Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Recomandare incalzire casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postithanium2, on 31 ianuarie 2023 - 09:32, said:

Este o alegere personala Posted Image  Am avut 2 instalatori pana acum care s-au oferit sa imi faca toate instalatiile la "pachet" si erau foarte in figuri cu termeni tehnici si se laudau cum instalau si pompe de caldura si tot felul de "avioane". Culmea e...pe ambii i-am intrerupt pentru ca nu au fost in stare sa imi faca partea de canalizare exterioara la una din case (lungime de 55m). Ca idee, am dat eu nivelul cu un amic ce are laser. Si in urma acestei "experiente", vreau sa ma documentez si sa incerc sa inteleg cat mai bine si partea de incalzire (desi evident ca voi apela la un instalator sa o faca).

nu stiu cati ani ai, nu stiu ce pregatire ai, insa sa nu instalezi si sa nu integrezi ultimele tehnologii intr-o casa noua, vei avea de fapt ca rezultat TOT o casa veche!
bine ... sa nu mai vorbim de costurile de intretinere, exagerat de mici fata de orice metoda cu foc.

am vazut case in Austria din anul '82 cu pompa de caldura si incalzire in pardoseala
iar noi in 2023 bagam gaz in casa .... oha :)

#20
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018
Pai nu stiu ce relevanta are...dar da...sunt relativ tanar si o "tentativa" de inginer...dar nu constructor :)
Nu e vorba neaparat de ultimele tehnologii...dar sunt cumva circumspect si probabil am si ceva idei preconcepute in ceea ce priveste pompele de caldura (recunosc ca nu m-am documentat foarte in detaliu, mai ales la cele aer-apa). Dar ce am observat...majoritatea vor sa iti "vanda" ceva...si te mint frumos.

Dupa cum spuneam...cam urmeaza faza de tras instalatii/sape prin case si vreau sa ma documentez cat mai bine. Evident...si bugetul este limitat :)

#21
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
repet, tehnologia nu e noua ... poate in RO e relativ mai noua
da, e mai scumpa o pompa de caldura (aer-apa sa zicem) comparativ cu orice altceva, dar dupa se amortizeaza, iar daca ai si treaba fizica cu incalzirea gen lemne , peleti, mai si castigi timp

#22
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postithanium2, on 31 ianuarie 2023 - 15:48, said:

Pai nu stiu ce relevanta are...dar da...sunt relativ tanar si o "tentativa" de inginer...dar nu constructor Posted Image
Nu e vorba neaparat de ultimele tehnologii...dar sunt cumva circumspect si probabil am si ceva idei preconcepute in ceea ce priveste pompele de caldura (recunosc ca nu m-am documentat foarte in detaliu, mai ales la cele aer-apa). Dar ce am observat...majoritatea vor sa iti "vanda" ceva...si te mint frumos.

Dupa cum spuneam...cam urmeaza faza de tras instalatii/sape prin case si vreau sa ma documentez cat mai bine. Evident...si bugetul este limitat Posted Image

Salut,
Nu am inteles: centralele pe gaz (subdimensionate din ce ai scris tu mai sus...), ce anume vor incalzi ? Apa rece care va fi apoi circulata printr-o instalatie din tevi PPR/echivalent, dispusa in serpentine pe (sub) podea ?

#23
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View PostE91, on 31 ianuarie 2023 - 13:58, said:

am vazut case in Austria din anul '82 cu pompa de caldura si incalzire in pardoseala
iar noi in 2023 bagam gaz in casa .... oha
ar baga si ei, daca ar avea..

#24
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Majoritatea care stam la casa avem 20cm pe fatada si tot parca ar mai fi mers inca 20, si inca 20 prin pod si inca 10 1m in pamant pe langa fundatie.
Faci cafea si se incalzeste casa de la plita.

Cat dai pe termosemineu+anexe( caci sunt ceva) mai cumperi 200-300mp de vata bazaltica.

#25
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
foarte bine punctat, Victor!

face o struto-camila de incalzire, care o sa-i dea multe batai de cap in timp si o sa-l coste si mult incalzirea casei pe iarna
nu stiu de ce unii se complica absolut gratuit

nu ai bani sa faci incalzirea de la inceput maxim de eficienta si casa eficienta energetic (mai important zic eu), mai astepti ... nu mori daca te muti peste 1 an sau 1,5 ani in casa

#26
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018

View Postblack_sabbath, on 31 ianuarie 2023 - 20:48, said:

Salut,
Nu am inteles: centralele pe gaz (subdimensionate din ce ai scris tu mai sus...), ce anume vor incalzi ? Apa rece care va fi apoi circulata printr-o instalatie din tevi PPR/echivalent, dispusa in serpentine pe (sub) podea ?

De unde pana unde sunt centralele pe gaz subdimensionate?

View PostE91, on 01 februarie 2023 - 08:40, said:

foarte bine punctat, Victor!

face o struto-camila de incalzire, care o sa-i dea multe batai de cap in timp si o sa-l coste si mult incalzirea casei pe iarna
nu stiu de ce unii se complica absolut gratuit

nu ai bani sa faci incalzirea de la inceput maxim de eficienta si casa eficienta energetic (mai important zic eu), mai astepti ... nu mori daca te muti peste 1 an sau 1,5 ani in casa

Din nou...ce argumente ai in a spune ca nu e casa eficienta energetic? Mi se pare amuzant cum aruncati unii asa cu vorbe...fara argumente.
Iar legat de pomplele de caldura m-am lamurit...categoric nu pun.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
-ce dorești tu nu-i nimic extraordinar; orice echipă normală va ști să-ți facă o instalație CT/IPAT
-nici io nu-s de acord cu combinația IPAT/calorifere (dacă vrei o uscare rapidă a prosopului cu care te-ai șters la duș ai chiar alte 2 soluții: ori un dezumidificator cu funcție de uscare rufe (avantaj că-ți reglezi și umiditatea-n casă), ori un uscător de rufe dedicat); la ce altceva să folosești caloriferul acela? :o
-PV-urile sunt bune, doar să-ți dimensionezi corect necesarul, deoarece actuala legislație nu avantajează absolut deloc prosumatorii; deci e de dorit să consumi producția, decât să o bagi-n rețea; pe vreme rece, dar însorită, poți utiliza c.e. la încălzirea cu AC-uri
-PDC-urile-s noua gogoriță în materie de-ncălzire. după ce costă foarte mult (amortizarea se face-n 20 de ani), în perioade cu temp sub -5* vei consuma c.e. cât paștele :(
-tuburile solare lasă-le doar pt ACM; nu e rentabil, în .ro, pe-ncălzire.
-în funcție de consumul de ACM vei avea de un tip sau altul de stocator. dacă nu-i mare, atunci cât face CT e suficient; dacă e mare, atunci sunt soluții cu boiler (iar dacă pui și tuburi, atunci să ai serpentină-n boiler și pt așa ceva)

#28
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postithanium2, on 01 februarie 2023 - 08:58, said:

De unde pana unde sunt centralele pe gaz subdimensionate?

Pai la ce suprafete utile ai pus, 30kW / 24kW sunt putini.
Dar nu asta a fost intrebarea mea.

#29
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postithanium2, on 01 februarie 2023 - 08:58, said:


Din nou...ce argumente ai in a spune ca nu e casa eficienta energetic? Mi se pare amuzant cum aruncati unii asa cu vorbe...fara argumente.
Iar legat de pomplele de caldura m-am lamurit...categoric nu pun.
Nu neaparat ca nu e casa eficienta energetic, ca pana la urma eficienta e si fara izolatie, ca tot nu fuge caldura din casa instant.

Faptul ca INCA nu ai facut nimic in casa iti lasa mai multe optiuni la dispozitie.
Ce vrei sa faci in postul initial se poate, e usor pt orice instalator.

Dar nu e tocmai abordarea perfecta.
Inca am un cazan cu gazeificare.
Teoretic e mult mai lesne de facut focul in el decat un termosemineu. DETEST sa o fac zilnic. Se face mizerie indiferent cum abordezi manevra.
Apoi, pe langa termosemineu, anexele costa MAI MULT decat termosemineul in sine.

La 150mp la una din case, inseamna cam 130-150mp de fatada.
150mp de vata bazaltica costa mai putin decat o sa te coste semineul + puffer+grupuri de amestec+fitinguri+tot.
Si nu se compara ce economie o sa faci din lemne cu ce economie ti-ar fi facut MAI MULTA izolatie.

Poti sa ti-o izolezi incat sa nu depasesti 3-5MWh pe sezon cu caldura si in cazul ala iti alegi o singura sursa de caldura si aia e. Evident gaz, caci de PDC nu vrei sa auzi.
Desi in cazul tau, unde INCA e loc de modificari, chiar si o PDC aer-apa ar fi eficienta si la -15 daca iti dimensionezi ipat sa faca fata cu 30 pe tur.

O sa te coste mult investitia in combinatia semineu-gaze si o sa realizezi abia dupa 2-3-4 sezoane cum multi altii am realizat ceva legat de casa.
O sa cheltui 1000 ron numai pt un ups+acumulator pt semineul ala in caz ca se ia curentul.

Puffer o fi si ala 5000 ron ca nu poti pune mai putin de 1,000L ca altfel degeaba il pui.
Un GPA cel mai ieftin e de la 1,500 in sus.
Fitingurile + tevi minim 1,000
Automatizari, senzori minim inca 1,000
Manopera nici nu mai vorbim

Si nici nu calcularam semineul :lol:
Apoi cosul, o sa ai o surpriza si cu cosul si pretul lui si cat de mult se extind acele cheltuieli.
Apoi sa vezi cand o sa te intrebe de aductie de aer caci nu e ok sa ia aer din incapere.
Alte cheltuieli cu carota prin pereti care nu-s ieftine.

An de an cheama om sa curete cosul

Manevra cu uscatorul din baie o sa te coste pe putin inca 1,000 in PLUS si caldura nu o sa iti faca MAI MULT decat ipat.
Aici alt grup de amestec pe undeva legat caci nu ai ce face cu el cu 30 grade pe tur.

#30
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postdon_King, on 31 ianuarie 2023 - 09:43, said:

Ideea e sa pui problema corect. E mai simplu sa ai un necesar cat mai mic de incalzire decat sa ai o sursa cat mai eficienta. Daca mergi pe sistemul 1x izolatie pereti si 2x la pod esti ok.

De fapt, raportul ar fi cam 1x izolatie pereti si 2,8x la pod.

Rmin  pereti = 1,8
Rmin pod = 5

#31
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018

View Postvictor29cr, on 01 februarie 2023 - 22:21, said:

Nu neaparat ca nu e casa eficienta energetic, ca pana la urma eficienta e si fara izolatie, ca tot nu fuge caldura din casa instant.

Faptul ca INCA nu ai facut nimic in casa iti lasa mai multe optiuni la dispozitie.
Ce vrei sa faci in postul initial se poate, e usor pt orice instalator.

Dar nu e tocmai abordarea perfecta.
Inca am un cazan cu gazeificare.
Teoretic e mult mai lesne de facut focul in el decat un termosemineu. DETEST sa o fac zilnic. Se face mizerie indiferent cum abordezi manevra.
Apoi, pe langa termosemineu, anexele costa MAI MULT decat termosemineul in sine.

La 150mp la una din case, inseamna cam 130-150mp de fatada.
150mp de vata bazaltica costa mai putin decat o sa te coste semineul + puffer+grupuri de amestec+fitinguri+tot.
Si nu se compara ce economie o sa faci din lemne cu ce economie ti-ar fi facut MAI MULTA izolatie.

Poti sa ti-o izolezi incat sa nu depasesti 3-5MWh pe sezon cu caldura si in cazul ala iti alegi o singura sursa de caldura si aia e. Evident gaz, caci de PDC nu vrei sa auzi.
Desi in cazul tau, unde INCA e loc de modificari, chiar si o PDC aer-apa ar fi eficienta si la -15 daca iti dimensionezi ipat sa faca fata cu 30 pe tur.

O sa te coste mult investitia in combinatia semineu-gaze si o sa realizezi abia dupa 2-3-4 sezoane cum multi altii am realizat ceva legat de casa.
O sa cheltui 1000 ron numai pt un ups+acumulator pt semineul ala in caz ca se ia curentul.

Puffer o fi si ala 5000 ron ca nu poti pune mai putin de 1,000L ca altfel degeaba il pui.
Un GPA cel mai ieftin e de la 1,500 in sus.
Fitingurile + tevi minim 1,000
Automatizari, senzori minim inca 1,000
Manopera nici nu mai vorbim

Si nici nu calcularam semineul Posted Image
Apoi cosul, o sa ai o surpriza si cu cosul si pretul lui si cat de mult se extind acele cheltuieli.
Apoi sa vezi cand o sa te intrebe de aductie de aer caci nu e ok sa ia aer din incapere.
Alte cheltuieli cu carota prin pereti care nu-s ieftine.

An de an cheama om sa curete cosul

Manevra cu uscatorul din baie o sa te coste pe putin inca 1,000 in PLUS si caldura nu o sa iti faca MAI MULT decat ipat.
Aici alt grup de amestec pe undeva legat caci nu ai ce face cu el cu 30 grade pe tur.

Eee...vezi altfel discutam acum...nu vorbe in vant aruncate asa.
Hai ca incerc sa iau punctual si sa incerc sa ma explic sa fiu si inteles Posted Image
Cosul de fum deja exista, pentru ca...am zis ca acolo pe hol la o adica o sa fac o soba de teracota...ca o solutie de back-up la o adica sau folosita ocazional. Dar ma gandeam la posibilitatea de a monta un termosemineu. Aductiune de aer...se poate. Cand am turnat placa de la pod am lasat cateva goluri pe care aveam (si inca vreau) de gand sa le folosesc pentru ventilatie naturala. Am un asemenea gol fix deasupra zonei unde ar trebui sa pun soba/termosemineu, si o pot scoate prin pod, prin sapa/termoizolatie (desi sunt tentat sa duc tubulatura aparent, pentru ca nu ma deranjeaza...fiind pod nelocuit).

Bun...la partea de incalzire si termosemineu...incerc sa o iau punctual. La casa de 115mp mi se pare aiurea sa arunci doar "o centrala de 24kW e subdimensionata". Sincer sa fiu si la casa de 185mp inca sunt in dubii daca o centrala de 30kW nu este prea mare. Ca idee, acele CT pe gaz trebuie sa fie capabile sa imi "duca" in totalitate incalzirea si preparare ACM. Tocmai pentru ca nu ma incanta nici pe mine ideea de a face foc zilnic si vrei nu vrei...faci mizerie. La partea cu caloriferele in bai...e ok daca temperatura apei va fi cea din instalatie. Pentru camera aceea din beci nu stiu...

Aici nu stiu daca spun o prostie, pentru ca nu cunosc principiul de functionare...si tocmai asta doresc sa aflu.
Instalatia de incalzire ma gandeam ca pe langa a fi legata la CT gaz as putea sa o leg si la un puffer + termosemineu. Bun, aici conditia principala, niciodata nu voi vrea sa incalzesc apa din acel puffer cu ajutorul centralei pe gaz. Adica, incalzirea sa mearga in mod normal pe gaz...dar (sa zicem ca se anunta o perioada de vreme rece si am eu chef sa ma apuc sa fac foc si sa nu consum atata gaz) cand fac foc in termosemineu si temperatura apei din puffer este ok, sa nu mai cupleze CT pe gaz si sa foloseasca apa din puffer pentru incalzire.

Bun, trecem la partea de termoizolatie.
Pentru fatada, lasand la o parte faptul ca vata bazaltica peste 200mm foarte greu gasesti (Rockwool vad ca mai nou au si de 240mm)...eventual pe comanda speciala din fabrica...si acolo zic pas. Sa o pui in doua straturi...mai bine nu...Dar si cu 200mm de vata...din ce vad, ma incadrez in standard de casa pasiva.
Pentru pod, placa am de gand sa o izolez cu polistiren (15 sau 20cm)...trebuie sa vad daca e ok 100-150mm expandat si 50mm extrudat si intre capriori cu vata (20cm probabil - 15cm intre capriori + 5cm sa fie si peste corni).

Attached Files



#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
la ce izolație ai de gând să utilizezi, acele CT-uri sunt, dimpotrivă, exagerate!
io am, la 184 mp (P+M), un termoșemineu de 24kW ferolli și mai mult de 8h/24h nu a funcționat niciodată (cel mai frig prinsei -17*C)
cotidian, pt menținere 19-21* la interior, funcționează cam 4h / 24h
(casa-i în câmp, la margine de sat, și am doar 10 cm de EPS la ext., iar la mansardă la interior încă 5 cm)
fac și ACM cu acel termoșemineu :)

io-ți propun să nu te complici legând șemineul la IPAT. lasă-l să funcționeze separat, iar temp din cameră va influența termostatul CT și ea se va opri-n consecință.
mai bine bagi în serpentina 2 circuitul de la tuburile solare...

#33
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postgushpi, on 01 februarie 2023 - 12:23, said:

-PDC-urile-s noua gogoriță în materie de-ncălzire. după ce costă foarte mult (amortizarea se face-n 20 de ani), în perioade cu temp sub -5* vei consuma c.e. cât paștele Posted Image

asa au zis unii cand s-a inventant becul ... nu nu nuuuuu intra satana in casa :) hahaha

ardeti in continuare "ceva" ca sa va incalziti, sufocati-va de noxele pe care le produceti...
... si te intrebi pe la 50 ani "de ce am boala X si Y ca am 'trait' sanatos" ... hahaha omg

degeaba suntem in 2023... unii traiesc ca in '90 sau '80

#34
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
@gushpi
Cum ti se pare acel termosemineu ca am si io ceva asemanator doar ca e de 9+6kw legat la 3 calorifere de 1.2m ,fara puffer+boiler termoelectric, fara bypass.
Mie mi se pare putin ciudat fata de cum se vaita altii cu consumul de lemne fata de o centrala pe lemne simpla.
Stiu ca dracoveniile astea au eficienta mai mica dar pana la urma o parte buna din caldura o da el in camera!
Si la mine s-a nimerit ca atunci cand merge "mai turat" doar face putin prea cald in camere (25c), adica nu ar parea sa fie supradimensionat sa necesite neaparat puffer!
Adica la mine pare decent consumul, cam cat o soba doar ca e nevoie sa mearga cam peste jumatate de zi la 0c!

#35
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Valorile recomandate in standardul NZEB ce tocmai a intrat in vigoare ar fi:

- pereti exteriori R=4
- tamplarie ferestre R=0,9
- tamplarie usi R=0,77
- placa fundatie R=5
- planseu ultimul nivel R=6,67

La o valoare lambda a izolatiei de 0,035 rezulta urmatoarele grosimi (atentie ca la pod coeficientul e optimist*):

- pereti exteriori 14cm
- placa fundatie 17
- planseu ultimul nivel 23*

Deci izolatia la planseul peste ultimul nivel trebuie sa aibe grosime dubla fara de cea a peretilor exteriori ca sa fie echilibrata izolatia, eu as pune chiar mai mult cam cu 10-15cm fiindca caldura are tendinta sa se duca in sus prin convectie si vara acoperisul incalzeste cel mai mult casa. Daca la pereti punem 15cm la pod se merge cu 35-40cm deoarece structura ofera oricum multe punti termice.

Edited by Prototype2, 03 February 2023 - 14:08.


#36
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postithanium2, on 31 ianuarie 2023 - 07:49, said:

Acum, intrebarea mea...este posbil ce imi doresc eu ....

Da, este posibil. Bani sa ai, ca in rest orice avion este posibil.

View Postithanium2, on 31 ianuarie 2023 - 07:49, said:

... sau visez avioane :) ? ...

Cam visezi avioane, deoarece cu bani investiti, chiar daca nu-ti poti lua un avion, macar un elicoter mai micut tot poti sa-ti cumperi :P. Mai trebuie sa vezi de unde scoti bani pentru "pista" de aterizare :D


Fa IPAT peste tot si pune centrala pe gaz. Pe viitor, daca se ieftineste curentul, vezi tu ce faci. (ma indoiesc ca va fi cindva mai ieftin curentul fata de gaz, dar nu se stie niciodata, exact cum acum a devenit motorina mai scumpa decit benzina, adica ceva total ilogic)
In baie, trebuie tot IPAT + portprosop care nu trebuie sa te intereseze cit de cald este. Ce daca are doar 35 grd ? Pina la urma este pentru uscat prosopul si nu neaparat sa faca caldura. Doar ajuta la facut caldura, ca ai prea putin IPAT.
Daca vrei si foc si tot ai cosul, pune semineu simplu. Exclus termosemineu, ca nu o sa-l prea folosesti si o sa dai exagerat de multi bani pentru integrarea lui in hidraulica centrali pe gaz.
Tu nu ai camera tehnica. Ce ai tu destinat pentru camera tehnica nu o sa-ti ajunga nici macar pentru centrala pe gaz si restul accesoriilor. Daramite sa mai bagi si puffer si altele. Deci pur si simplu nu ai spatiu pentru pista avionului sau heliportul elicopterului.

Legat de scheme hidraulice (ca sa-ti faci o idee cu cit de complexa este treaba) a postat colegul Radurus citeva scheme in 31 ianuarie in topicul Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer. El initial a avut centrala pe lemne cu tot ce trebuie si dupa citiva ani a venit si gazul si asa a ajuns sa-si monteze si o centrala pe gaz, fara sa renunte la aia pe lemne. Dar daca ar fi avut gaz din start, eu nu cred ca se mai complica cu schemele respective.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate