Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2075 replies to this topic

#613
sergiuvpfc

sergiuvpfc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.04.2022
Revin si cu o captura de ecran din aplicatie. Ca si grafic raportarea pare in regula, dar in stanga sus apare Feed to Grid 3.84 kWh [ https://ibb.co/S55LhwH - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#614
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 CRG, on 28 iulie 2022 - 06:58, said:

Da, clar. Pentru orice spor de putere, fie injectata sau absorbită,  trebuie tot bâlciul de la capăt (ATR, DIU, CER, etc).


Mda....
Asta nu e bine....
Posted Image

#615
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005

 sergiuvpfc, on 28 iulie 2022 - 07:54, said:

Revin si cu o captura de ecran din aplicatie. Ca si grafic raportarea pare in regula, dar in stanga sus apare Feed to Grid 3.84 kWh [ https://ibb.co/S55LhwH - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu reușesc să accesez poza. Anul trecut am bagat și eu 40kwh în rețea chiar dacă aveam zero export setat. Înțeleg ca a fost un bug de soft. La recepție,  reprezentantul OD a văzut asta și nu a insistat prea mult pe subiect.

#616
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu reusesc sa imi fac ultimul update la invertor...
O fi vreo problema de la ei?

#617
zahana

zahana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.06.2022
Eu am reusit sa fac update zilele trecute fara probleme.

#618
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
@ktf nu exista nicio posibilitate sa fentezi împărțirea asta?  Mi se pare super aiurea sa nu facă o compensare a fazelor

#619
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 13.11.2003
Nu, Huawei a zis clar ca nu o sa faca productie separata pe faze. Singurele optiuni sunt :

- fie ai fazele echilibrate cat mai bine

sau

- esti prosumator si ai noroc sa iti instaleze un contor dublu sens care face calculul pe baza sumei celor 3 faze. Inca nu e clar pe ce baza unii primesc astfel de contoare, la mine am avut noroc si am si eu unul. Ideea e ca un astfel de contor te ajuta in caz ca ai consum mare pe o faza si consum mic sau deloc pe celelalte, pentru ca o sa contorizeze suma fazelor, nu individual alta faza.

Versiunea a doua nu te ajuta daca nu esti prosumator totusi iar daca vrei zero injectie cu Huawei trifazic, nu o sa poti obtine niciodata perfect asta, ai doar prima optiune cu echilibrarea fazelor.

#620
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Sau îți montezi baterie , care va prelua și alimenta producția,  respectiv consumul  de pe toate fazele.

#621
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Am instalat si eu acum vreo 2 zile un sistem fotovoltaic de 5kwp cu invertor Huawei SUN2000-5KTL-M1 (prin AFM).
Deocamdata sistemul e setat pe injectie 0 in retea. Am primit de la instalator cont de utilizator, dar in afara sa urmaresc anumiti parametri, nu pot sa fac nimic.
E posibil sa pot avea acces la setari? Nici macar parola de la dongle-ul wifi al invertorului nu o stiu.

#622
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Nu cred că ai dongle. Ăla se cumpără separat și se leagă prin cablu ethernet,  nu prin wifi. Dacă ai semnal wifi bun și un singur invertor,  nu e cazul de dongle.

Parola de acces la wifi-ul invertorului este 00000a, user "installer". Keep us posted.

#623
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Da, este prin wifi, invertorul e aprope de router, doar un perete le desparte. In aplicatie imi apare si Dongle-1...!
Gasesc reteaua wifi a routerului dar cere o parola de 8 digits.
Am observat la un moment dat ca cel care a setat sistemul a introdus ceva cu 00000a, dar se cam ferea sa nu vad.

Attached Files


Edited by CLAU03, 01 August 2022 - 21:38.


#624
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 03.10.2010

 CRG, on 01 august 2022 - 17:36, said:

Sau îți montezi baterie , care va prelua și alimenta producția,  respectiv consumul  de pe toate fazele.
Cred ca este o eroare in ceea ce spui. Bateria nu te ajuta sa echilibrezi consumul pe faze.

#625
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Nu am zis asta. Reformulez: bateria te va ajuta să îți crești procentul de autosuficienta (consum/producție fv%), indiferent pe ce faze se află consumatorii.

#626
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Doar intreb.

Cum te ajuta bateria la un Huawei sa cresti procentul de autosuficienta?
Ce logica de functionare are incat atunci cand nu mai e soare sa furnizeze energie din baterie pe conectorul de retea?

Din ce stiu Sun2000 incarca bateria din soare oricand e cazul si merge pe baterii cand nu e retea.
Exista configurari pentru a utiliza bateria in vederea minimizarii folosirii retelei sau iti faci automatizare care sa decupleze reteaua dupa un anumit orar (overnight) ca sa il fortezi sa mearga pe baterie?

#627
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 radurus, on 02 august 2022 - 07:06, said:

Doar intreb.

Cum te ajuta bateria la un Huawei sa cresti procentul de autosuficienta?
Ce logica de functionare are incat atunci cand nu mai e soare sa furnizeze energie din baterie pe conectorul de retea?

Din ce stiu Sun2000 incarca bateria din soare oricand e cazul si merge pe baterii cand nu e retea.
Exista configurari pentru a utiliza bateria in vederea minimizarii folosirii retelei sau iti faci automatizare care sa decupleze reteaua dupa un anumit orar (overnight) ca sa il fortezi sa mearga pe baterie?


Cred ca este o setare pe care o faci.
La mine reteaua este ultima optiune.
Cand am soare casa consuma direct din soare, cand nu mai am soare intra automat pe baterii, iar cand se goleste si bateria, intra reteaua...

#628
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004

 BodCasa, on 02 august 2022 - 08:24, said:




Cred ca este o setare pe care o faci.
La mine reteaua este ultima optiune.
Cand am soare casa consuma direct din soare, cand nu mai am soare intra automat pe baterii, iar cand se goleste si bateria, intra reteaua...

la tine = ce model de invertor mai exact ?

#629
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
https://support.huaw...d-tied-ess-mode

#630
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
In iulie si iunie am consumat 17 kwh din retea... 3% din total consum. Bun asa? Posted Image

BMS-ul si invertorul fac toata treaba, stiu cand sa comute automat, fara nici o interventie. E drept, tot sistemul e de la acelasi producator, deci comunica bine intre ele. Setarea aleasa trebuie sa fie "maximum self-consumption".


Povestea era alta, si anume faptul ca la invertor trifazic trebuie obligatoriu baterie, altfel mare parte din productie se duce in retea si mare parte din consumul casei este tot asa, din retea. La monofazat nu e buba asa de mare pentru ca poti muta toti consumatorii pe aceeasi faza si ai o corelare buna productie/consum. Dar la trifazic imprastii in mod egal productia pe 3 faze, ceea ce e greu de folosit in regim propriu de consum.

@ colegul cu logarea: Daca iti cere parola de 8 caractere, incearca cu "changeme". Scrie si pe invertor. Este parola initiala a wi-fi-ului invertorului.

Attached Files


Edited by CRG, 02 August 2022 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate