Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta
 Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...
 Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...
 OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#91
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 26.04.2005

View Postvictor29cr, on 22 ianuarie 2023 - 11:16, said:

E un subiect delicat.

Pe de o parte ai iubitorii de animale care sustin ca acei caini nu ar face rau nimanui, si ca trebuie aparati.
Pe de alta parte ai oameni care mor sfasiati de acei caini.


Pai este simplu - sa ii ia acasa iubitorii de animale, sa ii sterilizeze, sa ii hraneasca, sa ii scota la plimbare.
Daca nu, atunci autoritatile ar trebui sa ii eutanasieze cu delicatete.

#92
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,975
  • Înscris: 26.07.2017

View Postun_el, on 22 ianuarie 2023 - 11:14, said:

Io pun pariu ca n-ai avut "norocul" sa-i intalnesti. Acum multi ani in urma am trecut printr-un cartier prin care stiam ca nu exista patrupezi si m-am trezit inconjurat de vreo 20 de potai. A fost suficient ca una din ele sa inceapa sa latre si s-a dezlantuit balamucul. Singurul lucru care m-a scapat a fost stapanirea de sine, poate a fost si norocul, eventual faptul ca aveam caine acasa, de n-am fost rupt in bucati. Bine, au trecut multi ani, de atunci n-am mai vazut caini pe strada fara stapani, am povestit ce si cum.

Eu cumosc zona de prin *92, cand se faceau gratare pe insula si se inecau oamenii pe banda rulanta, crede-ma atunci erau balariile cat casa peste tot si nu mai mureau oameni muscati de caini. Acum cand au modernizat in stil occidental mor oameni sfasiati de haite de caini....

#93
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvictor29cr, on 22 ianuarie 2023 - 11:16, said:

E un subiect delicat.

Pe de o parte ai iubitorii de animale care sustin ca acei caini nu ar face rau nimanui, si ca trebuie aparati.
Pe de alta parte ai oameni care mor sfasiati de acei caini.

Si acum imi aduc aminte de acel copil cu bunica in parc sau pe langa nu stiu ce institutie publica de a murit.

Solutia uneori poate fi foarte simpla dar nu foarte etica.

Daca stii ca te intorci seara de la servici si in calea ta sunt caini rai, in loc de arme, ia o ciocolata la tine, de preferat una cu 80% cacao.
Cainii adora ciocolata, dar nu o pot digera.

Garantat nu o sa ii mai vezi a doua zi acolo.

Nu-i nimic delicat, deocamdata omul se afla in varful lantului trofic, in anumite conditii, desigur. Orasul este al oamenilor, am mai zis lucrul asta. Iubitorii de animale n-au decat sa planga cu lacrimi de crocodil, nu le convine? Sa-i adopte si sa aiba grija lor, simplu! Vorbesc din punctul de vedere al unuia care a avut nenumarate animalute de companie, inclusiv caine timp de vreo 15 ani. Imi plac animalele dar totul are o limita. Nu vreau sa fiu rupt in bucati, sfasiat, schilodit, sa raman cu sechele datorita lui Grivei, Bobita, Zdreanta cu ochii de faianta samd.

Edited by un_el, 22 January 2023 - 11:24.


#94
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsilvyu_1987, on 22 ianuarie 2023 - 11:20, said:

Nu ai multe zone in Bucuresti sa alergi pe poteci, off road. Nu trebuie sa fie o obsesie!

Vezi...tu stii despre ce este vorba. Si da...este obsesie cand alergatul ala trece de la a face sport recreational si de sanatate...si ca amator tintesti PR-uri sau tot felul de chestii cretine...crezand ca alea 2-3 secunde te vor face mai sanatos sau mai bun.
99% depindea de autoritati, sa faca ceea ce trebuia sa faca. De ea a depins 1%....si totusi a decis sa se duca pe acolo.
Daca voia sa nu mai alerge pe beton, avea pista amenajata cu tartan. Sau mai avea posibilitatea sa alerge pe jumatatea aia de metru de pamant pe care o ai si pe dig, dar fara sa parasesti zona amenajata. Chiar daca sa zicem ca ar exista riscul sa te atace niste caini...zona nu este total parasita...ai sanse sa apara cineva care sa te ajute.
Dar nu...hai sa simulam conditiile de trail...hai sa mergem sa avem adrenalina pe care am avea-o si la munte daca ne intalnim cu ursul...
Well...

Edited by the_lion, 22 January 2023 - 11:28.


#95
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,244
  • Înscris: 15.05.2008
Daca ar face treaba nu ar mai fi de halit bani si fonduri aiurea an de an.
Tot rad astia din capitala de restul tarii,pe cand voi traiti in gunoaie,sobolani etc
Trist si o moarte f violenta de la potai.
Cand se face mars pt animale ca urmare a unei decizii dure pt a fi omul in siguranta ar trebui intrat in ei cu apa si gaze.
Nu inteleg pe astia,MARI IUBITORI de animale ce le tin la ap inchise,puscarie pt animale
Animalul vrea libertate.

#96
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,975
  • Înscris: 26.07.2017

View Postthe_lion, on 22 ianuarie 2023 - 11:19, said:


Nu cred ca mergea sa ii hraneasca. Era pasionata de natura si de alergare montana...trail running. Cel mai probabil s-a dus pe acolo pentru a alerga pe teren denivelat...sa se antreneze pentru cand o sa mearga ea la munte unde probabil avea un Personal Record de batut. Stiu ca pare dur ceea ce spun, dar este adevarat....stiu o gramada de astfel de oameni, toti trecuti de 35-40 ani...si care au dus ideea de facut sport intr-o obsesie. Iar o astfel de obsesie te poate duce si la moarte.
Repet, nu este normal sa fii atacat sau muscat de caini intr-o capitala europeana in 2023. Mai ales sa fii omorat. Dar exista nuanta de care am zis si mai sus. Oamenii cu obsesiile astea pot muri si alergand pe munte, pentru a-si imbunatati acel PR cu 2-3 secunde. Atunci a cui o sa mai fie vina...a autoritatilor care nu pun plase in rape?
voi ma faceti sa imi pelerina sa ma duc sa va fac filmulet :D Zona e maidan tu pricepi? Plus de asta la ce dracu ne mai chinuim sa facem piste de alergare occidentale daca se alearga tot pe maidan?

#97
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View Postthe_lion, on 22 ianuarie 2023 - 11:23, said:


Vezi...tu stii despre ce este vorba. Si da...este obsesie cand alergatul ala trece de la a face sport recreational si de sanatate...si ca amator tintesti PR-uri sau tot felul de chestii cretine...crezand ca alea 2-3 secunde te vor face mai sanatos sau mai bun.
:)) Depinde de persoana, nu toti is competitivi. Eu sunt de exemplu, dar nu mi-as risca viata pentru asta.

#98
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 12.07.2010

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 ianuarie 2023 - 11:03, said:

De ce sterilizari gratuite, vrei caine/pisica, obligatoriu ii sterilizezi, ii cipuiesti, pe banii tai.
Si de ce doar cainii fara pedigree sa fie sterilizati? Nu ai o afacere cu animale de companie, nu platesti taxe, animalul tau nu se reproduce. Vrei sa-ti duci bichon-ul la concursuri, sa ia premii, sa se reproduca si sa vinzi puiutii, iti deschizi o firma, obtii toate avizele, respecti niste conditii, platesti taxe si la revedere.

Reglementarea clara si controlul asupra activitatilor de reproducere si comert cu animale de companie ar putea aduce venituri substantiale la buget.

Teoretic ai dreptate, practic cred ca ar fi mai ok abordarea asta, mai ales daca nesupunere inseamna amenda mare, pentru ca atunci nu are nimeni scuza.

Cei cu pedigree sunt folositi pentru monta in marea lor majoritate. Acolo discutia e mai ampla, dar oricum stapanii cainilor cu pedigree sunt mult mai atenti cand vine vorba de animalele lor, pentru ca au dat mii de euro pe ele.

#99
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,620
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt firme care strâng câinii de pe drumuri și îi eliberează în altă parte, asociații pentru protecția animalelor care iau câinii și „îi țin în adăposturi”, dar de fapt le dau drumul din nou în stradă. Dacă toți câinii prinși ar fi castrați și microcipați, nu s-ar mai putea înmulți. În plus, un câine microcipat ar fi ușor de urmărit, dacă mai apare pe stradă, știi cui să-i dai amenda să-l usture.

#100
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007

View Post_Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 11:25, said:

voi ma faceti sa imi pelerina sa ma duc sa va fac filmulet Posted Image Zona e maidan tu pricepi? Plus de asta la ce dracu ne mai chinuim sa facem piste de alergare occidentale daca se alearga tot pe maidan?
Pai si eu ce am zis in postul pe care l-ai citit? Trail running inseamna alergare off-road, pe teren denivelat, neamenajat. Relax, stiu zona ca-n palma, fac turul lacului cel putin de 2-3 ori saptamanal.

#101
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 24.11.2006

View Post_Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 11:21, said:


Eu cumosc zona de prin *92, cand se faceau gratare pe insula si se inecau oamenii pe banda rulanta, crede-ma atunci erau balariile cat casa peste tot si nu mai mureau oameni muscati de caini. Acum cand au modernizat in stil occidental mor oameni sfasiati de haite de caini....

Nu are nici cea mai mica importanta de cand cunosti zona. Asta-i zero barat in actualul context. Nu mureau, uite ca acum a murit cineva. Ce-i asa de greu de priceput? Cum la pasajul Unirii s-a facut scandal pe tema autocarului iar autoritatile iau masuri sa se ia si aici. Nimic nu este perfect, totul este prefectibil. Ce a fost in '92 a fost, de atunci multe lucruri s-au schimbat. Mai merge cineva cu Dacia 1310? In '92 erau destul de raspandite.

View Post_Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 11:25, said:

voi ma faceti sa imi pelerina sa ma duc sa va fac filmulet Posted Image Zona e maidan tu pricepi? Plus de asta la ce dracu ne mai chinuim sa facem piste de alergare occidentale daca se alearga tot pe maidan?

Intelege un lucru: orasul este al oamenilor!

#102
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsilvyu_1987, on 22 ianuarie 2023 - 11:26, said:

Posted Image) Depinde de persoana, nu toti is competitivi. Eu sunt de exemplu, dar nu mi-as risca viata pentru asta.
Exact. Dar totusi trebuie ca cei care isi asuma astfel de riscuri...sa inteleaga ca un 1% mai depinde si de ei. Iar acum acei 1% i-au adus tipei sfarsitul.
Referitor la a fi competitiv doar de dragul de "a fi mai bun azi decat ieri...si maine decat azi" ..de multe ori asta este o obsesie. O frustrare si o proasta intelegere in a fi ai bun azi decat ieri. Obsesia asta te duce in a trece dincolo de pragul in care alergarea sau sportul in general este sanatos...si sa treci in latura in care iti face rau. Devine un stres pentru organism, pentru articulatii, pentru sistemul nervos pe care multi dintre alergatorii astia "competitivi" si-l cam prajesc in goana dupa imbunatatirea VO2 max si alte cacaturi.
Scrisese @doxan de ceasul ala...si probabil tot in zona asta batea si el.
Multi isi expun corpul la tot felul de riscuri numai ca ceasul sa le puna un PR pe strava.

Edited by the_lion, 22 January 2023 - 11:38.


#103
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,756
  • Înscris: 27.10.2007

View Post_Freya_, on 22 ianuarie 2023 - 11:25, said:

voi ma faceti sa imi pelerina sa ma duc sa va fac filmulet Posted Image Zona e maidan tu pricepi? Plus de asta la ce dracu ne mai chinuim sa facem piste de alergare occidentale daca se alearga tot pe maidan?

Inteleg ca unii au crescut doar pe beton, dar sunt oameni care vor sa alerge pe pamant (=maidan), nu pe asfalt/beton, sa-i doara incheieturile dupa o vreme!
Din pacate a neglijat faptul ca pe maidan sunt caini, chiar nu inteleg de ce.
Cainii simt oamenii carora le este frica, daca ti-e frica esti victima singura pentru ei.

#104
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrevenco_andrei, on 22 ianuarie 2023 - 11:20, said:


Pai este simplu - sa ii ia acasa iubitorii de animale, sa ii sterilizeze, sa ii hraneasca, sa ii scota la plimbare.
Daca nu, atunci autoritatile ar trebui sa ii eutanasieze cu delicatete.

View Postun_el, on 22 ianuarie 2023 - 11:23, said:

Nu-i nimic delicat, deocamdata omul se afla in varful lantului trofic, in anumite conditii, desigur. Orasul este al oamenilor, am mai zis lucrul asta. Iubitorii de animale n-au decat sa planga cu lacrimi de crocodil, nu le convine? Sa-i adopte si sa aiba grija lor, simplu! Vorbesc din punctul de vedere al unuia care a avut nenumarate animalute de companie, inclusiv caine timp de vreo 15 ani. Imi plac animalele dar totul are o limita. Nu vreau sa fiu rupt in bucati, sfasiat, schilodit, sa raman cu sechele datorita lui Grivei, Bobita, Zdreanta cu ochii de faianta samd.

Eu sunt de acord, insa lumea nu vrea sa ii adopte.

Am 14 caini salvati de pe strada in diferite circumstante, ii tin la un teren nelocuit.
Lumea nu vrea sa ii adopte pt ca nu imiplica doar sa le dai mancare, cu toate ca si aia s-a scumpit.
Dadea 19 RON pe un sac de boabe in noiembrie 2021, ieri abia am gasit cu 37 RON.

Pe langa mancare, se mai imbolnaveste unu, tratamentele costa. Lumea stie asta si nu se leaga la cap.
Le e mult mai usor sa le duca o mana de mancare si sa spuna "eu iubesc animalele".

Desi si mie imi mai place sa ii salvezi, in cazul strazilor unde nu se face nimic, solutia este usoara.
Ciocolata.
In functie de marimea cainelui, una, maxim doua ciocolati fac asa fel incat a doua zi sa nu mai fie cainele pe acolo.
https://vcahospitals...isoning-in-dogs

#105
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,670
  • Înscris: 06.01.2007

View Postthe_lion, on 22 ianuarie 2023 - 11:14, said:

Acelasi lucru este valabil si pentru toti tampitii care ies la plimbare sau alergare cu caini dar fara lesa si botnita.
Adica toti.
Lesa au, sa-si poata recupera cainele mai usor. Dar botnita nu are niciunul.

#106
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,078
  • Înscris: 11.03.2006
Zona aia tine de Bucuresti, pana la urma? Inteleg ca Bucurestiul si Chiajna si-o disputa in instanta.
E camp, intr-un loc pe acolo cinstitii crestini din Chiajna isi arunca gunoiul, e un deal de deseuri de toate felurile. Din cate ziceau la stiri pe campul ala e si un les de magar din care diversii caini, cu si fara stapani, mananca de ceva timp.

#107
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 26.04.2005
Iar campu' ala este un maidan ordinar dintr-o zona limitrofa - e greu sa il poti considera oras.

Sunt foarte sigur ca ca daca apareau niste cainii undeva intr-o zona mai populata se faceau sesizari si erau ridicati imediat.

#108
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Și dacă e maidan, ce?
Trebuie sa mori dacă treci pe acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate