Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Învechit, nu mai corespunde standardelor - turism

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Mai văd prin comentarii (reportajele tv nu le prea mai iau în seamă, că sunt tendențioase), că unele chestii legate de turism (inclusiv aeroporturi) nu mai sunt la standarele actuale, sunt învechite.
De exemplu Hotelul "InterContinental" (sau cum i-o zice acuma, că nu am să-i zic după noua denumire) ar fi învechit la camere. Mobilierul mi se pare clasic, deci ceva o.k., așa că nu văd unde ar fi problema.
Aeroportul Otopeni ("Henry Coandă") mi se părea o.k. în forma originală, nu văd ce ar trebui să aibă flashsy. Poate la partea de servcii stă prost, dar asta e o altă chestie.
Poate sunt eu învechit, poate e partea mai spartană din mine, dar nu înțeleg chestiile astea.

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Omul sfinteste locul...

#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

Mai văd prin comentarii (reportajele tv nu le prea mai iau în seamă, că sunt tendenţioase), că unele chestii legate de turism (inclusiv aeroporturi) nu mai sunt la standarele actuale, sunt învechite.
De exemplu Hotelul "InterContinental" (sau cum i-o zice acuma, că nu am să-i zic după noua denumire) ar fi învechit la camere. Mobilierul mi se pare clasic, deci ceva o.k., aşa că nu văd unde ar fi problema.
Aeroportul Otopeni ("Henry Coandă") mi se părea o.k. în forma originală, nu văd ce ar trebui să aibă flashsy. Poate la partea de servcii stă prost, dar asta e o altă chestie.
Poate sunt eu învechit, poate e partea mai spartană din mine, dar nu înţeleg chestiile astea.
Da, problema este doar la tine!
nu te-ai intrebat niciodata daca toti cei pe care-i combati sint nebuni? adica toate miliardele de locuitori ai Pamantului care au pareri diferite de ale tale?

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ai fost la inter recent prin camere sa zici asta?Eu nu am fost niciodata,asa ca nu pot emite vreo parere.

#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
ce nu intelegi?de ce nu se investeste in aeroport?

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Au zis ăia de ceva nou, de schimbare?

Gata l-au invocat pe DJL

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Aeroportul Otopeni arata decent, nu il putem compara cu marile aeroporturi din lume dar arata decent.
Ultima data am zburat din Otopeni in februarie anul asta... totul a decurs ok, personal ok, curatenie ok.

Chestii ce ar trebui sa imbunatateasca partea de locuri de asteptare inainte de security, pur si simplu nu ai unde sa stai jos cateva minute.... si preturile.. doamene, ce preturi avem in aeroport... \
Si inca o chestie de prost gust in aeroport (nu m-a afectat pe mine dar e de prost gust), cursul valutar... in aeroport doar cumpara euro si cursul e 1 Euro = 4 RON. Bataie de joc pentru cei ce aterizeaza.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

Poate sunt eu învechit

Asta e problema, colegule.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Posthelen76, on 02 august 2022 - 12:09, said:

ce nu intelegi?de ce nu se investeste in aeroport?

nu ca nu se investeste, ci din contra, pe el il deranjeaza ca nu mai corespunde cu imaginea ce o are el in minte si ii place

idem si cu hotelul. ce daca mobila sta sa cada pe turisti, este vintage si lui ii place, deci sa nu se schimbe, sa nu progreseze nimeni, totul sa ramana ca un altar de proslavire a comunismului, adica de cand s-a construit si s-a mobilat/utilat

djl, lumea nu se va opri in loc doar pt ca asa vrei tu. daca tie iti place, fa-ti o camera a ta si stai acolo, dar asta nu inseamna ca restul sunt idioti pt ca avanseaza si se adapteaza cererii. in ziua de azi, daca nu oeferi ce se cere, dispari din piata

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai bifam un topic ... interesant Posted Image

DA - standardele se schimba si este absolut normal
Pe vremuri avioanele erau mult mai mici iar numarul de calatori era ... mai mic
Astazi avioanele sunt ceva mai mari (un pic) si au nevoie de facilitati operative dupa noile standarde
Numarul de calatori a crescut considerabil iar infrastructura aeroporturilor trebuie sa tina pasul cu fluxul tot mai mare
Standarde noi de securitate si control sunt necesare pentru evitarea unor eventuale incidente

Cat despre hotel ...
Eu unul nu prea vreau sa dorm intr-un pat dinaintea erei noastre si nici sa fac dus intr-o baie echipata dupa standarde medievale

#11
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

Poate sunt eu învechit,

asta e cel mai mare understatement

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

View PostDany_Darke, on 02 august 2022 - 12:17, said:

nu ca nu se investeste, ci din contra, pe el il deranjeaza ca nu mai corespunde cu imaginea ce o are el in minte si ii place

idem si cu hotelul. ce daca mobila sta sa cada pe turisti, este vintage si lui ii place, deci sa nu se schimbe, sa nu progreseze nimeni, totul sa ramana ca un altar de proslavire a comunismului, adica de cand s-a construit si s-a mobilat/utilat

djl, lumea nu se va opri in loc doar pt ca asa vrei tu. daca tie iti place, fa-ti o camera a ta si stai acolo, dar asta nu inseamna ca restul sunt idioti pt ca avanseaza si se adapteaza cererii. in ziua de azi, daca nu oeferi ce se cere, dispari din piata

Asta e fix problema lui,lumea se schimba fie ca vrem fie ca nu :)

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
unele hoteluri au draperii automate ori cu telecomanda, el vrea perdle de pascani, sunt cool
spoturi, lumini ambientale si alte leduri pt atmosfera ce au ajuns un standard in domeniul hotelier, el vrea sa ramana la lustra atarnata din tavan si becul cu bol de sticla deasupra usii, ca e vintage
ma mir ca nu vrea si pat de paie, ca si ala e vintage

djl, stii care sunt primele imagini ale unei tari pt un turist? exact aeroportul si hotelul. cand vine si gaseste in aeroport chiuvete cu baterii cu rozete de parca parca sunt robineti de subsol, ori lambriuri sau alte chestii "vintage", pai ajungem de tot rasul. concuram cu africa la un moment dat

iar de hotel, dupa cum scriam, daca ala sta intr-o dugheana de parca s-a intos in anii 40, pai nu-ti mai vine in viata lui alta data. asta daca ai norocul sa ramana acele 2-3-5 zile cat avea programat initial

ai o problema grava cu vechiul asta. si culmea este ca nici macar nu ai trait acel vechi pt ca nu erai nascut, dar tanjesti dupa el mai ceva ca bunicii nostri

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

reportajele tv nu le prea mai iau în seamă, că sunt tendenţioase

sau cum i-o zice acuma, că nu am să-i zic după noua denumire

Mobilierul mi se pare clasic, deci ceva o.k., aşa că nu văd unde ar fi problema.

Poate sunt eu învechit,

Si tot noi suntem aia naspa si aroganti si facem bullying.

Edited by Ann0nyym0us, 02 August 2022 - 12:50.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

De exemplu Hotelul "InterContinental" (sau cum i-o zice acuma, că nu am să-i zic după noua denumire) ar fi învechit la camere. Mobilierul mi se pare clasic, deci ceva o.k., aşa că nu văd unde ar fi problema.
M-ai făcut curios și m-am uitat la camere pe site. E zero clasic acolo - doar kitsch în diferite concentrații. Maximum e în suita imperială care e mobilată "stil". Hotelul ăla are nevoie de o renovare țapănă. Pe dinăuntru, că pe afară arată bine.

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Băi, hai să nu o mai țin în mine:

Cred că forumul ăsta nu trebuie să fie unica ta interacțiune cu lumea. Caută și alte păreri, alte idei, de la alți oameni reali. Atât bărbați, cât mai ales femei. O să ți se schimbe perspectiva.

Până nu e prea târziu...

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdjl, on 02 august 2022 - 11:50, said:

De exemplu Hotelul "InterContinental" (sau cum i-o zice acuma, că nu am să-i zic după noua denumire) ar fi învechit la camere. Mobilierul mi se pare clasic, deci ceva o.k., aşa că nu văd unde ar fi problema.

uite aici problemele, nu problema: https://stirileprotv...umatorilor.html

daca nici link-ul asta nu te lamureste, inchidem thread-ul si gata ca e degeaba.

cat despre aeroport, e invechit din toate punctele de vedere si asta inseamna ca nu face fata fluxului de calatori. invechit nu se refera neaparat la mobilier, desi si ala e varza, ci la organizare - de la fluxuri de miscare prin aeroport, la optiuni de transport, la servicii disponibile si asa mai departe.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
@ Dany_Darke : nu am făcut pe cineva idiot, doar că nu am înţeles unele dorinţe. Deci în cazul ăsta eu sunt cel idiot care are nevoie să fie luminat. Ca fapt divers, în trecut (chiar şi anii '000) uram designurile vechi, acum îmi plac.
Cât despre chestii faine, nu s-a făcut doar în comunism. Design fain exista şi în Occident.
Nu orice vechi e frumos, dar unele chestii aveau stil. Alea ar trebui lăsate în pace. Dacă ai ceva nasol, atunci înlocuieşti.
Mie nu îmi place noul pentru că am avut şi nişte speranţe, dar şi pentru că sunt genul de om care nu ia de bun tot ce se zice sau tot ce e la modă, ci judec. Sunt şi chestii noi care-mi plac.
Dacă m-aş duce într-un hotel stil vechi, silă mi s-ar făcea dacă e degradat sau neîngrjit ori a fost amenajat de la început cu prost gust. La fel ca şi cum m-aş duce într-un nou, care are stil kitchy, sau de distopie modernă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate