Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

An constructie bloc

Am vazut odata un film...
 Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022)

* * * - - 91 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82831 replies to this topic

Poll: Chestionar dupa ce au trecut suficiente zile pentru a avea o opinie formata (817 member(s) have cast votes)

Rusia a declansat un razboi in toata regula iar Putin este criminal de razboi?

  1. Voted Da, este vorba despre un razboi declansat de un psihopat dement numit Putin, criminal in toata regula (697 votes [85.31%] - View)

    Percentage of vote: 85.31%

  2. Este o invazie justificata prin faptul ca in Ucraina extrema dreapta de coloratura nazista asuprea etnicii rusi si complota cu SUA fabricarea de arme chimice (48 votes [5.88%] - View)

    Percentage of vote: 5.88%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (72 votes [8.81%] - View)

    Percentage of vote: 8.81%

Vi se pare normal ca in situatia in care se afla Ucraina sa le amintim de romanii aflati acolo, de ciondaneala in legatura cu Bastroe si altele asemena?

  1. Voted NU, in fata dezastrului care se petrece in tara vecina, consider ca problemele noastre avute mai inainte cu ei palesc in fata a ceea ce se petrece (598 votes [73.19%] - View)

    Percentage of vote: 73.19%

  2. DA, intotdeauna si in orice situatie trebuie sa ne gandim ca suntem romani iar conationalii nostri au suferit in zonele respective iar ucrainenii ne-au facut destule. (145 votes [17.75%] - View)

    Percentage of vote: 17.75%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (74 votes [9.06%] - View)

    Percentage of vote: 9.06%

Cum sperati sa se termine ceea ce se intampla in Ucraina?

  1. Voted Sper sa se incheie in favoarea Ucrainenilor iar Rusia sa fie obligata la daune morale si materiale (613 votes [75.03%] - View)

    Percentage of vote: 75.03%

  2. Sper sa se incheie cu cedarea de catre ucraineni la pretentiile emise de Rusia, ca sa fie odata liniste (38 votes [4.65%] - View)

    Percentage of vote: 4.65%

  3. Sper sa se incheie cat mai curand, nu ma intereseaza cum, doar sa se incheie fara escaladarea conflictului in afara Ucrainei. (154 votes [18.85%] - View)

    Percentage of vote: 18.85%

  4. Sper sa plec din zona asta, oriune in lume unde sa fie doar liniste si pace. (12 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

Vote

#18415
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,645
  • Înscris: 26.03.2008

View PostTLGTLC, on 05 martie 2022 - 23:37, said:

Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553

Quote

Poland, Hungary and Romania can claim the territory received by Ukraine in Soviet times. This statement was made by the deputy of the Verkhovna Rada of Ukraine Ilya Kiva.

O incercare patetica de dezbinare. Incearca si ei cu o spaga. Poate le merge. Se vede din titluri ca e o trompeta a Rusiei acel site. Copy/Paste de la TASS.

Edited by Patefon, 06 March 2022 - 00:05.


#18416
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,399
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSew, on 05 martie 2022 - 23:46, said:

Eu nu imi dau seama cum rezista lumea in Rusia.. Toata lumea de acolo e de acord cu Putin, fiindca la Tv apare ca armata din Ucraina a vrut sa omoare populatia din Donetk si Luhansk, si din cauza asta armata rosie a trebuit sa intervina in Ucraina.
E complicat de explicat. Omul accepta sa creada ce ii vine lui mai usor, sunt mai multe elemente de luat in considerare.
Apoi este foarte greu sa schimbi mentalitatea unui om, mai ales unuia care a fost indoctrinat de mic.

Rusii vor refuza in continuare sa creada ca Putin e un agresor. Le-ar ruina toate sperantele si idea menirii rusilor de a apara lumea de fascism.


#18417
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 28.07.2008
Mi se pare asa de cacat situatia ca eu nu sunt in stare sa fiu updatat  in timp real cu evolutia comentariilor si paginilor acestui topic in timp ce armata ucraineana are aceeasi frustrare dar despre situatia la minut a blindatelor si convoaielor rusesti

Numai noi, softpedistii, stim cate lacrimi , sange, suferinta, punem in fiecare postare...

#18418
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,612
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcristian_sen, on 05 martie 2022 - 23:56, said:

Probabil le-or fi frica sa recunoasca ceva la telefon  ca sa nu ia lectii de zbor dupa aia.

Prietene, frica de a nu recunoaste la telefon e una, incercarea de a-si convinge, tot la telefon,  copilul aflat sub bombardament ca nu are dreptate este alta Posted Image

Edited by argonaut, 06 March 2022 - 00:07.


#18419
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 16.03.2008
Asa e, au dinamitat podul, s a pus o poza chiar aici pe forum. Unele surse indica 1500 soldați rusi acolo, altele 5000. Armata Moldovei are doar 6000 de combatanți. Nu știu dacă mai au aviație.

#18420
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,107
  • Înscris: 18.09.2008

View Postcristian_sen, on 05 martie 2022 - 23:56, said:

Probabil le-or fi frica sa recunoasca ceva la telefon  ca sa nu ia lectii de zbor dupa aia. Dar realitatea ramane: chiar daca stiu adevarul majoritatea populatiei ruse e de acord cu oribilitatile comise. Altfel s-ar rascula si nici o politie nu i-ar putea opri. Pana si noi, care in '89 eram  practic niste animale indobitocite de cel mai stalinit regim posibil, ne-am unit si am facut ceva...ca nu am mai continuat e alta poveste. Daca populatia doreste ceva cu adevarat nimeni si nimic nu o poate opri. Aici ar trebui sa lucreze vestul, la deschis ochii.

Eu refuz să cred că toți rușii nu cred. Desigur că sunt și unii care chiar nu cred, dar majoritatea știu adevărul (măcar părțile esențiale). Cu toate astea se tem pentru ei, pentru familiile lor, pentru siguranța zilei de mâine etc. Geamul devine din unealta prin care îți intră lumină și aer curat, într-o veritabilă poartă către moarte.

View Postargonaut, on 06 martie 2022 - 00:05, said:


Prietene, frica de a nu recunoate la telefon e una, incercarea de a-si convinge, tot la telefon,  copilul aflat sub bombardament ca nu are dreptate ete alta Posted Image

Poate veni tot din frică. Poate că acolo încă ”se ascultă” telefoanele. Nu avem de unde ști.

View PostPatefon, on 06 martie 2022 - 00:03, said:

O incercare patetica de dezbinare. Incearca si ei cu o spaga. Poate le merge. Se vede din titluri ca e o trompeta a Rusiei acel site. Copy/Paste de la TASS.

Gata, luăm Bucovina de Nord și Ținutul Herța, nu?! Polonia văd că în loc să ceară teritorii, îl trimite pe Sf. Jevelin. România ajută refugiații, deci nu cred că se pune problema să luăm teritorii.

#18421
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postargonaut, on 05 martie 2022 - 22:35, said:

Niste simulari de ti e face parul maciuca
[ https://media.giphy.com/media/RN6sYUh5VIYlG/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.giphy.com/media/Q3Li1BpwTpTfq/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

War games.

#18422
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,612
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmiki07, on 06 martie 2022 - 00:07, said:

Poate veni tot din frică. Poate că acolo încă ”se ascultă” telefoanele. Nu avem de unde ști.

Eu judec ca un tata.
Daca fiica mea s-ar afla intro zona de conflict, n-as sta sa incerc sa o lamuresc din ce parte vine pericolul, m-as duce s-o iau de acolo sau as chema-o acasa urgent. Astea nu cred ca-s chestii punibile, spuse la telefon, nu-i asa?!

#18423
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmiki07, on 06 martie 2022 - 00:09, said:

Eu refuz să cred că toți rușii nu cred. Desigur că sunt și unii care chiar nu cred, dar majoritatea știu adevărul (măcar părțile esențiale). Cu toate astea se tem pentru ei, pentru familiile lor, pentru siguranța zilei de mâine etc. Geamul devine din unealta prin care îți intră lumină și aer curat, într-o veritabilă poartă către moarte.



Poate veni tot din frică. Poate că acolo încă ”se ascultă” telefoanele. Nu avem de unde ști.



Gata, luăm Bucovina de Nord și Ținutul Herța, nu?! Polonia văd că în loc să ceară teritorii, îl trimite pe Sf. Jevelin. România ajută refugiații, deci nu cred că se pune problema să luăm teritorii.

Majoritatea chiar cred. Am impresia ca asa sunt educati. Am fost acolo si mi s-a parut destul de socant.

Edited by cumparator, 06 March 2022 - 00:15.


#18424
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKokoshmare, on 06 martie 2022 - 00:03, said:

Tot circula informația ca ucrainenii au aruncat în aer podul de Kuchurgan blocând accesul dinspre Ucraina spre Transnistria dar nu găsesc nicio poza pe nicăieri.


asta? https://www.youtube....rts/obRYgLJuXYI

#18425
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,468
  • Înscris: 05.08.2015

View Postargonaut, on 06 martie 2022 - 00:02, said:

Preşedintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania, Csomortányi István, ...

Cu putka la galera sau, mai bine, la esfod, a sa ajunga astia micii sa manance de pe jos

Plus propaganda ruseasca interzisa

O sa fie iar o placere sa traiesti in Europa

View PostKokoshmare, on 06 martie 2022 - 00:03, said:

Tot circula informația ca ucrainenii au aruncat în aer podul de Kuchurgan blocând accesul dinspre Ucraina spre Transnistria dar nu găsesc nicio poza pe nicăieri.

a aparut si o filmare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Z9kC3OlTqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 06 March 2022 - 00:14.


#18426
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 21.08.2003

View Postargonaut, on 06 martie 2022 - 00:05, said:

Prietene, frica de a nu recunoaste la telefon e una, incercarea de a-si convinge, tot la telefon,  copilul aflat sub bombardament ca nu are dreptate este alta Posted Image

Pai e  cu atat mai rau situatia, inseamna ca in afara de masini telefoane si internet (sau ce mai au acolo acum) nu e prea mare deosebire intre rus si nord coreean...asta face comunismul din om, il modifica la nivel de adn, bine ca am scapat draq de ei. Nu total ca inca mai avem ramasite inclusiv parlament dar in timp poate se vor dilua pan ala disparitie.

#18427
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postrotnic, on 05 martie 2022 - 23:11, said:

Bai Beanule, daca te-a luat panica ne lasi macar pe noi sa traim... linistiti pe topic?
Dar ce-ti fac, iti tulbur visarea si confortul, iti racesc locul caldut? Posted Image
Nu-ti mai merg cursiv filmele-n cap, alea cu maretul conflict NATO-Rusia?
Sau...nu vrei sa fi trezit? Posted Image

View PostwolfydRg, on 05 martie 2022 - 23:09, said:

Si soluția?
Eu nu discutam despre solutia la problema A. Ci incercam sa spun ca s-ar putea sa fim pusi in situatia de a gasi si solutia la problema B, daca ne tot mananca-n popou si vrem sa fim zmei pe barba altora.
E un conflict armat, vestul face chile de lucruri ca sa ajute Ucraina. S-ar putea face ceva mai mult pe sanctiuni, daca n-ar exista unii fatarnici....
Acu, ca unii si-ar dori ca NATO sa-i rada de pe fata pamanului pe rusi...eh, ma tem ca nu-i asa de usor precum pare, de acolo, de la tastatura.
Tu crezi ca NATO nu si-ar fi permis sa intervina, daca aveau intel cum ca rusii pot fi pusi cu botul pe labe? Desigur ca o faceau. Dar, iata, nu s-au bagat. Oare, nu crezi ca ei stiu ceva mai multe decat noi si ceea ce stiu ar putea fi foarte...nasty? Hm?

Edited by Bean, 06 March 2022 - 00:23.


#18428
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,107
  • Înscris: 18.09.2008

View Postargonaut, on 06 martie 2022 - 00:11, said:

Eu judec ca un tata.
Daca fiica mea s-ar afla intro zona de conflict, n-as sta sa incerc sa o lamuresc din ce parte vine pericolul, m-as duce s-o iau de acolo sau as chema-o acasa urgent. Astea nu cred ca-s chestii punibile, spuse la telefon, nu-i asa?!

Nu știm cum judecă rușii, acum două zile au incriminat fake-news-ul cu 15 ani de închisoare.

#18429
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 21.08.2003

View Postmiki07, on 06 martie 2022 - 00:09, said:


Eu refuz să cred că toți rușii nu cred.

Am zis majoritatea. Covarsitoarea majoritate chiar as indrazni sa zic. Sunt si exceptii bineinteles dar fara sanse.

#18430
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,107
  • Înscris: 18.09.2008

View Postcumparator, on 06 martie 2022 - 00:12, said:

Majoritatea chiar cred. Am impresia ca asa sunt educati. Am fost acolo si mi s-a parut destul de socant.

Da, mă așteptam la asta de la nord-coreeni. Dar nu chiar de la atât de mulți ruși.

#18431
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,730
  • Înscris: 05.02.2012

View Postargonaut, on 06 martie 2022 - 00:11, said:

Eu judec ca un tata.
Daca fiica mea s-ar afla intro zona de conflict, n-as sta sa incerc sa o lamuresc din ce parte vine pericolul, m-as duce s-o iau de acolo sau as chema-o acasa urgent.

Tu da , altii nu prea .. pe mama astuia o intereseaza mai mult despre tancul lui .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qFq1KjrEwJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot ca un data judec si eu acuma

Quote

Unele surse indica 1500 soldați rusi acolo, altele 5000
Sper sa ii vad pe toti intr-o singura groapa, inghesuiti ca sardinele. Acuma dupa ce am vazut deja al doilea copil, mort pe o targa de spital. Daca as avea un soldat rus in fata, m-as transforma in cel mai oribil animal

Edited by Andreysc7, 06 March 2022 - 00:18.


#18432
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcristian_sen, on 06 martie 2022 - 00:14, said:

...bine ca am scapat draq de ei. Nu total ca inca mai avem ramasite inclusiv parlament dar in timp poate se vor dilua pan ala disparitie.

Cand dispare finanțarea, se va asterne si linistea la noi.

Edited by Catean, 06 March 2022 - 00:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate