Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 

Învechit, nu mai corespunde standardelor - turism

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,096
  • Înscris: 18.09.2008

View PostDany_Darke, on 02 august 2022 - 12:29, said:

ai o problema grava cu vechiul asta. si culmea este ca nici macar nu ai trait acel vechi pt ca nu erai nascut, dar tanjesti dupa el mai ceva ca bunicii nostri

Duhovnicul meu mi-a zis o chestie:

”Munca le rezolvă pe toate...”

În cazul meu, cam așa a fost. Mi-a adus și bani,și ocupație și satisfacții.

Știu că pare off-topic, dar nu e.

Edited by miki07, 02 August 2022 - 13:16.


#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intrebarea e la ce sa vina turistul? In afara de gagici si 2 muzee ce naiba sa mai vada in Bucale? Casa poporului? Un kitch imens, mai bine se duce la Paris sau Londra daca vrea sa vada cladiri.
In restul tarii sunt multe de vazut, dar cu ce ajungi? Pana la Sarmisegetuza face vreo 10 ore intr-un tren "vintage", adica jegos. Si serviciile sunt scumpe si proaste. Deci mai bine nu isi mai bate capul.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 06.09.2004

djl said:

1659438409[/url]' post='29241491']
Dacă m-aş duce într-un hotel stil vechi, silă mi s-ar făcea dacă e degradat sau neîngrjit ori a fost amenajat de la început cu prost gust. La fel ca şi cum m-aş duce într-un nou, care are stil kitchy, sau de distopie modernă.
mai, tu ai citit link-ul de la mine?   Posted Image

uite, iti citez eu ce au gasit la inter:

Quote

tencuială exfoliată, prize desprinse din perete, cabluri neizolate, geamuri crăpate, protecţia unei trepte de la scara de acces la saună deteriorată

Edited by born2lose, 02 August 2022 - 13:27.


#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,667
  • Înscris: 02.09.2006

View Postborn2lose, on 02 august 2022 - 13:05, said:

uite aici problemele, nu problema: https://stirileprotv...umatorilor.html

daca nici link-ul asta nu te lamureste, inchidem thread-ul si gata ca e degeaba.

cat despre aeroport, e invechit din toate punctele de vedere si asta inseamna ca nu face fata fluxului de calatori. invechit nu se refera neaparat la mobilier, desi si ala e varza, ci la organizare - de la fluxuri de miscare prin aeroport, la optiuni de transport, la servicii disponibile si asa mai departe.
  Aeroportul are probleme din cauza smecherilor care au reusit sa inchida baneasa pentru traficul low cost! consider ca este o rusine imensa pentru statul roman acest fapt! Sint totusi 100 de ghisee de check in, inca se misca bine cu toata cresterea brusca a numarului de calatori! angajatii diverselor servicii sint OK, dar preturile, intradevar sint de neam prost, cred ca cele mai mari din europa!

View PostDany_Darke, on 02 august 2022 - 12:29, said:

...........................

ai o problema grava cu vechiul asta. si culmea este ca nici macar nu ai trait acel vechi pt ca nu erai nascut, dar tanjesti dupa el mai ceva ca bunicii nostri
Se poate manca o paine buna din traficul cu vechituri, nu este un domeniu de neglijat!

View PostFriskey, on 02 august 2022 - 13:20, said:

Intrebarea e la ce sa vina turistul? In afara de gagici si 2 muzee ce naiba sa mai vada in Bucale? Casa poporului? Un kitch imens, mai bine se duce la Paris sau Londra daca vrea sa vada cladiri.
In restul tarii sunt multe de vazut, dar cu ce ajungi? Pana la Sarmisegetuza face vreo 10 ore intr-un tren "vintage", adica jegos. Si serviciile sunt scumpe si proaste. Deci mai bine nu isi mai bate capul.
O sa te miri, dar foarte multi turisti nu tin cont de parerile tale si vin in RO! Si poate ca au fost deja la Paris sau Londra! iar turistii nu merg cu trenul! sau merg atunci cind scopul este chiar calatoria respectiva!

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,345
  • Înscris: 30.10.2003
Arhitectura anilor 1950 - 2000 e jale, a fost o catastrofa culturala, mai ales in Romania.

Gara Arad:

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2015-12-10-20657253-41-gara-arad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/Arad_Bahnhof_3929-33.jpg/800px-Arad_Bahnhof_3929-33.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vs gara Timisoara:
[ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2021/12/14/61b85d895163ec4271915e9b/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://expressdebanat.ro/wp-content/uploads/2019/02/Gara-de-Nord-Timisoara-2-620x400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, unele cladiri sunt invechite si trebuie renovate sau remodernizate.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,667
  • Înscris: 02.09.2006

View Postborn2lose, on 02 august 2022 - 13:05, said:

uite aici problemele, nu problema: https://stirileprotv...umatorilor.html

...............
stirea este din luna mai, ar fi interesant de aflat daca stabilimentul respectiv a fost inchis sau doar i s-a aratat pisica!

#25
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttytysor, on 02 august 2022 - 13:32, said:

  Sint totusi 100 de ghisee de check in, inca se misca bine cu toata cresterea brusca a numarului de calatori!
cred ca ai avut tu noroc, pe mine m-a mancat in dos sa cumpar bilete la wizz acum vreo 2 luni, si dupa 3 (trei) ore de stat la coada a fost nevoie de jandarmi sa nu-i linseze pe aia de la ghiseu. nu era vina lor pt nimic, ei saracii faceau tot ce puteau, dar mie unul tot mi-au stricat plecarea in vacanta. daca tu consideri ca asta inseamna ca se misca bine…

View Posttytysor, on 02 august 2022 - 13:36, said:

stirea este din luna mai, ar fi interesant de aflat daca stabilimentul respectiv a fost inchis sau doar i s-a aratat pisica!
scopul lor nu este sa-i inchida, ci sa-i forteze sa remedieze problemele. din cate imi aduc aminte din ce am vazut pe la tv, nu prea au reparat mare lucru…

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,133
  • Înscris: 09.08.2005

View Postborn2lose, on 02 august 2022 - 13:44, said:

cred ca ai avut tu noroc, pe mine m-a mancat in dos sa cumpar bilete la wizz acum vreo 2 luni, si dupa 3 (trei) ore de stat la coada a fost nevoie de jandarmi sa nu-i linseze pe aia de la ghiseu.
Între timp s-a inventat check-in online și birou de drop-off.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,667
  • Înscris: 02.09.2006
tot la ghiseele alea preda lumea bagajul de cala, despre asta era vorba, nu ca nu am aflat ca se face online!

View Postborn2lose, on 02 august 2022 - 13:44, said:

cred ca ai avut tu noroc, pe mine m-a mancat in dos sa cumpar bilete la wizz acum vreo 2 luni, si dupa 3 (trei) ore de stat la coada a fost nevoie de jandarmi sa nu-i linseze pe aia de la ghiseu. nu era vina lor pt nimic, ei saracii faceau tot ce puteau, dar mie unul tot mi-au stricat plecarea in vacanta. daca tu consideri ca asta inseamna ca se misca bine…


scopul lor nu este sa-i inchida, ci sa-i forteze sa remedieze problemele. din cate imi aduc aminte din ce am vazut pe la tv, nu prea au reparat mare lucru…
au fost probleme pe toate aeroporturile mari ale lumii! se stiu si cauzele!
iar ref. la Inter, aia cu remediatul a fost prima varianta nebagata in seama, urmatoare propunere fiind inchiderea acestuia!

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 02 august 2022 - 13:06, said:

Mie nu îmi place noul pentru că am avut şi nişte speranţe, dar şi pentru că sunt genul de om care nu ia de bun tot ce se zice sau tot ce e la modă, ci judec. Sunt şi chestii noi care-mi plac.
Dacă m-aş duce într-un hotel stil vechi, silă mi s-ar făcea dacă e degradat sau neîngrjit ori a fost amenajat de la început cu prost gust. La fel ca şi cum m-aş duce într-un nou, care are stil kitchy, sau de distopie modernă.

As face un hotel pentru nostalgici.
Cu mobila bunicii, tv Elcrom, pestele de sticla peste mileu, bibelouri.
Bufet suedez cu parizer si creveti vietnamezi

View PostFriskey, on 02 august 2022 - 13:20, said:

Intrebarea e la ce sa vina turistul? In afara de gagici si 2 muzee ce naiba sa mai vada in Bucale? Casa poporului? Un kitch imens, mai bine se duce la Paris sau Londra daca vrea sa vada cladiri.
In restul tarii sunt multe de vazut, dar cu ce ajungi? Pana la Sarmisegetuza face vreo 10 ore intr-un tren "vintage", adica jegos. Si serviciile sunt scumpe si proaste. Deci mai bine nu isi mai bate capul.

Djl strongly UNLIKE this

Edited by marius.bunu, 02 August 2022 - 15:49.


#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Iti dai seama ca aia care ajung la Bucuresti au vizitat Paris, Londra si absolut tot ce inseamna destinatie turistica pana in partea asta de Europa. Referitor la nu DJl care nu pricepe ce nu corespunde standardelor din turism, eu zic sa cautati orice hotel de 4-5 stele din Europa si sa comparati dotarile. La un Airbnb vestic la preturi de Hilon sau Marriot nu mai zic, pe aia i-a costat renovarea cat un apartament de la noi :)

#30
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 07.12.2002

View PostDany_Darke, on 02 august 2022 - 12:17, said:

daca tie iti place, fa-ti o camera a ta si stai acolo,
Pai el chair asta face. The in-house Softpedia forum NEET...

View Postmiki07, on 02 august 2022 - 13:05, said:

Cred că forumul ăsta nu trebuie să fie unica ta interacțiune cu lumea.
+1

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

Poate sunt eu învechit
Ai fi un specimen excelent pentru propria-ti colectie de vechituri, nu? Sau a lui pesteimputit.
Ironic, nu?

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,997
  • Înscris: 25.01.2007
Postau ăștia pe la mare hoteluri antice cu mobilier cu cuie bătute sa mai tina un pic, canturi lipite cu scotch, balamale rupte, frigidere ruginite, de acum le zic ca a zis djl ca e ceva clasic, nu înțeleg ei unde au fost cazați.

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Măi, ideea e așa. Când ai stilul ăla vechi, cu camere de 5m înălțime, calorifere de fontă, deja cheltui foarte mult pe confortul termic. Iarna bagi de rupi să faci cald, vara ai nevoie de instalații foarte puternice de aer condiționat. La asta te poți referi când zici că nu mai sunt actuale acele construcții. Da, ție, vizual, îți pot fi plăcute, dar nu ăsta e singurul criteriu, să-ți placă ție cum arată.

Am fost la un hotel destul de renumit din țară. Nu din București. În orice caz, mobilier vechi, împuțit. Pe lângă asta, a trebuit să chemăm instalatorul, că nu funcționa bine scurgerea. Era un hotel la care camerele erau vreo 300 lei pe seară. Mi s-a părut mult pentru condițiile alea.

La vreo 300m, cu un an înainte, am stat la o pensiune, cu mai puțin de 100 lei pe noapte, unde erau super condiții. Nu arăta nou, arăta tot clasic, dar mobilierul și instalațiile erau noi. Cred că ar trebui să facem distincția între un aspect clasic o alegere de design, și unul clasic pentru că sunt toate vechi.

Edited by SmurfK, 02 August 2022 - 18:37.


#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,702
  • Înscris: 08.01.2021
Eu de la un aeroport vreau sa fie funcțional (aka sa pierd minim de timp la cozi), nu să fie modern sau flashy.
Otopeni e ok.
Cel mai de căcat aeroport din galaxie e Brucsel Zavantem. E modern însă personalul e varza, nimic nu merge, jumătate din checkpoints (check in, pașapoarte, securitate) sunt inchise indiferent de cât e de aglomerat, bagajele vin după o ora, totul e lent și prost gestionat. Managementul flamand e groaznic, ai impresia ca toți se mișcă in reluare si par  angajați cu egalitatea de șanse...

#34
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Designul se poate păstra. Eu m-am referit oricum la cele care au aspect clasic, dar sunt îngrijite. Mobila, dacă e bună, se poate recondiţiona. Dacă nu, alta în stil apropiat. Parte din decoraţiuni se pot recondiţiona. Oricât îmi plac mie trecutul, nu aş sta în ceva neîngrijit. La "Inter", nu ştiu cum de s-a ajuns la situaţia aia, ţinând cont de faptul că totuşi nu e ieftină cazarea.
Vagoanele vechi de cale ferată sunt super dacă sunt îngrijite. Dacă sunt lăsate să se degradeze... Dar şi vagoanele noi, de fapt tot ce e nou poate fi degradat rapid dacă oamenii nu sunt civilizaţi. Şi din păcate lumea nouă e plină de necivilizaţi şi numai în România.

#35
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 07.12.2002
Mobila aia nu se reconditioneaza ca nu e de epoca, nu are valoare. Ar costa mai mult decit daca ar fi schimbata.
Chiar, de ce nu intri ucenic la un mester care restaureaza mobila? Ti-ai face un rost in viata.
Aaaaa, e grea munca...

#36
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,427
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 02 august 2022 - 19:20, said:

Dar şi vagoanele noi, de fapt tot ce e nou poate fi degradat rapid dacă oamenii nu sunt civilizaţi. Şi din păcate lumea nouă e plină de necivilizaţi şi numai în România.

Daca se degradeaza se schimba. Du-te tu si stai in vagoane din 1900 toamna, fara AC si plin de nespalati, vara la 40 de grade. Da´tu n-ai de unde sa stii, tu esti in lumea ta de pe Softpedia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate