Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#181
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostAl3xandruCristyan, on 08 noiembrie 2023 - 22:51, said:

Am atașat poza cu usa respectivă

Poza cu specificațiile
vorba colegului aia nu este o ușa ,este o fereastră mare, niciodată un sneper( mecanic sau magnetic) nu o sa etanșeze cînd o tragi din exterior ,asta se întâmplă cînd se vrea ușa dar ieftin🤫,barem dacă se punea profil intermediar ( USA BALCON) ,așa puteai pune miner dublu pt balcon ,se poate pune și acum dar trebuie schimbat dormasul la miner( din 15 in 25) și pus un miner dublu cu cheie( de fereastră) ,atunci ai sa o poți închide și din exterior etanș,in condițiile actuale este exact cum a spus firma care a montat adică ESTE NORMAL 🤐

#182
razvan

razvan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2023
Am ales pentru un balcon cu deschidere de 4 m si inaltime de 1.6 metri fata si 1 metru pe 1.6 metri parte alaterala un profil  Gealan S9000 cu 3 garnituri si pachet din 3 foi de sticla cu bagheta termica.

Am fost nevoit sa aleg acest profil pentru ca se poate monta pana pe 10 Decembrie in zona Sibiului alti producatori aveau montaj doar dupa 10 ianuarie.

Cost cu montaj inclus 1300 euro.

Avand in vedere ca balconul este situat pe nord ma puteti ajuta cu un sfat legat de pachetul din 3 sticle.

Apartamentul este situat pe nord bate soarele putin pana pe la ora 10 dimineata maxim 11 deschidere 4 metri inaltime 1.6 metri. Balconul il voi face bucatarie dar am in sufragerie usa spre balcon.

Pentru a fi cald iarna ce pachet este recomandat ?  4 anotimpuri + clar + low e sau low e + clar + low e ori clar + low e + low e  ori alte configuratie sa intre caldura dar sa nu iasa mai ales pe timp de iarna , primavara, toamna ?

#183
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View Postrazvan, on 24 noiembrie 2023 - 17:14, said:

Am ales pentru un balcon cu deschidere de 4 m si inaltime de 1.6 metri fata si 1 metru pe 1.6 metri parte alaterala un profil  Gealan S9000 cu 3 garnituri si pachet din 3 foi de sticla cu bagheta termica.

Am fost nevoit sa aleg acest profil pentru ca se poate monta pana pe 10 Decembrie in zona Sibiului alti producatori aveau montaj doar dupa 10 ianuarie.

Cost cu montaj inclus 1300 euro.

Avand in vedere ca balconul este situat pe nord ma puteti ajuta cu un sfat legat de pachetul din 3 sticle.

Apartamentul este situat pe nord bate soarele putin pana pe la ora 10 dimineata maxim 11 deschidere 4 metri inaltime 1.6 metri. Balconul il voi face bucatarie dar am in sufragerie usa spre balcon.

Pentru a fi cald iarna ce pachet este recomandat ?  4 anotimpuri + clar + low e sau low e + clar + low e ori clar + low e + low e  ori alte configuratie sa intre caldura dar sa nu iasa mai ales pe timp de iarna , primavara, toamna ?

lowe+clar+lowe

#184
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 12.05.2005
Exista vreo "setare" iarna/vara pentru inchiderea ferestrelor? Nu stiu unde citisem ca poti seta cumva inchiderea astfel incat iarna termopanul sa "respire".

#185
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostXelo, on 05 decembrie 2023 - 11:37, said:

Exista vreo "setare" iarna/vara pentru inchiderea ferestrelor? Nu stiu unde citisem ca poti seta cumva inchiderea astfel incat iarna termopanul sa "respire".
nu exista așa ceva,se pot regla bumbii de la feronerie sa stringa mai tare sau mai puțin tare,in schimb fereastra se poate echipa cu microventilatie( unele firme o oferă în standard) ,permite un schimb de aer mai redus( nu așa cu este pe oscilație)

#186
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 12.05.2005
Cum imi dau seama daca am microventilatie?

#187
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostXelo, on 05 decembrie 2023 - 17:14, said:

Cum imi dau seama daca am microventilatie?
depinde de feronerie,majoritatea au o piesa sus lîngă blocatori(pe toc) in condițiile sa fie pus colțarul cum trebuie și să aibă cap ciuperca,feroneria winkaus are microventilatie in trepte,teoretic cu minerul la 45grade ( pozitia intermediara intre rabatat și batant) îți poți da seama daca ai ,practic fereastra se deschide citiva milimetri asigurind o aerisire ( mai redusă)


#188
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Eu la Roto am inchidere tot in 2 pozitii... prima e la 45 de grade si fereastra e semi-deschisa.... inseamna ca am microventilatie? Se aude si un click cand ajunge la 45 grade apoi iar click cand e inchisa complet (sau cand o deschid complet). Practic 3 clickuri.... deschis/ semi-inchis/ inchis.

#189
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostMaskatu, on 05 decembrie 2023 - 23:01, said:

Eu la Roto am inchidere tot in 2 pozitii... prima e la 45 de grade si fereastra e semi-deschisa.... inseamna ca am microventilatie? Se aude si un click cand ajunge la 45 grade apoi iar click cand e inchisa complet (sau cand o deschid complet). Practic 3 clickuri.... deschis/ semi-inchis/ inchis.
ai un miner secustice( dacă nu ai piesa de microventilatie sus lîngă blocatori) precum și colțarul cu cap ciuperca ( la roto) nu ai microventilatie

#190
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Cum arata alea?

#191
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Scuze,acum am avut timp

Attached Files


Edited by Timplarualin, 07 December 2023 - 12:01.


#192
cristi511

cristi511

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2023
Buna seara,

In primul rand, tin sa salut membrii comunitatii.

In al doilea rand, este clar ca nevoia m-a impins sa scriu ceea ce urmeaza. Asadar, atentie post (mai) lung:

O sa incerc sa ofer un context pentru a se intelege mai clar problema. Se da una bucata casa personala (deci nu pentru vreo schema de imbogatire rapida) care pe scurt are la exterior porotherm de 38 + tencuiala int/ext + spuma de 10cm. Problema, caci ea ma impinge sa scriu pe aici, este ca am zgomot in casa de zici ca n-am geamuri. Iar GEAMURILE sunt dupa cum urmeaza:
PARTER --> 1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50mm (parca) fix
                     1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50 mm ( cu o foaie sablata in mijloc) pe casa scarii fix
                     3X 1.8x1.4 REHAU SYNEGO + 3 foi de geam de 42 mm (parca)
                     1X 1.4x0.7 REHAU GENEO (dressing)
                     1X 0.8x0.8 REHAU GENEO (baie)
                     1X usa intrare cu prag jos (pui + corp principal) de 230 cm inaltime
                     1X usa terasa cu prag jos de 80x230
ETAJ -->       1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50mm (parca) fix
1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50 mm ( cu o foaie sablata in mijloc) pe casa scarii fix
                     3X usa terasa cu prag normal 230 cm + parte fixa 230 cm h REHAU SYNEGO
                     1X 0.8x0.8 REHAU GENEO (baie)

Revening la problema sau probleme, ca sunt mai multe, avem asa:
- usa de la intrare este ca si cum nu ar fi. S-a strambat, bate vantul pe sub ea si mai important pare nu ofera niciun fel de protectie acustica/fonica. E efectiv ca si cum as avea o folie de pp pusa in loc...
- peste strada, la vreo 25-30 de m este o parcare de TIR-uri iar in casa efectiv este zgomot de nu poti sa dormi sau sa te concentrezi
- vara, fiindca bate soarele direct pe geamurile fixe cateva ore pana in amiaza, senzatia pe care o ai daca tii mana in dreptul geamului pe interior este asemanatoare cu cea pe care o ai daca pui mana pe geamul unui cuptor modern...
- latratul cainilor este omniprezent, ca si cum ar fi un geam tot timpul deschis
- in dreptul geamurilor mari, daca sunt 2 persoane de-o parte si de celalalta se poate purta o discutie la un nivel de db normal fara nicio problema
- ramele geamurilor mari, cele fixe de 1.8x1.8 s-au curbat in zona de baza exact ca o banana sau paranteza )

Acum, intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum as putea sa mai corectez din problemele mai sus raportate
- ce pot face in privinta zgomotului
- ce ma sfatuiti sa fac cu usa de la intrare. E facuta din 2 bucati ( pui + principala) pentru ca 1. deschiderea este de 1.40 m iar 2. e singurul loc pe unde se putea baga mobila in casa...

Raman deschis la furnizarea unor alte informatii, in functie de necesitate.

Mentionez ca tamplaria a fost montata in 2020 iar costul a fost in jurul a 10k euro.

Cu stima,

#193
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postcristi511, on 07 decembrie 2023 - 23:32, said:

Buna seara,

In primul rand, tin sa salut membrii comunitatii.

In al doilea rand, este clar ca nevoia m-a impins sa scriu ceea ce urmeaza. Asadar, atentie post (mai) lung:

O sa incerc sa ofer un context pentru a se intelege mai clar problema. Se da una bucata casa personala (deci nu pentru vreo schema de imbogatire rapida) care pe scurt are la exterior porotherm de 38 + tencuiala int/ext + spuma de 10cm. Problema, caci ea ma impinge sa scriu pe aici, este ca am zgomot in casa de zici ca n-am geamuri. Iar GEAMURILE sunt dupa cum urmeaza:
PARTER --> 1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50mm (parca) fix
                     1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50 mm ( cu o foaie sablata in mijloc) pe casa scarii fix
                     3X 1.8x1.4 REHAU SYNEGO + 3 foi de geam de 42 mm (parca)
                     1X 1.4x0.7 REHAU GENEO (dressing)
                     1X 0.8x0.8 REHAU GENEO (baie)
                     1X usa intrare cu prag jos (pui + corp principal) de 230 cm inaltime
                     1X usa terasa cu prag jos de 80x230
ETAJ -->       1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50mm (parca) fix
                     1X 1.8x1.8 REHAU GENEO + 3 foi geam de 50 mm ( cu o foaie sablata in mijloc) pe casa scarii fix
                     3X usa terasa cu prag normal 230 cm + parte fixa 230 cm h REHAU SYNEGO
                     1X 0.8x0.8 REHAU GENEO (baie)

Revening la problema sau probleme, ca sunt mai multe, avem asa:
- usa de la intrare este ca si cum nu ar fi. S-a strambat, bate vantul pe sub ea si mai important pare nu ofera niciun fel de protectie acustica/fonica. E efectiv ca si cum as avea o folie de pp pusa in loc...
- peste strada, la vreo 25-30 de m este o parcare de TIR-uri iar in casa efectiv este zgomot de nu poti sa dormi sau sa te concentrezi
- vara, fiindca bate soarele direct pe geamurile fixe cateva ore pana in amiaza, senzatia pe care o ai daca tii mana in dreptul geamului pe interior este asemanatoare cu cea pe care o ai daca pui mana pe geamul unui cuptor modern...
- latratul cainilor este omniprezent, ca si cum ar fi un geam tot timpul deschis
- in dreptul geamurilor mari, daca sunt 2 persoane de-o parte si de celalalta se poate purta o discutie la un nivel de db normal fara nicio problema
- ramele geamurilor mari, cele fixe de 1.8x1.8 s-au curbat in zona de baza exact ca o banana sau paranteza )

Acum, intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum as putea sa mai corectez din problemele mai sus raportate
- ce pot face in privinta zgomotului
- ce ma sfatuiti sa fac cu usa de la intrare. E facuta din 2 bucati ( pui + principala) pentru ca 1. deschiderea este de 1.40 m iar 2. e singurul loc pe unde se putea baga mobila in casa...

Raman deschis la furnizarea unor alte informatii, in functie de necesitate.

Mentionez ca tamplaria a fost montata in 2020 iar costul a fost in jurul a 10k euro.

Cu stima,
in primul rand este cam greu sa mai faci ceva acum( in afara de a schimba feroneria la ferestre, să o pui completa) ,după cum descrii practic ușa nu are armatura,exista falsa impresie că la geneo nu trebuie armatura,LA ORICE PROFIL DE PLASTIC TREBUIE ARMATURA,era bun daca tripanul avea minim o sticla de 6( dacă știi că ai trafic ,respectiv zgomot de animale) ,izolarea in jurul ferestrelor cum s-a făcut? Știu din experiență că unii meseriași cam taie spuma tare cînd fac glafurile iar montatorii au scos penele de montaj și au completat cu spuma? Par lucruri mici dar au un impact asupra rezultatului final

#194
cristi511

cristi511

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2023
Salut,

Am uitat sa mentionez, feroneria este Maco.

In alta ordine de idei, daca schimb sticlele mari sunt sanse sa se schimbe ceva?

Cat priveste montajul, desi acesta a fost facut de o firma cu vechime iar baietii aveau si ei experienta teoretica necesara, cred ca s-au facut toate greselile posibile.

Ideea e ca mi-am dat seama abia dupa ce m-am mutat (logic, nu?) de toate problemele si finisajele erau deja facute, altfel cu siguranta schimbam tot.

Revenind la sticla, am primit niste oferte acum cateva luni in zona a 6000 de lei per bucata si greutati de zona +150 de kg. Frica mea este sa nu fac mai mult rau decat bine daca pun greutatea asta pe niste rame evident montate prost...

Idei?

#195
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Nu cred că dacă pui sticle ( teoretic mai grele) afectează ramele ,feroneria maco este buna ,poți să mai stringi blocatori cu o cheie( ei sunt ovali)

#196
cristi511

cristi511

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2023
Geamurile fixe reprezinta cea mai mare problema, cele de 1.8x1.8 + usile de la dormitoare care au 2x0.8.

Imi puteti recomanda un producator de sticla serios si unul de tamplarie care sa foloseasca profilele REHAU?

#197
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Mai bine gaseste un baiat meserias sa vina sa vada intai cum se prezinta situatia. Daca se poate/merita sa schimbi sticlele folosind aceeasi tamplarie/ feronerie. Poate ca ar mai merge si reglate putin... eu de exemplu am cateva ferestre vechi, tamplarie GEALAN si feronerie GU si sticle duble. De cativa ani fac probleme nu se inchid bine/etans. Vreau sa-ti zic ca am schimbat garniturile de etansare, interior exterior (erau vechi, ferestrele au 16 ani) plus blocatorii aia fixi de pe rama, si zici ca am pus alt geam.... se inchid super etans acum! Deci un simplu REGLAJ poate face diferente majore.

De schimbat garnitura la tine nu cred ca este cazul dar ai fi surprins sa vezi ce diferente pot face nici reglaje fine. Sunt si pe aici cativa baieti priceputi din Bucuresti, sunt sigur ca gasesti unul sa te ajute macar cu sfaturi la fata locului !

#198
cristi511

cristi511

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.12.2023
Multumesc pentru sfaturi.

Initial, cand am ales profilul, de pe forumul asta am citit am ce era de citit dar niciun forum si niciun produs nu poate suplini o executie defectuoasa...asa ca iata-ma in situatia actuala.

Sunt din judetul Arges, pe aici e mai greu cu "recomandarile" pentru ca teoretic ceea ce am acum pe casa este luat de unii dintre cei mai buni asa ca...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate