Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Samsung S23

  • Please log in to reply
723 replies to this topic

#253
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,629
  • Înscris: 21.10.2009

 zhukovsky, on 21 martie 2023 - 23:55, said:

L-am dus, am dus ceva munca de lamurire sa il primeasca, ca vezi doamne nu e un defect. I-au facut o suita de teste de hardware, senzori, baterie etc. Nu cred ca l-au desfacut, nu prezinta semne.

Concluzia lor:
efectul de blur pe marginea unui text provine din curbura interna a lentilei
simptomul reclamat nu constituie un defect, acelasi efect se poate observa pe orice produs din acelasi model
se recomanda utilizarea obiectivului foto 3X


Deci trebe pusa camera pe modul 3:4, nu ala cu 50MP, dupa aia faci zoom 3X si asa iese fara blur intr-adevar, sigur ca trebuie sa faci poza de mult mai sus decat in mod normal, poate chiar sa te urci pe vreun scaun, asa ne trebuie daca suntem clienti Samsung.

Pai iti dai seama ce s-ar intampla daca ar recunoaste ca e defect fizic? Lovitura de imagine pentru brand, plus o groaza de retururi, clienti nemultumiti, unii vor trece definitiv in alte tabere samd.

Imi aminteste de VW cand crapau motoarele de 1.2 TSI dupa cateva mii de km, n-au recunoscut nici pana in ziua de azi ca au avut defectiune din fabrica, au reparat problema la noile loturi, dar au tacut malc cu privire la problemele avute de cei care au cumparat masini din primele loturi. Unii, mai ghinionisti, au schimbat 2-3 motoare in 50.000 km ... Stiu bine situatia ca era sa ma pacalesc si eu cu un Jetta 1.2 TSI, la vremea aia(prin 2014).

Edited by lex2010, 22 March 2023 - 00:37.


#254
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 09.02.2007

 zhukovsky, on 21 martie 2023 - 23:55, said:

L-am dus, am dus ceva munca de lamurire sa il primeasca, ca vezi doamne nu e un defect. I-au facut o suita de teste de hardware, senzori, baterie etc. Nu cred ca l-au desfacut, nu prezinta semne.

Concluzia lor:
efectul de blur pe marginea unui text provine din curbura interna a lentilei
simptomul reclamat nu constituie un defect, acelasi efect se poate observa pe orice produs din acelasi model
se recomanda utilizarea obiectivului foto 3X


Deci trebe pusa camera pe modul 3:4, nu ala cu 50MP, dupa aia faci zoom 3X si asa iese fara blur intr-adevar, sigur ca trebuie sa faci poza de mult mai sus decat in mod normal, poate chiar sa te urci pe vreun scaun, asa ne trebuie daca suntem clienti Samsung.
Daca in setarile din Camera Assistant lasi bifata optiunea "Auto lens switching" vei observa ca fix asta face. Comuta pe un alt obiectiv pt a putea face poza ok la un document.
Au dreptate in sensul ca din constructie obiectivul principal este wide iar pt un doc de ex e mai ok de folosit obiectivul telephoto.

#255
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,043
  • Înscris: 13.09.2007
Big win pt S23:
https://www.digitalt...era-comparison/

Edited by marselcj, 22 March 2023 - 18:41.


#256
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007

 zhukovsky, on 21 martie 2023 - 23:55, said:

L-am dus, am dus ceva munca de lamurire sa il primeasca, ca vezi doamne nu e un defect. I-au facut o suita de teste de hardware, senzori, baterie etc. Nu cred ca l-au desfacut, nu prezinta semne.
Concluzia lor:
efectul de blur pe marginea unui text provine din curbura interna a lentilei
simptomul reclamat nu constituie un defect, acelasi efect se poate observa pe orice produs din acelasi model
se recomanda utilizarea obiectivului foto 3X
Deci trebe pusa camera pe modul 3:4, nu ala cu 50MP, dupa aia faci zoom 3X si asa iese fara blur intr-adevar, sigur ca trebuie sa faci poza de mult mai sus decat in mod normal, poate chiar sa te urci pe vreun scaun, asa ne trebuie daca suntem clienti Samsung.

 shadow_x3x, on 22 martie 2023 - 12:07, said:

Daca in setarile din Camera Assistant lasi bifata optiunea "Auto lens switching" vei observa ca fix asta face. Comuta pe un alt obiectiv pt a putea face poza ok la un document.
Au dreptate in sensul ca din constructie obiectivul principal este wide iar pt un doc de ex e mai ok de folosit obiectivul telephoto.

Da, cam aiurea, e posibil totusi sa aiba si ei dreptate, dar daca e asa, proasta alegere au facut la camere, puteau totusi sa puna ceva mai ok... Chiar nu stiu ce sa zic si ce sa fac acum, mai astept totusi update-ul de camera. Si inca o chestie, la Ultra au o optiune cand vrei sa faci poze macro, apare un buton galben pe ecran cand apropii foarte mult camera de un obiect (parca focus enhancer ii zice) si optimizeaza mai bine imaginea daca il apesi. Din ce am inteles, vor sa aduca chestia asta si pe alte modele, posibil sa primim si noi la update.
Am incercat si eu cu zoom si la prima vedere am avut rezultate ok, astfel: Auto lens switching bifat, zoom 3x care in prima faza activeaza camera telefoto (zoom optic), ultima de jos, dar apoi detecteaza ca vreau sa fac poza la text si comuta imediat pe camera principala, cea din mijloc (zoom digital, cred), iar imaginea mi s-a parut ok la prima vedere, n-am timp acum sa studiez mai mult. (am facut poza la un ambalaj cu text, n-am avut la indemana o foaie tiparita). La fel cred ca merge si cu zoom 2x, care oricum il ia de pe camera principala. Sa ma corecteze cineva daca am zis ceva eronat.
Repet, cam proasta alegere au facut, daca intr-adevar nu e un defect, isi fac reclama de camere super smechere dar eu trebuie sa fac zoom ca sa fac o poza ok la un document, in conditii de telefon premium...

Edited by geo741, 22 March 2023 - 19:09.


#257
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007
Si totusi, cum ramane cu cei care nu au problema asta?? Deci ori e normal ori nu e? Pffff....

#258
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.01.2022
Habar n-aveam de acel Camera Assistant, nu am folosit niciodata, trebuie instalat separat din store-ul lor Posted Image , la mine nu face nimic, din cate vad auto lens switching e activata by default.
Butonul ala galben apare daca activezi "shot suggestions", pt pozele la foaie tiparita nu prea apare, sau daca apare nu e ok ca nu am tot textul in pagina, la fotografii poate ajuta.

La zoom 2x iese ok-ish dar nu asa bine ca la 3x, am niste urme de shadowing pe text bold-uit, as prefera si eu 2x sa nu trebuiasca sa ma urc pe scaun cand vreau sa fac scanez un amarat de document

Camera am inteles ca e aia de pe S22. daca nu s-a plans lumea, de ce sa schimbe ei ceva, cred ca am sa ma impac cu ideea,

#259
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007

 zhukovsky, on 23 martie 2023 - 15:28, said:

Habar n-aveam de acel Camera Assistant, nu am folosit niciodata, trebuie instalat separat din store-ul lor Posted Image , la mine nu face nimic, din cate vad auto lens switching e activata by default.
Butonul ala galben apare daca activezi "shot suggestions", pt pozele la foaie tiparita nu prea apare, sau daca apare nu e ok ca nu am tot textul in pagina, la fotografii poate ajuta.

La zoom 2x iese ok-ish dar nu asa bine ca la 3x, am niste urme de shadowing pe text bold-uit, as prefera si eu 2x sa nu trebuiasca sa ma urc pe scaun cand vreau sa fac scanez un amarat de document

Camera am inteles ca e aia de pe S22. daca nu s-a plans lumea, de ce sa schimbe ei ceva, cred ca am sa ma impac cu ideea,

Acel buton galben despre care ziceam eu, este doar pe modelele Ultra, nu este chestia aia galbena cu un T pe ea, aia inseamna ca a detectat text in imagine. Se vorbeste ca ar vrea sa aduca si pe alte modele acest "focus enhancer", sa vedem la update daca primim. Intr-adevar, camera este de la S22 si am citit pe Reddit un raspuns al Samsung Olanda catre un utilizator care s-a plans de camera si a primit cam acelasi raspuns pe care l-ai primit tu... Cel mai probabil cam asa va ramane, desi ma intriga faptul ca am vazut si poze fara acel blur, acum cine stie care o fi adevarul...

Edited by geo741, 23 March 2023 - 19:46.


#260
bara4s

bara4s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 11.03.2021
Actualizare de sistem Google Play
1 martie
26 MB

Attached Files


Edited by bara4s, 24 March 2023 - 04:18.


#261
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007

 bara4s, on 24 martie 2023 - 04:17, said:

Actualizare de sistem Google Play
1 martie
26 MB

Cum îți apar astea? La mine nu apar.

#262
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 18.05.2010
Setări - Despre telefon - Informații software - Actualizare de sistem Google play

#263
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007

 xtremealex15, on 24 martie 2023 - 17:19, said:

Setări - Despre telefon - Informații software - Actualizare de sistem Google play

Merci !

#264
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010
Ași avea o nelămurire pe Galaxy S23 dacă îl aveți și voi tot asa?
Dacă il restarti vreodată la setările din fabrică acest produs, vouă vă mai apar după aceea direct toate programele de baza ale lui ca atunci când l-ați avut prima dată la cumpărare? Ma refer la unele programe care lea avut el de la început. La mine nu îmi mai apere Netflix și alte câteva de la Samsung si nici Samsung Notes ca un program de baza. Trebuie sa să îl activez manual din Galaxy Store. Nu sunt cu cont și nici pe Google Play ca să îl introduc la restartare.
Asta am zis când îl restartez S23, îmi activez și semnalul la internet. Dacă internetul nu mi lam activat, programele de baza ale lui sunt mai puține atunci. Se numără și actualul Browser de Internet.

Edited by Danutz2029, 25 March 2023 - 09:20.


#265
bara4s

bara4s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 11.03.2021
Actualizare de sistem Google Play
1 martie

#266
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007
Nu stim ce va rezolva update-ul abia lansat in Coreea, insa apar date noi despre problema camerei la S23/S23+ (zona nefocusata). Din articolul de mai jos reiese ca un cititor de-al lor a dus telefonul la service in Italia si dupa cateva zile i-au spus ca Samsung Coreea ar fi recunoscut problema si ca urmeaza sa vada ce pot face, in principiu sa-i schimbe camera. Si ca aceasta schimbare o pot face toti cei care doresc, in garantie. Acel cititor despre care vorbesc ei (Carburano) pare real si chiar comunica in sectiunea de comentarii a articolului, dupa mine nu pare o minciuna.

https://www.hdblog.i...-foto-problema/

@zhukovsky, ne cam pacalira ai nostri? Posted Image

Edited by geo741, 31 March 2023 - 21:46.


#267
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007
Dupa cum zice acel user in comentarii: "Asa cum am scris pe forum, va sfatuiesc sa asteptati. Mă comport ca un cobai și s23-ul meu este deja în service de o săptămână. Urmăriți forumul și vă voi pune la curent."

#268
bara4s

bara4s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 11.03.2021
🥳

Attached Files



#269
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010
Îl am de opt zile, și astăzi la întâmplare am încercat să observ că si la mine se vede mai slab în partea de sus a fotografiei. Se vede perfect pe mijlocul ecranului. În partea de jos nu e chiar ca în partea de sus.
Făcând fotografiile pe afara și la distanță nu am băgat de seamă. În schimb am băgat de seama fotografiind pe o hârtie a literelor, fiind de aproape ecranu și în partea de sus literele se vad un pic mai tulbure și mai deformate un pic. Nu știu ce sa mai zic. Pe un alt produs mai ieftin nu am întâlnit problema aceasta.

Edited by Danutz2029, 03 April 2023 - 22:00.


#270
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.09.2007

 Danutz2029, on 03 aprilie 2023 - 21:50, said:

Îl am de opt zile, și astăzi la întâmplare am încercat să observ că si la mine se vede mai slab în partea de sus a fotografiei. Se vede perfect pe mijlocul ecranului. În partea de jos nu e chiar ca în partea de sus.
Făcând fotografiile pe afara și la distanță nu am băgat de seamă. În schimb am băgat de seama fotografiind pe o hârtie a literelor, fiind de aproape ecranu și în partea de sus literele se vad un pic mai tulbure și mai deformate un pic. Nu știu ce sa mai zic. Pe un alt produs mai ieftin nu am întâlnit problema aceasta.

Da, oficial este ceva normal, este o caracteristica a lentilelor, dar neoficial majoritatea crede ca este o problema, lentile proaste. Asteptam sa vedem ce se mai misca, ma tot uit pe diverse forumuri si vad ca lumea incepe sa se agite, poate vor trebui sa iasa oficial cu un comunicat, ceva. Cei care vor, pot scrie pe Samsung Members Korea, acolo este, citeste si raspunde unora echipa care lucreaza direct la softul camerei, deja suntem cativa care ne-am varsat naduful pe acolo, am descris problema, am dat exemple din media internationala si i-am rugat sa raporteze mai departe superiorilor, este posibil sa se stranga mai multi care sa comenteze acolo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate