Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...
 Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022)

* * * - - 91 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82831 replies to this topic

Poll: Chestionar dupa ce au trecut suficiente zile pentru a avea o opinie formata (817 member(s) have cast votes)

Rusia a declansat un razboi in toata regula iar Putin este criminal de razboi?

  1. Voted Da, este vorba despre un razboi declansat de un psihopat dement numit Putin, criminal in toata regula (697 votes [85.31%] - View)

    Percentage of vote: 85.31%

  2. Este o invazie justificata prin faptul ca in Ucraina extrema dreapta de coloratura nazista asuprea etnicii rusi si complota cu SUA fabricarea de arme chimice (48 votes [5.88%] - View)

    Percentage of vote: 5.88%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (72 votes [8.81%] - View)

    Percentage of vote: 8.81%

Vi se pare normal ca in situatia in care se afla Ucraina sa le amintim de romanii aflati acolo, de ciondaneala in legatura cu Bastroe si altele asemena?

  1. Voted NU, in fata dezastrului care se petrece in tara vecina, consider ca problemele noastre avute mai inainte cu ei palesc in fata a ceea ce se petrece (598 votes [73.19%] - View)

    Percentage of vote: 73.19%

  2. DA, intotdeauna si in orice situatie trebuie sa ne gandim ca suntem romani iar conationalii nostri au suferit in zonele respective iar ucrainenii ne-au facut destule. (145 votes [17.75%] - View)

    Percentage of vote: 17.75%

  3. Inca nu sunt pe deplin lamurit, ma mai gandesc pana sa dau un raspuns clar (74 votes [9.06%] - View)

    Percentage of vote: 9.06%

Cum sperati sa se termine ceea ce se intampla in Ucraina?

  1. Voted Sper sa se incheie in favoarea Ucrainenilor iar Rusia sa fie obligata la daune morale si materiale (613 votes [75.03%] - View)

    Percentage of vote: 75.03%

  2. Sper sa se incheie cu cedarea de catre ucraineni la pretentiile emise de Rusia, ca sa fie odata liniste (38 votes [4.65%] - View)

    Percentage of vote: 4.65%

  3. Sper sa se incheie cat mai curand, nu ma intereseaza cum, doar sa se incheie fara escaladarea conflictului in afara Ucrainei. (154 votes [18.85%] - View)

    Percentage of vote: 18.85%

  4. Sper sa plec din zona asta, oriune in lume unde sa fie doar liniste si pace. (12 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

Vote

#18379
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 12.02.2007

 Patefon, on 05 martie 2022 - 22:59, said:


- Putin has established additional payments in case of death or injury of the Russian military in Ukraine. Families of the victims will receive additional one-time payments of 5 million rubles


Le da mumu.
Rusii spuneau parca ieri ca au pierdut vreo 500 soldati iar Ucraina spuneau ca au impuscat vreo 10.000 rate
O sa spuna familiilor ca nu stiu unde e fiul/tatal lor ca nu apare nicaieri morti, deci nu stim n-am vazut nimic, va rog sa depuneti dosar cu sina si va cautam noi

#18380
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Patefon, on 05 martie 2022 - 22:59, said:

- The Ministry of Economic Development of Russia is discussing the lifting of restrictions on the use of intellectual property
Asta-i chiar interesanta...

#18381
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,780
  • Înscris: 15.06.2007
Un clip mai vechi pe tema securitatii lui Putler

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_-tEkACDTMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18382
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 27.07.2006
Conform digi24, un autocar cu refugiati ucraineni a fost oprit ore in sir de autoritatile ungare. 3 copii n-aveau pasaport biometric. O femeie de 62 de ani a decedat "din cauza epuizarii" - declaratia soferului.
Intr-un final autocarul si-a continuat drumul.
https://www.digi24.r...uizarii-1861313

Edited by ergon, 05 March 2022 - 23:18.


#18383
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,958
  • Înscris: 25.10.2004

 tfmercedez, on 05 martie 2022 - 22:53, said:

Si ce rost are atata dezbatere cu filmarea cu putler?  
Ca e autentica sau trucata, tot un kkt.
am vazut imaginile astazi si sunt dezgustatoare. sunt identice cu alte filmate in care e prezentat un traficant de carne vie in momentul in care e adulat de fetele lui

referitor la impactul pentru zombie care-l aduleaza, e simplu......cand cade avionul important e sa ai stewardese in fata ochilor.
apropo, imediat dupa intalnire a fost semnat un decret prin care toate avioanele de fabricatie externa nu mai sunt inspectate/controlate pana in septembrie 2022 fara a tine cont de regulile  producatorului si nici nu mai trebuie cerut  suportul lor  tehnic.
practic avioanele produse de Boeing si Airbus zboara oricum, nu mai tre inspectate

https://ria.ru/20220...1776849906.html

Edited by catalinn, 05 March 2022 - 23:31.


#18384
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,648
  • Înscris: 26.03.2008

 Bean, on 05 martie 2022 - 23:16, said:

Asta-i chiar interesanta...
De-aia si am pus-o. Se da liber la cracuiala "legala" a softurilor industriale. La copierea pieselor care nu se mai gasesc.

P.S. China Like this...

#18385
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,327
  • Înscris: 28.07.2008
Despre clipul cu steuardesele, my 2 cents

Nu ma dau iespert pe aici dar ma pricep oleaca

Nu are nicio relevanta ca e real sau fake

Sunt o gramada de mesaje subliminale aici si nu pt noi

Pe strainezi  ii tine la masa de un kilometru, sufletul natiunii insa foarte aproape- a bifat demitizarea lipsei de empatie( recte evolutie psihopatologica, vehiculata de catre vest sau chiar ei, rusii) , care e rezervata celor dragi, nu inamicilor  sau nehotaratilor, incompetentilor (proprii generali)

Cine e sufletul natiunii daca nu iubitele, sotiile, mamele, surorile, fiicele, tuturor acelor barbati rusi care ii executa ordinele in Ucraina?

Cina asta de taina se vrea un mesaj transmis Rusiei  feminine, a aceleia care in curand isi va primi cadavrele iubitilor soti, logodnici, sau nu va primi niciodata vreo veste despre soarta acestora

Acelei Rusii feminine e transmis clipul, ca pe o explicatie ante furnizata, ca pe un viitor pansament sufletesc pentru imensa durere si acceptarea acesteia in virtutea unei ratiuni superioare

Asta foarte foarte pe scurt, sa nu dau in offtopic cu beneficiile psihanalitice ale lui Putler si reincarcarea barbatiei

Kremlin are si consilieri de imagine care ocupa cu exact ce incerc si eu in analiza mea, presupun ca vom mai vedea clipuri si cu Putler in sedinta cu ceva mamaie ce vinde la piata, cu pioneri Putlerjugend. samd

#18386
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 16.03.2008
SAM497 pe flightradar24 pare ca va ateriza la Chișinău. US Air Force.

#18387
thedeady

thedeady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 22.01.2007

 Patefon, on 05 martie 2022 - 22:59, said:

Aflam de la TASS:

- Putin has established additional payments in case of death or injury of the Russian military in Ukraine. Families of the victims will receive additional one-time payments of 5 million rubles
- The Ministry of Economic Development of Russia is discussing the lifting of restrictions on the use of intellectual property

In rest, bullshit-uri...


Intrebarea e : le da alea 5 milioane de ruble la cursul zilei? Peste vreo 6 luni? Posted Image
Sau poate asta e o campanie de recrutat carne de tun mascata. Moare unul din familie, da' va faceti oameni. Cine o sa fie smecherii blocului, cu ultimul model de Moskvici?

Cumva legat, vazusem in prima seara de proteste de la Moscova (sper sa nu gresesc) ca politia are masini de la decadentii aia vestici - niste Skoda si niste Ford Transit. Le trimite Xi niste consumabile fake peste cateva luni sa nu ramana pe dreapta?

Edited by thedeady, 05 March 2022 - 23:26.


#18388
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,114
  • Înscris: 18.09.2008

 lupini, on 05 martie 2022 - 22:47, said:

Apropos de politica internă a unei ţări. Am văzut că am fost provocat fie de tine fie de alţii să vorbesc despre asta. Dar eu spun aşa: când la graniţele naţiei mele e un adversar precum Putin, nu am voie nici eu, nici altcineva să dezbată politica internă şi divergenţele dintre partide, deoarece asta asta ar da combustibil inamicului...rus.

M-ai văzut tu pe mine să discut acum despre eliminarea Stării de Urgenţă din România ? Nu, pentru că acum important e să fim împotriva marelui duşman de la Est care vrea să introducă "pandemia putinisto-rusească" în lume. Stai să vezi după ce va dispărea ameninţarea putinismo-rusească, ce frumoase vor fi iar disputele politice libere !

Ce era de înțeles din ce am spus eu, nu avea neapărat legătură cu România, era un exemplu din România ca să putem relaționa cu el. La fel se întâmplă acum și în Rusia, unde Putler duce un greu război cu ultimii jurnaliști indepdenți.

#18389
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

 mirc2003, on 05 martie 2022 - 23:23, said:

SAM497 pe flightradar24 pare ca va ateriza la Chișinău. US Air Force.

E secretarul de stat american in el, nu stiam ca va merge si la Maia Sandu.

#18390
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,114
  • Înscris: 18.09.2008

 Atreides7, on 05 martie 2022 - 23:23, said:

Pe strainezi  ii tine la masa de un kilometru, sufletul natiunii insa foarte aproape- a bifat demitizarea lipsei de empatie( recte evolutie psihopatologica, vehiculata de catre vest sau chiar ei, rusii) , care e rezervata celor dragi, nu inamicilor  sau nehotaratilor, incompetentilor (proprii generali)

Înseamnă că generalii ăia, pe care i-a ținut la nșpe mii de metri, nu îi erau la suflet. Sau poate se temea că unul are ceva briceag și-i face buzunare.

#18391
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Bean, on 05 martie 2022 - 23:04, said:

Eu cred ca tu, ca si multi, multi alti viteji, nu realizati momentul de cotitura al civilizatiei, dimensiunea situatie si repercursiunile pe zeci si sute de ani.
Dar iti zic: in momentul in care o sa apara stirea cu prima nucleara, chiar si tactica, picata pe undeva pe aproape, prin Ucraina, in momentul ala o sa va inghete toate umorile din corp. Abia in secunda aia veti realiza pe ce traiectorie a soartei va aflati.
Nu pricep ce este atat de neverosimil in povestea asta ori ce poate sa va para atat de contra-intuitiv sau lipsit de logica bunului simt. Nu pot sa te inteleg de ce esti inapt sa faci diferenta intre o atitudine lucida, calma, asezata si o atitudine de obedienta sau frica fata de rus. In locul lui putea fi orice alt stat cu potential nuclear. Oricare!
In aceste momente nu ar trebui sa fie loc pentru orgolii, pentru "ba, pe-a ma-tii", pentru "hai sa vedem care pe care". Daca politicienii ar fi ca unii de pe social networks, d-astia exaltati, pui de Van Damme sau fortosi de rup si muntii, s-ar duce pe poala sute de mii si milioane de vieti in conflicte armate.
Mi se pare mind blowing cand cineva care face apel la precautie si ratiune sa fie imediat vanat si tavalit cum ca ar fi rusofil sau alte aberatii d-astea sinistre.
Oameni buni....las la o parte potentialul nuclear: individul numit Putin s-ar putea sa fie labil psihic. Similar, Kim, piticul atomic, are fix aceeasi problema. Sunt oameni cu multe angoase, cu tot felul de complexe de inferioritate, depresivi, paranoizi samd. Trump avea si el accese de acest gen, doar ca acolo exista alte checks and ballances.
Asadar, nu ne jucam, nu e o simulare, nu putem da load, ca la Call Of Duty. This is fucking real life.
Chill, sa lasam vitejia si sa ne gandim ce mortii nostri de planeta lasam copiiilor si nepotilor.

Bullshit. Numai timpenii scrii

#18392
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

 Bean, on 05 martie 2022 - 23:04, said:

Mi se pare mind blowing cand cineva care face apel la precautie si ratiune sa fie imediat vanat si tavalit cum ca ar fi rusofil sau alte aberatii d-astea sinistre.
Oameni buni....las la o parte potentialul nuclear: individul numit Putin s-ar putea sa fie labil psihic. Similar, Kim, piticul atomic, are fix aceeasi problema. Sunt oameni cu multe angoase, cu tot felul de complexe de inferioritate, depresivi, paranoizi samd. Trump avea si el accese de acest gen, doar ca acolo exista alte checks and ballances.
Asadar, nu ne jucam, nu e o simulare, nu putem da load, ca la Call Of Duty. This is fucking real life.
Chill, sa lasam vitejia si sa ne gandim ce mortii nostri de planeta lasam copiiilor si nepotilor.

Eu mi-am mai schimbat parerea, uitandu-ma mai cu atentie in ultima vreme. Cred ca nu e atat de nebun, cat vrea sa para nebun. Cred ca asta e piesa de baza a strategiei lui, sa para un nebun cu acces la arme nucleare. Altfel, navalea toata omenirea pe el si praf ii faceau.
Prostia este ca nu i-a reusit atacul asupra Ucrainei. Asta sigur nu a prevazut. Presupun ca s-au gandit ca ii cuceresc pe aia usor si merg mai departe.

Edited by cumparator, 05 March 2022 - 23:37.


#18393
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 07.08.2011

 mirc2003, on 05 martie 2022 - 23:23, said:

SAM497 pe flightradar24 pare ca va ateriza la Chișinău. US Air Force.
Macar de-ar iesi Moldova castigata din toata nebunia asta!

#18394
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 27.06.2007
Acum aflu că România se va reîntregi.
https://ura.news/news/1052534553

#18395
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 cumparator, on 05 martie 2022 - 23:32, said:

Eu mi-am mai schimbat parerea, uitandu-ma mai cu atentie in ultima vreme. Cred ca nu e atat de nebun, cat vrea sa para nebun. Cred ca asta e piesa de baza a strategiei lui, sa para un nebun cu acces la arme nucleare.

Ai dreptate, nu e nebun, ci pur si simplu prost. Nici nu avea de unde sa stie in ce stare jalnica se afla armata si toata logistica din spatele ei. Au furat aia din sistem de au rupt. Cind ma gindesc la aparitiile lui cu cite o sapca din aia de marinar pe cap, pe la tot felul de manevre militare pentru reportaje tv ma cracanez de ris. L-au mintit astia la greu. Dictatorii nu pot avea prieteni, mala suerte

#18396
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,802
  • Înscris: 28.11.2005
YNWA for Ukraine de la echipa mea de suflet. Frumos!

https://fb.watch/bzAoJWSDHy/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate