Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Legare sistem alarma la Videointerfon?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Ma intrebam daca exista vreo modalitate de a lega sistemul de alarma la un Video Interfon de acest gen: https://www.spy-shop...b-12-v-poe.html
Din specificatiile produsului, se pare ca are intrare pt alarma.

Momentan am contract cu o agentie de paza care mi-a pus alarma pentru casa, doar ca pentru armare/dezarmare alarma mi-au pus una dintre acele tastaturi care sincer imi aduc aminte de anii 2000: https://a2t.ro/siste...PcaAm8fEALw_wcB

Ma intreb oare nu se poate conecta acelasi cablu la Video Interfon in locul acelei petarzi invechite? M-am uitat prin spatele ei si foloseste practic o conexiune de cablu date, si doar 5-6 fire din totalul de vreo 12 sunt folosite. Am acelasi rahat in Video Interfon.

Intreb asta pentru ca vreau din acelasi "hub" sa controlez Videointerfonul, Alarma Casei, deschiderea portii pietonale / auto.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Adica sa poata sa-ti dezarmeze oricine alarma cu un simplu contact sau ce vrei sa faci, mai exact?

#3
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 28.03.2009

View Postdexterash, on 03 noiembrie 2021 - 00:26, said:

Adica sa poata sa-ti dezarmeze oricine alarma cu un simplu contact sau ce vrei sa faci, mai exact?

Armarea/dezarmarea o fac introducand codul pe tastatura aceea mecanica. De ce nu as putea face la fel de pe cea digitala? E aceeasi chestie, introduc parola pusa de mine. Deblocarea cu contact e pentru usa si nu inlatura necesitatea dezarmarii alarmei la intrare.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu poti, pentru ca nu ai un mod "digital" de a conecta alarma la sistemul de videointerfonie, astfel incat sistemul de videointerfornie sa transmita, intr-un mod securizat si digital, codurile catre sistemul de alarma. Intrarile/iesirile de alarma au alte scopuri, nu cele prezentate sau gresit intelese de tine.

De asemenea, nu vad utilitatea - ti-e mai simplu sa scoti telefonul din buzunar si sa introduci coduri la intrarea in casa pe telefon (tu? sotia? copii?) sau la alarmarea pe timp de noapte decat sa le tastezi intr-un loc fix/doua locuri fixe, disponibile oricand?

Sau poate ai vrut sa exprimi altceva - caz in care ai putea detalia. Numaratul de fire e apanajul electricienilor care atata fac si stiu ei - conecteaza fire, fara sa inteleaga ce trec prin acele "fire". Banuiesc ca, daca se forteaza un pic, pot construi si o placa de baza de PC, conectand fire intre ele. Posted Image

Editat de dexterash, 03 noiembrie 2021 - 01:52.


#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.164
  • Înscris: 11.05.2018
Pe tine te deranjeaza estetic tastatura? Sau vrei sa fie mai comod sa armezi/dezarmezi.

Daca vrei comoditate, de ce nu iti iei mai bine modulul radio pentru alarma si o sa ai armare/dezarmare din telecomanda.

Daca te deranjeaza estetic, nu cred ca ai ce sa faci pentru ca tastatura aia e folosita pentru tot ce tine de configurarea sistemului. Fara ea nu se poate.

#6
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 28.03.2009

View PostScurthea211, on 03 noiembrie 2021 - 09:16, said:

Pe tine te deranjeaza estetic tastatura? Sau vrei sa fie mai comod sa armezi/dezarmezi.

Cam asta e. Credeam ca se poate face totul dintr-un singur hub cu touch in loc sa am si tastatura aceea extra.

#7
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Videointerfonul ala ruleaza linux.
Poate poti face un program care transmite informatiile la un arduino si acel arduino sicre codul in tastatura...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate