Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Cresc taxele, afectează și chiriile

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Probabil ca ați auzit de noile taxe, ceea ce im scapase era ca sa modificat și CASS.
Taxe de 3 ori mai multe nu avantajează pe nimeni, ce se va întâmpla, probabil chiriile vor mai creste încercând sa acopere cât mai mult, va scade un pic rentabilitatea acestui business sau contracte la negru/gri.
https://carutacubani.ro/

Ce pronosticuri aveți?

Edited by althea, 23 July 2022 - 15:16.
înlocuire link


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 15.04.2019
Inflatia mareste chiriile (ca si restul) oricum.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 30.08.2017
Scăderea veniturilor cauzată de modificarea impozitării se va regăsi , cel mai probabil,  într-o valoare crescută a chiriei.

Edited by george_alexandru, 23 July 2022 - 08:01.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Ce reclama de rahat la un webinar la fel de rahat.

Edited by Ann0nyym0us, 23 July 2022 - 09:06.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e reclamă, ceocri e abonat la newsletter-ul site-ului și în loc să pună link la articol a pus la conținutul mailului. L-am înlocuit acum.

Și nu cred că webinarul e de rahat, e bun articolul :) Hai să nu zicem rele din cauza unei greșeli.

#6
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Va scadea mai drastic si mai rapid puterea de cumparare si nivelul de trai al populatiei.Cei de la tara pripasiti la oras(majoritari procentual in orase) vor trai mai greu,unii vor arunca prosopul si se vor intoarce in rural.Ocupantii oraselor,in general, unii vor lua o a doua slujba,altii se vor califica suplimentar,in incercarea de a castiga mai bine.Mersul lucrurilor este spre impartirea populatiei strict in saraci si bogati,pentru ce cei de la oras ce vor pute tine pasul cu noile vremuri se vor putea numi bogati.Migratia chiriilor catre fara contract inregistrat nu e o solutie,diferenta o vad mica.Asteapta parerile profesionistilor in domeniu,aka Cristimate,Figo,etc....Posted Image

Edited by Melteanu, 23 July 2022 - 09:24.


#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,088
  • Înscris: 21.03.2020
Pronostic recesiune...

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca va mai "merge" mult cu chiriile la negru/gri
Problema este noul certificat de clasificare a unitatilor de cazare operate de persoane fizice
Pentru obtinerea certificatului ai nevoie de acordul din partea vecinilor care pot spune - NU
Probabil vom vedea multe reclamatii din partea vecinilor iar cei care inchiriaza la negru vor avea de furca cu autoritatile
Practic, cei care inchiriaza vor fi nevoiti sa intre in legalitate si sa plateasca taxe deci, chiriile vor creste

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,088
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ai cititi tu legea cu avertizorii de integritate... Ii paste puscaria daca nu anunta initial paratul Posted Image

#10
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 04.09.2008

 ceocri, on 23 iulie 2022 - 07:31, said:

Probabil ca ați auzit de noile taxe, ceea ce im scapase era ca sa modificat și CASS.
Taxe de 3 ori mai multe nu avantajează pe nimeni, ce se va întâmpla, probabil chiriile vor mai creste încercând sa acopere cât mai mult, va scade un pic rentabilitatea acestui business sau contracte la negru/gri.
https://carutacubani...chirii-in-2023/

Ce pronosticuri aveți?

Multi nu declara si incaseaza inca chiria cash venind luna de luna. Din cei care declara o parte au si alte venituri si toate intra sub acelasi set CAS/CASS platit 1 data.

Restul care sunt direct impactati (au doar 1-2 chirii, le declara si atat), nu cred ca sunt suficienti sa influenteze masiv piata. Nu cred ca se va schimba nimic.

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 15.11.2003
Ieri m-a sunat presedintele de bloc la una din locatii : prima oara in 14 ani de cand am luat acolo s-a trezit ca trebuie actualizata cartea de imobil. Eu zic ca asociatiile de proprietari deja sunt sub presiune sa raporteze chiariasii mai ales acum dupa rwcensamantul locuintelor
Nu scapa nimeni de impozit ptr ca in 2023 statul stie exact nr locuintelor, al resedintelor si al CNP-urilor proprietarilor in mod digital dupa recensamant

Edited by radu103, 23 July 2022 - 11:43.


#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 04.09.2008

 radu103, on 23 iulie 2022 - 11:41, said:

Ieri m-a sunat presedintele de bloc la una din locatii : prima oara in 14 ani actualizeaza cartea de imobil. Eu zic ca asociatiile de proprietari deja sunt sub presiune sa raporteze chiariasii mai ales acum dupa rwcensamantul locuintelor

Asociatiile de proprietari au probleme mult mai grave in care sunt afundate, de la cum cheltuie unele banii, la problemele cauzate de lipsa de civilizatie de zi cu zi, la stricaciuni ++ procese fara numar din toate partile... asta cu cartea de imobil chiar cred ca e ultima chestie cu care isi bat capul.

Eu zic ca e o coincidenta ca te-au sunat.

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E ok sa creasca chiriile, ca doar o sa creasca si salariile...

O sa creasca si salariile... RIGHT?

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 23 iulie 2022 - 11:14, said:

Nu cred ca va mai "merge" mult cu chiriile la negru/gri
Problema este noul certificat de clasificare a unitatilor de cazare operate de persoane fizice
N-are legătură... Certificatul de clasificare e pentru închirierea în scop turistic.

#15
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 15.11.2003

greywolfact, on 23 iulie 2022 - 11:44, said:

Eu zic ca e o coincidenta ca te-au sunat.
Eu zic c-au primit notificare de la Anaf sa dea lista imobilelor inchiriate, legea exista deja si de abia s-a terminat recensamantul unde apar multe locuinte goale.
E super simplu de gasit rentierii fara contract acum

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 radu103, on 23 iulie 2022 - 11:41, said:

Eu zic ca asociatiile de proprietari deja sunt sub presiune sa raporteze chiariasii mai ales acum dupa rwcensamantul locuintelor
Nu ar fi legal, nu se poate să-i fi notificat ANAF în sensul ăsta. Și nici cu recensământul nu are nicio legătură. Prea vedeți conspirații peste tot.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,088
  • Înscris: 21.03.2020

 radu103, on 23 iulie 2022 - 11:41, said:

Ieri m-a sunat presedintele de bloc la una din locatii : prima oara in 14 ani de cand am luat acolo s-a trezit ca trebuie actualizata cartea de imobil. Eu zic ca asociatiile de proprietari deja sunt sub presiune sa raporteze chiariasii mai ales acum dupa rwcensamantul locuintelor
Nu scapa nimeni de impozit ptr ca in 2023 statul stie exact nr locuintelor, al resedintelor si al CNP-urilor proprietarilor in mod digital dupa recensamant
Ai o parerea SF despre statul palmabarbacot...

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,747
  • Înscris: 16.03.2007

 althea, on 23 iulie 2022 - 09:17, said:

L-am înlocuit acum.

n-ai inlocuit bine link-ul, tot catre newsletter duce

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate