la cablaje, smoala nu.
Burghie de 1 mm mai am si acum.
Pana si amplificator chel am, doar cu buton de power.
Erau alte vremuri, initiatorul probabil a ramas blocat acolo undeva...

#21
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 24.11.2006

 eiffel, on 30 aprilie 2023 - 18:29, said:

De ce sa iei vinilu' cand poti lua CD-u' ?
Ca inregistarrea in studio si procesarea in zilele noastre e digitala.  Se ma ialtereaza cand se afce conversia la analogic, discu' se zgarie...

Noua moda e full digital. Inclusiv ampu'

Nu e vorba neaparat de noua moda, fiecare procedeaza dupa cum considera ascultand ce-i place cel mai mult. mael222 face flood si trolleaza la greu, e foarte simplu. E al nu stiu catelea topic deschis de aiurea.

#22
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 05.04.2011
Smoala dizolvata în bezina, pusa într-un Rotring de 0,9; prin 1985

#23
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 24.11.2006
Cam asa ceva, cunoscatorii stiu despre ce este vorba. A fost, acum multi ani in urma, prin cretacic pe undeva. :lol:

#24
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 13.11.2006

 Victor5, on 30 aprilie 2023 - 18:52, said:

Smoala dizolvata în bezina, pusa într-un Rotring de 0,9; prin 1985
De pe atunci am ramas cu ideea ca e mai bine sa ai la casa omului ustensilele ideale, nu se stie cand te apuca sa lipesti cate ceva :D

[ https://scontent-fra5-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/326723364_759309995887140_4882293576110879602_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5cd70e&_nc_ohc=ZrcvvHc0zhMAX8lO5uW&_nc_ht=scontent-fra5-1.xx&oh=00_AfDIduqUXFzkf4bb-AJInz-P11ShVAg3J0jU_2G7IQMpwQ&oe=6453BA6B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,651
  • Înscris: 02.09.2006

 mael222, on 30 aprilie 2023 - 13:40, said:

pick-up cass mag
merg f bine cu un amplif full tube clasa A
eu am schimbat toate tuburile cu NOS (new old stock)
cine mai ascultă aparate analogice?
ati cumparat un vinyl nou? Adele, Taylor Swift am luat recent
De ce le-ai schimbat? cele originale erau de calitate speciala, pentru cunoscatori! daca nu le mai ai, te-ai pacalit!

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 red46, on 30 aprilie 2023 - 17:06, said:

ce v-a facut omul
mie chiar imi place ce posteaza
chiar nu inteleg
de ce atata ura
fata de el
.
fiecare om are o
pasiune
pe care doreste
sa o impartaseasca
cu ceilalti

Un frumos moment liric
Cu versuri
Bine alese...

#27
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,383
  • Înscris: 26.02.2008
Am și eu amplificator fara corectii MusicalFidelity b200 și pick-up Torrens  cu preamplificator separat. Am si vre-o 2 metri cubi de vinil-uri. Încă mai ascult câteva dintre ele când am nostalgii. Culmea e că băiatului meu, nascut în era digitală, îi plac micile „păcănituri” de pe viniluri, păcănituri pe care noi ne chinuim să le scoatem . Făceam amplificatoare, tot cu smoală, clorură ferică...toate cele  după scheme din Tehnium ale dl Mateescu și altii. Atunci aveam Delia modificată pt banda vest si prindeam sârbii de la postul 202 numai cu muzica „de afară” cu antenă YAGY cu 3 elemente cu amplificator cu bfr90.
Am avut o grămada de casetofoane si maguri de la cele rusești spre cele vestice dar si românești. Țin minte ca la un casetofon rusesc era un buton cu filtru de zgomot care se numea „ psssss”
Eeee. Vremuri.  

Am lut legatura cu digitalul printr-o pasiune comuna: Vangelis și un prieten cu rude în Franța. Am avut de mic acces la revista PIF  casete video cu Alien sau Predator dar si la cd-uri. Aveam deja vreo 4-5 bucăți dar nu avea cd player . După ceva timp ne-a trimis „ruda de dincolo” o combină cu cd player. Când am ținut prima data în mână un Cd cu Vangelis pe care scria DDD credeam că nu e adevărat. Suna demențial pt acele vremuri.

Eeee. Vremuri.

Acum, așa cum scriau colegii, flac-uri.  Un ssd de 1 tera, un DAC și gata.

Mai ascult viniluri sau benzi când sunt nostalgic

A... mai am si o colecție mare de minidiscuri  . Când am avut contact cu un minidisc, prin 1996 sau 97 cred,  aparat si mediu de stocare, am rămas șocat. Să poți scrie titlul melodiei pe suportul digital? Ce ? Se poate? ....Și mai e si ultra portabil......WAW....

Edited by orlandobarbulescu, 01 May 2023 - 04:26.


#28
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,432
  • Înscris: 23.05.2003

 orlandobarbulescu, on 01 mai 2023 - 04:24, said:


Acum, așa cum scriau colegii, flac-uri.  Un ssd de 1 tera, un DAC și gata.
Amen bro.

Da' tre' să recunosc că ai avut o tinerețe frumoasă. :)

Edited by burebista, 01 May 2023 - 07:33.


#29
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 24.11.2006

 tytysor, on 30 aprilie 2023 - 20:22, said:

De ce le-ai schimbat? cele originale erau de calitate speciala, pentru cunoscatori! daca nu le mai ai, te-ai pacalit!

Probabil ca vrea sa spuna ca le-a schimbat pe cele vechi cu altele noi, nefolosite din stocuri vechi, fabricate acum nu stiu cate zeci de ani dar in tot timpul asta au stat in depozite/magazii neutilizate. Greu sa intelegi "pasareasca" lui mael222, asta pentru noua generatie. Mai era un coleg pe aria de electronica ce ii spunea laptop-ului lectoc. Foarte dificil daca nu imposibil sa scrii corect romaneste sa inteleaga toata lumea. Exista persoane care se "murdaresc de engleza la gura", => "new old stock". Posted Image

Edited by un_el, 01 May 2023 - 10:32.


#30
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 orlandobarbulescu, on 01 mai 2023 - 04:24, said:

Aveam deja vreo 4-5 bucăți dar nu avea cd player . După ceva timp ne-a trimis „ruda de dincolo” o combină cu cd player. Când am ținut prima data în mână un Cd cu Vangelis pe care scria DDD credeam că nu e adevărat. Suna demențial pt acele vremuri.

Eeee. Vremuri.

Acum, așa cum scriau colegii, flac-uri.  Un ssd de 1 tera, un DAC și gata.

Mai ascult viniluri sau benzi când sunt nostalgic

Calatoria e mai interesanta decat destinatia :) Cautam un album luni de zile si cand il gaseam pe caseta la un amic credeam ca l-am gasit pe Dumnezeu . Acuma click - clik - click - done

#31
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 24.11.2006
Inainte vreme, trebuia sa "cunosti" muzica, acum exact cum ai spus. Imi aduc aminte cand avea un amic o "combina audio" de la Daewoo, a pus mana prin nu stiu ce minune pe un CD cu Vivaldi si anotimpurile. Cum am auzit, imediat m-am infiintat la usa lui cu o caseta in mana sa mi-o inregistreze si mie. Lui nu-i placea si nici nu-i place nici acum muzica clasica. Voia sa mai facem pauza intre inregistrari, eu nimic! Ma bucuram de sunetul pe care il avea CD-ul, pe vremea aia eu nu aveam asa ceva. Bineinteles ca inregistrarea de pe CD pe caseta era incomparabil mai buna fata de inregistrarea caseta-caseta. N-a mai contat ca interpretarea nu era facuta Itzhak Perlman, nu, se auzea mult mai bine fata de ceea ce eram eu obisnuit. Vremuri, au fost...

Edited by un_el, 01 May 2023 - 10:51.


#32
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 05.04.2011
Pe când un topic cu "casetele VHS mai naturale decât BD-urile"?

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
ala e un posibil flame pe alta arie ( Video ) Posted Image

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,122
  • Înscris: 28.10.2006
Stai ca nu a aparut @djl pe topic!
El e fan Laser Disc!
Normal calitate mai buna decat o caseta VHS sau chiar BetaMax, poate comparativ cu Video 2000 "de studiou", inregistrate "fata/verso"!
Da, nostalgia se poate rasfata cu viniluri, benzi/casete inregistrate in conditii de studio, pe scule PROFI, dar calitatea de pe digital n-o bate niciun analogic. Raportul semnal/zgomot este un prim criteriu.
Dinamica sunetului este mult peste orice inregistrare analogica, profi fiind ea, aceeaPosted Image

#35
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,383
  • Înscris: 26.02.2008
Nu înțelegeți greșit, nu sunt fan analog Posted Image doar că atunci când aveam viniluri aveam 18-25 de ani. De-aia îmi aduc aminte cu plăcerePosted Image

#36
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 05.04.2011
Singurul dezavantaj al digitalului: piratarea (clone identice cu originalul)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate