Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA
 "DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 

Rambursare credit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Va salut, am nevoie de o părere despre rambursarea totala a unui credit de nevoie personale de 50.000lei pe 45 de luni cu o rata de 1.288, iar in total am de plătit 57.970 cu o rata a dobânzii de 7.5%

Am plătit o singura rata, dacă plătesc acum tot creditul care este suma pe care trebuie sa o achit?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007
Este al nu stiu catelea topic pe tema asta. Raspunsul este intotdeauna acelasi: vezi ce scrie in contract!

Edited by AlexEn, 05 December 2021 - 08:26.


#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Achita anticipat si scapi de stres pe urmatorele 44 de luni. Cel mai probabil vei achita 48712 + 487.12 = 49199.12. Banca te va taxa cel mai probabil cu 1% pentru plata anticipata, dar macar scapi de o grija.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,433
  • Înscris: 11.08.2003
Versi 50.000 si vezi cat mai ramane.
La un credit imobiliar (presupun ca si la asta e la fel), cu fiecare zi se mai aduna ceva la dobanda. Pentru calculul tau, ar trebui trecuta si informatia asta. Si ,chiar si asa, tot s-ar putea sa dea cu virgula. In principiu, daca rambursezi azi tot, vei plati dobanda adunata in perioada de start a credituluiu si de inchidere a lui. Ca-l inchizi a 2a zi dupa ce-l iei, doar o zi de dobanda (daca nu sunt si alte taxe), daca sunt 10 zile, atunci 10 zile de dobanda... si tot asa.
Mergi la banca respectiva si spune-le sa-ti faca un calcul, ei stiu cel mai bine.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,908
  • Înscris: 17.12.2019
Catalin2o14, mergi la bancă și ceri calculul pentru achitat în ziua respectivă. Depui în cont cu 15-20 lei mai mult descât spun ei și faci cererea de rambursare a creditului. Se va procesa după 1-2 zile așa că va mai rămâne ceva în cont din ce ai depus peste. Cred că vei avea de achitat undeva la 50.150 lei.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,140
  • Înscris: 29.06.2005

View PostPlatonX, on 05 decembrie 2021 - 08:42, said:

Achita anticipat si scapi de stres pe urmatorele 44 de luni. Cel mai probabil vei achita 48712 + 487.12 = 49199.12. Banca te va taxa cel mai probabil cu 1% pentru plata anticipata, dar macar scapi de o grija.

Nu stiu daca e tocmai corect, dar oricum cam pe acolo.

Avand in vedere ca a platit o rata de 1288 , probabil fixa, atunci cei 1288 au in componenta rata crescatoare si dobanda descrescatoare. Practic suma rambursata este undeva la 200 lei(sa zicem 288), iar restul e dobanda. In desfasurator ar trebui sa se vada exact.

Daca asa este cazul, va avea de platit 49.712 + dobanda pe o luna(dobanda anuala/12) ~ 310 lei + eventual comision de rambursare anticipata.

Edited by florinel, 05 December 2021 - 09:22.


#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 18.06.2017
Cu cat platesti mai repede e mai bine :) nu cred ca exista contract unde sa iti fie mai bine in valoarea absoluta sa amani achitarea unui credit.
Deci daca ai banii sa il stingi acum, iar suma cu care te arde banca este cea minima :D Spor.

#8
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Dacă nu ai plătit decât o rată, tot în jur de 50.000. Nici măcar nu trebuie să faci calcule, dacă ai banii întreabă la bancă să-ți facă ei socoteala precisă în fcț. de dobândă și ce alte comisioane de rambursare anticipată or mai fi, și gata, le dai cât îți cer.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,248
  • Înscris: 30.08.2006
Ai primit o lista cu estimarea ratelor pe cele 45 de luni, eventual gasesti soldul ramas si pe pagina de internet banking. La asta se poate adauga si dobanda penalizatoare inscrisa pe contract. Deci vei ajunge sa returnezi putin mai mult de 50700 lei, pentru ca principalul din prima rata e ceva pe la 200 lei. Suma asta creste cu fiecare zi de la plata primei rate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate