Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Detectare cablu electric perete

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Exista vreo metoda nedistructiva prin care se poate detecta un cablu electric intrerupt in perete ?
Cablul duce de la un intrerupator la un bec (nu stiu cu siguranta daca e curent in el sau nu). In urma unor lucrari de amenajari, am constatat (dupa plecarea mesterilor) ca becul nu se mai aprinde. Am o oarecare idee despre zona cu problema (cam cat un A4)

Multumesc

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.670
  • Înscris: 08.03.2017
Daca e la adancime mai mare de 0,5 cm aparatul e scump sa-l achizitionezi.
Scoate intrerupatorul afara si observa atent cam in ce directie urca cele 2 sau 3 fire .
Primul lucru verifica dulia ...sa nu fie de acolo si sa te apuci de spart .

Deasupra la intrerupator pe partea zidului cu intrerupatorul sau pe partea opusa ai o doza - directia de la fir este intre intrerupator si doza , faci o schita imaginara si acolo e si firul (firele)

Editat de ldpe, 22 noiembrie 2021 - 10:55.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.427
  • Înscris: 01.10.2005
Cumpără un detector de cabluri ca ăsta - de exemplu - UT682D UNI-T și vei rezolva problema.
Dar mai bine caută un electrician care are în dotare așa ceva și te costă mai puțin.

Fișiere atașate


Editat de Mircel, 22 noiembrie 2021 - 11:08.


#4
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 27.01.2007
Nu e o instalatie standard. E o prelungire a instalatiei existente intr-un balcon inchis. Nu exista doze. Zona cu problema e la cca 1 m sub intrerupator.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.670
  • Înscris: 08.03.2017

 crios339, on 22 noiembrie 2021 - 10:37, said:

Am o oarecare idee despre zona cu problema (cam cat un A4)
Decuplat curentul si spart , o mana doua de ghips dupa si gata , alta solutie mai ieftina nu este, un electrician costa si numai daca se deplaseaza - el cat lucreaza acolo cu timpul pierdut pe drum face jumatate de camera la o casa noua ...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.264
  • Înscris: 07.11.2006

 crios339, on 22 noiembrie 2021 - 10:37, said:

Salut
Exista vreo metoda nedistructiva prin care se poate detecta un cablu electric intrerupt in perete ?
Cablul duce de la un intrerupator la un bec (nu stiu cu siguranta daca e curent in el sau nu). In urma unor lucrari de amenajari, am constatat (dupa plecarea mesterilor) ca becul nu se mai aprinde. Am o oarecare idee despre zona cu problema (cam cat un A4)

Multumesc

Sa nu razi de mine,da' ai verificat becul?Este functional?

#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sfatul meu este ca inainte sa te apuci sa spargi peretii sa demontezi fiecare aparati in parte (intrerupator, fasung, doza), identifici cablurile si verifici continuitatea pe fiecare in parte. Chiar daca instalatia nu este standard tot trebuie sa gasesti de unde pleaca alimentarea si verifici pe segmente unde ar putea fi problema. Daca stii sigur ca mesterii au spart/gaurit in zona respectiva atunci e altceva, nu ai nevoie de detector, oricum faci deranj sa poti schimba sau innadi cablul, eu nu m-as grabi sa sparg inainte sa verific.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate