Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#109
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postiulian-dronca, on 28 martie 2022 - 10:02, said:

Unde pot vedea nouă ofertă Orange (exTelekom), că la relații clienți nu răspunde nimeni?
https://www.orange.r...ode=internet

View Postogo, on 28 martie 2022 - 10:02, said:

asta e tot agregat sau ofera ONT-uri ce stiu 802.3bz?
e agreat indiferent de infrastructura.

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postogo, on 28 martie 2022 - 10:02, said:



asta e tot agregat sau ofera ONT-uri ce stiu 802.3bz?

Aceleași onturi, doar ca e dat acces pe 2 porturi de 1Gbps. ~900Mbps pe fiecare => "1.8" comercial. Este o ofertă revoluționară.

Posibil sa nu mai mearga nici puse in bridge astea noi cu wifi6, ca altfel ar fi nevoie de 2 ip-uri asignate, trebuie intrebat (in vreo 3 luni, cand afla si suportul orange ceva detalii).

Edited by MembruAnonim, 28 March 2022 - 10:15.


#111
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
clar.
pare o mare...pacaleala....

varianta 1) (cea mai plauzibila)
au implementat cea mai ieftina solutie: activare port PON 2.4 Gbps down cu 1.4 Gbps up si tot througput-ul asta printr-un ONT ce pe partea de ethernet are doar porturi de 1GbE.
iar aia 1.8Gbps se vor atinge cumuland throughput-ul maxim teoretic a 2 (sau mai multi) clienti separati conectati in porturi de 1 GbE activate pe partea de LAN.

ca un recap: oferta de 1.8Gbps down reprezinta suma maxima teoretica a tuturor download-urilor ce pleaca din LAN spre WAN initiate (de) pe minim 2 porturi LAN (deci minim 2 clienti).

ar mai fi  variante dar sunt destul de improbabile dpdv logic such as: ont ce stie load-balancing cu 2 ip-uri publice dar si atunci aia 1,8Gbps vor fi atinsi doar in speedtest si to[rr]enti pt ca restul internetului nu va accepta request de pe un ip si raspuns pe altul.

#112
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Puteau oferi si abonament 5Gbps care merge la 3,6, cu 2 ont-uri si 4 lan-uri....
Clar marketing. Un raspuns precipitat la ceea ce urmeaza sa vina de la Digi.

#113
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021
Am reusit sa comand pachetul. Cica merge si pe ONT-ul vechi, daca vreau noul ONT Wifi 6 trebuie sa merg intr-un shop sa il iau eu... Mi-a explicat fara sa il intreb ca acei 2gbps se pot folosi folosind mai multe cabluri din ONT.

#114
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Măcar dacă era ideea lor :) e preluată și de la francezi și de la italieni, în Italia se dă 5gbps pe Iliad dar tot asa cumulat, macar aia au ont cu port de 2,5gbps…

#115
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Merge prin Load Balance, nici vorba de 802.3bz sa fim seriosi; adica ei nu dau un ONT care sa aiba 2.5 pe FO si 1 port LAn de aceeasi capacitate, dar sa ofere 802.3bz...
Problema e ca daca tragi tare de ONT-ul existent traditional la T (Sagecom 5655v2) printr-un (ca ex.) Asus care stie Load Balance a face, aleatoriu crapa netul pe el (desi led-urile raman in continuare verzi) si isi revine intre 30 -> 60 minute.
Daca folosesti functia My Repair din aplicatia lor fantastica (de astazi rebranduita la culoarea portocalei doar, ca functionalitati noi eu unul nu gasesc) -> Internetul functioneaza in parametri, insa in realitate canci. Doar IPtv-ul nu si-o ia in freza.
Nu stiu care o fi explicatia,.

#116
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
fix din acelasi motiv am trecut pe infra tlk la orange...pe tlk la trafic mai mare crapa netu, aveam ip, totu verde cum ai zis si tu da trafic canci, tot s-o chinuit sa gaseasca o rezolvare dar n-au reusit nici cu anpc nici cu ancom la coaste..de fapt cei de la ancom mi-au zis ca am facut un trafic de 1536mbps desi nu aveam cum pt ca nu am facut niciodata load balance, apoi m-au luat ca am virus si in final ca umblu pe nuj ce site-uri desi netu imi pica doar cand faceam trafic mare adica pe speedtest, ma bucur oricum ca la oro s-o rezolvat problema respectiva, pe semne ca era de la ei, bine, si la oro vad limitari la trafic sustinut, are perioade in care nu trece de 600-700mbps desi cu 5min mai devreme statea in maximul contractual.
Am incercat sa ma folosesc in acelasi timp de net pe cablu cat si pe wifi sa vad daca am limita la 940/550 si da, cum dau drumu la un test pe wifi imi pica valorile de pe speedtestu facut pe lan.

#117
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Acum ca au trecut sub managementul francezilor poate rezolva problema asta pe infrastructura preluata.

INtrebare: cand iti murea netul la trafic sustinut, ce simptome avea si cat dura pana isi revenea.

Multam

@Maschine

#118
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Pur si simplu se taia traficu fara nici un simptom, nici de pe led-uri nici din setarile ont-ului n-aveam cum imi da seama ca e picat, aveam ip, totu era ok dar cand incercam sa fac trafic/ping-uri nu mergea, time out, am uitat sa zic ca am schimbat 3ont-uri din cauza asta, atat sagemcom cat si hua, aceeasi problema asadar nu cred sa fie o problema de pe ont, mai degraba au ceva setari aiurea care vor sa limiteze traficul, mai ales ca mie imi pica in timpul testului sau a download-urilor pe care le faceam…ziceai ca aveam “o limita de gb” :), erau momente cand puteam sa fac forta trafic si nu avea nimic dar intr-un final tot pica cat si momente in care la 5-10gb de trafic sustinut ciciu net…ii genul de problema enervanta si fara rezolvare, ce tehnicieni o mai venit la mine toti cica n-o mai auzit de asa problema, o data o venit unu fix cand nu mergea si dadea din umeri, o sunat la ei la tehnic si o resetat aia ceva p-acolo si tot nu mergea, a trebuit sa treaca “timpu” ca sa isi revina, oricum, eu iti recomand sa treci la oro daca vrei sa rezolvi problema sau daca vrei sa ti iptv sa ramai la tlk/oroc poate..poate se schimba ceva.

#119
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Deci fix la fel patesc si eu, mersi de info.
De schimbat nu am cum ca-s sub contract cu astia.

De crapat probabil ori in OLT ori vreo limita cum zici tu care dispare la un anumit inteval cand ruleaza vreun job ce resetează (daca e sa ma exprim modo-grosso). Interesant ca tu ai patit-o atat cu Sagemcom cat si cu Huawei ca ONT-uri.
O fi vreun smen implementat candva de niste capete luminate din vechiul T si asa a ramas.

Chestiunea e ca prima oara cand am patit-o (chiar imediat dupa ce m-au instalat anul trecut) au trecut mai bine de 3 zile si netul tot nu-mi mergea. Am deschis vreo 3 tickete cu sesizari, dat la clape de ei de la distanță (a mers putin dupa si pe urma iar a crapat) de ajunsesem la aproape o saptamana cu netul nefuncțional.
Pana la urmă au schimbat din nou Sagecom-ul si a mers -> p'orma iar a crăpat dar nefuncționalitatea nu durează mai mult de o ora acum, deci cineva a umblat unde stia ca trebuie umblat si a setat intervalul in felul asta (practica incorecta sa umbli cu magarii din astea dar macar au facut ceva).


Am făcut acum din nou DW, rulat 5 teste nPerf/Speedtest si gata -> crapat din nou...
Vad ca de ieri sunt foarte agresivi la detectia traficului peste 1 Gbps, nu dureaza prea mult si imi taie teava.
Totuși e alt management acum, cate luni va dura sa dispara practicile astea??

Cand facea Dual WAN alaturi de Digi singurul care imi crapa de fiecare data era Sagecom-ul si data fiind si relatarea ta se leaga treburile acum.

Cacat de companie....

#120
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View PostMaschine, on 28 martie 2022 - 14:04, said:

fix din acelasi motiv am trecut pe infra tlk la orange...pe tlk la trafic mai mare crapa netu, aveam ip, totu verde cum ai zis si tu da trafic canci, tot s-o chinuit sa gaseasca o rezolvare dar n-au reusit nici cu anpc nici cu ancom la coaste..de fapt cei de la ancom mi-au zis ca am facut un trafic de 1536mbps desi nu aveam cum pt ca nu am facut niciodata load balance, apoi m-au luat ca am virus si in final ca umblu pe nuj ce site-uri desi netu imi pica doar cand faceam trafic mare adica pe speedtest, ma bucur oricum ca la oro s-o rezolvat problema respectiva, pe semne ca era de la ei, bine, si la oro vad limitari la trafic sustinut, are perioade in care nu trece de 600-700mbps desi cu 5min mai devreme statea in maximul contractual.
Am incercat sa ma folosesc in acelasi timp de net pe cablu cat si pe wifi sa vad daca am limita la 940/550 si da, cum dau drumu la un test pe wifi imi pica valorile de pe speedtestu facut pe lan.
Eu pățesc asta la digi deși nu la Orange.
Atunci când sunt prea mulți clienți  pe Olt și sau sunt probleme cu Oltul probabil asta cauzează acele blocaje de câteva zeci de secunde când exista trafic mare de internet sustenat.

Edited by eldatar, 28 March 2022 - 15:58.


#121
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004

View Postqlfenv, on 28 martie 2022 - 12:20, said:

Am reusit sa comand pachetul. Cica merge si pe ONT-ul vechi, daca vreau noul ONT Wifi 6 trebuie sa merg intr-un shop sa il iau eu... Mi-a explicat fara sa il intreb ca acei 2gbps se pot folosi folosind mai multe cabluri din ONT.

Tu fiind client Telekom sau Orange?

#122
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.01.2021

View Postemanu900, on 28 martie 2022 - 15:47, said:



Tu fiind client Telekom sau Orange?
Client Orange, sunând la 300. Ce-i drept, încă nu e activ, doar abonamentul de voce s-a modificat(le am pe toate 3 tv net voce). Tipul cu care am vb avea habar de acest abonament și a spus ca in decursul zilei de azi urmează sa îmi activeze noul net și tv. Urmează sa vedem, totuși când eram la Vodafone update-ul la abonament tv și net a venit abia după 72 ore. Nici nu mi-a trimis pe mail noul contract. Probabil după activarea serviciului…

#123
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004

View Posteldatar, on 28 martie 2022 - 15:47, said:


Eu pățesc asta la digi deși nu la Orange.
Atunci când sunt prea mulți clienți  pe Olt și sau sunt probleme cu Oltul probabil asta cauzează acele blocaj de câteva zeci de secunde când exista trafic mare de internet.

De cand postasem anterior caderea netului -> nici pana acum nu si-a revenit, dureaza mai mult de cateva zeci de secunde.

Attached File  Screenshot_20220328-165700_Settings.jpg   44.16K   91 downloads

#124
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postemanu900, on 28 martie 2022 - 15:58, said:



De cand postasem anterior caderea netului -> nici pana acum nu si-a revenit, dureaza mai mult de cateva zeci de secunde.

Attachment Screenshot_20220328-165700_Settings.jpg
Țin minte înainte sa trec  la Orange de la Telekom încă mai aveam 2 luni de contract cu ei și am activat Orange pe aceeași fibra optica
Tehnicianul menționase ca nu mai exista locuri libere în switch și ca nu trage încă o fibra optica.
De curiozitate am introdus în fibra optica și ontul sagemcom înapoi în loc la Orange și a mers doar când se producea același efect ca la tine în timp ce Orange nici o problema faza e ca stătea picat vreo jumătăți de ore versus câteva zeci ca la digi de secunde oricum enervant dacă joci jocuri online, work from home, iptv si sau apeluri dese pe whatsapp viber etc.
Deci sigur are legătură cu probleme cu loadul de pe olt cum am zis prea mulți clienti.
La digi o alta problema pe care o am e viteza de mai puțin de 500 de mbps pe multe rute pe extern cu un top de maxim 700 de mbps.

Edited by eldatar, 28 March 2022 - 16:08.


#125
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Si-a revenit acum un sfert de ora -> bagat un test si a crapat iar.

Attached File  Screenshot_20220328-171635_nPerf.jpg   102.89K   69 downloadsAttached File  Screenshot_20220328-171737_Settings.jpg   40.66K   63 downloads


Poate vad astia logurile si mai upgradeaza infrastructura.

#126
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Deci pe Wifi6 cu ONT -ul cel nou (acelasi cu ce ofera si Digi de altfel) duce fara probleme spre 1800/900+

Attached File  Screenshot_20220328-205545_WhatsApp.jpg   55.36K   148 downloads


Sursa: grupul Facebook Orange

Edited by emanu900, 28 March 2022 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate