Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...
 Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022)

* * * - - 91 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82831 replies to this topic

Poll: Chestionar dupa ce au trecut suficiente zile pentru a avea o opinie formata (817 member(s) have cast votes)

Rusia a declansat un razboi in toata regula iar Putin este criminal de razboi?

  1. Voted Da, este vorba despre un razboi declansat de un psihopat dement numit Putin, criminal in toata regula (697 votes [85.31%] - View)

    Percentage of vote: 85.31%

  2. Este o invazie justificata prin faptul ca in Ucraina extrema dreapta de coloratura nazista asuprea etnicii rusi si complota cu SUA fabricarea de arme chimice (48 votes [5.88%] - View)

    Percentage of vote: 5.88%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (72 votes [8.81%] - View)

    Percentage of vote: 8.81%

Vi se pare normal ca in situatia in care se afla Ucraina sa le amintim de romanii aflati acolo, de ciondaneala in legatura cu Bastroe si altele asemena?

  1. Voted NU, in fata dezastrului care se petrece in tara vecina, consider ca problemele noastre avute mai inainte cu ei palesc in fata a ceea ce se petrece (598 votes [73.19%] - View)

    Percentage of vote: 73.19%

  2. DA, intotdeauna si in orice situatie trebuie sa ne gandim ca suntem romani iar conationalii nostri au suferit in zonele respective iar ucrainenii ne-au facut destule. (145 votes [17.75%] - View)

    Percentage of vote: 17.75%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (74 votes [9.06%] - View)

    Percentage of vote: 9.06%

Cum sperati sa se termine ceea ce se intampla in Ucraina?

  1. Voted Sper sa se incheie in favoarea Ucrainenilor iar Rusia sa fie obligata la daune morale si materiale (613 votes [75.03%] - View)

    Percentage of vote: 75.03%

  2. Sper sa se incheie cu cedarea de catre ucraineni la pretentiile emise de Rusia, ca sa fie odata liniste (38 votes [4.65%] - View)

    Percentage of vote: 4.65%

  3. Sper sa se incheie cat mai curand, nu ma intereseaza cum, doar sa se incheie fara escaladarea conflictului in afara Ucrainei. (154 votes [18.85%] - View)

    Percentage of vote: 18.85%

  4. Sper sa plec din zona asta, oriune in lume unde sa fie doar liniste si pace. (12 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

Vote

#18397
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,738
  • Înscris: 05.02.2012
intre timp ... un copil de 18 luni a murit in urma bombardamentelor in Mariupol . Tocmai ce am vazut poze intr-un articol , pe care nu o sa il postez aici . (e pe site-ul celor de la CNN)
Orice pedeapsa va primi retardatul si cu prietenii sai , e prea usoara. Nu cred in religie dar in momentele de genu sper sa existe si o viata de apoi , eterna, in care nenorocitii astia sa sufere.
Am si eu un junior de aproape 2 ani ... nici nu vreau sa stiu prin ce trec parintii acelor copii sau chiar parintii celor care mor pe front, in frig si singuri (fie Ucraina sau Rusia)

Edited by Andreysc7, 05 March 2022 - 23:46.


#18398
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,958
  • Înscris: 25.10.2004

View PostTLGTLC, on 05 martie 2022 - 23:37, said:

Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553
nu-ti vine sa vomiti cand citesti stirile din pagina aia?

Edited by catalinn, 05 March 2022 - 23:41.


#18399
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 16.03.2008

View PostTLGTLC, on 05 martie 2022 - 23:37, said:

Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553

E în rusa, ce spune? De ce ai impresia asta? Poate ii transmite Maiei ceea ce trebuie sa știe, cât trebuie și ce sa facă în viitor. Dacă va mai avea viitor.

#18400
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,147
  • Înscris: 15.12.2009

TLGTLC said:

1646516257[/url]' post='28868405']
Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553

Traducere:

Rada a permis împărțirea Ucrainei între Polonia, Ungaria, România …


Polonia, Ungaria și România pot revendica un teritoriu dobândit de Ucraina în perioada sovietică. Această declarație a fost făcută de deputatul Radei Supreme a Ucrainei Ilya Kiva.


Normal era să pui tu traducerea.

Da, și asta face parte din propaganda putinistă!

Edited by Naoto, 05 March 2022 - 23:48.


#18401
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007
Cine-i Rada ăsta?

Edit: Parlamentu' unicameral al Ucrainei?

Edited by edy_wheazel, 05 March 2022 - 23:47.


#18402
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003

View Postthedeady, on 05 martie 2022 - 23:25, said:


Cumva legat, vazusem in prima seara de proteste de la Moscova (sper sa nu gresesc) ca politia are masini de la decadentii aia vestici - niste Skoda si niste Ford Transit. Le trimite Xi niste consumabile fake peste cateva luni sa nu ramana pe dreapta?

Sunt fabricate acolo, probabil au un lant logistic si ptr piese dar oricand se pot reintoarce la Lada la  o adica.

#18403
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Eu nu imi dau seama cum rezista lumea in Rusia.. Toata lumea de acolo e de acord cu Putin, fiindca la Tv apare ca armata din Ucraina a vrut sa omoare populatia din Donetk si Luhansk, si din cauza asta armata rosie a trebuit sa intervina in Ucraina.

#18404
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,094
  • Înscris: 04.09.2018

View Postcumparator, on 05 martie 2022 - 23:32, said:

Eu mi-am mai schimbat parerea, uitandu-ma mai cu atentie in ultima vreme. Cred ca nu e atat de nebun, cat vrea sa para nebun. Cred ca asta e piesa de baza a strategiei lui, sa para un nebun cu acces la arme nucleare. Altfel, navalea toata omenirea pe el si praf ii faceau.
Prostia este ca nu i-a reusit atacul asupra Ucrainei. Asta sigur nu a prevazut. Presupun ca s-au gandit ca ii cuceresc pe aia usor si merg mai departe.
Da, probabil vroia sa para nebun ca sa le fie frica la restul, ca daca nu parea nebun puteai sa zici "eee, nu face el asa ceva ca pierde si el", daca daca e nebun poate face orice, cam aia cred ca e smecheria la care te referi.

#18405
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,637
  • Înscris: 29.07.2013
Cu dedicatie pentru o colega de-a noastra:

Pentru ucrainenii cu părinți care trăiesc în Rusia, drama războiului este amplificată de faptul că nu găsesc alinare la rudele lor. Câțiva tineri au povestit pentru BBC că părinții nu îi cred când le spun despre războiul din Ucraina și asta din cauza propagandei difuzate de canalele mass-media ale Kremlinului.

Oleksandra are 25 de ani și locuiește la Harkov. Tânăra și cei 4 câini ai săi s-au adăpostit în baia apartamentului ei de când au început bombardamentele. „Când am auzit exploziile, am fugit din casă să îmi iau câinii din țarc. Oamenii au intrat în panică și și-au abandonat mașinile. Am fost foarte speriată”, povestește Oleksandra.
Ea vorbește frecvent cu mama aflată la Moscova, dar în timpul conversațiilor nu reușește să o convingă că viața ei este în pericol, într-un oraș bombardat.

Mama nu a fost convinsă nici măcar de filmările cu bombardamente trimise de fiica ei. „Nu am vrut să-mi sperii părinții, dar am început să le spun direct că civili și copii mor. Și chiar dacă ei sunt îngrijorați pentru mine, îmi spun că probabil este un accident, că armata rusă nu ar trage niciodată în civili. Că ucrainenii sunt cei care își ucid propriul popor”, a povestit ea.
În discuțiile telefonice, părinții folosesc mesajele propagandei ruse. „Părinții mei înțeleg că este în desfășurare o operațiune militară. Dar îmi spun: rușii au venit să vă elibereze. Nu vor strica nimic, nu se vor atinge de voi. Ei țintesc doar obiective militare”, a explicat Oleksandra.
Oleksandra mai spune că de vină este presa controlată de stat din Rusia și că mama sa doar repetă ce vede la posturile tv din Moscova. „Mă sperie când mama îmi repetă de la posturile TV. Le spală creierul. Și oamenii au încredere în ei”.

Cam asta-i poporul sovietic si stai si te gandesti daca chiar merita empatia aia totala, exceptandu-l pe Putin si clica lui. Posted Image

Edited by argonaut, 05 March 2022 - 23:55.


#18406
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 12.02.2007

View PostTLGTLC, on 05 martie 2022 - 23:37, said:

Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553

am dat click pe translate in limba romana, moama ce e pe site-ul ala, se bate de la egal la egal cu rtv de la noi, in materie de propaganda

#18407
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,147
  • Înscris: 15.12.2009

View Postedy_wheazel, on 05 martie 2022 - 23:45, said:

Cine-i Rada ăsta?

Edit: Parlamentu' unicameral al Ucrainei?

N-ai văzut steagul? era al Ucrainei

#18408
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 27.07.2006

View Postvata_pa_batz, on 05 martie 2022 - 23:32, said:

Bullshit. Numai timpenii scrii
Eh, daca ar fi singurul...

Digi24: sirenele suna la Kiev si s-au auzit explozii.

#18409
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMinettoMatoi, on 05 martie 2022 - 23:48, said:

Da, probabil vroia sa para nebun ca sa le fie frica la restul, ca daca nu parea nebun puteai sa zici "eee, nu face el asa ceva ca pierde si el", daca daca e nebun poate face orice, cam aia cred ca e smecheria la care te referi.

Daaaaa, s-a vazut. A facut Putin o criza si restu' lumii s-a pisat ... pe el.

#18410
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003

View Postargonaut, on 05 martie 2022 - 23:49, said:



Probabil le-or fi frica sa recunoasca ceva la telefon  ca sa nu ia lectii de zbor dupa aia. Dar realitatea ramane: chiar daca stiu adevarul majoritatea populatiei ruse e de acord cu oribilitatile comise. Altfel s-ar rascula si nici o politie nu i-ar putea opri. Pana si noi, care in '89 eram  practic niste animale indobitocite de cel mai stalinit regim posibil, ne-am unit si am facut ceva...ca nu am mai continuat e alta poveste. Daca populatia doreste ceva cu adevarat nimeni si nimic nu o poate opri. Aici ar trebui sa lucreze vestul, la deschis ochii.

Edited by cristian_sen, 06 March 2022 - 00:01.


#18411
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

View PostSew, on 05 martie 2022 - 23:46, said:

Eu nu imi dau seama cum rezista lumea in Rusia.. Toata lumea de acolo e de acord cu Putin, fiindca la Tv apare ca armata din Ucraina a vrut sa omoare populatia din Donetk si Luhansk, si din cauza asta armata rosie a trebuit sa intervina in Ucraina.

Nu toti. Am scris aici ca stiu de 2 tipe care lucreaza la o multinationala si sunt distruse de ceea ce se intampla. Cine vrea sa stie, stie. Dar majoritatea sunt cu Putin deocamdata.

#18412
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 16.03.2008
Deci conflictul se poate extinde. Trupele din Transnistria n au ieșit la ofensiva sau așteaptă motorina ruseasca? Parca prea nu e mișcare acolo, așteaptă poate un semnal. În Cobasna este un depozit imens de muniții.

#18413
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,637
  • Înscris: 29.07.2013
Ca sa avem un tablou complet, nici Romania nu duce lipa de cozi de topor, cozi manuite de o mana ale carei interee deja le cunoastem: gazul ieftin!

Declaraţie şocantă a consilierului jiudetean Bihor,Csomortányi István : „Nu e războiul nostru. Ucraina este duşmanul tuturor cetăţenilor săi

Preşedintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania, Csomortányi István, consilier al şefului CJ Bihor, Ilie Bolojan, a criticat în termeni duri Ucraina şi a acuzat Uniunea Europeană de "ipocrizie", pentru sprijinul acordat ţării atacate, cerând maghiarilor din Ardeal să nu intervină pentru că "nu este războiul nostru".

Noi, maghiarii din Transilvania, nu datorăm credinţă niciunei părţi.

Pai meretzi mai baietzi la Orban Baczi si lingeti cu el curul rusnacilor, poate le spalati si chilotii ca sa va dea gaz ieftin!

#18414
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmirc2003, on 05 martie 2022 - 23:59, said:

Deci conflictul se poate extinde. Trupele din Transnistria n au ieșit la ofensiva sau așteaptă motorina ruseasca? Parca prea nu e mișcare acolo, așteaptă poate un semnal. În Cobasna este un depozit imens de muniții.
Tot circula informația ca ucrainenii au aruncat în aer podul de Kuchurgan blocând accesul dinspre Ucraina spre Transnistria dar nu găsesc nicio poza pe nicăieri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate