Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

sunet analogic cu amplif full tube

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
pick-up cass mag
merg f bine cu un amplif full tube clasa A
eu am schimbat toate tuburile cu NOS (new old stock)
cine mai ascultă aparate analogice?
ati cumparat un vinyl nou? Adele, Taylor Swift am luat recent

Edited by mael222, 30 April 2023 - 13:41.


#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
Doar aia care-s olimpici speciali! 😂 Alt topic marca mael222! Hai, lasa-ne! Te plictisesti grav sau ai nevoie de ajutor de specialitate? In ale electronicii ma refer!

Edited by un_el, 30 April 2023 - 14:15.


#3
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
va laudati cu cei mai multi membrii din România
si ce prostii scrii tu?

Edited by mael222, 30 April 2023 - 14:24.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Alt topic deschis la plesneala.

#5
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
edigee de la tine chiar aveam pretentii
te-am citit mult

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Edigee, daca te-a citit mult si asta e tot ce produce omul, inseamna ca avem o problema cu tine, muahahaaa....

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,121
  • Înscris: 28.10.2006
Io crede ca mael are probleme cu noi.
Noi astia bosorogi, cu urechi de lana, indobitociti de digital.
Dap, io am inca si casetofon deck, si pick-up cu viniluri.
Magnetofon am avut, l-am dat prin 2000, un Akai GX 636.
Acu' ascult flac-uri, CD-uri si ceva streaming. Radio Garden de ex. Orice gen de muzica din oricare colt al lumii!

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,761
  • Înscris: 19.03.2022
Despre digital se spune ca nu mai introduce alte semnale la semnalul original. Problema digitalului e calitatea conversiei, adica nu exista echipamente care sa urmareasca cu mare fidelitate originalul si sa-l converteasca.  Chiar si la 24 biti tot nu reuseste o conversie fidele.
Avantajul la digital e ca odata convertit asa ramane, pe cand semnalul analogic se degradeaza pe orice suport . De fapt suportul de stocare e cel ce se degradeaza.

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
Nu te (va) mai obosi(ti), omul e in lumea lui. Eu am tras ceva concluzii in privinta lui dar le pastrez pentru mine.

View Postmael222, on 30 aprilie 2023 - 14:23, said:

va laudati cu cei mai multi membrii din România
si ce prostii scrii tu?

Cine se lauda cu cei mai multi membrii din Romania? Cui i te adresezi? Bai olimpicule, vezi c-o dai ca de fiecare data cu mucii in fasole: https://dexonline.ro/definitie/membru, te-ai "prins" care-i faza? Sau scrii din nou pentru tanara generatie? :lol:

Eu scriu prostii? Singurul care abereaza de fiecare data esti tu cu topicurile deschise, exact asa de "chielea" p....i, intelegi ce vreau sa spun?

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,121
  • Înscris: 28.10.2006

View PostPaco_ste1, on 30 aprilie 2023 - 15:41, said:

Despre digital se spune ca nu mai introduce alte semnale la semnalul original. Problema digitalului e calitatea conversiei, adica nu exista echipamente care sa urmareasca cu mare fidelitate originalul si sa-l converteasca.  Chiar si la 24 biti tot nu reuseste o conversie fidele.
Iegzista(sic!) si inregistrari 100% digitale, unde nu mai este nevoie de conversie din analogic. SI cam este regula azi.
Inclusiv vinilurile lansate acum sunt presate in stil clasic, dar inregistrarea feed-ului este digitala.
Io am de pe vremea RSR cateva viniluri de acest gen. Muzica clasica, pian, vioara, ghitara rece.
Mare diferenta fata de inregistrarile Electrecord!
In cazul streaming-ului, calitatea este data de emitator. Poate sa fie o sursa "curata", poate sa fie o melodie rara, calitatea sursei fiind...aia care e!

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 06.03.2016
ce v-a facut omul
mie chiar imi place ce posteaza
chiar nu inteleg
de ce atata ura
fata de el
.
fiecare om are o
pasiune
pe care doreste
sa o impartaseasca
cu ceilalti

#12
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmael222, on 30 aprilie 2023 - 13:40, said:

pick-up cass mag
merg f bine cu un amplif full tube clasa A
eu am schimbat toate tuburile cu NOS (new old stock)
cine mai ascultă aparate analogice?
ati cumparat un vinyl nou? Adele, Taylor Swift am luat recent
Daca ai drum prin DE, treci pe la mine sa iti dau o scula sa asculti vinyluri, sta degeaba neatins de multi ani, prin podul casei...

[ https://scontent-fra5-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/344257195_972250437276578_7504359329798685841_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=8TGR4L4Qss8AX_-qmuj&_nc_ht=scontent-fra5-2.xx&oh=00_AfAtfsGpZAMyoRNS0ZgsYNJfDKvISEQKnBNuUzpbPJ-DKg&oe=64547036 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
Iote ca eu doar de-al naibii mi-am pus Denonu' la treaba! Posted Image M-a apucat o asa nostalgie, benzi pentru magnetofon, casete, lampi, da' mi-a trecut instant. Am zis ca-i mai bine cu "blushtutz", streaming, aplicatie direct de pe telefon samd. Nu ca n-as da o fuga sa iau Tesla B115 sa-l pun la treaba, dar ma cam doare spatele, data viitoare cand mai deschide mael222 un topic de genul asta o sa-l aduc si o sa pun in functiune si "hibridul" pentru casti. Ar merge si fara magnetofon, da' n-am bere, nu-i dispozitia necesara momentan.

Edited by un_el, 30 April 2023 - 17:42.


#14
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 13.11.2006
Am mai gasit prin pod un tv portabil pe lampi in cutia originala si mini-diskuri sigilate :D

Daca tot vorbim de muzica, prea complicat cu blushtutz si aplicatii de pe telefon, mai bine direct din NAS redat direct prin procesorul marantz si mai departe amp si boxe, adica mult mai comod, timp mai mult pentru bere :P

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
Pai in cazul asta cauta-l pe djl alias Stefan, lui ii plac asemenea lucruri Posted Image, nu fac misto.
Merge si de pe NAS in cazul meu, doar ca pe ala am alte chestii, "stie" si de asa ceva Denon-ul, la NAS ma refer. Plus multe alte lucruri, destept dom'le! La peste 500 GB de melodii in formate lossless pe HDD-ul laptopului, imi ajung, momentan. Daca ma plictisesc de ele mai exista si alte surse de muzica, nu-i problema.

Edited by un_el, 30 April 2023 - 18:09.


#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 05.04.2011
"amplificatorul are nevoie de corectii daca nu e pentru noi"?!?!

#17
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 13.11.2006

View Postun_el, on 30 aprilie 2023 - 17:55, said:

La peste 500 GB de melodii in formate lossless pe HDD-ul laptopului, imi ajung, momentan.

Asta implica iarasi un dispozitiv ponit, la laptop ma refer :D
Mai bine infigi hdd-ul in usb la denon si ai scapat de o treaba.

#18
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 24.11.2006
Victore, tu nu stii nimic! Cand iti cumperi un amplificator sa n-ai nimic pe el, sa fie chel! Nu balans, nu egalizator, absolut nimic, zero, atunci e pentru tine. Imi aduc aminte cu placere vremurile cand strangeam bani sa fac amplificatoare de unul singur, degete fripte, decapat cu aspirina, corodat cablaje cu acid azotic sau clorura ferica, trasat cablaje cu oja sau smoala ulterior cu marker, gaurit cu burgie de 0,1mm, asezat cu toata greutatea intr-o palma pe letconul incins la maxim, cum am mai urlat atunci, curentat, etc. etc. Cand reuseam sa le construiesc si un egalizator ziceam ca l-am prins de Dumnezeu de un picior.
Din astea ar trebui sa cunoasca si mael222, chiar mai mult de atat, din cate sustine a terminat o facultate de profil (de construit cladirea probabil), eu n-am studiile lui. Electronica e doar un hobby colateral pe langa multe altele.

View PostDY2, on 30 aprilie 2023 - 18:17, said:

Asta implica iarasi un dispozitiv ponit, la laptop ma refer Posted Image
Mai bine infigi hdd-ul in usb la denon si ai scapat de o treaba.

Stiu, da' eu cand ascult muzica mai arunc cate o privire pe internet, n-are rost. N-am ce HDD sa infig direct in portul de USB si nici pe NAS sa-l pun, daca-i in laptop. :P Las' ca merge asa, cand voi simti nevoia trimit melodiile direct pe NAS si am scapat de-o grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate