Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 

Acumulator pylontech și invertor effekta ax-m 5kva comunicare/monitorizare! !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Taru

Taru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014
Va salut domnilor!
Am tot cautat peste tot dar nimic concret!
Poate cineva folosește aceasi configurație ca și mai jos sau știe...:
Am un invertor effekta ax-m 5000-48(port rs232) și un acumulator pylontech us3000(port rs485)!
Se pot pune în comunicare?
Se poate monitoriza?
Se pot conecta la pc?
Dacă da, de ce mufe am nevoie?
Care sunt setările cele mai bune pentru raport cicluri de viață/kw consumat!?
Ma interesează setările:
Punctul 1. SOL sau SBU,
punctul 2. Curent încarcare
punctul 12.
Punctul 13.
Punctul 16. CSO sau OSO
punctul 26.
punctul 27.
Punctul 29.
Si dacă cumva aveți și alte sugestii pentru alte puncte, îmi puteți recomanda orice credeți ca este relevant pentru o funcționare optima între aceste invertor și acest acumulator prin comunicare sau fără! Mulțumesc anticipat!

Edited by Taru, 08 March 2023 - 09:10.


#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,970
  • Înscris: 22.12.2005
pai daca ai avut banuti pt acumulator ( care intre noi fie vorba e dublu cel putin fata de pretul "ionului"). - nu te mai stresa cu setarile pt ca se negociaza direct intre invetor si acumultor odata ce i-ai conectat.

fara comunicare inseamna ca l pui pe "user" deci pierzi exact "inteligenta" din el.

ca idee, nu toti avem manualul invetorului tau (la al meu nu sunt identice :)), daca insisti sa mergi pe "user" atunci pune detaliile la fiecare punct.
si inca ceva - cine ti-a facut sistemul nu a setat si astea? E putin dubios..

#3
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 18.10.2006
Invertoarele care pot comunica cu bateriile au un port dedicat marcat de obicei "BMS" (rs485) si optiuni specifice in meniu. Portul rs232 este ptr. monitorizarea invertorului, nu poate comunica prin el cu bateriile. Pentru valori "user" vezi topicul de baterii litiu,  unde acu ceva timp am postat setarile ptr USC2000. Mai sunt posturi cu valori si de la alti colegi de pe forum.

#4
Taru

Taru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014

 foxbat, on 08 martie 2023 - 09:17, said:

pai daca ai avut banuti pt acumulator ( care intre noi fie vorba e dublu cel putin fata de pretul "ionului"). - nu te mai stresa cu setarile pt ca se negociaza direct intre invetor si acumultor odata ce i-ai conectat.

fara comunicare inseamna ca l pui pe "user" deci pierzi exact "inteligenta" din el.

ca idee, nu toti avem manualul invetorului tau (la al meu nu sunt identice :)), daca insisti sa mergi pe "user" atunci pune detaliile la fiecare punct.
si inca ceva - cine ti-a facut sistemul nu a setat si astea? E putin dubios..

Va salut! Și va mulțumesc pentru răspuns!
Acumulatorul l-am cumpărat folosit la fel ca tot sistemul(invertor, panouri) sa vad sa îmi fac o idee despre panourile fotovoltaice! Și am instalat totul singur de la 0,inclusiv suportul pe sol al panourilor! Am văzut diferite păreri diferite pentru setările manuale de la user! Și as fi vrut sa știu care ar fi cele mai bune setări!

 dakota, on 08 martie 2023 - 17:42, said:

Invertoarele care pot comunica cu bateriile au un port dedicat marcat de obicei "BMS" (rs485) si optiuni specifice in meniu. Portul rs232 este ptr. monitorizarea invertorului, nu poate comunica prin el cu bateriile. Pentru valori "user" vezi topicul de baterii litiu,  unde acu ceva timp am postat setarile ptr USC2000. Mai sunt posturi cu valori si de la alti colegi de pe forum.

Va salut! Și mulțumesc pentru răspunsul dvs! Am văzut diferite mufe modificate pe forumuri pentru a face comunicare între rs485 și rs232 însă nu știu cât de bine funcționează treaba asta!
Cât despre setările la user am văzut și aici diferite păreri dar care este cea mai bună variantă? După care sa ma iau? :)
Asta încerc sa aflu care ar fi setările cele mai bune pentru a nu suprasolicita acumulatorul și pentru a avea un consum decent din el!
Și aici sunt multe păreri! Sunt oameni care spun ca nu e ok sa îl încarci 100% sau sa îl descarci 90%!
Și Sunt oameni care spun ar trebui sa faci lucrul asta!
De ce ar trebuie făcut și de ce nu!?
Când trebuie făcut și când nu?
Sunt multe de discutat și cred ca pe un forum ca acesta ar trebui sa se poată discuta cât mai multe aspecte pentru a lămuri cât mai mulți oameni!


 foxbat, on 08 martie 2023 - 09:17, said:

pai daca ai avut banuti pt acumulator ( care intre noi fie vorba e dublu cel putin fata de pretul "ionului"). - nu te mai stresa cu setarile pt ca se negociaza direct intre invetor si acumultor odata ce i-ai conectat.

fara comunicare inseamna ca l pui pe "user" deci pierzi exact "inteligenta" din el.

ca idee, nu toti avem manualul invetorului tau (la al meu nu sunt identice :)), daca insisti sa mergi pe "user" atunci pune detaliile la fiecare punct.
si inca ceva - cine ti-a facut sistemul nu a setat si astea? E putin dubios..

Și încă ceva vreau sa va întreb!
De ce cablu sau altceva as avea nevoie pentru a Monitoiza acumulatorul pe un PC saau pe un telefon?

#5
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Doar trebuie sa cauți, mai greu e cu mură-n gura. https://forum.softpe.../#entry29641931

#6
Taru

Taru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.10.2014

 catalincre, on 08 martie 2023 - 21:46, said:

Doar trebuie sa cauți, mai greu e cu mură-n gura. https://forum.softpe.../#entry29641931

Salut!
Și cum ți se pare monitorizarea?
Merge totul în parametri?
Ce invertor ai (comunica, cu bateria)? Dacă vrei Trimite-mi te rog și mie câteva poze cu mufele, cu modulul wifi, cu software-ul..."mura-n gura"! :))
Când ai timp!

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,970
  • Înscris: 22.12.2005
solar assistant e ce trebuie.
https://solar-assistant.io/

totusi - exista o limita intre a face totul singur (din intrebari rezulta un grad mic de cunostinte in domeniu) folosind informatii  " de pe forum" si a apela (cel putin pentru partea de consultare + proiect + instalare in punctele "sensibile"). Stiu ca pare "ikea" style insa curentul nu e prea prietenos cu viata.
Pe forum exista multa informatie ( chiar proiecte explicate pas cu pas) si personal mi-a folosit mult in intelegere si optimizare/exploatare corecta insa sunt oarecum in domeniu.
de exemplu - alegerile pe care le-ati facut (invertor, baterie. panouri) au avut in spate niste"sfaturi". Nu neaparat optime. (vorbim de bani si de eficienta).Puteti incepe de acolo cu intrebarile, sistemele DIY  sunt foarte ok si au la baza o documentare (nu neaparat superformalizata ) buna.

sugerez consultarea topicurilor respective si revenirea cu intrebari (la care nu s-a raspuns deja de100 de ori :) ).

Postarea mea are ca scop indrumarea spre o anumita "standardizare" in abordarea proiectelor de acest gen.
Pe scurt (pe vremea mea era o vorba) - Masori de 100 de ori si tai o singura data.

In aceasta ordine:)

Doamne ajuta si spor in toate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate