Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Pilonul II de pensii - mostenire contributie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey, recent a decedat mama si mi-am amintit ca aceasta avea acea contributie la pilonul ii, am facut un cont pe platforma celor ce administra contributia ei si observ ca s-a strans o suma destul de maricica.

In trecut mostenitorul putea doar sa transfere acea suma de bani in fondul lui si sa o primeasca la pensionare.

Am gasit acest articol in care se spune ca s-ar fi schimbat ceva si acum se poate incasa acea suma direct de catre mostenitor
https://www.euronews...rati-banii-dupa

Pe site la Generali vad ca au schimbat modelul de cerere si nu mai apare nimic despre mutarea fondului catre fondul mostenitorului

Stie cineva ce modificari au aparut si care este procedura in momentul de fata?

#2
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Se poate transfera in mod cert.

Vezi sa nu te autodenunti ca ai facut fapta penala de a deschide cont pe numele decedatei dupa decesul acesteia.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 38
(1) În cazul decesului unui participant înainte de transferul activului personal net către un fond de plată a pensiilor private, beneficiarilor li se deschide câte un cont la ultimul fond de pensii la care a contribuit participantul decedat, în care se transferă activele cuvenite fiecăruia.
(2) Drepturile beneficiarilor prevăzuți la alin. (1) sunt aceleași cu cele ale participanților la acel fond de pensii.
(3) Beneficiarul are dreptul să opteze între:
a) cumularea conturilor, dacă are calitatea de participant la un fond de pensii;
b) plata unică sau plăți eșalonate în rate pe o durată de maximum 5 ani, fără a datora penalități, indiferent dacă beneficiarul are sau nu calitatea de participant.
(4) Plata drepturilor beneficiarului se face în termen de 30 de zile calendaristice de la data solicitării acestora.


Oricum, fara certificat de mostenitor, nu cred ca poti face ceva.

10. beneficiar - moștenitorul participantului, definit conform prevederilor Codului civil;

Edited by pasilla, 03 February 2023 - 18:17.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu
Se dezbate succesiunea la notar iar banii adunati in Pilonul II trebuie mentionati la "bunuri mobile"
Cu hartia de la notar te prezinti la fondul de pensii ... faci cerere ... alea ... alea

Cam asta e

P.S. - daca sunt mai multi mostenitori se impart banii

#5
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 sftp, on 03 februarie 2023 - 18:06, said:

Vezi sa nu te autodenunti ca ai facut fapta penala de a deschide cont pe numele decedatei dupa decesul acesteia.

Ce lege am incalcat? oricum eu ii administram totul legat de online , aplicatii bancare, adrese de email, aveam acordul ei.

 pasilla, on 03 februarie 2023 - 18:14, said:


Oricum, fara certificat de mostenitor, nu cred ca poti face ceva.

10. beneficiar - moștenitorul participantului, definit conform prevederilor Codului civil;

In articolul ala scrie ca ar fi sufiecienta dovada ca esti ruda cu decedatul, probabil o sa sun luni sa vad

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 ccristyan, on 03 februarie 2023 - 18:24, said:

Ce lege am incalcat? ....

articolul 360 din codul penal (inchisoare 6 luni-5 ani).

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se pot retrage banii fără certificat de moștenitor, suni degeaba.
Uite un model de cerere de restituire pentru moștenitori, e de la Allianz și o să găsești în el toate informațiile de care ai nevoie.
https://www.allianzt...e_deces_PII.pdf

Sfatul meu e să nu te grăbești să-i ceri nici dacă se dezbate succesiunea în următoarele luni. De anul viitor se schimbă modul de impozitare și o să primești bani mai mulți. Pun un info de la BCR că e ușor de înțeles:

Quote

Începând cu 1 ianuarie 2024, contribuțiile la pensiile private Pilon 2 și Pilon 3 nu vor mai fi impozitate la plata sumelor acumulate în conturile de pensie privată. Impozitul se va aplica doar câștigurilor nete rezultate în urma investirii acelor contribuții de către administratorii fondurilor de pensii private, din care se deduce același plafon neimpozabil de 2.000 lei, și, după caz, contribuția de asigurări sociale de sănătate.

Ce înseamnă acest lucru?
Practic nu se vor mai impozita contribuțiile acumulate de-a lungul timpului în fondurile de pensii Pilon 2 și Pilon 3 și pentru care, în unele cazuri, participanții au plătit deja impozit (impozitul pe venitul din care se realizează economisirea pentru pensia privată, adică venituri de natură salarială ori asimilate acestora).
Mai exact, impozitul se va aplica doar pentru câștigul adus de sumele economisite în fondurile de pensii private, nu și pentru sumele efective ce au fost economisite pentru pensie, așa cum se întâmplă în prezent.

Ce opțiuni au participanții?
Cei care doresc să își retragă banii de pensie, în condițiile legii, o pot face sub forma unei plăți unice sau eșalonat, în tranșe egale, în cuantum de minim 500 lei, pe o durată de maxim 5 ani.
În prezent, în ambele cazuri, sumele cuvenite a fi încasate vor fi impozitate conform legislației  valabile până la 31.12.2023, adică atât pe contribuțiile plătite de participanți, cât și pe câștigurile realizate în urma plasamentelor efectuate de administratorii fondurilor de pensii private care administrează banii participanților. Momentan, plata drepturilor de pensie privată în formă eșalonată poate aduce beneficii fiscale prin aplicarea plafoanelor netaxabile din punct de vedere CASS și impozit pe venit pentru fiecare rată lunară încasată (adică acel plafon neimpozabil de 2.000 lei / lună).

Participanții care îndeplinesc condițiile prevăzute de lege și depun cerere pentru a încasa banii de pensie privată după 1 ianuarie 2024 vor beneficia de noile prevederi ale Codului Fiscal, profitând astfel de scutirea de impozit pe contribuții prevăzută de modificarea Codului Fiscal.

Băieții cu Codul penal, nu că n-ați avea dreptate când ziceți că nu e legal ce a făcut, dar sunt de părere că îl speriați degeaba. Nu l-a făcut ca să scoată banii, ci doar ca să se informeze.

#8
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Nu cred ca o sa iti transfere doar pe baza dovezii ca ai fost ruda (presupun ca te referi la certificat de nastere). Vor dori un certificat de mostenitor deoarece bunul (fondul) face parte din masa succesorala si se imparte la toti mostenitorii.
Cum esti tu ruda cu mama sunt si ceilalti 8 frati (sa spunem ca ar exista), ori in cazul acesta cine ia banii, ala care sparge usa la prima ora sa depuna cererea?

 ccristyan, on 03 februarie 2023 - 18:24, said:

Ce lege am incalcat? oricum eu ii administram totul legat de online , aplicatii bancare, adrese de email, aveam acordul ei.
Eu doar ti-am dat un sfat prietenesc. Daca tu crezi ca stii legea mai bine fa cum stii tu, dar sa nu plangi cand o sa constati ca e cum ti-am zis.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sftp, on 03 februarie 2023 - 18:38, said:

dar sa nu plangi cand o sa constati ca e cum ti-am zis.
Îi dau eu batistă ;)

#10
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 althea, on 03 februarie 2023 - 18:35, said:

Sfatul meu e să nu te grăbești să-i ceri nici dacă se dezbate succesiunea în următoarele luni. De anul viitor se schimbă modul de impozitare și o să primești bani mai mulți. Pun un info de la BCR că e ușor de înțeles:


La cum se schimba legile, in fiecare luna, imi e ca pana in 2024 sa nu modifice si sa ii poti scoate doar la pensie (pe care nu cred ca o apuc Posted Image) )

 sftp, on 03 februarie 2023 - 18:38, said:

Cum esti tu ruda cu mama sunt si ceilalti 8 frati (sa spunem ca ar exista), ori in cazul acesta cine ia banii, ala care sparge usa la prima ora sa depuna cererea?


Am citit mai devreme ceva de genul " in cazul in care exista mai multi mostenitori cererea de restituire poate fi facuta de oricare din acestia" , o sa caut in istoric.
//later edit
Dar nici nu conteaza asta din moment ce sunt unic mostenitor.

 sftp, on 03 februarie 2023 - 18:38, said:

Eu doar ti-am dat un sfat prietenesc. Daca tu crezi ca stii legea mai bine fa cum stii tu, dar sa nu plangi cand o sa constati ca e cum ti-am zis.

Nu am zis ca nu ai dreptate, doar ca nu stiam ce lege am incalcat si daca tot am facut-o, nu strica sa stiu si articolul Posted Image))

Edited by ccristyan, 03 February 2023 - 18:51.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 03 februarie 2023 - 18:35, said:

Băieții cu Codul penal, nu că n-ați avea dreptate când ziceți că nu e legal ce a făcut, dar sunt de părere că îl speriați degeaba. Nu l-a făcut ca să scoată banii, ci doar ca să se informeze.
eu cred totusi ca sfatul pe care l-a primit a fost unul bun. cel mai probabil nu se va sesiza nimeni ca a fost deschis acel cont in numele mamei dupa decesul ei, cat timp nu se apuca el sa se laude ca a facut-o si ca a vazut ca sunt bani stransi acolo.

e perfect ok sa stie ca mama sa avea pilonul 2 la acea firma si chiar si cam ce suma e, nu o sa-l intrebe nimeni "de unde stii tu asta" cat timp e un pic atent la ce spune.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ccristyan, on 03 februarie 2023 - 18:48, said:

La cum se schimba legile, in fiecare luna, imi e ca pana in 2024 sa nu modifice si sa ii poti scoate doar la pensie (pe care nu cred ca o apuc Posted Image) )
Asta nu se va mai schimba, prin ea s-a reglat o nedreptate.
Măcar încearcă să obții o simulare - cât ai primi anul ăsta și cât anul viitor. Diferența nu poate fi mică.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ccristyan, on 03 februarie 2023 - 18:48, said:

Dar nici nu conteaza asta din moment ce sunt unic mostenitor.
Conteaza, ca trebuie sa demonstrezi asta si nu o poti face fara certificatul de mostenitor.

#14
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Oare se poate face succesiune partiala? doar pe acel fond?

Nu as vrea sa fac inca si pe cladiri/terenuri

#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Nu uita la succesiune sa comunici notarului despre pilonul 2. daca nu e trecut in certificat mostenitor e (mai mult devat probabil) sa nu se ia in calcul. Notarul va cere situatia contului de la administratorul contrinutiei si va specifica in certificat ce si cum.

LE. Da, se poate face succesiune partiala, vei plati taxa minima sau raportata la valoare si aia e.

Edited by SwatKat, 03 February 2023 - 22:00.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 althea, on 03 februarie 2023 - 19:07, said:

, prin ea s-a reglat o nedreptate.

dar este  DREPT ca o persoană să plătească cass de TREI ori pentru un an de asigurare medicală?așa că de la niște flămânzi te poți aștepta la orice

poate la anul flămânzii trec fondurile la pilonul unu.vin pesedeii la comenzi.ăștia ar rade tot

le stă mintea la miliardele alea....

#17
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Orice moștenire se transferă doar în baza unui certificat de moștenitor.
Deci procedura corectă este deschidere succesiune -> certificat de moștenitor -> posesie. Ca să treci fondul pe certificatul de moștenitor poți face o cerere la administrator din care să rezulte suma acumulată la data de... Atașezi certificatul de deces.

Dar e ciudat ce zici, totuși. Pilonul 2 nu a fost implementat decât pentru cei născuți după 1973. Înseamnă că mama ta a murit așa de tânără, la nici 50 de ani?!... Dumnezeu s-o ierte, îmi pare rău să aud de așa ceva.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 s2inu, on 05 februarie 2023 - 17:14, said:

Pilonul 2 nu a fost implementat decât pentru cei născuți după 1973.
Nu sunt sigur, dar cred ca si cei nascuti inainte de '73 puteau opta pentru asta.

L.E.
Varianta din 2004
Articolul 30
(1) Persoanele în vârstă de până la 35 de ani, care devin pentru prima dată asiguraţi obligatoriu şi contribuie la sistemul public de pensii, sunt obligate să participe la un fond de pensii.
(2) Persoanele, altele decât cele prevăzute la alin. (1), în vârstă de până la 45 de ani, care sunt deja asigurate şi contribuie la sistemul public de pensii, pot adera la un fond de pensii.

Edited by pasilla, 05 February 2023 - 17:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate